Může být přílišná automatizace na škodu?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:73
Počet zobrazení:6 839

Automatizace výroby je dnes celkem běžná věc. Elon Musk chce však vytvořit továrnu, která bude připomínat mimozemskou bitevní loď. Jestli se mu to daří, můžete posoudit sami.

Poznámka:
OEM (Original Equipment Manufacturer) je obchodní termín, který označuje výrobce zařízení, jehož výrobek je prodáván a propagován jinou obchodní značkou

Úzké místo je pojem, který vychází z Teorie omezení, jejíž základní myšlenky rozvinul dr. Eliyahu M. Goldratt (autor úvodního citátu).

 

 

Přepis titulků

Automatizace je prospěšná, pokud víte, kam přesně umístit stroje. Rozhodně jsem ve stresu. Poslední měsíce pro mě byly opravdu náročné. Roboti zabíjí Teslu. Nestává se často, aby lidé pokořili roboty v efektivitě práce. Analytikové z Wall Street však přišli s přesvědčivým argumentem, že za problémy v automobilce miliardáře Elona Muska může přílišná automatizace. Co se tedy pokazilo? Výrobní linka Modelu 3 je vysoce automatizovaná, což je zrovna teď problém.

Během oznámení výsledků společnosti za třetí čtvrtletí řekl ředitel Elon Musk investičním analytikům, že elektromobil za 735 000 Kč, který byl s velkou slávou uveden na trh toto léto, má problém vyrobit dostatek automobilů kvůli problémům ve výrobě. V dlouhodobém horizontu je automatizace určitě rychlejší, ale z krátkodobého hlediska nemůže Tesla roboty vyměnit za lidi. Na počátku roku 2017 řekl Elon Musk finančním analytikům, že cílem Tesly je být nejlepší výrobce na Zemi.

Chtěl toho docílit tak, že by vytvořil továrnu plnou robotů a úplně bez lidí, která by připomínala mimozemskou bitevní loď. Říkáme tomu mimozemská bitevní loď. Až bude továrna připomínat mimozemskou bitevní loď, víte, že jste vyhráli. Rychlost je podle něj zásadní zbraní, pokud jde o inovaci a výrobu. Tento týden byla Tesla nucena zastavit výrobní linku ve Fremontu v Kalifornii, kde se vyrábí sedan Model 3 určený pro masový prodej. Jedná se nejméně o druhé zastavení linky za poslední dva měsíce.

V interním e-mailu Musk prohlásil, že Tesla zvýší počet pracovních sil a výroba pojede non-stop, aby splnila své cíle. Oficiálně společnost týdenní uzavření linky na výrobu Modelu 3 označuje jako plánovanou odstávku pro zlepšení automatizace a systematického řešení úzkých míst za účelem zvýšení výrobní kapacity. Takže ta samá invence a konkurenční výhoda, kterou prý Musk přinesl do automobilového průmyslu – jeho téměř plně automatizovaná továrna ve Fremontu v Kalifornii – je důvodem, proč Tesla není schopna rychle růst.

Podle analytiků společnosti Bernstein to jsou právě roboti, kteří brání rychlé výrobě Modelu 3. Celý proces je příliš ambiciózní, riskantní a komplikovaný. Analytikové tvrdí, že se Tesla snaží přeautomatizovat finální montáž. "Věříme, že byla Tesla s automatizací výrobní linky Modelu 3 příliš ambiciózní. Vidělo ji jen několik lidí, ale víme toto: Tesla má dvakrát vyšší náklady, než je obvyklé u OEM výrobců na jednotku kapacity."

Společnost objednala velké množství robotů Kuka. Automatizovala nejen operaci ražení, lakování a svařování, což dělá většina OEM výrobců, ale snažila se automatizovat i finální montáž, vkládání dílů do auta. Mluví se o dvouúrovňové lince s roboty automatizujícími pořadí dílů. Tady nejspíše Tesla čelí problémům, což platí i o svařování a montáži baterie. Lidé z Tesly tvrdí, že automatizace finální montáže prostě nefunguje. Ale počkat.

Neautomatizují i ostatní výrobci aut? Ne tak úplně. Nejlepší výrobci aut na světě, Japonci, se pokusili automatizaci omezit, protože je drahá a statisticky ve vztahu nepřímé úměrnosti s kvalitou. Jejich přístup je nejdřív mít správně proces a pak začlenit roboty. Pravý opak Muskova přístupu. Je to problém, který Tesla jako vysoce zadlužená společnost nemůže ignorovat. Akcie Tesly se minulý měsíc propadly o více než 25 % kvůli obavě, že znovu nesplní sliby pro Model 3.

