Historie Tesly v 5 minutáchSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
66 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:135
Počet zobrazení:4 076

Tesla se aktuálně stala druhou nejhodnotnější automobilkou světa. Dostat se do tohoto bodu však nebylo vůbec jednoduché. Dnešní video nahlédne do historie a vysvětlí vám, co bylo inspirací pro založení Tesly, s jakými problémy se automobilka v začátcích potýkala a jaký má celkový plán a ambice do budoucna.

Poznámky:

  • Ve videu uslyšíte o elektromobilu EV1 od General Motors. Jeho historie a okolnosti stažení z oběhu hezky prozkoumal dokument Who Killed the Electric Car. Jeho pokračování Revenge of the Electric Car se pak věnuje vzniku Tesly. Oba stojí za zhlédnutí.
  • Převzetí vedení firmy Elonem Muskem bylo o dost dramatičtější, než jak to působí z tohoto videa, a dokonce vedlo k soudnímu sporu Muska s původními zakladateli. Pokud vás zajímají podrobnosti, podívejte se na naše dřívější video.

Přepis titulků

Koncem 90. let si revoluční elektromobil EV1 rychle získal spoustu oddaných fanoušků. Nadějný elektromobil od GM však neměl dlouhého trvání. V roce 2003 uspořádali v Kalifornii nadšenci pro elektromobilitu pohřeb tohoto auta. GM jej totiž přestalo vyrábět a prodávat. Automobilka tvrdila, že o elektromobily je moc malý zájem. A tak všechna auta svolala, poslala do pouště a tam je sešrotovala.

Smrt EV1 byla pro elektromobily klíčovým momentem. Ne proto, že to byl první nezdar pro zelené hnutí, ale protože to byl katalyzátor pro znovuzrození. HISTORIE TESLY V 5 MINUTÁCH Zničení EV1 inspirovalo vznik Tesla Motors. Dva inženýři ze Silicon Valley, Martin Eberhard a Marc Tarpenning, v roce 2003 prodali svou firmu s e-knihami za 187 milionů dolarů a založili Teslu s cílem vyrobit ekologičtější auto.

Elon Musk se k nim přidal jako raný investor a ve firmě zastával i další funkce. Plán Tesly byl prostý a potenciálně geniální. Zaprvé: Soustředit se na lithium-iontové baterie, u kterých se očekávalo dlouhodobé klesání cen a zvyšování výkonu. Zadruhé: Začít s výkonným sportovním vozem s vysokou marží. Cílem bylo nabourat zažité předsudky o elektromobilech a vzniklé zisky použít na vývoj levnějšího automobilu.

A zatřetí: Dosáhnout úspor z rozsahu, aby Tesla mohla vstoupit do dalších segmentů, například kamionů. Tesla také chce integrovat generování a ukládání energie v domácnostech. A také chce vyvinout další technologie jako třeba autonomní řízení. Plán byl hotový, a tak se Tesla mohla pustit do omezené výroby výkonného sporťáku zvaného Roadster. Tesla chtěla zjednodušit výrobu tím, že umístí vlastní baterii a pohonné ústrojí do existujícího šasi z Lotusu Elise.

Společnost však nakonec musela modifikovat mnoho komponentů, což vedlo k vysokým nákladům. Ve výsledku měl Roadster s Lotusem společných jen asi 7 % součástek. Tesla byla na pokraji krachu a vystřídala několik ředitelů. Vedení nakonec v říjnu 2008 převzal Elon Musk. Aby společnost zachránil, provedl drastické změny. Propustil 25 % zaměstnanců, svolal 75 % Roadsterů, získal finance ve výši 40 milionů dolarů, navázal spolupráci s Daimlerem a od americké vlády si půjčil 465 milionů dolarů.

Celkem bylo vyrobeno 2450 Roadsterů. Ikonické auto nastartovalo revoluci elektromobility. Každý Roadster měl lithium-iontovou baterii s hmotností 450 kg, která umožňovala úctyhodný dojezd 400 km. To snižovalo „strach z dojezdu“ a elektromobily díky tomu byly lákavější.

V roce 2010 vstoupila Tesla na burzu Nasdaq a získala 226 milionů dolarů. Po Fordu v roce 1956 to byla první americká automobilka, která vstoupila na burzu. Tesla poté zamířila na širší trh pomocí dvou nových aut – Modelu S a Modelu X. U těchto automobilů se očekával úspěch, ale potenciál Tesly byl stále omezen vysokou cenou lithium-iontových baterií.

