Proč je Tesla Model 3 jedním z nejbezpečnějších automobilůSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
63 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:76
Počet zobrazení:4 837

Tesla Model 3 se zařadila mezi nejbezpečnější auta – jde teprve o druhý elektromobil s nejvyšším hodnocením bezpečnosti Top Safety Pick+ od americké organizace IIHS. V tomto videu se podíváme na to, které vlastnosti Modelu 3 k takovému hodnocení přispívají.

Poznámka k překladu:
IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) je americká organizace, která provádí nárazové zkoušky automobilů. V Evropě má stejný účel Euro NCAP (European New Car Assessment Programme).

Přepis titulků

Test začne za čtyři vteřiny. Tři, dva, jedna… Srážka vypadá hrozivě, ve skutečnosti jste ve větším bezpečí, než se zdá. Z větší části za to může chybějící klíčová komponenta – motor. Je to jedna z mnoha věcí, díky kterým je sedan Tesla Model 3 extrémně bezpečné auto během nehody. Tomuto testu se říká test čelního nárazu a toto auto je tolik očekávaný Model 3 od Tesly.

Jedná se o elektromobil, což znamená, že přední část neobsahuje motor jako konvenční auta se spalováním. Místo toho se všechna prázdná ocel a hliník v přední části zmačkají, což odvede náraz od pasažérů v autě. Podívejte se na záznam z kabiny auta. Pasažéři neutrpěli vůbec žádnou újmu. V testu provedeném experty z Euro NCAP dokonce byly figuríny reprezentující pasažéry po těle označeny zelenou barvou, byli tak velmi dobře chráněni.

Velká deformační zóna ale není to jediné, co činí Model 3 tak bezpečným. Model 3 získal v několika testech vynikající celkové hodnocení. Například v testu síly střechy, opěrek hlavy a sedadel, testu autonomních asistenčních systémů řízení, zejména díky pokročilé bezpečnostní technologii vyvinuté pro tento model. S pomocí bezpečnostních organizací IIHS a Euro NCAP, které testy prováděly, se podíváme na vlastnosti, díky kterým jde o jedno z nejbezpečnějších aut na světě.

Nejdříve projdeme pasivní bezpečnost. Pasivní bezpečnost jsou systémy, které vás ochrání v případě nehody. Takže se soustředí na věci jako airbagy, sedadla a konstrukci auta. Během testu střechy je vidět, jak dobrá je konstrukce auta. Pevnost střechy vypovídá o tom, jak auto dokáže ochránit pasažéry při převrácení. Během této zkoušky odolala střecha síle větší než 9 tun. To je, jako kdyby na střechu poskládali pět Modelů 3 najednou.

Střecha získala vyšší hodnocení poměru síly k váze než jakékoliv jiný elektromobil, který kdy IIHS testovala. IIHS udělila odolnosti střechy nejvyšší hodnocení – G. Hodnocení při převrácení pomohlo to, že se jedná o elektromobil, v jehož středu je velká, těžká baterie ve spodní části auta. Záznam ze zkoušky převrácení nemáme k dispozici, ale těžká baterie z Modelu 3 je podobná té z SUV Model X v tomto záběru. O dost vyšší auto s přirozeně výše položeným těžištěm.

Je vidět, jak baterie v podlaze vede k níže položenému těžišti, což pomáhá autu vrátit se do svislé pozice. Viděli jsme, jak se předek Modelu 3 rozpadl a ušetřil kabinu síly nárazu. Ale airbagy, geometrie sedadel a bezpečnostní pásy také přispívají k vysokému hodnocení bezpečnosti pasažérů. Model 3 má tlustý boční airbag a unikátní tvar airbagu předních sedadel, které pomáhají chránit hlavu před předním sloupkem a displejem.

Místo, kde se nabarvená hlava figurín dotkla airbagu, je zřetelně vidět. Zatímco pasivní bezpečnost řeší dění během nehody, aktivní bezpečnost se týká systémů, které se snaží kolizím předcházet. Model 3 má sadu pomocných systémů pro řidiče, které mají zabránit nehodám, včetně automatického nouzového brzdění, které detekuje překážky a samo auto zastaví. V rámci testu umístila IIHS před Model 3 překážku a nechala jej jet 20 km/h. A 40 km/h.

