Kapka mlékaSlavné fotografie

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:105
Počet zobrazení:6 416

Povoláním elektrotechnický inženýr, Harold “Doc” Edgerton, chtěl oku zpřístupnit neviděné. Jeho úžasný snímek Kapka mléka odstartoval novou éru vysokorychlostní fotografie a filmu.

Přepis titulků

Nikdy jsem Doca neslyšel říct: "Tahle je má nejlepší..." Realita zachycení fotografie jako byla Kapka mléka, je, že jí předcházely stovky jiných. Na dokonalé verzi té fotky pracoval 6 až 7 let. Harolda "Doca" Edgertona jsem potkal v posledním ročníku. V elektrotechnické laboratoři Massachusettského technologického institutu, profesor H.G. Edgerton pracuje na novém vysokorychlostním fotoaparátu, který lidskému oku ukáže věci, které není schopno vidět.

Jeho absolventskou prací byly velké elektrické motory, které potřeboval vyfotit. Tehdy byly k dispozici nešikovné stroboskopické přístroje, které podnítily jeho inženýrskou zvědavost. A pak si nejspíš řekl: "Hele, zkusíme to trochu jinak. Jdeme na to. Naše oči nejsou stavěné na rychlost. Vystřelíte, ale střelu nevidíte, nic o ní nevíte.

Proto potřebujete stroboskop. Doc celá léta pracoval na zdokonalení vysokorychlostních snímků, opravdu krátkých záblesků světla. A okolo roku 1931 začal dělat fotky obyčejných věcí. Jak se zdokonaloval, přešel od 250 snímků za vteřinu k 6 000 a díky tomu mohl zachytit sekvence jako šplouchnutí padající kapky a spoustu dalších věcí, které můžete s vysokorychlostním filmem dělat.

Padající kapku dokázal zachytit tak, že měl malý trychtýř s mlékem a kapátko, které ukápne jednou za pár vteřin. Kap. Kap. To se děje před LED žárovkou, která je spouštěčem a řekne boxu s časovačem, aby pustil blesk. A skvělé na tom je, že se sekvence opakuje každé dvě vteřiny. To šplouchnutí vypadá, že je velké jako podšálek, ale ve skutečnosti je velké jen jako nehet na palci.

Místo malého talířku jsme začali používat červenou misku. Fotografie kapky mléka byla součástí celoživotní série fotek tekutin a vody. Opravdu miloval krásné fotografie. Dokud neměl takovou, se kterou by byl spokojený, zkoušel to pořád dokola. - Považoval se Doc za umělce? - Dělal si z toho legraci. Říkával: "Jsem inženýr, ne umělec." Ale pak nám ukázal vícenásobnou expozici tenisového hráče, který zasáhl míček, a je to 50 snímků na 1 negativu.

Vy na to koukáte a on řekne: "Chtěl jsem to vyhodit, ale pak jsem si to radši nechal." A dnes to visí v muzeu moderního umění. Když Doc začal své snímky publikovat, měly tehdy obrovský vliv. Protože byly tak neobyčejné a úchvatné a upoutaly vaši pozornost tak, že jste je nemohli ignorovat. Myslím, že lidi fascinovalo, jak ty obyčejné věci, co se kolem nich dějí, mají takové skryté kouzlo.

Je pravým otcem moderní vysokorychlostní fotografie. Jeho snímky tu s námi budou ještě dlouho. Nic podobného nikdy nevzniklo a i dnes jsou úchvatné. Myslím, že určitě hodně ovlivnil své kolegy a studentům ukázal, že je třeba zkoušet nové věci, abychom jim porozuměli. Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

@překladatel: "high speed movie camera" znamená česky "vysokorychlostní kamera" a nikoli fotoaparát jak uvádíš v titulcích ...

00

Odpovědět

V podstatě máte pravdu, ale nemyslím si že by to pro zachování významu nějak zvlášť vadilo. Kamery a fotoaparáty fungují na stejných principech, pokud to správně chápu, a rozdíl je v zaměření. Fotoaparáty jsou dělané na to, aby poměrně přesně zachytily jediný okamžik, kdežto u (alespoň moderních) kamer jde o výslednou kvalitu při seřazení snímků za sebe (mám tušení že pro plynulé video je třeba kolem 24 snímků za vteřinu),přičemž kvalita jednotlivých snímků se prakticky neřeší (a zpravidla bývá znatelně horší až mizerná, zvláště při pohybu objektů).
Ovšem v té době (kolem roku 1957) se snad ještě mezi obojím nedělal rozdíl vůbec, ne? Angličtina ostatně pojem "camera" moc neřeší, mají to pro obojí. Chápu že "movie camera" už je specifičtější, ale pořád si myslím že významově je to ta samá záležitost. A internet (:-D) říká, že dnes vysokorychlostní kamera snímá alespoň 50 snímků/s, zatímco záležitost pána z videa uměla "jen" 24 snímků/s.
Každopádně si nemyslím že by zrovna toto byl nějaký zásadní omyl. Pokud to vůbec omyl je (jak říkám - tenkrát se to nemuselo rozlišovat vůbec). :-)

Každopádně děkuji za překlad, je to velice zajímavé a pěkné. :-)

01

Odpovědět

Špica, díky.

160