Pokud by baterie zůstaly drahé, elektromobily by nedokázaly cenově konkurovat spalovacím motorům. A nikdy by se nerozšířily. Z toho důvodu Elon Musk v roce 2014 představil ambiciózní plán na Tesla Gigafactory, obrovskou továrnu umožňující úspory z rozsahu při výrobě baterií. Díky tomu by elektromobily časem mohly být levnější než běžná auta. Zatímco probíhala stavba Gigafactory, Tesla dosáhla dalších milníků.

Vydala Autopilot, který dal Modelu S schopnost poloautomatického řízení. Dále byla představena domácí lithiová baterie Powerwall. A v roce 2016 byl oznámen Model 3, elektromobil pro širokou veřejnost. V roce 2017 překonala tržní hodnota Tesly automobilku Ford, jen 7 let od vstupu na burzu. K pochopení ambicí Tesly do budoucna potřebujete vědět dvě věci. Její cíl – urychlit přechod světa k obnovitelným zdrojům energie. A její strategii – udělat z továrny produkt, aby výroba aut mohla být automatizována revolučním způsobem.

Tesla ví, že vyrobit pár elektromobilů nestačí, a proto chce růst a zlepšovat se pomocí svých výrobních technologií. Tesla Semi zrychlí s 36tunovým nákladem z nuly na sto za pouhých 20 sekund. Musk také chce vyvinout pick-up a elektromobily pro městskou hromadnou dopravu. Model Y bude crossover založený na platformě Modelu 3. A Tesla chce prodávat levný elektromobil, až dosáhne vyšší výrobní kapacity.

K tomu bude potřebovat větší a lepší továrny Gigafactory. Tesla také chce změnit celý energetický sektor tím, že popularizuje systém, který domácnostem umožní napájet spotřebiče a auta zelenou energií, nebo ji dokonce posílat zpět do sítě. Cíle Tesly jsou ambiciózní a podle některých dokonce naivní, ale pokud Elon Musk a Tesla zdokonalí „stroj, který vyrábí stroje“, nikdo neví, k čemu to povede. Otázkou tedy zůstává, zda se Tesle podaří ambiciózních cílů dosáhnout.

Překlad: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nejchytřejší kdo tu diskutoval byl Jarinin a dostal BAN, přitom nejblbější Pičmond tu zasírá diskuzi a nic se neděje. :o

32

Odpovědět

Odpovědět

Zisti si najprv kto sú tie deti, kde konkrétne ťažia a kam sa ich nelegálne vyťažený kobalt dostane a možno budeš prekvapený že má s batériami pramálo spoločného.
Ale iDnes, klasika, dezinformačná flotila a za zadkom čatu podobných ľudí tebe ktorý si neoveria ani základné zdroje.

110

Odpovědět

+Richmond153Tak to skus ozrejmit aby si nam ulahcil hladanie

32

Odpovědět

+ako prepáč ale som Váš osobný google ? Ale v skratke, deti pochádzajú z okolitých miest ktoré tam ťažia na kraji a predávajú cenný kobalt na čiernom trhu, už len myšlienka že kobalt z čierneho trhu sa dostane do koncertu automobilky ktorá odkupuje kobalt od veľkých dodávateľov ktorý tam ťažia je nelogická a na smiech "mená dodávateľov si ľahko dohladáš" a to že koncert ide do takéhoto nehumáneho rizika je smiech na druhú. Ak chceš, over si fakty na relevantných zdrojoch, zaberie ti to 5 minút správneho používania vyhľadávača.

311

Odpovědět

+Richmond153Vcera som o tom cital a dozvedel som sa, ze to tam vykupuju cinania. Ale ja nemam fakt pol dna, aby som tu robil investigativneho novinara na tuto tematiku a zistoval kde ten cobalt nakoniec skonci. Ak mas o tom viac informacii, tak to tu napis a spravis ludom sluzbu.

14

Odpovědět

+Já to našel za pár minut. Nebuď línej a snaž se trochu. Ne vždycky za tebe bude někdo hledat informace, snad už seš velkej, tak by ses to měl naučit sám.

00

Odpovědět

+5 minút nieje pol dňa ale stále si si našiel cvhíľku na iDnes, k tomu ešte 10 minút prečítania článku z relevantného zdroja. Ale nebudem vzdelávať ľudí o problematike ku ktorej sa dostávajú cez dezinformačné portály ako je iDnes, to by si mal spraviť každý pre seba a pre sevoje dobro aby mal reálny pohľad na skutočný svet. A áno, vykupujú to tam Čínania, ale nekupujú z hrsti deciek ktoré to predávajú na čiernom trhu.

