Je Tesla vhodná i pro lidi na vozíku?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:34
Počet zobrazení:5 042

V dnešním díle se podíváme na to, co vše v autě ocení a potřebují lidé, kteří používají invalidní vozík. Vyhovuje Tesla jejich požadavkům? Pro podrobnější informace o Modelu X navštivte článek na ElonX.

Poznámky k překladu:
A tady jsou slíbené odkazy na videa: Proč Dan prodal Teslu a Co se stane, když v Tesle usnete.

Přepis titulků

Tak jo, já můžu. A ty? - Dobře. - Tři, dva, jedna, zážeh. Příroda, všude kolem. Fakt super. - To bylo úžasné. - Jo, bylo. Existuje velké množství aut, spousta modelů. A všechny se na něco hodí. Také je hodně aut, která jsou skvělá pro lidi s fyzickým omezením, jako mám já. Některé jsou lepší než jiná, ale téměř každé se dá upravit pro vozíčkáře.

Už ale nenajdete moc aut, se kterými není potřeba jet na benzínku. Pokud používáte invalidní vozík, pak víte, že to je opravdu velké plus. Za chvilku vám ukážu proč. Protože je tato technologie nová, je momentálně absurdně drahá. Stejně jako u ostatních technologií i její cena za pár let klesne. A je dobré o ní vědět. Jednou z cest snížení ceny je koupě použitého auta.

Tuto Teslu Model X jsme koupili od Dana z kanálu What's Inside? Má několik funkcí, které všichni ocení, ale Cambry o něco víc. - Ukážu vám, které to jsou. - Jdeme na to. Tak tohle je Tesla Model X. Plně elektrické SUV, které je neuvěřitelně rychlé. Model X má dojezd 450 km, což je přibližně nádrž benzínového auta.

Díky dveřím typu Falcon Wings má osobnost a myslím, že ke Cambry bude pěkně pasovat. Má automatické dveře, což je super. U posledního auta jsem nepoužívala kufr, protože jsem ho po otevření nemohla zavřít. Ale u Tesly ho můžete ovladačem otevřít a stejně tak i zavřít. Nebo apkou na telefonu. Což mi dost ulehčuje život. - Ukážeš nám, jak nastupuješ? - Jo. Možná návštěvu benzínky nevidíte jako nic velkého.

Ale s vozíkem je to úplně jiná liga. Musíte vozík i sebe dostat do auta i z něj – dvakrát. Tankování je pro mě jako návštěva fitka. S pořízením elektromobilu návštěvy benzínky úplně odpadají. Ale i když nemusíme kupovat benzín, Cambry se musí dostat do auta i z něj. Ať máte jakékoliv auto, postup se v podstatě nemění. Nejdřív dám dovnitř nohy. Pak se chytnu volantu, protože je teď uzamčený, jednu ruku na podložce a rotuju dovnitř.

Pak musím tohle rozebrat. Když jsem sama. Když jsem s ní, pomůžu jí a vozík dám dozadu. Je tam pro něj místo, když se sklopí zadní sedadla. Je to docela proces. Jen si představte, že to na benzínce několikrát opakujete. Kola se dají poměrně snadno sundat. Pak je vezme a položí dozadu. Hned vedle sedadla, které je vzadu uprostřed.

Pak musím udělat trochu místa, abych to mohla zvednout... a položit na sedadlo vedle sebe. - A je to. - A proto je lepší se benzínce vyhnout. Nejenže musí křeslo rozebrat, ale musí ho i složit, když jde ven. Dvakrát – kvůli benzínu. Elektromobil, který dá doma do zásuvky, je fakt paráda. Jelikož je její křeslo z kovu, přidali jsme ochranné prvky. Po stranách je viditelná ochrana z plastu.

Takže když zdvihá křeslo dovnitř, nic se nepoškrábe. Také máme potah na předním sedadle, na opěrce uprostřed a ochranu displeje, takže když se něco dotkne displeje, sedadel... - Nebo dveří. - ...nebo dveří, tak je vše chráněno. Nechali jsme si v Luxe Auto Spa, tam kde Danovi obarvili Teslu na šedo, připravit tyto speciální ochranné prvky. Odvedli slušnou práci.

Máme tohle auto už asi dva týdny a prozatím se autu nic nestalo. Možná víte, že Tesly obsahují Autopilot. A to vede k domněnce, že díky tomu lidé s postižením jen nastoupí a jedou. Ale tak to zatím nefunguje. Plně autonomní řízení přijde někdy v budoucnu, ale Cambry pro řízení zatím potřebuje ovládání na ruce. Tak jo. Tohle auto už je pro mě docela přizpůsobené, nemusíme toho moc měnit.

