Dívenka z přádelnySlavné fotografie

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:86
Počet zobrazení:6 649

Lewis Hine působil jako investigativní fotoreportér Národního výboru pro dětskou práci. V přestrojení za prodejce Biblí cestoval s foťákem a tajným sešitem na poznámky. Zpovídal děti v masokombinátech, dolech, továrnách a konzervárnách, až v listopadu roku 1908 v jedné přádelně objevil dívenku jménem Sadie Pfeifer... Díky jeho neúnavné práci byly zavedeny zákony, které dětskou práci na půdě Spojených států postupně vymýtily.

Přepis titulků

Na začátku 20. století neměla společnost povědomí o tom, jaký dopad má dětská práce a vykořisťování dětí. DÍVENKA Z PŘÁDELNY Lewis Hine, 1908 V té době děti pracovaly v různých odvětvích. V dolech, továrnách, přádelnách, nebo jako pouliční prodejci novin. Nevyhnula se jim zranění, v mnoha případech smrtelná. Rodiče potřebovali příjem, který děti zajišťovaly, aby rodiny vůbec mohly přežít.

Rodiče se dětské práce zastávali a děti se s takovým životem musely smířit. Národní výbor pro dětskou práci si hned na počátku najal fotografa. Lewis Hine pro ně pak pracoval následujících 20 let. Cestoval po celé zemi a dokumentoval děti v těžkých pracovních podmínkách. Vydával se za prodejce Biblí a děti měl správně fotit pouze při čtení. Jedenáctiletí chlapci tvrdili, že mají 13 let, a některým děvčatům nebylo ani 9. Na fotografii je 10- nebo 11letá dívenka jménem Sadie Pfeifer. Pracovala v přádelně v Lancasteru v Jižní Karolíně.

Stojí před velkým tkalcovským stavem v dlouhé chodbě a upřeně sleduje a vybírá kvalitu jednotlivých nití. Nejspíš pracovala celou noc, blíží se konec její směny. Stojí tam jako ikona reprezentující stovky dalších děvčat, se kterými je zacházeno stejně a které nemají na výběr. Tato fotografie vzbudila pozornost. Když se na ni podíváte, nemůžete odtrhnout zrak. Takto Amerika nemá vypadat. Hineho drsné fotografie ovlivnily legislativu během následujících 35 let.

Jeho sbírka jasně ukázala, že by děti neměly být takto zneužívány. Představuje nejvýznamnějšího fotografa sociálních problémů a změn první poloviny 20. století. Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A kdo je hlavně zaměstnával? Židi!!!

412

Odpovědět

Díky jeho neúnavné práci byly zavedeny zákony
mangahere https://manga-here.io/

11

Odpovědět

Zákony byly zavedeny především díky dokumentaci na stavbě Empire state building. Zajímavostí je to, že se po lešení pohyboval spolu s dělníky bez nějakého jištění atd. Celkově se jedná o mého oblíbeného fotografa a na dějiny fotografie jsem o něm psal i referát. :)

51

Odpovědět

chlapcovi v 00:25 trošku ušlo očko

46

Odpovědět

Ovšem že následkem bylo veliké snížení porodnosti už nikdo neřekne...

110

Odpovědět

a následkem snížení porodnosti bylo, že méně dětí se lépe uživilo, méně dětí znamená méně lidí, to znamená menší nezaměstnanost, a celkově rychlejší zpamatování se z krize...

68

Odpovědět

Porodnost na zapade je dostacujuca. Zem nepotrebuje stale naberat novych a novych ludi. Hlavne potrebuje kvalitu a nie kvantitu. Dalsia vec je ze je to hlupost po 1 a 2 sv vojne sa aj obyvatelstvo v Europe a na zapade zniekolkonasobilo.

112

Odpovědět

ti dnešní parchanti by to potřebovali jako prase drbání

1019

Odpovědět

Dnešní "parchanti" by pouze potřebovali důrazné rodiče, když s některými z nich mluvím a snažím se jim vysvětlit, že jejich Pepíček je nevychovaný spratek, tak jsem za špatného já..dnešní rodiče jsou naučení házet vinu na všechny okolo. To je ten problém. Děti jsou pouze odrazem stavu v rodině a společnosti.

411

Odpovědět

Lewis Hine byl frajer ve svém oboru. Postupem času mu firmy které využívaly dětskou práci zakazovaly vstup s fotoaparátem. Požíval tedy důmyslně skrytou kameru ve svém oblečení. Mimo prodejce biblí taky vystupoval jako požární kontrolor atd.

142