06

Odpovědět

+Richmond153V Demokratické republice Kongo a ve Rwandě se těží dvě třetiny světové produkce kobaltu. Čína ovládá 85 procent tamního trhu s kobaltem. 98 procent kobaltu který se tam vytěží slouží k výrobě elektroniky. Fakta si můžeš ověřit. "Ak chceš, over si fakty na relevantných zdrojoch, zaberie ti to 5 minút správneho používania vyhľadávača." Proč jsi to tedy neudělal i ty? Na toto téma bylo natočeno několik dokumentů mě se nejvíce líbil dokument s názvem Krev v mobilech z roku 2010. https://www.csfd.cz/film/292876-krev-v-mobilech/prehled/

52

Odpovědět

+Alberto123už len to že sa jedná o dokument, može byť slušného a kvalitného obsahu, ale to nestačí, keďže stále sa jedná o dokument ktorý má za úlohu skor šokovať než priniesť reálny pohľad na svet na základe hmatatelných faktov ... a ešte k tomu z roku 2010, to je pre mňa nezaujímavá informácia na druhú.

06

Odpovědět

+Richmond153Jak jsem řekl je to jen jeden z mnoha dokumentů, plus reportáže z nedávné doby jako je tato https://www.theguardian.com/global-development/2018/oct/12/phone-misery-children-congo-cobalt-mines-drc nebo tato https://www.forbes.com/sites/jamesconca/2018/09/26/blood-batteries-cobalt-and-the-congo/#751ca1d7cc6e . Takže dva články od různých autorů zveřejněných ve dvou světově uznávaných novinách. Jaký relevantnější zdroj informací bys ještě chtěl?

40

Odpovědět

+Alberto123Nikde sa nevenujú tomu kde ten kobalt ťažení deckami skončí, takže moc nie.

06

Odpovědět

+Richmond153V té reportáži jasně stojí že v jihovýchodních provinciích čínské společnosti provozují mnoho průmyslových dolů. Také že Číňané také provozují většinu „výkupních domů“, které vykupují kobalt od místních tedy i od dětí. Co se s kobaltu vyrábí je v celku jasné a to jsou baterie. Zhruba 75% celosvětové spotřeby kobaltu připadá na výrobu baterií. Samozřejmě můžeš říct že Čína kobalt používá výhradně na barvení skla, k výrobě permanentních magnetů a tvrdokovů. Pokud o tom máš nějaký důkaz jako například zvýšenou produkci těchto výrobků tak sem s tím.

50

Odpovědět

krátke info k vozidlu EV1, nedávno sa našla jedna skoro fungl nová garážovaná EV1 ktorá unikla šrotovaniu :)

18

Odpovědět

Mimochodem, za cca 4 dny bude test úniku Crew Dragonu, pokud to někoho zajímá.
Může to být pěkná podívaná. :-)
https://www.elonx.cz/test-uniku-crew-dragonu-za-letu/

61

Odpovědět

Destruktivní divadlo pro akcionáře, to silo na obilí dál doletět nemůže.

314

Odpovědět

+ScifařBěž si hrát ven. Tam jsi určitě dlouho nebyl.

81

Odpovědět

Tak zatím se nepovedlo ani jedno, kromě zaplavování světa nefunkčním šrotem přispívající ekologické katastrofě. Až ta bublina splaskne to bude průser. Prý 2. nejhodnotnější automobilka světě, to je měřeno virtuální cenou akcií.
Vlhké scifi sny pomateného ajťáka.

827

Odpovědět

A jéje. Další kyberblb.

173

Odpovědět

+VII.elementNikoliv další, to je pořád jeden a ten samý Jarinin s VPN. Výdrž má, to se musí nechat, škoda že ji nevyužívá na něco užitečnějšího než hloupé komentáře a umělé snižování hodnocení videí této série.

165

Odpovědět

+XardassTomu nevěřím, myslím, že si tím akorát omlouváte svojí reklamní povahu zdejších videí, chápu, že vydělávat se musí, ale pomocí největšího kazisvěta současnosti, vážně?

521

Odpovědět

+FanoušekNěkterý lidi se nudí jak nevimco, protože se neumí bavit ve skutečné společnosti. A tak si zkouší zlepšit náladu takhle. Já bych se tomu nedivil. Takových chudáčků je víc.

81

Odpovědět

+FanoušekUbohý škemrání o pozornost. Najdi si holku a nevtírej se tu.

42

Odpovědět

+CcCJiskreni.cz asi nezabralo.

111

Odpovědět

+Fanoušekjedno mi ty prablb už konečne vysvetli, prečo točíš furt o reklame pre Teslu keď sú to len preložené videá Youtube kanálov ? Pre koho tá reklama teda je ? Pre Teslu ktorá s kanálom na Youtube nemá nič spoločné alebo je to reklama pre kanál na Youtube ktorý s Teslou nemá nič spoločné.

313