V kategorii prevence nehod získalo auto nejvyšší hodnocení za to, že automaticky v obou případech zastavilo. Model 3 vynikl i ve zkouškách společnosti Euro NCAP. V kategorii bezpečnostní asistence získal Model 3 neuvěřitelné hodnocení 94 % za to, že automaticky zastavilo chodci i cyklistovi a detekci nepozorného řízení. Podívejte se na zkoušku jízdního pruhu, kde auto přejede přes bílou čáru značící konec pruhu. V protisměru jede auto.

Systém zasáhne a automaticky vrátí auto do jízdního pruhu. I když Model 3 obdržel nejvyšší hodnocení od IIHS a dalších organizací, jde o jedno z mnoha aut, která mají vynikající hodnocení. Mercedes-Benz třídy C a Lexus ES 350 měly v každé kategorii nejvyšší hodnocení. Audi e-tron, další elektromobil, také získal nejvyšší ocenění bezpečnosti od IIHS. Vodíkové SUV Hyundai Nexo získalo výsledky srovnatelné s Modelem 3. Tesla už dlouho hlásá vysokou bezpečnost své nárazové technologie a teď na to má důkaz.

Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Páči sa mi že majú figuríny boty. Žeby už niekoho zabila uletená bota ? hahs

13

Odpovědět

V autě je zima a smrad z PVC

53

Odpovědět

Obsah videa je strašný nesmysl. Sice na bouračky je možná tesla odolná jako většina vozidel, má ale hodně chyb. Například nedávno v ní uhořel chlap, protože se tesle po bouračce neotevřeli dveře (jak se děje u všech vozidel při čelním nárazu) a nikdo nevěděl jak ho vytáhnout, jelikož auto nemá "vysunuté kliky" a nemohli auto otevřít. Navíc Tesla má baterie, takže po takovém nárazu je velmi vysoká pravděpodobnost nehasitelného požáru a taky toho, že případná posádka v bezvědomí ani nestihne vysednout a doslova uhoří za živa. Tesla je spousta věcí, jen né nejbezpečnější auto.

1220

Odpovědět

Je smutné, když k takové tragické nehodě dojde, ale nepředstírejme, že úmrtí následkem požáru vozu po dopravní nehodě je něco, co se děje jen u Tesly (nebo že by takový požár byl u elektromobilů obecně pravděpodobnější). To je jen strašení. Viz třeba Opravdu u Tesly hrozí vyšší riziko požáru?

Each year, from 2014 to 2016, an estimated 171,500 highway vehicle fires occurred in the United States, resulting
in an annual average of 345 deaths; 1,300 injuries; and $1.1 billion in property loss. These highway vehicle fires accounted for 13 percent of fires responded to by fire departments across the nation. (https://www.usfa.fema.gov/downloads/pdf/statistics/v19i2.pdf)

151

Odpovědět

prečo teda sú crashtesty s autami na baterky bez požiaru ? ... Ak by pri crash testoch vznikol požiar, rozhodne by nedostal automobil 5*

článok o týchto testoch
http://www.motor1.com/news/382809/nissan-leaf-side-crash-test/
crash testy a k tomu bočné nárazy vo videu
DEKRA Crashtest mit Serien-Elektrofahrzeug: Seitliche Kollision mit Pfahl

23

Odpovědět

Dveře zkřížené nárazem jsou problém u všech automobilů. Poté jedině oknem, nebo hasiči s nůžkami.
Zdar Max

10

Odpovědět

Na Slovensku už spustili program "Je třeba zabít chudé lidi." Rozdávají Tesly zadara.

614

Odpovědět

Omlouvám se za komentář, jsem mentálně postižený.

173

Odpovědět

+DlaskV pohode

41

Odpovědět

Odpovědět

Nerozumiem...takze cele video je o tom, ze tesla ma vyborne vysledky v crash testoch, tak ako 90 % ostatnych vozidiel
Ak neratam roznych asistentov, ktore logicky pri aute v danej cenovej kategorii ocakavam tak aj blba Skoda scala vychadza vo vsetko co sa tyka bezpecnosti lepsie

61

Odpovědět

To jsou, ale standardní auta, toto je Tesla u ní je to něco jako zázrak.

21

Odpovědět

ono 5* dostane kde kdo, treba sa ale pozrieť na hodnotenia jednotlivých testov.
Taký e-tron vs Model 3. oba 5*, no v jednotlivých testoch e-tron zaostáva ale stále to stačí na 5* s odretými ušami.

22

Odpovědět

Nevím, ale srovnávat autopilota od tesly s asistenčními systémy škodovky je dost zcestvé. Očividně netušíte co autopilot už zvláda :)

30