Vždycky ale musím měnit ruční ovládání, protože moje nohy nefungují. Takže řídím rukama. Když tohle zatáhnu dopředu, tak zatlačím na brzdu. A když s tím pohnu k sobě, elektronicky tím ovládám zrychlení. Docela super. Mou oblíbenou funkcí je, že když zatlačím na brzdu, zavřou se dveře. - Pěkné. - Nemusím se natahovat. Rychlá poznámka.

Mou oblíbenou funkcí je – a to mají i jiná auta – vyhřívaný volant. Mně je pořád zima, takže tohle je asi úplně nejlepší věc na tomhle autě. Mám příjemně prohřáté ruce. Tesla má hodně funkcí, které obecně všem usnadňují život. Ale mně se nejvíc líbí, že je rychlejší než většina sportovních aut. Dan se plácnul přes kapsu a koupil variantu P100D, což je nejrychlejší verze Modelu X. Cambry už jela rychle.

Několikrát zažila Ludicrous Mode, ale ještě nikdy to nedělala sama. Tohle bude její poprvé. Jsi připravená? - A ty jsi na to připravený? - Dobrá otázka. Myslím, že jsem. Tři, dva, jedna, zážeh. No teda. Jakoby se mi třásly oči. Zážeh. No teda. Jakoby se mi třásly oči.

- Je fajn, že jsi zrychlila na 50 km/h a pak přestala. - Bála jsem se. - My jsme... - Jako bych ztrácela kontrolu. Pásy se pokaždé utáhnou. Byla to švanda. Krev se nahrne do zadní části hlavy, tak intenzivní je to zrychlení. - Myslím, že se mi takhle třásly oči. - To je šílené. Jeden kamarád kdysi tvrdil, že mu krev zapomněla proudit, což je asi nejlepší příklad nebo analogie toho, co se děje, když tohle auto zrychlí.

Rozhodně to vystihl. Paráda. - Jaké to bylo? - Chtěla bych tu ještě jezdit. - Teď je tu opravdu moc hezky. - Po cestě jsou tu domy, ke kterým se v zimě nedostanou, ale je to boží. To množství barev venku je až neskutečné. Spousta listí už opadala, ale pořád je tu příroda...

všude okolo. Je to fakt parádní. Ahoj, Bertho. Čau. Když sundám ruku z plynu, auto použije energii ze zpomalení a vrátí ji zpět do baterie. Takže můžeme mít větší dojezd, když při jízdě z kopce získáme energii. Jedním z důvodů, proč jsme dali přednost Modelu X před Modelem S nebo 3, je to, že má trochu lepší terénní vlastnosti a má tažné zařízení, což Cambry hodně zaujalo.

Moc se mi líbí, že můžu měnit nastavení odpružení. Takže podvozek může být nízko, když nastupuju nebo vystupuju, ale můžu ho i zvýšit, když jsme v terénu. Pořízení Tesly je momentálně drahá záležitost, i když časem bude levnější. Pokud si ji ale chcete pořídit, je nejlepší k ní mít kód vlastníka Tesly. Ano, můžete ji koupit v prodejně, ale s tímto kódem získáte dodatečných 1 600 km bezplatného nabíjení na Superchargerech.

1 600 km pro vás a 1 600 km pro toho, čí kód použijete. Tedy pro mě a Cambry. Superchargery se využívají na delší trasy. Baterii Tesly umí nabít opravdu hodně rychle. Většinu baterie nabije za přibližně 30 až 45 minut. Hodně lidí si myslí, že musí používat Superchargery, pravdou ale je, že většina lidí, včetně nás, má v garáži vlastní nabíječku.

Superchargery, rozeseté po celých USA, jsou určeny hlavně pro dlouhé cesty. To, co nás oba dost štve, je zaprvé nedostatek parkování, když je vyhrazené místo obsazené, a pak... Když někdo zaparkuje hned vedle a nemám dost místa pro nástup. Potřebuje hodně místa. Na Tesle je skvělé, že má funkci přivolání. Ale s tím novým updatem má funkci chytrého přivolání. Může tak parkovat dle libosti a auto k sobě přivolat přes celé parkoviště.

Vyzkoušíme to. Cambry teď parkuje na nejhorším místě, nemá šanci se dostat na sedadlo řidiče, ale protože má na mobilu aplikaci s funkcí Smart Summon, může teď auto přivolat. Auto ví, že je vedle něj další auto, a půjde si najít Cambry. Neskutečné, že to jde i s autem vedle.

