Dwight z Kanclu unesl Elona Muska a vyzpovídal ho o kolonizaci MarsuSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:74
Počet zobrazení:5 325

Zasmějte se u nevšedního rozhovoru s Elonem Muskem. Jedná se o epizodu webového pořadu Metaphysical Milkshake z roku 2013. Rozhovorem vás bude provázet herec Rainn Wilson, kterého můžete znát jako Dwighta Schruta z americké verze seriálu Kancl. Rozhovor se odehrává v kouzelné dodávce schopné cestovat kamkoli ve vesmíru. Nepřekvapivě proto přijde řeč na kolonizaci Marsu, což je Muskovo oblíbené téma a dlouhodobý cíl jeho firmy SpaceX. Velkou roli však v rozhovoru hraje také obyčejný kuřecí burger.

Poznámka: Jméno Musk doslova znamená pižmo, zatímco jméno Rainn je velmi podobné slovíčku rain, které znamená déšť.

Seriál Svět Elona Muska vzniká ve spolupráci s webem ElonX.cz, který se věnuje SpaceX a dalším firmám Elona Muska.

Přepis titulků

Vida, vida, vida... Vítej v mé talk show. Dej si doušek své duše v Metafyzickém milkshaku. Chutný kuřecí burger. Klidně. Můžeš být miliardář, podnikatel, vynálezce, pan neobyčejný, ale nedostaneš ani kousek mého kuřecího burgeru.

V pohodě. Zvládnu to i bez burgeru. Je fakt dobrý. - Pane Musku. Můžu ti říkat "pan Musk"? - Ovšem. Pan Musk je spoluzakladatelem PayPalu, a taky Tesla Motors, a aby toho nebylo málo, SpaceX. A teď máš Solar...

- Jak se to jmenuje, SolarCity? - Ano. Ty jsi pravděpodobně první miliardář, který kdy byl v zadní části dodávky. Jak jistě víš, tato dodávka má speciální vlastnosti. - Kam se chceš podívat? Můžeme kamkoli. - Na Mars. Mars. - Páni, jsme tam. - Proč jsi chtěl na Mars? Myslím, že je to nejlepší místo, kde se lidstvo může stát multiplanetárním druhem a civilizací cestující vesmírem.

Myslím, že je to jedna z nejdůležitějších věcí, které bychom mohli dosáhnout. Myslím, že je to dokonce tak důležité, že by se to dalo považovat za evoluční milník. Je to podobně důležité jako přechod života z moře na souš. Pravděpodobnost dlouhodobé existence vědomí by byla mnohem větší, kdybychom byli na dvou planetách.

Proč by vědomí existovalo déle, když budeme na dvou planetách? Pokud by na Zemi došlo k nějaké katastrofě, život by stále existoval na jiné planetě. Ty si mnohem chytřejší než já. Chtěl jsem na to jen upozornit. Jaké by to bylo pro lidi letící Mars? Co by se dělo? No, musíš mít velkou vesmírnou loď, která tě dostane na Mars, a pak tam musíš přistát.

A co by tam pak lidé dělali? - No... - Hráli by volejbal nebo co? Na začátku by lidé pracovali na vytvoření základny na Marsu. Museli by žít v hermetických kopulích, ale časem bychom mohli Mars teraformovat, aby byl podobný Zemi. Ale na Marsu je zima, ne? - Jo, musíme ho zahřát. - Na to bude potřeba hodně peřin. Mohli bychom tu planetu zahřát pomocí skleníkových plynů, podobně jako to děláme na Zemi.

Učíme se o tom teď hodně. Takže bychom to udělali na Marsu a to by zahřálo planetu. Atmosféra by zhoustla. Atmosféru na Marsu tvoří oxid uhličitý, takže když pěstujete rostliny, rostliny přemění oxid uhličitý na kyslík. - Je možné pěstovat pozemské rostliny v marsovské půdě?

- Ano. - Vrátí se ta vesmírná loď zpátky? - Ano. Poletíte na Mars s vědomím, že tam umřete, takže vezmete zdravé lidi, kteří hodlají dožít zbývajících 30 až 40 let na Marsu? Většina lidí by se tam přestěhovala, ale kosmické lodě by se vrátily, protože jinak by cesta na Mars byla příliš drahá. Dokážeš si představit první dítě narozené na Marsu? - Jo, to by byla velká věc. - Bylo by to divné. To dítě bude pod velkým tlakem.

Byl by to Marťan. - První Marťan. - První Marťan! Přesně tak. Jaké je to, být pojmenován po pachu zvířete? Rozhodně to mělo za následek posměch na střední škole. - To znám. Jmenuju se Rainn. - To je pravda. Já naprosto věřím vědě. Věda samozřejmě není něco, v co věříte. Věda prostě je. Ale zmínil jsi něco jako obrácenou změnu klimatu.

