Oběti opioidůSlavné fotografie

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:56
Počet zobrazení:3 832
Policejní oddělení z East Liverpoolu ve státě Ohio se rozhodlo na sociálních sítích zveřejnit snímek páru předávkovaného opioidy v autě, kde na zadním sedadle vezli svého čtyřletého vnuka. Strážci zákona to vnímali jako poslední volání jejich města o pomoc.

Přepis titulků

Varování: Obsah videa může některé diváky rozrušit. Překlad: hAnko www.videacesky.cz Když jsem se podíval na její barvu, myslel jsem, že je po smrti. Jako policisté jsme vycvičeni očekávat nečekané, ale… i se svými zkušenostmi jsem v 15:11 na něco takového vůbec nepomýšlel. Za fotografií Předávkování v Ohiu Byl jsem teprve na cestě do práce a přede mnou jelo auto. Zdálo se mi, že nejede úplně rovně.

Oba jsme zastavili a řidič upadl do bezvědomí. Zahájil jsem první pomoc a zavolal posily. Po příjezdu byli oba mimo, na hranici života a smrti. Byl školní den, kolem spousta lidí s dětmi. Hned vedle nás autobusová zastávka. Ale jako první jsem uviděl, že na zadním sedadle je kluk. Obešel jsem auto a otevřel dveře. Styděl se a bál, ani se nedivím. V očích bolest a stres.

Udělal jsem pár fotek jako důkazy pro soud. Vytáhl jsem chlapce z autosedačky, netrvalo dlouho a tulil se ke mně. Objal mě z boku, v podstatě mi seděl na opasku, až jsem na žebrech cítil, jak mu tluče srdíčko. Vyžádal jsem si odbor sociální péče a dispečer mi říká, že chtějí víc informací. Byl jsem v ráži, to nepopírám, a zařval, ať sem okamžitě naklušou. A Fred povídá: „Pošleme jim tu fotku a naklušou hned.“ Narodil jsem se a vyrostl v East Liverpoolu, je tady fajn.

Naučíte se pracovitosti. Bohužel od těch dob to jde z kopce. Tři čtvrtiny populace dostávají nějaké sociální dávky. A to je to neštěstí, se kterým se potýkáme. Opioidy jsou náš největší problém, lidé na to umírají. Není to jen heroin, ale silnější fentanyl a karfentanil, těmi se předávkují. Máme tu epidemii, a nejen my, všechna americká maloměsta. Napříč státy, každé místní oddělení.

Musíme bojovat a bojovat a je to frustrující. Protože prohráváme. Je to tak. Snažíme se, budeme pokračovat, ale prohráváme. Schylovalo se k tomu posledních pět šest let a teď je z toho jeden velký případ. Po řidičově přiznání mi policejní velitel ukázal tu fotku. Byl jsem v šoku, nechápu, že někdo toho chlapečka vystavil takové situaci. Bohužel se to děje často, ale tentokrát to někdo zaznamenal.

- Shodli jsme se na zveřejnění. - Přemýšleli, jak upravit chlapcův obličej. Nemohli bychom sdílet ten příběh. A já jako státní úředník ze zákona nesmím tu fotku rozmazat. Slovy takový snímek nepopíšete. Druhý den v práci jsem nemohl uvěřit, kolik lidí tu fotku vidělo a sdílelo. Ale řekli jsme si, dobře, jen ať se o tom ví. Zveřejněním se hned daly do pohybu věci, ke kterým by jinak nedošlo nebo by se táhly roky.

Chlapec se odtamtud dostal a to je nejdůležitější. Ta fotka donutila agentury, zákonodárce, trestní orgány zabývat se tou epidemií a získat nové zdroje, přístup k léčbě pro tyto lidi. Otevíráme novou kliniku ve spolupráci s terénními pracovníky, protože ji komunita potřebuje. Podívejte, co se děje v naší malé komunitě 13 000 lidí. Žijeme v době, kde nejsou žádné limity, všechno by se mělo v takových situacích zveřejnit.

Ale tady máme čtyřletého kluka, který nemá možnost vyjádřit se, jestli chce na takové fotografii být. Rodina se jej ale snaží chránit. Ale i za dvacet let to pořád bude důkaz heroinové epidemie. Jako lékařka bych měla bojovat za ty, kdo se potýkají se závislostí. Za sdílené fotografie se samozřejmě stydí a je jim trapně. A někoho to může odradit od hledání pomoci, mají pocit zbytečnosti, ať je raději necháme umřít.

Udělali jsme, co bylo správné. Pokud vás to rozčílilo, je mi líto, ale taková je realita. Udělal bych to znovu. Pokud se to stejné bude opakovat dnes v noci, také to zveřejníme. Nevěřil bych, že ta fotografie bude mít takovou moc. Děláte se mnou rozhovor, volají mi z vlády a nabízejí pomoc. Nikdy dřív nevolali.

Takovou moc má jediný snímek. James Lee Acord byl odsouzen za řízení pod vlivem a ohrožení dětí k 360 dnům ve vězení. Chlapcova babička ke 180 dnům za ohrožení, výtržnictví, veřejnou intoxikaci a jízdu bez připoutání. Chlapec byl svěřen do péče prastrýce a tety. Pokud vy nebo vaši blízcí hledáte pomoc se závislostí, kontaktujte samhsa.gov.

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jsem bílá lůza a mám potíže

11

Odpovědět

Vyspat se po opici v aute, kdo to ještě neudělal..?

19

Odpovědět

Paci sa mi ako Americania vedia hovorit na kameru. Ked je na Slovensku nejaka reportaz z 10 000 mesta tak vacsinou policajt nevie ani po slovensky.

121

Odpovědět

Ble, bílý odpad. Zajímalo by mě, zda by to uveřejnili, pokud by tam hráli barvy z druhého spektra.

611

Odpovědět

myšlenka videa stranou, tu chápu, ale to video 2:55? Jak vůbec může něco takovýho vzniknout? Natáčet dítě co si neví rady s mámou na zemi? Tak to natočim? Tolik otázek

130

Odpovědět

To je asi všeobecně problém dokumentace akutních situací.
(a) vyfoceno/natočeno a všichni brblají proč autor raději nepomáhal
(b) nevyfoceno/nenatočeno a nikdo nevěří, že se to fakt stalo, poučení nulové.
Co je správně?

70

Odpovědět

+anon67Spravne je pomoct ako prve a potom sa pokusit urobit o tom zaznam.

Ak to nesluzi na hyenisticke prizivenie sa na predaji podobnych zaberov do hyenistickych medii, ale sluzi to ako tu na poukazanie obrovskeho problemu(ktory zodpovedny zacali riesit az po zverejneni!!!), tak za taku cenu to ma zmysel urobit.

10

Odpovědět

+anon67Tenhle záběr nemůže existovat, prostě ne. K ničemu jinýmu se nedostanu

00