The Falling ManSlavné fotografie

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:137
Počet zobrazení:11 027

The Falling Man je fotografie Richarda Drewa, která zachycuje muže padajícího ze severní veže World Trade Center 11. září 2001 přesně v 9 hodin, 45 minut a 13 sekund...

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz PADAJÍCÍ MUŽ příběh za fotografií Richarda Drewa Nasedl jsem do metra z Times Square na Chamber Street, což je zastávka přímo před WTC. Jako první jsem uviděl oheň a kouř valící se z obou dvou věží. A tak jsem začal fotit... Fotil jsem hořící budovu, když jeden záchranář řekl: "Bože, podívejte se!" Tehdy začali lidé padat dolů.

Instinktivně jsem zvedl foťák a sledoval celý pád. Až jsem zachytil okamžik známý jako "Padající muž". Je to velmi tichý snímek. Ne jako ostatní násilné fotografie z jiných katastrof. Není tam krev, žádné vnitřnosti, nikdo na nikoho nestřílí... Ale lidé na ni reagují tak, že se do ní umí vcítit. Představí si v té situaci sebe. Že by museli udělat stejné rozhodnutí jako ten muž.

V takové situaci si musíte všímat okolí. Musíte dávat pozor, ať nejste další obětí. Novináři neutíkají od padajících budov, neutíkají před ohněm, ale vstříc jemu. Naší prací je zaznamenat historii. Netušil jsem, že tu fotografii mám, dokud jsem je nenatáhl do počítače v kanceláři. Zavolal jsem našeho editora, snímek mu ukázal a řekl mu, to je ono.

Ten muž byl jako šíp, který rozštípl věž napůl. Ráno jsem otevřel noviny a byla tam... Bylo velmi odvážné tu fotografii použít. Byla jediná svého druhu, zachycující pád z budovy. Jediná, která ukazovala lidskou interakci. Noviny v Allentownu v Pensylvánii ji zvětšily na celou poslední stranu, protože editor rozhodl, že je tak důležitá. Dostal kvůli tomu spoustu mailů. Lidé psali, že nechtějí, aby tohle viděly jejich děti...

Tom Juneau, autor článku v Esquire, přišel s názvem "Padající muž". Pojmenoval tak celý článek a ujalo se to. Nelituji, že jsem ten snímek udělal. Je to nejspíš jediná fotografie, která zachycuje něčí smrt v ten den. Na naší půdě proběhne teroristický útok, ale nevidíme naše lidi umírat... Tohle je okamžik něčí smrti... Do dnešního dne zůstává identita padajícího muže skryta. Spekuluje se, že byl zaměstnancem restaurace "Okna světa" v severní věži.

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Byl to Babiš Četl jsem to na TN.CZ !

12

Odpovědět

Nevím, mě osobně to stejně připadá jako hyenismus, když si noviny takovýmhle způsobem informování zvyšují prodeje. Fotograf tam sice vypráví, jak to bylo všechno traumatické a smutné, ale stejně mám pocit, že výplatní šek pro něho u charity neskončil.

1520

Odpovědět

Zůstali cestovní pasy po teroristech, ale letadlo nikdo nenašel, ani černou skřínku. Asi jsou ohnivzdorný :D

528

Odpovědět

Vždyť to, co píšete, není pravda.

245

Odpovědět

+AshzeroCo z toho? To o letadlu nebo o pasech?

12

Odpovědět

+Flying manNašel se motor z letadla jeden blok od dvojčat a to ještě s divným provazem okolo sebe, ale až po 12 letech. Kde jsou zbytky těch dvou letadel ví bůh :D :D Jinak zbytek je ''pravda''

31

Odpovědět

RYP in peperonni

90

Odpovědět

A do dnesniho dne nejsou skutecni vinici potrestani...

327

Odpovědět

proč mu položili otázku, jestli lituje pořízení snímku? proč by měl, z jakýho hlediska je tahle cituplná fotka nějak zarážející?

312

Odpovědět

Protože zachycení takového okamžiku je pro fotografa jedním z nejsilnějších životních zážitků. Zážitků, které se mohou k danému člověku v ne zrovna příjemné formě vracet více, než je člověk schopen s klidným srdcem snášet.

183

Odpovědět

Pokud mě paměť neklame, tak se spekulovalo, že na sérii fotografií lidí, kteří skákali v zoufalosti z oken, je zaznamenán i český občan. Měl dlouhé vlasy svázané do culíku.

