Rosetta, Philae a začátek jejich poutě

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:306
Počet zobrazení:4 830

V pořadí zatím poslední díl o pouti sondy Rosetty a přistávacího modulu Philae sklidil úspěch, a tak jsme se vám dnes rozhodli představit, jak a proč jejich desetiletá cesta vlastně začala. Seznámíme se se sondami Giotto, Stardust a Deep Impact, povíme si něco o jejich úkolech a zjistíme, co mají vlastně Rosetta a Philae za úkol.

Přepis titulků

Bylo nebylo... Jednou se kosmická sonda zvaná Rosetta a její bratr Philae vydali na dobrodružnou výpravu. Na cestu ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko. Nechali se inspirovat příběhy, které slýchali od svého dědečka Giotta.

Kdysi dávno lidé se zájmem pozorovali komety na obloze a hádali, co je to za neznámá tělesa. Někteří si mysleli, že je vytváří sama Země. Ale nikdo si nebyl zcela jistý. Až dánský astronom Tycho Brahe zjistil, že komety jsou od Země velice vzdálené. Mnohem víc než třeba Měsíc. Jak bychom se toho o těch vzdálených tělesech mohli dozvědět víc?

Třeba tím, že se k nim dostaneme blíž! Já měl to štěstí, že jsem mohl prolétnout blízko Halleyovy komety. Ta je na světě nejznámější. Tato kometa je pojmenována po Edmondu Halleyovi, který zjistil, že se k nám mnoho komet pravidelně vrací. Předpověděl, že se jedna z těchto komet vrátí za 76 let.

A tak se také stalo! Halleyova kometa se v přesných intervalech pravidelně vrací. Naposledy to bylo v roce 1986. A já byl u toho. Spolu s kamarády z různých zemí jsme se vydali tuto věhlasnou kometu přivítat.

Byl jsem ten nejstatečnější. Prolétnul jsem jen necelých 600 kilometrů od jejího středu. Bylo to nehostinné, ale úžasné místo. Domů jsem poslal nespočet fotografií. Po nás se vydalo hledat komety mnoho dalších vesmírných plavidel. Třeba váš bratranec, Stardust, který prolétnul kolem komety 81P/Wild-2.

Nasbíral prachové částice z jejího ocasu a poslal je zpět na Zem, abychom je mohli studovat. Nebo váš další bratranec, Deep Impact. Ten udělal kráter do komety 9P/Tempel, aby zjistil, co se skrývá pod jejím povrchem. O pár let později kolem proletěl Stardust, aby se podíval na tento proslulý kráter. O kometách jsme toho zjistili už spoustu, ale i tak existuje stále spousta záhad.

Komety nám mohou prozradit, jak vypadala Sluneční soustava zamlada. Jak vznikly planety. Jak se na Zem dostala voda. A vy, Rosetto a Philae, to zjistíte, jelikož provedete něco, co žádná sonda zatím nedokázala.

Nejen že budete obíhat kometu. Vy na ní i přistanete. Je načase, abyste napsali svůj vlastní příběh. Rosetta a Philae putovali deset let na své jedinečné misi. Nemohli se dočkat komety a všech dobrodružství, které na ně čekají. A už jsou skoro u cíle, ale o tom si povíme zase někdy jindy.

Překlad: Mart www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

pekny :)

60

Odpovědět

Mně to přijde děsně hloupý...

1266

Odpovědět

Moje máma vždycky říkala:„Pro hlupáka každý hloupý“.

471

Odpovědět

+Burlakjak jdou krevety?

85

Odpovědět

Jeden z tradičních nešvarů, používání anglické transkripce ruských slov. Kometa Čurjumova - Gerasimenkové nebo 67P / Čurjumov - Gerasimenko.

180

Odpovědět

Ve 2:14 máte místo "mnoho dalších" "mnoho darších" :)
Jinak díky že překládáte tato videa, jsou zábavná a užitečná v jednom :)

150

Odpovědět

Díky, opraveno. ;-)

60

Odpovědět

+BugHer0Překlep opravíte prakticky ihned, ale prznění ČJ vás nechává chladnými a ani po několika dnech to nejste schopni opravit...

02