Tank ManSlavné fotografie

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:176
Počet zobrazení:8 192

Muže před tankem zachytil americký fotograf Jeff Widener (AP - Associated Press) ráno 5. června 1989 poté, co čínské ozbrojené složky násilím potlačily demonstrující lid na náměstí Nebeského klidu. 

Přepis titulků

Zatímco svět se v hrůze dívá a naslouchá, poklidný pro-demokratický protest v Číně končí krveprolitím, rozdrcený vlnou ozbrojených sil. Přišel jsem do diplomatické zóny, kde byla kancelář AP, a našel zprávu z New Yorku: "Nechceme zbytečné riskování, ale ocenili bychom, kdyby někdo vyfotil obléhané náměstí Nebeského klidu." A tak se tahaly sirky, já měl nejkratší a musel jít ven. Hrozně jsem se bál. Přejetá kola, trosky, občasné výstřely z přilehlých ulic...

V hotelu Peking ochranka nutila novináře odevzdat všechno vybavení elektrickým pohaněčem dobytka... Tak jsem schoval foťák, jak nejlíp to šlo. Ve stínu vstupní haly jsem zahlédl vysokého zahraničního studenta. Přišel jsem k němu a povídám: "Kde jsi byl, Joe? Hledal jsem tě." A šeptem dodal: "Jsem z AP, vezmeš mě k sobě do pokoje?" Souhlasil. Jmenoval se Kirk Martin a sehrál při focení velkou roli. Na klidu mi vůbec nepřidala díra po kulce ve zdi za mnou. Věděl jsem, že budu snadný cíl pro kteréhokoliv ostřelovače.

Tanky postrkovaly ohořelé autobusy, lidé kolem toho projížděli na kolech a já všechno fotil. Nakonec mi došel film a poprosil jsem Kirka, aby sehnal další. Já jít nemohl, aby neodhalili, že jsem novinář. Vrátil se po dvou nebo třech hodinách s jedinou cívkou filmu. Uslyšel jsem lomoz tanků a z balkonu uviděl celou kolonu, mířící k nám. Napadlo mě, že to bude pěkný komprimovaný záběr... A najednou před ně nakráčí muž s nákupními taškami, což mě naštve, tak povídám Kirkovi: "Ten chlap mi zkazí záběr!"

A Kirk na to: "Vždyť ho zabijou!" Pak mi došlo, jaký je to blázen. Všude kolem se ozývá střelba, ale on nehnutě stojí. Slyšeli jsme nejen kalašnikovy, ale i automatické dávky z větších kalibrů. Ani tak se nepohnul. Bylo neuvěřitelné, kolik měl odvahy bránit svou věc. Z balkonu jsem udělal tři rychlé snímky. A Kirk hulákal: "Máš to? Máš to?" Dalo by se to přirovnat k Davidu a Goliášovi, ale je to mnohem víc.

Máme tu muže, který se vypravil na nákup, a cestou zjistil, že už toho má dost. Tak šel a postavil se proti tankům. Pokud má všech pět pohromadě, tak ví, že zemře, ale je mu to jedno. Protože má důvod. Přišel o někoho blízkého, nebo už má jen plné zuby vlády... Jeho sdělení je důležitější než jeho život. Z filmu vyšly tři snímky. Dva rozmazané, třetí ucházející. Druhý den ráno jsem musel zpátky do kanceláře a ve schránce našel hromady gratulací z celého světa.

Byl jsem ohromený. Až po letech mi došlo, že mám na kontě ikonický snímek. Každý by si z toho měl odnést, že naděje není ztracena, že můžete zanechat odkaz. Že máte důstojnost a měli byste bojovat za svá práva. Muž před tankem nebyl nikdy identifikován. Do dnešního dne zůstává jeho osud skrytý.

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Fotka má opravdu hlubokou myšlenku, ale musí se ocenit i velitel tanku. Mohl ho bez mrknutí oka rozválcovat a ještě dostat medaili. Podle mě ho potom čekal ještě horší osud, než muže před tankem.

00

Odpovědět

A CO TEDA? ho zatkli ?