Ale to, co mě vytáčí, jsou lidé, kteří popírají změnu klimatu. Čím to je? Je to téma tak zpolitizované, že lidé přestali věřit vědcům? Myslím, že často je to nesprávně formulované. Protože oni často říkají: "Jak si můžeme být jistí, že emise CO2 způsobují globální oteplování?" Pokud se zeptáte vědců, jestli něco vědí s jistotou, většinou řeknou: "Ne, nevíme to s jistotou.

Skoro nic nevíme na 100 %." Ale převládající názor ve vědecké komunitě je, že CO2 způsobuje globální oteplování. A vzhledem k tomu, že ropu vyčerpáme tak jako tak, nemá smysl vypouštět biliony tun CO2 do atmosféry a sledovat, co se stane, což by mohlo skončit katastrofou, když stejně musíme najít způsob výroby a spotřeby energie bez uhlovodíků. Takže je to jen hloupý experiment.

Mohu si půjčit 1,3 miliardy dolarů? Jen na měsíc. - Vrátím ti to. - Dobře. Začínal jsi podnikat, když jsi byl velice mladý. Jakou radu můžeš dát mladým lidem, kteří chtějí změnit svět, kteří mají velké nápady? Myslím, že hlavní věc, v které lidi selhávají, je, že se bojí něco vyzkoušet. Neměli by se obávat neúspěchu a prostě se do toho pustit.

Bleskové kolo: Co uctíváš? Já nic neuctívám, ale zasvěcuji se pokroku lidstva pomocí technologií. Co nemůže technologie nikdy nahradit? Lidské city. Co pohání tvou kreativitu? Tlak, nezbytnost.

Co děláš, abys vypnul a oddechl si? Jdu na festival Burning Man. To je zábava. - Chodíš na Burning Man? - Jo. - Co tam děláš? Je to takový bláznivý mix Šíleného Maxe, Las Vegas - a Alenky v říši divů. - Nosíš hipísáckou paruku? Ne, obvykle mám nějaký kostým. Jednou jsem šel jako Darth Vader. Věříš v život na jiných planetách? Myslím, že je velká šance, že na jiných planetách je jednoduchý život.

Otázkou je, jestli někde existuje komplexní život s vědomím. Biliardy hvězd a biliardy planet... Není to arogantní, říkat, že jsme pravděpodobně nejvyvinutější v celém vesmíru? Neříkám, že pravděpodobně jsme. Jen si myslím, že šance na vědomí je mnohem menší, zejména v naší galaxii. Mohou věda a náboženství existovat společně?

Pravděpodobně ne. Tak jo. - Modlíš se? - Nemodlil jsem se, ani když jsem skoro zemřel na malárii. - Tak to se opravdu nemodlíš. - Ano. Jaká je tvá největší životní otázka, s kterou osobně zápasíš? Otázka je: "Jaká je otázka?" Jako ve Stopařově průvodci Galaxií.

Odpověď je "vesmír". Jaká je otázka? Jeden z největších podnikatelů je v mé dodávce a vypráví o tom, jak měl různé sny – cestování vesmírem, nové zdroje energie, výroba automobilů, být skutečný Tony Stark. Jaké jsou vaše velké nápady? Jak chcete podnikat? Jaký druh vášně nebo snu chcete následovat, aby se svět stal lepším místem a lidstvo se dostalo na další úroveň?

Můžete to nahrát na video nebo napsat do komentářů? Elone, podíváš se na ta videa a komentáře? - Jasně. - Bezva. Poslyš, dám ti kousnout a ty mi dáš Teslu. To zní jako dobrý obchod. - Platí?

- Dohodnuto. Sakra. Jo! Boduju! Překlad: Miroslav Tvrdoň Korekce: Jana Uhrinová, Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No, tenhle styl mi doopravdy nesedí.
Pro teraformaci Marsu je potřeba, aby měl magnetické pole. Bez něj tam atmosféra moc dlouho nevydrží. Pak teprve zvýšit atmo tlak. Pak rostliny.
Pro ty, co si myslí, jak nemožné některé věci jsou, mám tenhle YT kanál: https://www.youtube.com/channel/UCZFipeZtQM5CKUjx6grh54g/videos
Není to o tom, že by tu technologie nebyla. Jde tu jen o velké měřítko.

50

Odpovědět

OSmium jestli tě baví vesmír tak znám hru na mobil kde se věnuješ osidlování planet TERA GENESIS ale je to fakt na dlouho :D

00

Odpovědět

No úplně se chlámu jaká to je náramná lekrace. Ha kurvapiča Ha.

211