10

Odpovědět

skoro mě až slzička ukápla z připomínky těch strašlivých teroristických útoků před 16 lety....

KUR*A OTEVŘETE OČI LIDI
a nenechte si dál vymývat mozky všema médiama s tím, že to byly teroristický útoky

pokud hledáte pravdu, tak třeba tady
http://dokumentarni.tv/utoky-z-11-9-2001/zahady-11-zari-demolice-911-mysteries-part-1-demolitions

1071

Odpovědět

Jednou jsem na FB narazil na chlápka co tvrdil, že je Země placatá. Vlády prý placatost tutlají před lidmi. Prý vymytí lidé mainstreamem si stále myslí, že je kulatá.
Nebyl jste náhodou ten chlapík vy?

555

Odpovědět

Problém s konspiracemi okolo 9/11 - Proč to řešíme? #156
pro labužníky: Zvědátoři Živě - 9/11 konspirační teorie

"Pokud pro nějaký jev existuje vícero vysvětlení, je lépe upřednostňovat to nejméně komplikované."
https://cs.wikipedia.org/wiki/Occamova_b%C5%99itva

233

Odpovědět

+kocour OggyTi dva sasci, kteri si mysli, ze sezrali rozum sveta, nerekli absolutne nic, co by vyvratilo fakt, ze to proste bylo cele vykonstruovane.. Vim, ze si clovek rika, ze prece nejsou zvirata. Vite co udelal jeden clovek? Zpusobil, ze zarvalo 80 milionu lidi. Pro lepsi znazorneni - 80 000 000 lidi. ZEMRELO. A myslite si, ze ho to nejak tankovalo? Bylo mu to uplne u p**e. Nevim ted presne, kolik zarvalo nemcouru, ale take to byli jeho lidi, spousta z nich do valky naverbovane nedobrovolne. Jaky je rozdil mezi nima a civilistama. Takze myslite, ze americkou vladu nejak zatezuje 3 000 lidi? :D kdyz za to dostalo 15 let valek, prodej zbrani, ktere vyvyjeli, daleko vetsi kontroling obyvatel.. Jasne, asi nas zadni Martani nezachrani, na druhou stranu, byt slepy rozhodne nehodlam.. ;-)

516

Odpovědět

+naprosto irelevantniHm... nejspíš jsme se měli nejdřív domluvit o jaké konspirační teorii vlastně debatujeme, ne? Těch verzí je poměrně dost a jakmile si vybereš jednu verzi, tak i ta má svoje vlastní podverze. Už tohle na něco přinejmenším poukazuje, ne? Video nemá pokrýt všechny (viz název Problém s konspiracemi okolo 9/11), ale upozornit na nedokonalosti těchto teoríí, nebo že často zjednodušují, nebo vytrhnou nějaká fakta z kontextu a že bývá často pracnější dodat protiargumenty než samotnou konspirační teorii vytvořit (například že je to všechno jedno velké spiknutí že ano?)
Máš pravdu, že neřekli nic, co by vyvrátilo fakt, že to nebylo celé vykonstruované americkou vládou. Kdybys ale dobře poslouchal, tak ti dva šašci, co sežrali rozum světa, jak říkáš, ve videu přímo přiznávají, že ty nemáš jak dokázat, že americká vláda třeba teroristům za tu akci zaplatila a vlastně to ani není v rozporu s nějakými oficiálními událostmi z toho dne, které se soustředí na náraz letadel do budovy, pád WTC (těžko se v novinách dočteš, že za tím stojí vláda USA). Jenže stejně tak jako můžu tvrdit, že to udělala americká vláda, můžu klidně tvrdit, že za tím stojí Izrael (což je mimochodem další z verzí) a pokud budu chtít být ještě bizarnější proč ne vláda České republiky! A vyvrať mi to. (Popperova břitva = nemá smysl se zabývat teoriemi, které nelze vyvrátit). Diskutovat o tom jestli za tím stojí nebo nestojí vláda USA vede do slepé uličky. Ne že by mě to nezajímalo, ale i kdyby to byla pravda, tak dodat nějaké usvědčující důkazy je extrémně náročné, ne-li nemožné. Prostě já ti nemůžu prokázat, že je to lež a ty mně nemůžeš prokázat, že je to pravda.

