Richard Hammond řídí nový Mustang Mach 1

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:48
Počet zobrazení:5 128

Richard Hammond, James May a Jeremy Clarkson; celosvětově oblíbené trio moderátorů působí nejen v pořadu Grand Tour, ale i na YouTube kanálu DRIVETRIBE. Právě zde měl Richard Hammond nedávno možnost otestovat pátou generaci legendárního vozu Ford Mustang Mach 1.

Poznámky:
Točivý moment – ve videu zazní hodnota 390, která je ale uvedena v (pro nás neobvyklých) librostopách. Proto je v titulcích uveden přepočet na běžnější newtonmetry.
B&O – zkratka pro Bang & Olufsen, výrobce prémiové audio techniky
Muscle kára – mezi autaři jde o označení pro převážně americké vozy s výkonným motorem a poháněnou zadní nápravou. Slovo muscle lze přeložit jako sval, ale doslovný překlad se v souvislosti s automobily běžně nepoužívá.

Přepis titulků

Jsem ve svém Mustangu z roku 67 na cestě do tajné zkušebny Ford u silnice A127 vedle fotbalového klubu Billericay Town na první vzdáleně řízený test zcela nového Mustangu Mach 1. Správně, místo abych básnil o tom, co se na autě líbí mně, se dnes zaměříme na vaše otázky. Já budu za volantem pod vaší vzdálenou kontrolou. Ptal jsem se vás, co milujete na Mustangu, a přišla záplava odpovědí.

Některé byly trochu mimo. Drake Lodan měl otázku k novému Mustangu: „Kde je nová epizoda Grand Tour?“ Někdo jménem Nils Rose měl bystrý postřeh: „Kůň jít moc rychle.“ Ano, Nilsi. Tím jsem si jistý. To je on. Nový Mustang Mach 1.

Pro neznalé oko může vypadat jako klasický Mustang, ale každý nadšenec vám řekne, že Mach 1 není běžný model. Tato novinka přichází s mnoha jemnými vylepšeními. Půjčuje si řadu výkonnostních dílů z naprosto excelentního modelu GT350. A vepředu žije a dýchá pětilitrový osmiválec, který chrlí 454 koňských sil s točivým momentem mocných 529 Nm, které pohnou planetou. Tady je.

Přikrčený a zlý. Jsem doslova první člověk mimo Ford UK, který ho bude řídit. A jsem nadšený. Ale dnešek není o mně, je o vás. A o mně. Převzali nějaké designové prvky originálního modelu z roku 1969? A pokud ano, jak je implementovali do nového, moderního designu? Nuže Joe, je obalený designovými nápady ze starých Mustangů. Už jen jeho postoj. Světla sice mají jiný tvar, ale stále jsou zde oči, které dodávají nádech Mustangu.

Jsou tu průduchy kapoty, tvarované boky a pro Mach 1 z roku 69 jsou specifické tyto vnější hrany v masce, které nahradily původní mlhovky. Má podobné zpracování grafiky, a když se přesuneme dozadu, je zde drobný spoiler a chromované koncovky výfuků. Takže designové reference na původní Mach 1 zde jsou. Navíc na sobě má nápis Mach 1.

Několikrát. Ahoj, Richarde. Chci vědět jen dvě věci. Má našlapanou muziku a jaká je jeho spotřeba? Sunny, zajímavé. Ten pocit, když instruktor lyžování potká slavného zápasníka s krokodýly. A k tvým otázkám: Je zde prémiový systém 12 reproduktorů od B&O, a když máš takové obavy o spotřebu, nejspíš to nebude auto pro tebe. Asi jste si všimli, že já, váš vzdáleně řízený testovač, se chystám usednout na špatnou stranu auta.

Ale nebojte. Až se začne prodávat ve VB, dají vám volant na správnou stranu. Dobře. Páni, jdeme na to. No jo, funguje to. A jedeme. PROFESIONÁLNÍ ŘIDIČ. UZAVŘENÝ OKRUH. NEZKOUŠEJTE TO. Mám z toho dobrý pocit. Je rychlý.

Samozřejmě, že je rychlý. Má masivní V8. Ahoj, Richarde. Jmenuji se Vlad, je mi 24 let a Mustangem jezdím 2 roky. Speciální věc, kterou jsem si zamiloval, je zakázkový výfuk. Jak hlasitý je nový Mustang? Vlade, teď ho můžeš slyšet sám. Co myslíš? Řekl bych, že to slyšíš. Mach 1 má aktivní výkonnostní výfuk, který mění úroveň hlasitosti podle nastaveného módu. Je zde i tichý mód, pokud žiješ v rušné ulici a do práce jezdíš brzy ráno.

V tichém módu je rachot V8 utlumen na pouhých 72 decibelů. To je zhruba stejný hluk, jaký vydává spící internát. Přepni na Track a bude mnohem hlasitější. Také se zpevní zavěšení a přestane otravovat kontrola trakce. Vážně zvládne Mach 1? Ale jdi, Richarde. Mach 1 je 343 metrů za sekundu. Nebo přes 760 mil za hodinu. Takže ne, to nedokáže.