00

Odpovědět

Pěkná historka, více takových videí, jen mám pocit, že stím fotografem a studentem to bylo jak s Frodem a Samem. Kdyby mu dal te foťák hned na začátku, tak to hoch mohl nafotit v Mordoru sám. Sam mu zařídí místo na focení, Sam mu zařídí zástěrku, Sam mu donese náhradní film... od čeho tam Frodo je? :-D

143

Odpovědět

Super, dávám 5* a určitě bych ocenil více podobných videí o fotkách nebo klidně i focení :-) . Díky

100

Odpovědět

niekto hovorí hrdina, ja hovorím blbec...
Čo je to za stupídny nápad postaviť sa pred tank? Koho tým ohromí? Kamarátov v európe?
Čína je totalitná krajina a nejaký panáčik je im u zadku...A vôbec... robiť protesty v totalitnej krajine je stupídny nápad sám o sebe...
Každopádne treba uznať že mal gule :) Dutú hlavu, ale obrovské vajcia :)

973

Odpovědět

ešteže si toto nepovedali ľudia na václaváku a námestí SNP.

415

Odpovědět

+vladiskamarát moj krásny a ty si vážne myslíš, že odišli kôli nejakým zvukom z kľúčov?
Keby naivita kvitla, bol by si samý puk :)
Btw. zrovnávať nežnú revolúciu s ozbrojeným povstaním je drobínek z cesty...

925

Odpovědět

To je tak ako v casti South Parku - "The Tale of Scrotie McBoogerballs", ak niekto videl... Chalani napisali crazy knihu podla vlastnej zvratenej detinskej fantazie na ktorej sa smiali a robili si z toho neskutocnu p***l. Ked sa kniha zacala predavat, tak dospeli ludia v nej hladali presne to co v nej absolutne nebolo - rozne odkazy, posolstva, skryte vyznamy, inspiracie...
Tak to moze byt, ale aj nemusi s takymyto fotografiami... (dalsi priklad "Flower Power, 1967" ). To uz asi nikdy nezistime co sa odohravalo v hlave tychto ludi, teda ci boli chori na hlavu alebo to boli hrdinovia

42

Odpovědět

Blbec?!!! dutá hlava?!!! a jaký gesto je silnější, než to, co udělal právě tenhle člověk? A čemu pomohl Palach? taky ničemu žejo? kvůli chytrákům, který vidí svět jako ty jsem momentálně ve velkejch depresích

204

Odpovědět

+vlasy98aha :D

04

Odpovědět

+vlasy98To by som rád vedel z čoho má svet depku... Zo stále kratšieho pracovného týždňa, stále vyššej životnej úrovne, stále väčšej slobode?
Fotka je to nepochybne super, ale gestá nemenia politiku totalitných režimov...

19

Odpovědět

Škoda, že si tohle neřekli v 89, viď? To by tu bylo krásně, hádám. Asi tak, jako v Číně ;)

31

Odpovědět

+-=(GT)=-S takovou pro tebe musí být blbec i třeba takový Palach.

31

Odpovědět

+-=(GT)=-A neni ? Co tim dokazal, nic. Totalitnim rezimum je to sumak, dokud za nimi stoji armada, bezpecnostni slozky a funguje jakztakz ekonomika, tak si klidne muzete ze sebe a dalsich kkt udelat vatru na vaclavaku a stejne se nic nezmeni.

54

Odpovědět

+The GGA čím se něco změní? Tím, že budeš držet hubu, krok, čumět do země a když tě STBák pozve na stanici, v duchu si o něm řekneš, že je to bolševický ?***k, ale zároveň mu tam vysypeš všechna jména sousedů, kteří potají poslouchají západní rozhlas?

Palach se upálil, aby vyburcoval společnost, ne aby porazil armádu a režim. Bohužel pro něj, česká připosraná společnost, která tiše kolaboruje s každým okupantem tím, že drží hubu a snaží se v dané situaci být co nejvíce oportunistická, ne odbojná a nepoddajná, si ji nechala úspěšně zavřít. To Palach nedomyslel, kdyby správně odhadl českou společnost, místo aby se upálil, bude třeba žvanit na náměstí o tom, že díky invazi vojsk zdraží sůl a začal by riot.

102

Odpovědět

+ZeckPro me za me se klidne upal, protoze zeman chlasta becher a ne pivo. Ale bude to mit asi takovej dopad jako kdyz si nejaka p***a da v restauraci kvetak misto steaku

02

Odpovědět

:D Cinkání klíči :D to nebyla revoluce ale odevzdání moci. Domluvená akce pro následné rozkradení toho co zbylo. Umění je opravdu v tom prodat to lidem tak, aby si mysleli že si vlastně pomohli.

46