91

Odpovědět

+kocour OggyNo, pokud se na to koukáme takhle, budeme věřit čemu? Že teroristé, kterým předtím spojené státy samy dodávaly zbraně, kteří byli trénování CIA, coby bojovníci za svobodu státu Afghánistán proti zlým utlačovatelským komunistům, se po deseti letech, kdy na ně spojené státy jednoduše sraly, třináct z nich rozhodlo, z nichž šest se nahlásilo do pár měsíců, že jsou živí a s tím útokem neměli nic společného, takže defacto 7, s pramalým leteckým výcvikem (viz žertíky o Cesně - nejlepší z nich byl předtím letuška a neúspěšně se pokoušel získat pilotní licenci na Boeing) unést čtyři letadla, přes hodinu se nehlásit věžím, přičemž dle protokolů NORADu prokázaných při nehodě v 90. letech mají stíhačky startovat k nehlášeným letům do patnácti minut (Armáda měla dovolenou a prý si nacvičovala, co dělat, kdyby se jim někdo pokusil narvat letadlo do významných pamětihodností, jako například bílý dům, pentagon, dvojčata - ouha... A to si fakt nevymýšlím), dokázali udělat poměrně náročné manévry a narvat to do dvou baráků tak šikovně, že se kvůli tomu zřítily a vzaly sebou ještě jeden barák vedle, zatímco jejich kolegům se povedlo bez povšimnutí proletět jednou z nejhlídanějších letových zón světa a podobným letadlem to narvat do té jediné části Pentagonu, kde zrovna řešili, kam americká armáda zašantročila 2,3 biliony dolarů, mistrovským kouskem, kdy letěli bezmála půl kilometru sotva desítku metrů nad zemí (Boeingem 757! - linkovým tryskáčem pro sto lidí). Záhy na to je všem jasné, kdo to udělal a rozjíždí se slavné přísně tajně za zavřenými dveřmi probíhající vyšetřování, které řeší, jak se to stalo. Opomíjí, proč začalo jako jedno z prvních hořet patro FBI na půli mezi zemí a jizvou po letadle stejně, jako mnoho svědectví, nebo je spolu s půdorysy plány WTC utají na dlouhé roky (shodou náhod jsou to zrovna ty svědectví, kde lidi slyší výbuchy). Nakonec vymyslí jednu teorii, kterou jim půlka praktiků strhá, aby vymysleli druhou, která je stále dosti nejistá a v praxi při podobných situacích (rozumějme hořící mrakodrapy) neviděná. Mezitím na základě toho vyvolají vysoce kontroverzní válku v zemi, kterou převrátili naruby i spolu s dalšími celkem suverénními státy kolem, jejíž důsledky se promítají ve společnosti dodnes, vyvolají největší sledovačku vlastních občanů a zvětší pravomoci CIA do nebesských výšin, prezident s rozviklanou pozicí, kterého málem porazil ekologický liberál, má najednou tak stabilní půdu, že ho bez váhání dosadí i ve druhém volebním období, mnoho finančních podvodníků unikne z oprátky FBI, která měla kancelář a archiv s těmito zločiny v jednom z dvojčat, majitel budov skásne tučnou pojistku za budovy procpaný azbestem, ačkoliv pojišťovna by se v amerických poměrech mohla v klidu vykroutit tvrzením, že zcela evidentně do nich nabourala letadla, na jejichž váhu ty budovy nebyly stavěny a tedy pojištěny, v armádě nezbyl nikdo z komise, která řešila obrovské ztracené prachy a dodnes to zůstalo záhadou, načež ztratili na výše zmíněném tažení (respektive při obnově toho státu, co zničili) další obří částku a to jsem vynechal machinace na burze s investicemi, které si taková teroristická skupina nemůže dovolit. Plus nehořlavý pasy, který měly vydržet přinejmenším ohnivou explozi, nebo teploty, při které měkne ocel zalitá betonem.
Nakonec po deseti letech toho slavného teroristu za vším stojícího najdou, zabijou, udělají jednu slavnou fotku, kde si je se svým vyobrazením pramálo podobný, srovnají se zemí barák, kde se schovával, a jeho mrtvolu okamžitě na to v souladu s nějakými muslimskými tradicemi hodí do moře.

Když rukuješ s Occamovou břitvou, nebylo by snazší uvěřit tomu, že do těch baráků tu bombu dali? Taková možnost je možná i míň komplikovaná, než oficiální teze.
Podívej, za sto let by to bylo i jedno. K čertu, už teď je to celkem jedno, ale je to takový případ v historii spojených států, kdy věci zkrátka nedávají smysl. Je to jako s Kennedym. Věci, kdy za tím zcela v klidu mohly být zájmy příliš vlivné skupiny.