K něčemu takovému potřebuješ na autě rakety a takové věci pro mě končívají špatně. Ford nezveřejnil zrychlení z 0 na 60, ani nejvyšší rychlost. Pokud je zveřejní v době, kdy se díváte, objeví se zde. Ahoj, Richarde. Nemám Mustanga, ale vždy jsem je miloval. Jak se Mach 1 řídí v zatáčkách? Koneckonců, pořád je to Mustang. Derine, abych byl fér, už je to nějaká doba, kdy jsme se Mustangu mohli smát, protože se řídil jako piano na kluzišti.

Ale současná generace Fordu to vyřešila. Dovlekli kopajícího a ukřičeného Mustanga do tohoto století, to je prostě fakt. Ford tvrdí, že Mach 1 je nejlépe ovladatelný Mustang, který se kdy dostal do Anglie. Tohle říkali, vždyť ho vytvořili. Ale jsou zde důkazy, které to podporují. Mach 1 má v základu magnehidetor… …tohle slovo, zavěšení. Vlastně jde o drobné magnetické částice v kapalině uvnitř tlumičů.

Když do nich přivedeš elektřinu, získáš magnetismus. Ten ovlivní částice a viskozitu kapaliny a ta ovlivní tlumení. Neskutečně rychle, ve zlomcích sekundy. Je to vážně moc chytré. Dále přidej speciálně kalibrované řízení Mach 1, tužší pružiny a samosvor. Pak začneš chápat, proč cítíš všechny ty báječné lahůdky. Ukázněnost a posazení.

Zatím jsem jen elegantně kroužil po těchto mírně vyvýšených zatáčkách. Mám pocit, že potřebuji něco víc. Myslím, že sestavím vědecký test. A zde je můj výtvor. Když se podíváte blíže, vlastně to připomíná číslici 8. Jde o velmi vědeckou metodu, jak otestovat řízení auta. Nechť je navždy známa jako Richardova smyčka. Jedeme na mé nové zařízení k testování Mustangu.

Mohu vyzkoušet zatáčku vlevo, volant proti směru ručiček. Funguje to dobře, teď srovnat. Pak zkusím zatočit vpravo. Jo. Rozhodně se zdá, že to funguje. Ale mám jeden návrh. Jak víte, zde máte kontrolu vy. Fungoval by tento test lépe, kdybych jel trochu rychleji? Jen se ptám, nevím.

Myslím si, že by to mohlo být více… Jo, to je lepší. Jo, právě jsem vylepšil test, není pochyb. Stačilo jen trochu více vědy. Jsem si dost jistý, že mě lidé z Fordu nevidí, což je dobře. Protože nemusím měnit postup mé zkoušky… Naší zkoušky. Takže to zůstane jen mezi mnou a vámi.

Trocha testování mimo trať, to je dobré. Velmi přísně vědecké. Jsem první člověk mimo Ford UK, který tohle auto řídí. A dělám tohle. Důležitá práce. Jmenuji se Scott Gibson, má láska k Mustangům vychází z rodiny, kde byli děda i táta velkými fanoušky Fordu. Mám projektové auto, ročník 67, koupil jsem ho kvůli nim.

Pracoval jsem na něm, ale děda zemřel rok předtím, než jsem ho zprovoznil. Stále na něm pracuji a mám pocit, že je děda pořád tak trochu se mnou. Má otázka na Richarda a nový model je: Postavili Mustanga tak, abys cítil jeho původ a historii? Těžká otázka, Scotte. Pocit historie. Chci říct, že je mnohem sofistikovanější, než byl původní Mach 1 z roku 1969.

Ale rok 1969 byl v éře před adaptivním zavěšením, adaptivními výfuky a kontrolou trakce. Ale původní Mach 1 měl závodní zavěšení, ve své době byl dobrý, měl samosvor, nabízel vyšší výkon, byla to muscle kára. A muscle káry byly v podstatě verze běžných aut, jaké měli vaši rodiče, ale nacpaly se do nich masivní motory a nějaké další dobroty. V tomto smyslu stále jde o moderní muscle káru.

Nepředstírá, že je superauto. Takže jo. Myslím, že je zde pocit historie. Ahoj, Richarde. Dlouho ti fandím a Mustangům ještě déle. Za mnou je tátův Mach 1 z roku 1970. Je docela těžké vystihnout, proč tolik miluji Mustangy, ale myslím si, že velkým důvodem je komunita kolem nich. Jasně, spojení s Mustangem mám skrze otce, ale také jsem si během let vytvořil mnoho vztahů, poznal jsem spoustu skvělých lidí skrze vzájemné uznání tohoto auta.

Mám otázku, zda je hoden nést název Mach 1? Alexi, jde o rychlejší a lépe ovladatelnou verzi standardního Mustangu, takže v tomto smyslu ano. A trochu hlouběji? Je mnohem složitější než originál, ale to je v dnešní době vše. A zvládá být rychlejší i lépe ovladatelné, aniž by kolem toho dělalo hrozný povyk.

Ponechává si pocit jednoduchosti a účelné srozumitelnosti. Takže si udržuje původního ducha. Takže ano, zaslouží si název Mach 1. Pro jistotu se ještě jednou projedu kolem kuželů. Vždyť víte… Udělám ještě trochu vědy. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Limited Slip Diff je česky lidově samosvor nebo přesně diferenciál s omezenou svorností. Sousloví "limitovaný samosvor" jsem nikdy neslyšel.

41

Odpovědět

Už jsem se divil, že bych v hantýrce autařů neudělal žádné chyby :D Opraveno, díky ;)

70