Zastaví neprůstřelná Tesla projektil?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
52 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:83
Počet zobrazení:4 352

Neprůstřelnou Teslu si od výrobce sice nekoupíte, ale můžete si nechat udělat takový menší upgrade. Jak moc je neprůstřelná Tesla opravdu neprůstřelná, se rozhodl prozkoumat autor kanálu JerryRigEverything

Poznámka k překladu:
A tady je slíbený odkaz na video z kanálu What's inside: Co obsahuje neprůstřelná pneumatika Tesly?

Přepis titulků

Za mnou je neprůstřelná Tesla. Nikdo na tenhle model nezkoušel vystřelit. Budeme první, jdeme na to. Tesla neprodává neprůstřelnou verzi, je to něco, co přichází na řadu až potom. Takové neoficiální vylepšení. Pro neprůstřelnou Teslu museli přidat neprůstřelná skla vepředu, na bocích i vzadu. Dále také přidali neprůstřelné panely do kovových dveří. Bez ohledu na to, kam směřuje střela, ať už na okno, nebo panely ve dveřích, zastaví se o auto a nepronikne do kabiny.

Cílem je ochránit prostor pro pasažéry. Neprůstřelné přední sklo, A sloupek, B sloupek za Starmanem i C sloupek vzadu obsahují neprůstřelné panely. Protože je tato Tesla Model S odolná vůči střelám z pistole, je o celých 195 kg těžší. Rozdíl je v tloušťce skla a panelů ve dveřích. Pokud by Tesla měla odolat pušce, tedy větším projektilům a síle, ztěžkla by o 320 až 360 kg. Tesla je však těžké auto sama o sobě. Proto je i tak bezpečná a nepřevrací se.

Dalších 180 kg tak nepředstavuje problém. Stále má téměř stejně skvělé jízdní vlastnosti a vypadá skoro stejně, jako když přijela z Tesly. Jedna věc, kterou se tato Tesla liší, je tento lem kolem celého okna. Sklo je díky tomu pevnější než v případě obyčejné Tesly, která má sklo volné. Obrněná je tato tlustší část skla a tady na okraji je spoj. Pokud by střela pronikla oknem, okno by ji zastavilo. Kdyby střela proletěla touto úzkou částí, zastavil by ji panel v A sloupku.

Možná si říkáte, co když někdo střelí pneumatiky? I to má řešení. Dan z kanálu What's Inside natočil video o tom, jak pneumatiky můžou jet dál, i když je propíchnete. Odkaz najdete na konci videa. V tomto videu použiju Glock 19, což je pistole ráže 9 mm. Tohle je klasický náboj ráže 9 mm, je to celoplášťová střela. Ale budeme střílet i s tímhle – nábojem ráže 9 mm s dutou špičkou. Když do něčeho udeří, malé konce špičky se roztáhnou. Oblast nárazu vypadá trochu jinak, uvidíte, jak vypadá neprůstřelné sklo, až na něj vystřelíme oba náboje.

Tři, dva, jedna… Paráda. To je šílené. Slyším, jak to sklo praská. Poslechněte si to. To je šílené. Tady uprostřed je vidět, že vrchní vrstva skla se roztříštila. Zatím tu není žádná díra, takže jsem si jistý, že kulka neprošla. Za chvilku do něj ještě střelíme.

Na Tesle je teď vidět bod nárazu a trochu rozdrceného skla. Přímo podél okraje. Když kulka zasáhne neprůstřelné sklo, roztříští se a v podstatě se rozplyne. Celá energie, hybnost, se rozloží do skla a způsobí praskliny směrem od bodu nárazu. Sklo totiž tvoří několik vrstev. Když se podíváme zevnitř, je vidět, že spodní část skla je úplně hladká. Nepořežu si prsty o úlomky skla, protože spodní vrstva je polykarbonát, což je v podstatě druh plastu, a ten absorbuje energii z náboje.

Tady jsou vidět různé vrstvy skla v místě nárazu, vrchní vrstva má na konci malou vyvýšeninu. Když náboj narazí na polykarbonát, neprostupuje už dál sklem. Mnoho lidí vidí neprůstřelnost jako u Supermana – náboje se odrazí bez poškození. Mají však hodně energie a tu musí absorbovat sklo. To samozřejmě auto poškodí, projektil však nepronikne dovnitř.

Vnitřek auta je uzavřený prostor, který osoby uvnitř ochrání. První střela byl náboj ráže 9 mm, tady tahle věcička. Běžná celoplášťová střela, kterou použijete při střelbě na terč. Teď vyzkoušíme náboj s dutou špičkou, který je trochu jiný. Dutá špička má totiž malé konce, které se rozevřou a zasáhnou sklo. Uvidíme, jestli se bude oblast nárazu na skle lišit od nárazu běžného náboje. Tři, dva, jedna… Oblast nárazu je menší.