911

Odpovědět

+nějakej agentProblém je, že ty konspirační "argumenty" nejsou ve skutečnosti argumenty. Je to hromádka alternativních vysvětlení, z nich polovina je prokazatelně lživá (typu volnej pád) a druhá polovina je naprostá fantazie.
Pokud už tu zmiňuješ Occamovu břitvu a razíš ten nesmysl, že si to vláda shodila sama, tak hádej co je nejlogičtější vysvětlení? Prostě se s těma teroristama dohodnout a dát jim volnej prostor pro to, aby to mohli zrealizovat - říct, hele udělejte to tenhle den a takhle, tak vás nikdo nesestřelí. Naprosto jednoduchý. Kdyby to měli řešit nějakýma bombama a sami si to odpalovat, tak by museli být úplně padlí na hlavu. Fakt si o té zlé CIA myslíš, že jsou to takoví blbci?

102

Odpovědět

+GsgfsdProč CIA? Ta je na to zrovna dost blbá a nakonec je docela průhledná. Navíc její zájmy by byly jen rozšíření jejího už tak velikého pole působnosti (plus ilegální operace, které ani dvojčata nezlegalizují).
Ne ne ne, ani teroristi na to nejsou nic moc, protože jak jsem řekl, ti neumí lítat s letadlem. Rozhodně ne tak dobře, jak zejména v Pentagonu popisují fakta (Vážně, zkus si v leteckém simulátoru letět s tryskovým letadlem půl kilometru ve výšce deseti metrů a nenarvat to do země). Navíc terorista by to asi volil zejména v případě pro mě nejvíce opíratelného Pentagonu mnohem lépe, tedy střemhlav seshora, kdy by to sundalo nakrásně i střechu a logicky by rozmlátili z Pentagonu mnohem víc.
Já spíš myslím jiné partaje, jako třeba firmy Boeing, nebo Northrop Gruman, které na následné válce nadělaly obrovské prachy. Navíc je vtipné, že v devadesátých letech NG vymyslel funkční software na ovládání letounů na dálku, který se začal aplikovat na dronech armádou používaných od roku 2002-2003. Při jejich vzájemné spolupráci by nebylo tak těžké nahrát takový software do letounů, které Boeing dlouhá léta vyrábí a které již v té době měly elektronické ovládací systémy. Navíc by to nakrásně vysvětlilo i výbornou přesnost systému (na dálku se letoun řídí podstatně snáz), přílišné přetížení pro ovládání (Géčka počítač neovlivní), a vůbec. Navíc profil převzetí ovládání naprosto krásně odpovídá profilu únosu letadla teroristy.
A já klidně můžu souhlasit s argumenty v oponujícím videu výše, že je jedno, jestli dvojčata spadnou nebo ne. Narvat to do nich tři letadla je furt argument jako kráva. Ale víc než teroristi, na tom dle mého měli zájem lidi v Americe. Například výše zmíněným firmám šlo o investice a v mém předchozím příspěvku jsem zmínil i osoby, kterým to dosti pomohlo. Navíc firmy jsou ve zbavování se nepohodlných lidí o dost nevybíravější, než vlády, natožpak orchestru takovýchto masakrů. Hergot, to se jim stává jako nehody, natožpak, když by to znamenalo multimiliardový výdělek a mnohaleté smlouvy. Když ve firmě někdo vydělá sto milionů dolarů tak, že zabije sto tisíc lidí, udělají z něho šéfa společnosti a na ten incident povolají svý čističe, a když to selže, právníky.

45

Odpovědět

+nějakej agentDiky za tvuj komentar, nemel jsem cas to takhle pekne rozepsat. Napisu k tomu uz jen jedno, V jako Vendeta. Kdo chce byt slepy at si je, me rohlikem nikdo neopije.

15

Odpovědět

+DikyNo jistě, prostě hromada naprostých výmyslů, jak to podle tebe mohlo být. Stále nic, co by jakkoliv mohlo zpochybnit důkazy podloženou oficiální verzi.

10

Odpovědět

Seš prostě hloupej člověk, to je asi tak vše, co lze na tvůj komentář odpovědět.

63

Odpovědět

PŘESNĚ TAK!!! TAK UŽ TO KONEČNĚ POCHOPTE VY OVCE?!?! NEBO UŽ VÁS DOSTALI TAKY?!? JEŠTĚ ŽE ALESPOŇ MY DVA NOSÍME NA HLAVĚ ALOBAL PROTI CHEMTRAILS ŽEJO RAINMAKER :D

182