Plačící dívka na hranicíchSlavné fotografie

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
47 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:84
Počet zobrazení:5 461
Fotožurnalista John Moore v roce 2018 zachytil snímek matky a její plačící dcery na hranicích Spojených států. Fotografie byla použita na obálku magazínu TIME. John vysvětluje, za jakých podmínek snímek vznikl a jaké to vůbec je, setkávat se s uprchlíky.

Přepis titulků

Byl jsem s členem hraniční stráže na americké straně Rio Grande a díval se, jak řeku přeplouvají uprchlíci na raftech. Po chvíli jsme se vrátili k jeho autu a vydali se na cestu zpět. Vtom jsme na kraji silnice potkali skupinu asi dvou tuctů žen a dětí. Strážný na ně namířil světla vozu a bylo na nich vidět, jaký mají strach. V davu jsem si všiml matky držící v náručí holčičku. Nepoložila ji ani na chvíli, dívka chtěla být pořád u ní. Šel jsem si s ní promluvit; říkala, že pocházejí z Hondurasu a na cestě jsou víc než měsíc.

Když přišla na řadu k osobní prohlídce, strážní řekli, ať to dítě položí. Jakmile se dívčiny nohy dotkly silnice, spustila hrozný křik. Plakala a plakala, bylo mi jasné, že je to separační úzkost. A jak vzhlédla k prohledávané matce, stihl jsem pár vteřinových snímků, jen několik, a už bylo po všem. Pak je naložili do dodávky a odvezli. Hraniční stráž je předává soukromé firmě s názvem Geo Group.

Provozují v USA několik soukromých věznic. Nejprve je převezou do zpracovacího střediska, kde jsou děti a rodiče odděleně. Nedokázal jsem si představit, jak to bude s touto matkou a holčičkou. Rodiny hledající politický azyl jsem fotografoval už mockrát. Tentokrát to bylo jiné, protože jsem věděl, co s nimi bude dál, ale oni to netušili. Měl jsem příležitost být součástí této historie. A doufám, že lidé z našich fotek vycítí, že některé ty příběhy jsou důležité. Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Absolutně nechápu tohle video. Je to o tom že se malá holčička rozplakala, protože chuderku maminku ( která ilegálně překračuje hranice) prohlíží pohraniční stráž a ona se chová jako každé dítě v jejím věku??? Tenhle server je v mnoha věcech skvělý... Ale proč nás tady zásobujete tímhle populistickým jednostranným svinstvem (už poněkolikáté) ??? PS: pro sluníčkáře, nejsem žádný nácek, neposlouchám Ortel, nevolím SPD.....

142

Odpovědět

Proc tak jednostrannym, ptas se?
Jednoducha odpoved: protoze jsou to levicaci. Uz jen tim mazanim komentu a skryvanim jinych. A to zde ani nejsou nikde vypsana presna pravidla pro komenty.

Na netu jsou tisice videi z druhe strany barikady, ale zde je nenaleznes. Ani jedno

92

Odpovědět

+WhhehevJo, ty jejich shadowbany jsou lahůdka. Ty se tady asi rozdávají podle toho, jak se admin vyspí a nebo jak se mu líbí/nelíbí nick.

30

Odpovědět

+????Tady napises slusny komentar a divis se, proc na nej nikdo nereaguje a pak zjistis, ze ho nikdo nevidí. 😁 to je tak prasacka technika, ze si Xardass muze mektat co chce, ale chova se stejne jak komanci nebo fasouni. Proste umlcej kazdyho, kdo se jim nelibi

41

Odpovědět

Aaaa společenstvo nácků a frustrátů, s plnym bachorem, brkem u tlamy, nám tu nadává na svět na sluníčkáře :-) Jen si fňukejte! Nikdo vás nebere vážně! Vždyť vy nemáne koule ani na to se pod svůj názor podepsat :-D

13

Odpovědět

+Jirka FaraAž na to že mi nenadáváme na svět... Ale na politické masírování od pop medií všeho druhu. A když se někdo z opačné názorové strany ozve tak hned útok tohoto typu. Nicméně děkuji za názor, jen mě to utvrzuje co jste zač :) ... Ale tak třeba si to povíme za pár let, jak si tady famfárově žijeme všichni pospolu :)

00

Odpovědět

Ano, včera měl úplně stejný výraz můj 3letý syn, když jsem mu nedal bonbón co jsem mu slíbil....
Ti levičáci mají tu svoji propagandu čím dál tím více propracovanou.