Tak co ty na to? Jo. Schváleno. Jsme na dálnici a Cambry v Modelu X ještě nevyzkoušela Autopilot. Takže to poprvé vyzkoušíme. Když řídíš a v rohu uvidíš šedivý volant, znamená to, že auto rozeznalo jízdní pruhy a je připraveno pomoct s řízením nebo "řídit samo". Na levé straně volantu je taková malá páčka, kterou když dvakrát stlačíš směrem k sobě, spustí se Autopilot.

- Auto bude udržovat rychlost. - Ano a taky vzdálenost od aut vepředu. - Takže to jen dvakrát zmáčknu? - Jo, dvakrát k sobě. Dobře. Víš to určitě? Tak jo. A je to tu. Auto se teď řídí samo, - zůstává v jízdních pruzích. - Jsem z toho nervózní. A když je teď volant modrý, znamená to, že auto se řídí samo. Každých asi 60 sekund začne blikat varování, že máte chvilku držet volant.

Musíte s ním trochu hnout, aby auto vědělo, že jste vzhůru a vnímáte. S Danem jsme natočili video o tom, když s Autopilotem usnete. Odkaz najdete pod videem. Je to fajn. Tak jak se ti líbí Autopilot, Cambry? Nejdřív je to děsivé, protože mu nevěříte. Pořád tomu na 100 % nevěřím a sleduju silnici. Dává to víc svobody mým rukám, takže můžu dělat něco jiného. Třeba otevřít nebo zavřít okno nebo si rychle vzít pití. Upravit si bezpečnostní pás, nastavit něco, třeba rychlost stírání oken.

Dává mi to trochu víc svobody, protože jinak musím pořád držet volant. Nejlepší na tom je, že schopnosti Autopilotu se neustále zlepšují. Momentálně nás Autopilot umí navigovat na dálnici. Ale brzo, v následujícím roce nebo dvou, nás zvládne odvézt z domu do místa určení, - aniž bychom vůbec museli řídit. - Šílené. Jak nás tohle auto předjíždí, vidíte, že to Tesla poznala a zná jeho pozici.

Díky kamerám na autě rozeznává ostatní auta, což pomáhá v bezpečné jízdě. Když teď nemusíš auto řídit rukama, co s nimi budeš dělat, Cambry? - Během řízení. - Pořád budu zodpovědný řidič, nebudu se líčit nebo tak, prostě nechám ruce odpočívat. Všechny nabíjecí stojany jsou plné a je tu tolik Tesel, které čekají, až se budou moc připojit. Tamhle jde Dan, otevři mu dveře. Už se otevírají.

To se hodí. To auto mi chybí, vypadá dobře. Už je to dlouho. Kdy jsem v něm byl naposledy? - Máte ho tři až čtyři týdny? - Asi tak. Myslím, že jsi Cambry tu Teslu prodal, protože to je spíš auto pro ženy. - Opravdu? - A bál ses závodu s mým autem. Ten závod je v pohodě. Nevím, co tím myslíš, ale nechme to být. To je ten důvod. Takže tady to máme – starého majitele vzadu a novou majitelku vepředu.

Myslím, že si to auto užijeme. Pod videem najdete odkaz na Danovo video o důvodu prodeje Tesly. Začněte nás sledovat, pokud už to neděláte, a navštivte nás na Instagramu. - A víš, jak to chceme ukončit? - Tohle auto mi bude chybět, řekl bych. - Díky za zhlédnutí a zase se uvidíme. - Perfektní. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Takže je to o tom, že auto je super pro člověka s postižením, ale nejlepší vymožeností na tom je, že má vyhřívaný volant. Hmmm.
Mimochodem divím se, že prošlo schválením oddělilelné zařízení na stlačení brzd. Jednou to namontuje jinak a ohrozí dopravu a ostatní. Tohle mne nepřestane udivovat, jak v USA funguje schvalování aut, aby mohl jezdit každý. Tímhle tempem tam za chvilku budou jezditi nevidomí s odečítačem z kamery, co dnes umí již spousta softwarů.

01

Odpovědět

Co tím myslíš Oddělitelné zařízení na stlačení brzdy? A jak by jsi to ruční ovládání udělal, stejně se to dělá všude a je to homologované :)

10

Odpovědět

Smart Summon je skvelá vec, videl som video na twittru kde bola strašná búrka, chlapík s nákupom si radšej počkal, zatiaľ čo ostatný zmokli kým prišli k autu cez celé parkovisko, jawohl, skvelá funkcia.

17