To je zajímavé. Myslel jsem, že když se kulka při dopadu rozevře, tak bude větší. Protože jsme sklo už jednou narušili, byl jsem si jistý, že proto bude větší. Ale oblast nárazu je menší, zajímavé. Fakt dobrý. - Raději si ještě vystřel. - Ještě jednou. Tři, dva, jedna… Přímo tady, náboj bez duté špičky. Vypadá skoro stejně. Duté špičky se hodí pro měkké cíle. Pořád je slyšet praskání skla.

Tady je kousek skla. To je skvělé. A ve spodní části je o dost víc skla, které se rozmělnilo. Ať už střela zasáhne Teslu kdekoliv, auto je chráněné. Ať půjde o sklo, sloupek A, B nebo C, anebo panel dveří. Celé auto je taková ochranná bublina, a to nejen proti nábojům. Celé auto je díky dodatečnému vybavení momentálně ještě robustnější než normálně. Až už jde o vandalismus nebo převrácení, Tesly jsou bezpečné samy o sobě, trocha ochrany navíc neublíží. Je to jako ochranný kryt na mobilu, nechcete si poškodit nic uvnitř.

Stejně jako u běžného skla nepoškodí žiletka vnější stranu skla, nebudou tu žádné škrábance. Samozřejmě jsme sklo poškodili několika výstřely, ale uvnitř je vidět, že je vše hladké. Prsty mi o nic nedrhnou. Můžu tu klidně přejíždět rukou, je to naprosto bezpečné. Ale je tu plast. Poznám to tak, že tu žiletka zanechá stopy. Může za to polykarbonát uvnitř Tesly.

Sklo je sklo a může se rozbít, polykarbonát však náboje zastaví. Můžete neprůstřelné sklo použít na mobilu? Ani ne. S jeho tloušťkou… Mobil musí detekovat polohu prstů a s neprůstřelným sklem, které je silné a má několik vrstev, by to nefungovalo. Navíc se to finančně nevyplatí, protože je to poměrně drahé. Když tedy firmy nabízejí kryty neprůstřelné nebo odolné proti explozi, není to pravda. Na Danově kanálu se můžete podívat na neprůstřelnost pneumatik.

Odkaz dám pod video. Díky ArmorMaxu za možnost si zastřílet do Tesly, snad to není náš poslední projekt. Je to jiný způsob testování, ale já si to užil. Díky za zhlédnutí. Tak zase příště. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ty v*le. Jako vždy se mi líbí, když se do něčeho střílí (ne do někoho), ale v tomhle videu mě neskutečně vytáčí trigger discipline toho maníka. Vystřelí, ruku furt na spoušti a jde k autu. Na třetím výstřelu to samé. Sebe možná nepostřelí, ale já bejt kameraman, tak z toho úhlu kam míří nejdu.

31

Odpovědět

Dobrý až se převrátíš, zasekneš se vevnitř a začneš hořet ... hasiči se ani nebudou pokoušet tě dostat ven :D

15

Odpovědět

No, nedozvedel som sa nič nové.

32

Odpovědět

Takže neprůstřelná Tesla je fakt neprůstřelná, dík za info, důležitá informace, obzvlášť když jsme se nedávno dozvěděli, že nerozbitný cyber truck je rozbitný. :o

66

Odpovědět

...asi náhoda, že poškození oken Cyber Trucku vypadalo podezřele podobně, jako tyto(nebo kterěkoli jiný)zásahy "neprůstřelného" skla...

20

Odpovědět

Handgun bych dle českého názvosloví přeložil jako "krátká zbraň", tedy pistole nebo revolver. Pojem "ruční zbraň" nedává smysl, se vším se střílí rukama. I s puškami, na které ta ochrana není dimenzovaná.
"solid tip" - celoplášťová střela.
"target shooting" - střelba na terč (pro sebeobranu jsou vhodnější polopláště nebo tříštivé střely)

https://gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/strelecky-slovnik/word/1779?mainlanguage=en&translations=cs

91

Odpovědět

Díky moc za detailní feedback, vše opraveno :)

53

Odpovědět

Plně nabít baterky a pak do nich vysypte zásobník, bude sranda.

48

Odpovědět

Minimálně u Modelu 3 by se toho zas až tak moc stát nemělo ;-).
Zdar Max

11

Odpovědět

Přes střechu je průstřelných 90% neprůstřelných vozidel. Tesla je krám kde se majitel ani neohřeje protože baterka pak nic neujede.

416

Odpovědět

Zrovna u Tesly ta prosklená střecha působí dost bytelně (rozhodně víc než běžná střecha). Docela by mě zajímalo, jak by si vedla proti kulce.

87

Odpovědět

+scr00chyproti guľke zrejme nijak si myslím, ale udržala strecha TM3 jedno SUV pri dopravnej nehode ktorá sa stala v Číne.

12