Earthrise (Východ Země)Slavné fotografie

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:80
Počet zobrazení:6 721

V roce 1968, uprostřed války, násilí a nepokojů, se mise Apolla 8 stala pro Američany novým zdrojem pýchy na jejich úspěchy. Astronaut Jim Lovell vypráví příběh o vzniku fotografie, která mnoha lidem přinesla pocit, že někde mají své místo a svůj domov.

Přepis titulků

Někteří se ptají, proč Měsíc? Proč je naším cílem? Zrovna tak by se mohli ptát, proč šplhat na nejvyšší horu? Vybrali jsme si let na Měsíc! V této dekádě jsme si vybrali let na Měsíc a další věci... Ne proto, že jsou snadné, ale proto, že jsou obtížné. V osmém roce letů do vesmíru NASA připravila posádku a vybavení na zatím nejvyspělejší misi. Apollo 8 bylo prvním letem na Měsíc.

Měli jsme informace, že Rusové obletí Měsíc na podzim roku 1968, a proto se změnila mise Apolla 8 na let k Měsíci, oblet orbity, a návrat, což jsme zvládli během vánočních svátků. Museli jsme postavit modul, který by unesl tři osoby. Seděli jsme na vrcholu rakety s názvem Saturn 5. Byl to třístupňový nosič, který nám dal potřebnou rychlost a správný kurz a dostal nás až na Měsíc. Motory zažehnuty.

4, 3, 2, 1, 0... Člověk, snad na cestě k Měsíci... Všechno pokračuje dobře. Mí dva společníci byli Frank Borman a Bill Anders. - My tři jsme společně absolvovali let. - Slyšíte nás? Tady Apollo 8. - Slyšíme vás jasně a zřetelně, Apollo 8. - Dobře, první fáze šla dobře a druhá ještě líp. Skvělé a ještě lepší, jen tak dál. Cesta na Měsíc trvala asi tři dny. Měli jsme nákresy různých kráterů, které jsme chtěli vidět. Chtěli jsme se podívat na planiny, kde by mohly další lety přistát.

Tady Houston, jak vypadá náš Měsíc z výšky 60 mil? Přepínám. Dobře, Houstone. Měsíc je šedý. Žádné barvy. Nevěděli jsme, jak je mise důležitá vzhledem k věcem, které jsme dělali a říkali. Zjistili jsme to až doma. Až při čtvrtém obletu jsme se dostali do pozice, ze které byla vidět Země. - Bože, podívej se na ten pohled. - Tam vychází Země, to je krása. - Máš barevný film, Jime? - A pak po mně Anders chtěl barevný film. - Podej mi barevný film.

- Bože, to je něco. - Rychle! - Tady ho mám! Rychle, vidím to úplně jasně! Anders udělal několik snímků a já říkám: "250 na f11?" - Mám to! To je krásný záběr. - A jak to Anders vyfotil... ...až doma jsme zjistili, že zrovna tahle fotka je slavná. Po dráze přímého sestupu Apollo 8 přelétlo 1560 mil nad zemským povrchem a šplouchlo do Pacifiku přesně tam, kde mělo. Po přistání nás čekalo vřelé přijetí, protože jsme jako první oblétli Měsíc a úspěšně se vrátili.

Naše země byla v roce 1968 zmítaná nepokoji, Martin Luther King a Bobby Kennedy byli zavražděni... Byli jsme ve válce a jedna špatná zpráva stíhala druhou, ať už ve Vietnamu, nebo ve Státech. A pak... vypuštění Apolla 8 sjednotilo občany naší země. Významně ovlivnilo, jak lidé vnímali sami sebe a své okolí. Fotka vycházející Země dává člověku jasné poselství o jeho pozici v tomhle vesmíru.

Jediným pohledem na těleso, které je naším domovem. Bylo to poprvé, kdy lidé uviděli, jak Země vypadá; viděli, kde žijí. Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nebyť socanov, mohli sme mať ma mesiaci už základňu... ale veď načo, keď môžeme kŕmiť hladné krky a liečiť parazitov...

15

Odpovědět

Protože základna na Měsíci je strašně užitečná...

01

Odpovědět

Není ta Země na té fotce nějaká malá? Když vezmu velikost Měsíce a Země, tak bych čekal, že Země bude mnohem mnohem větší z pohledu z Měsíce...

112

Odpovědět

Jsi opravdu tak hloupý, nebo to jenom hraješ? :D

62

Odpovědět

+OZTak mi to vysvětli, když jsem takový hlupák, jistě to pro tebe není problém.

11

Odpovědět

+Sam DrakeA) "Když vezmu velikost Měsíce a Země". Mám dojem, že bereš něco, o čem nic nevíš. Schválně si najdi průměry Země a Měsíce. Zjistíš, že Mesíc z tohoto hlediska není až tak malý. Zato je celkem daleko.
B) Není to focené z Měsíce :)
C) Perspektiva může být ovlivněna nastavením kamery, především ohniskovou vzdáleností jejího objektivu. Naopak na této fotce je Země ještě docela velká. Stačí zabrousit na weby o konspiračních teoriích, tam najdeš širkoúhlé fotky, na kterých Země vypadá ještě 10x menší.

80

Odpovědět

+NeugeDíky za normální odpověď bez zbytčných invektiv, Neuge.

40

Odpovědět

Aj tak je to všetko len CGI /irónia

46

Odpovědět

Jojo, člověk ve vesmíru nikdy nebyl!!!! všichni jsou tak naivní

10

Odpovědět

Nádhera, doporučuji shlédnout dokument Apolla 17, jsou tam ty nejlepší záběry z měsíce.

20