Hořící mnichSlavné fotografie

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:46
Počet zobrazení:3 576

Fotografie Malcolma Brownea z 11. června 1963 dostala problémy Vietnamu na titulní stránky amerických novin. Bylo to šokující bití na poplach zhoršující se politické situace. 

Poznámka:
Telegram na konci videa: 

Panu Simsovi: Prosím, odešlete tuto zprávu.
Browne, Saigon
Gratulujeme Vám a Vašim kolegům za významné zachycení zpráv a fotografií za obtížných podmínek, za což jsme Vám nesmírně vděčni.
Gallagher

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz 11. června 2013 proběhlo 50. výročí nezapomenutelné fotografie z války ve Vietnamu. Snímek vietnamského korespondenta Malcolma Brownea upálení buddhistického mnicha Thích Quảng Đứca. Protesty proti režimu Ngo Dinh Diema, kterých se Đức účastnil, vedly k povstání v listopadu 1963 a vraždě Diema a jeho bratra. Brzy ráno 11.

června 1963 vyběhl Browne na křižovatku s vietnamským kolegou Ha Van Tranem. Tehdy byli jediní novináři s fotoaparátem. Brownova fotka se do hodiny vydala na cestu. Prezident Kennedy fotku viděl v novinách a vykřikl: „Pro krista!“ Pak ihned nařídil prověrku vietnamské správní politiky. Zde je výběr Brownových fotografií s popisem osudového červnového rána v rozhovoru roku 1997 z archivů Associated Press. Malcolm Browne zemřel 27.

srpna 2012 v Hannoveru ve věku 81 let. Byla to asi půlhodina cesty pomalou chůzí, než jsme došli na křižovatku hlavní a boční ulice, kde se špalír lidí rozestoupil do kruhu. Zastavili tak provoz v obou směrech. V tu chvíli do středu skupiny vjel starý Austin a vystoupil velmi starý mnich. Jméno Thích Quảng Đức jsme se dozvěděli později. Opíral se o paže dvou mladších mnichů, kteří ho zavedli do středu kruhu, na asfalt položili polštář…

A… Je to hrozná vzpomínka. Vrátili se do auta pro kanystr s benzínem. Později jsme zjistili, že byl naředěný leteckým benzínem, aby hořel déle. Vylili mu ho na hlavu a pár kroků ustoupili. V tu chvíli vytáhl krabičku sirek, jednu zapálil a nechal spadnout do klína. Plameny ho okamžitě pohltily a on… V jeho obličeji byla obrovská bolest, ale ani jednou nevykřikl.

A… hořel nejmíň deset minut, možná víc, bylo to jako věčnost. Samozřejmě celou křižovatku obklopil zápach spáleného masa a všichni mniši plakali a křičeli. Hasiči se snažili dostat do kruhu, ale několik mnichů si lehlo pod kola, takže by je auto muselo přejet. A já jsem celou dobu mačkal spoušť. Jediná věc, která vás ve válce nebo krizi žene vpřed, je mít co na práci.

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ve 2:40 říká že ´benzín byl naředěn leteckým palivem, "jet fuel" jestli dobře rozumím, to není benzín, ale kerosin, což je takový lehčí petrolej.

20