Posledních pár dnů prodávali investoři dluhopisy Tesly ve velkém. V úterý snížila společnost Moody rating Tesly o jeden bod na B3, jako důvod uvedla "významný deficit ve výrobě Modelu 3". Během oznámení výsledků za čtvrté čtvrtletí řekl Musk investorům, že montáž je největším omezením výroby Modelu 3. Uvedl, že v každém autě jsou desetitisíce komponent rychlost výroby se odvíjí od toho, jak se daří napravit jednotlivé problémy. Jednou z věcí, které ztěžují vyřešení problému ve všech oblastech, je podle analytiků z Bernsteinu fakt, že je v nich výroba automatizována.

Automobilky, které to vyzkoušely, Fiat a Volkswagen, také neuspěly. Podle analytiků to navíc Muskovi ani nešetří peníze. Řekněme, že finální montáž zabere 10 hodin práce. To je část výrobní linky, kde se montují díly, interiér a hnací ústrojí do nalakovaného skeletu. V běžné továrně je u finální montáže automatizováno méně než 5 % úloh. Pokud má Tesla v úmyslu automatizovat 50 % těchto úloh, znamená to úsporu asi pěti hodin práce.

To může vést k úsporám 3 250 Kč na jedno auto za předpokladu, že celkové náklady na hodinu práce jednoho pracovníka činí 650 Kč. A i když by to umožnilo Tesle zbavit se pěti pracovníků, bylo by pak nutné najmout zkušeného operátora, který bude roboty řídit, programovat a udržovat za 2 200 Kč na hodinu. Takže čistá mzdová úspora může činit pouze 1 100 Kč na jednotku. Začlenění automatizace do továrny s sebou nese další kapitálové náklady, které jsou o 89 000 Kč na jednotku kapacity vyšší než pro běžnou továrnu.

Pokud se produkt vyrábí již 7 let, je to dodatečné snížení hodnoty o dalších 12 250 Kč na vyráběný kus. Je těžké najít ekonomický přínos, i kdyby se nějak podařilo vyřešit výrobní linku Modelu 3. Tak proč se Tesla vydala touto cestou? To není jasné. Tesla navíc v roce 2017 koupila Perbix, firmu na automatizaci výroby, protože má problémy s výrobou.

Je to další akvizice, která má Tesle pomoci vyrobit stroj, který vyrábí stroje. Perbix je soukromá firma, která dodává vybavení pro automatizaci do továren. Perbix byla dodavatelem Tesly již 3 roky, ale tato akvizice umožní provádět výrobu dalších dílů v rámci firmy. Tesla akvizici popisuje jako další krok snahy postavit stroj, který staví stroje. Akvizice přichází v době, kdy se ve výrobě Tesly rojí problémy. Minulý rok společnost vykázala obrovskou čtvrtletní ztrátu ve výši 13,8 miliard Kč a prohlásila, že již nebude schopna splnit kvótu 5 000 sedanů Modelu 3 za týden.

Musk ve snaze o povstání robotů, které navždy změní výrobu aut, propálil peníze a vymáchal se ve vlastních chybách. Když se nad tím zamyslíte, začínáme teprve chápat, kolik ho to ještě bude stát. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pokud to ještě nikdo nedokázal, tak bude první. Stačí trochu houževnatosti a tu Elon má. :)

20

Odpovědět

Problem automatizovane vyrobni technologie Tesly je cas. Nez je vubec nastavena linka az do konce a odladena, tak zacatek linky uz se predelava na novejsi model auta. Takze vlastne neni nikdy poradne vyladena a tim padem obcas dost drhne. V bezne lince, kdyz neco humanoidni montaznik dosere, tak se zhoupne na JsemDebilOpratce a hned prikluse BorecNaBlbce. Linka frci dal... U Muska, kdyz si robot trochu ujede, tak zastavi celou linku i na par hodin (v horsim pripade i dnu). Takze autoamtizace ano... ale delat jeden model aspon 10 let. :-D

34

Odpovědět

a zdroj tvojich tvrdení je zhlavycuc.naive

S robotmi robíme a on neujede, pracovné nasadenie 24/7/365 s údržbami ktoré má každá továreň. Ak robot zastavý výrobu väčšinou stačí resetnúť pozíciu a on si už pokračuje v práci. Ak sa pokazí, náhrada sa dá nainštalovať do pol hodiny, program zostane. :)

22

Odpovědět

A nebyl to nakonec Elon Musk, který zjistil, že nasazováním robotů do všech pracovišť zisk nevzniká?

