Tesla Navigate on Autopilot je ideální na dlouhé výletySvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
51 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:83
Počet zobrazení:3 346

Tesla před rokem představila novou funkci Navigate on Autopilot, která je pokročilejší verzí Autopilotu a značně usnadňuje jízdu po dálnicích. Stačí zadat cílovou destinaci a systém už poté dokáže zcela automaticky předjíždět ostatní auta, přesouvat se do optimálního pruhu a dokonce se dokáže napojit na jinou dálnici či z ní sjet na správném exitu. Pokud chcete vidět systém v akci v reálném provozu, podívejte se třeba na tohle video, které ukazuje, že auto bylo schopno ujet 40 kilometrů bez jediného problému či nutnosti zásahu řidiče.

Poznámka: Přeložené video už je rok staré a od té doby se už některé věci změnily a zlepšily. V USA už například není nutné potvrzovat blinkrem každou změnu pruhu.

Přepis titulků

Vyjížďky autem jsou nedílnou součástí americké kultury. Jsme rozlehlá země se systémem dálnic, který umožňuje snadnou dopravu. Pokud vám tedy nevadí sedět na zadku několik hodin v kuse. Problém je, že v pro vás neznámé oblasti snadno přejedete váš sjezd z dálnice. To vede k hádkám mezi řidičem a spolujezdcem o tom, kdo měl dávat pozor. TESLA NAVIGATE ON AUTOPILOT Mapy a satelitní navigace tento problém minimalizují, ale Tesla jde ještě o krok dál s novou funkcí Navigate on Autopilot.

Rozhodl jsem se ji otestovat na dlouhé vyjížďce. Pojedu ze San Francisca až do Las Vegas na veletrh CES. Tesla představila Navigate on Autopilot v říjnu 2018. Je k dispozici u všech vozů vyrobených od října 2016. Tesla tvrdí, že tyto vozy už mají hardware pro plně autonomní řízení. Jakmile bude k dispozici potřebný software, podle Tesly bude možné samořízení pořídit. Pokud jim teda chcete dát další peníze.

Prozatím máme aspoň Navigate on Autopilot, který vylepšuje normální Autopilot. V první řadě vám pomáhá vybrat správný pruh, abyste se co nejrychleji dostali do cíle. Zároveň vám poradí, v jakém pruhu být, abyste neminuli sjezd z dálnice. Když funkci aktivujete, tak ty dvě modré čáry normálního Autopilotu se spojí v jednu čáru, po které pak auto jede. Když systém najde lepší pruh, vyzve řidiče k aktivaci blinkru, čímž se spustí automatický a bezpečný přejezd do vedlejšího pruhu.

V budoucnu však bude možné nechat auto přejíždět mezi pruhy automaticky, bez nutnosti sahat na blinkr. Změna pruhu je vlastně jen vylepšením stávající funkce Autopilotu. Je však pokročilejší a přejezdy jsou ve srovnání s normální verzí plynulejší. Navigate on Autopilot však jde v případě sjezdů a nájezdů na dálnici o krok dál. Dokáže totiž automaticky sjet z dálnice. A co je ještě působivější, před sjezdem i správně zapne blinkr. Můžete také upravit agresivitu systému při přejíždění mezi pruhy.

Úroveň „Šílený Max“ se může zdát přehnaná, ale ve skutečnosti nejvíce odpovídá přirozenému stylu řízení. A to vše, aniž byste museli bojovat s pouštními bandity, kteří vám chtějí ukrást auto a vodu. Systém využívá všech 8 kamer, kterými je auto vybaveno. Funkci Navigate on Autopilot hodnotím jako skvělého poloautomatického pomocníka. Stejně jako podobné systémy snížil mou hladinu stresu v hustém provozu a když jsem po 13hodinové cestě ze San Franciska dorazil do Las Vegas, nebyl jsem zdaleka tak unavený, jako kdybych jel v normálním autě.

Mějte však na paměti, že při jízdě musíte pořád dávat pozor na cestu a měli byste mít aspoň jednu ruku na volantu. Upozorňuje na to Tesla i ostatní automobilky – pro lásku boží, nevěřte, že tohle nebo cokoli jiného na silnicích představuje autonomní řízení. Navigate on Autopilot však není dokonalé. Například jsem narazil na divný 5mílový úsek v poušti, kde auto prostě nedokázalo přejíždět mezi pruhy.

Začalo přejíždět a najednou se zase vrátilo do původního pruhu. Něco takového může způsobit třeba déšť nebo oslněný senzor, ale v tomhle případě jsem nepřišel na příčinu. A pak po dalších 7 mílích už to zase fungovalo normálně. Po vjezdu do Nevady jsem se setkal s bouří a systém v dešti fungoval o dost lépe, než jsem čekal. Teprve v Poseidonu, když se spustil opravdový slejvák, se Navigate on Autopilot přepnul na normální Autopilot.

Navigate on Autopilot funguje jen na dálnicích bez křižovatek, takže když z nějaké sjedete, objeví se odpočet do deaktivace funkce. Systém tedy není možné použít ve městě nebo na vedlejších silnicích. Pokud plánujete dlouho vyjížďku nebo je dojíždění do práce otrava, Navigate on Autopilot je skvělou nástavbou už tak velmi schopného asistenčního systému řízení. Já zbožňuju dlouhé výlety a s Navigate on Autopilot jsou ještě lepší.

Překlad: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Fakt povedená taškařice, přejet ...... Žádní autopiloti neexistují, všechno jsou to asistenční, pomocné systémy, řidič je musí hlídat, na ytb je spousty videí jak bourají. Navíc v EU, zakázaný název.

620

Odpovědět

Doporučuji se podívat na video, než ho začnete komentovat. Je to trik který mi poradili jihoameričtí indiáni a funguje to, člověk se neztrapní tak často. ;-)

145

Odpovědět

novým FSD 3.0 Tesla dokáže roroznať kužele, stopku, semafory dokonca i parkovacie miesto pre invalidy ak ti to príde ako asistenčný systém tak v tom prípade asistenčný systémi majú aj autonómne, sorry, assistenčné rakety ktoré dokážu vyletieť na obežnú dráhu k ISS a vrátiť sa na zem. Jarinine, jarinine ty blázne jeden pošahaný.

28