112

Odpovědět

Právě že nemají jednou je to afektovaně se chovající středoškolačka ( Švédové mezitím mrznou a televize nabádá Švédy k omezení vysavačů), podruhé dokonce ještě mladší ' posel '.

Kdyby Gretka raději uklidila/pomohla uklidit Pacifik, tak se do ' oceánu ' vleze dalších pár ledovců ( Archimédův zákon prostě pracuje a když bude oceán plný plastů, tak nepomůže ani ledovec veliký tak, že spojí Antarktidu a J. Ameriku).

11

Odpovědět

dokud ji neupali tak se na to divat nebudu!
zavadejici nazev!

31

Odpovědět

Moje neteř je schopná se takhle rozbrečet, i když jí někdo zakáže nějakou kravinu.

104

Odpovědět

Abych to uvedl na pravou míru. Holčička byla od matky oddělena cca 2 minuty a to po dobu její kontroly. Pak už byli celou dobu spolu. Takže žádný, že je pak oddělily a jaká to je chudinka.

198

Odpovědět

Abych to uvedla na pravou míru, fotograf taky nic takového neříkal. Fotky vznikly během pár vteřin. Pak ale uvažuje o tom, co se s rodinou dělo dál po převozu do soukromé věznice, kde ví, že jsou od sebe rodiče a děti často oddělení.

1216

Odpovědět

+hAnkoJenomže on to podává stylem, že se to tak opravdu stalo. Odvezli je a rozdělily. Což neříkám, že se neděje, ale v tomto případě to tak nebylo. Celou dobu byli spolu. Tady se dělá senzace z něčeho, co se mohlo stát, ale nestalo a to mi vadí.

176

Odpovědět

+????Nie fotograf po podáva štýlom, že konštatuje čo toto dievčatko s jej matkou zažijú v súkromnej väznici na základe vlastných skúseností. Ak nevieš "????" čítať s porozumením, tak sem nechoď.

38

Odpovědět

+problémMůj hlavní problém spočívá v této větě, kterou říká ve 2:12: „Tentokrát to bylo jiné, protože jsem věděl, co s nimi bude dál, ale oni to netušily.“ - Jenomže on to nevěděl! Kdyby to řekl třeba nějak takhle: „Bál jsem se, co s nimi bude, protože z osobní zkušenosti...“, tak bych neřekl ani popel. Ale kdyby to řekl takhle, tak by to nevyznělo tak tragicky.
PS: Tu poslední větu sis mohl nechat od cesty. Kritika se dá napsat i jinak, než jako buran ze 4 cenový. Nebo jeslti se takhle bavíte na videaslovensky....

61

Odpovědět


Odpovědět

Za všechny mrtvé a migranty a jejich ústrapy mohou vítači, kteří je zvou tam, kam nepatří a nemají nárok tam být. Z takových amorálních zrůd je mi na blití!!!

2514

Odpovědět

Vím, že schytám mnoho mínusů, ale ať si o této problematické myslí kdo chce co chce, jedno je neokecatelné - když vznikají tyhle fotky, je tu něco špatně. A obviňovat rodiče, kteří chtějí svým dětem dopřát lepší životě, je maximálně tak trapné. Nevím jak to řešit, neříkám, že Američané mají nutně hranice otevřít, nevím jaká je správná cesta - ale ti lidé neutíkají do USA z plezíru a lidé, kteří to zlehčují a snaží se to omezit na nějaké zákony atd, se jen snaží zavírat oči před lidským utrpením.

2117

Odpovědět

Odborně se tomu říká ' separační úzkost '. Jinými slovy si matka do zhruba šesti let věku dítěte nezajde ani na záchod.

Nabalovat na tom nějaký příběh o utrpení ' malého děvčátka ' je prostě citové vydírání.

50

Odpovědět

Jinak USA není vysněnou zemí všech nynějších emigrantů. Tou je to brexitu Kanada ( pas s britskou královnou + obchodní smlouva s USA i EU).

USA jsou dokonce jen slabě NAD Norskem.

10

Odpovědět

To tady více jak 50% mít nebude...

111

Odpovědět

Proč taky?

134