( adaptace na Cimrmanovo: ... že vyfukováním tabákového dýmu do vody zlato nevzniká?)
...a montážníci nebudou mít co žrát...

42

Odpovědět

Zatím. Automatizace ve výrobě je docela běžná, jen ne v Muskově měřítku (KUKAčky, kam se podíváš). Počkejme pár let a uvidíme.

10

Odpovědět

Ekonomicky vzato, pokud by se to vyplatilo, už by k tomu Toyota a VW postupně došli. Takže se to nevyplatí a je to primárně Muskova vize. Kombinace člověk+stroj holt vítězí před každým zvlášť.
Vím, jak je těžké udělat o mnoho řádů jednodušší program, který má interagovat s fyzickým světem. Tohle musí být pro vývojáře úplné peklo. Spousta operací je závislá na rozpoznávání obrazu apod. a takové techniky nejsou nikdy stoprocentní.

Nedávno o tom psal D-F, jsou tam zajímavá čísla (zisk na auto, zisk na zaměstnance): http://dfens-cz.com/roboti-berou-lidem-praci-elonova-muskarada/

35

Odpovědět

Toyota, VW apod. jsou podle mě příliš těžkopádné firmy na to, aby takhle experimentovaly. Novinky a automatizaci taky postupně určitě nasazují, ale jen do té míry, aby neriskovaly šlápnutí vedle.

Jednou plné automatizace budeme schopni a nikdo s jistotou nedokáže říct, jestli už ta doba přišla nebo ne. Musk to zkusil a zjistil. Posouvat technologie dopředu s sebou bohužel přináší i občasná selhání.

182

Odpovědět

Jednou budeme, počkejme pár let... prostě hype :) Zajímalo by mě, kdo z těch palců dolů má vzdělání nebo praxi z automatizace a robotiky ;)

SpaceX Muskovi funguje, tam nemá konkurenci a předpisy NASA ho drží v realitě. Tohle jednoduše podělal, je to taky nakonec jenom člověk. Důležité je si to přiznat a nechovat se jak jehovisti. Otázka jenom je, kdo tu srandu zaplatí.

30

Odpovědět

+DurangaZaujala mě Vaše poznámka: Nechovat se jak Jehovisti. Co jste tím myslel?

00

Odpovědět

Rating B3 má kromě Tesly také Řecko. Kdybych si měl vsadit, komu nedovolí bankrot, tak je to Řecko - too big to fail, byť si Řekové nic jiného než bankrot nezaslouží.

Z hlediska počtu lidí potřebných na kompletaci jednoho auta, Musk jich stále potřebuje několikanásobně více než konvenční automobilky. Je otázka, zda se mu do konce dekády povede celý proces dotáhnout do úspěšného konce.

33

Odpovědět

Musím povedať že u nás v práci dokážu roboty spraviť 90% práci a chrliť stovky kusov za deň, rozmýšľajte...ak sa každý diel spracuje z privezeného materiálu vo fabrike a poskladá do auta pomocou robotov ktoré spolupracujú tak by to šlo. Idea dobrá ale i ja, fanúšik Elona Muska musím povedať že toto je už viac pritiahnuté za vlasy, ako pristátie na Mars ktoré je celkom reálne.

08

Odpovědět

Ten Japonský model mi přijde jako obvious no-brainer. Jasně, nejdřív to pracně budou dělat lidi, vychytají se mouchy, vyladí se proces až do takového bodu, kdy je možné nasadit stroje, které pojedou podle nějakého algoritmu pokrývající 99,9% případů.
Stejný je to s vývojem programů. Je nějaký problém, nejdřív pomalu, lidsky, najít všechny skryté háčky a problémy, pak vytvářet program samotný.

34

Odpovědět

je to bezpecny plan, ale takhle konkurenci nepredbehnes. Prave v tom se Musk lisi, za par let, pokud mu nedojdou investori, bude vladnout

101

Odpovědět

S Muskom je to ťažko. Každý druhý analytik bol presvedčený, že sa s tými raketami zbláznil.

123