Tesla před příchodem ElonaSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:77
Počet zobrazení:5 650

Ve většině článků je Elon Musk označován za zakladatele Tesly. A přestože je Elon pro společnost bezesporu velkým přínosem, založení společnosti se odehrálo trochu jinak.

Poznámka: Video opomíjí důležitou věc, a to že v rámci zmíněného mimosoudního vyrovnání bylo dohodnuto, že za zakladatele Tesly jsou považováni nejen Eberhard a Tarpenning, ale také Musk, Straubel a Wright.

Přepis titulků

Tesla, jedno z největších jmen automobilového průmyslu. Od uhlazeného designu aut až po slib obnovitelné budoucnosti, Tesla prostě dobyla celý svět. Pouhá zmínka jména Tesla okamžitě evokuje obraz jednoho muže. Elona Muska, nejbližšího živého ekvivalentu Tonyho Starka. Možná jste o něm slyšeli díky jeho plánu vyslat lidi na Mars, aby jej kolonizovali. Nebo znáte jeho Boring Company, která mezi New Yorkem a Washingtonem, D.C.

plánuje postavit Hyperloop. Ale téměř pro všechny je Elon Musk synonymem Tesly. Dnešní příběh však není o Elonovi. Je o muži, o kterém jste nejspíš nikdy neslyšeli. A to i přesto, že právě on byl hnací silou celé společnosti. Jmenuje se Martin Eberhard. Podle informací z médií byste tomu jen těžko věřili, ale Martin byl ten, kdo Teslu původně založil. Dnešní video je o jeho příběhu.

Píše se rok 1997. Martin pracoval deset let jako elektrotechnik, když potkal svého budoucího obchodního partnera Marca Tarpenninga. Po několika setkání hráčů Magic: The Gathering už kamarádi plánovali svou první obchodní spolupráci – čtečku e-knih. Během pouhých tří let jejich společnost NUVOMEDIA prodala 20 000 čteček e-knih. Své podíly ve společnosti prodali za příjemných 187 miliónů dolarů.

S vidinou skvělé budoucnosti se oba podnikatelé rozhodli, že přesunou svou pozornost na sportovní elektromobily. Ale jak se jeden dostane od čteček e-knih ke sportovním elektromobilům? Jedním slovem – rozvodem. Martin se rozvedl v roce 2000. A jak se sluší na bohatého čtyřicátníka, který má krizi středního věku, chtěl si pořídit sportovní auto. Nedokázal se však dokopat ke koupi jednoho z necivilizovaných žroutů benzínu, které se prohánějí po ulicích.

A tak nad tím začal přemýšlet a nakonec se obrátil na kamaráda Marca s elegantním návrhem, postavit sportovní elektromobil. V roce 2003 pak společně začali pracovat na něčem, z čeho se nakonec stal Roadster. Nové auto jejich nové společnosti – Tesly. Namísto tradičního spalovacího motoru měli Martin a Marc průkopnický nápad využít lithium-iontové baterie.

Technologii, kterou objevili v období čteček e-knih. Postavit vše od základů ale samozřejmě nebylo moc reálné. A tak uzavřeli partnerství se dvěma společnostmi: AC Propulsion, výrobcem motorů z Kalifornie, a společností Lotus, britským výrobcem aut. AC Propulsion vyrobila malý elektromobil tZERO. Auto bylo plně elektrické a z nuly na 100 zrychlilo za 4 vteřiny, což v té době žádný jiný elektromobil nedokázal.

Martin uzavřel s AC Propulsion dohodu o využití technologie jejich motorů. Ale pořád potřeboval reálné auto, do kterého by motor umístil. A tady do hry vstoupil Lotus. Jeden z jejich modelů, Lotus Elise, vyhovoval všem požadovaným kritériím. Byl malý, rychlý a sportovní. Martin a Marc se tak vydali na Auto Show v Los Angeles, kde se neustále ochomýtali kolem Lotusu, až se jim konečně věnoval jeden zdvořilý britský džentlmen.

Na této straně velké louže jsme velmi příjemní, přinejmenším to o nás tvrdí přátelé. Ale zpět k tématu, kde jsme to byli? S autem, na kterém mohli pracovat, a technologií připravenou k nasazení začala Tesla Motors doopravdy pracovat na vývoji. V polovině roku 2004 však začaly společnosti docházet peníze. Martin a Marc dokázali ufinancovat první rok její existence, a dokonce se jim podařilo získat několik menších investic od spekulantů.

Pro zahájení výroby Roadsteru však Tesla potřebovala slušné finanční prostředky. Vím, co si teď myslíte. Automobilka, která má problémy to rozjet? Jaká ironie. To je ale překvapení. A tehdy se na scéně objevuje muž, mýtus, legenda – Elon Musk. Musk právě prodal PayPal společnosti eBay a měl k dispozici pěknou sumu peněz, z níž 7,5 miliónů dolarů investoval do Tesly po setkání s Martinem a Marcem.

Do konce roku 2008 do Tesly Musk investoval 70 miliónů dolarů. U kormidla však stále bylo ikonické duo. Díky počáteční kapitálové injekci Muska se Tesle v listopadu 2004 podařilo posunout zase o kus dál. Postavila totiž svůj první prototyp modelu Lotus Elise, který byl vybaven technologií AC Propulsion. Prototyp přezdívaný kříženec jezdil jedna radost a jeho výkon inženýry ohromil.

Tesla pokračovala ve výzkumu a vývoji a trvalo to další dva roky, než byl Roadster oficiálně představen. 19. července 2006 byl nakonec v Santa Monice odhalen výsledek této tvrdé práce. Roadster se prodával za závratných 100 000 dolarů, ale i tak se lidé šikovali, aby si mohli koupit Teslu. Do dvou týdnů od uvedení Roadsteru se prodalo celkem 127 aut. I když výroba Roadsteru začala až v roce 2008, Tesla byla velký hit a první úspěšný automobilový start-up v posledních desetiletích.

Uvnitř společnosti však nebylo všechno tak růžové. Mezi Elonem a Martinem se stupňovalo napětí, jehož důvod nejspíš nikdy nezjistíme. Víme jen, že v srpnu 2007 zavolal Martinovi velmi nervózně znějící Musk. Během tohoto rozhovoru Martin zjistil, že se bez něj sešlo představenstvo firmy a rozhodlo se jej sesadit z pozice výkonného ředitele.

V podstatě ho vyhodili z vlastní společnosti. Sice měl stále titul prezidenta pro technologii, ale bylo mu jasné, co to skutečně znamená. Později řekl Business Insider: "Neslyšel, jsem co řekli. Nemohl jsem se bránit. Cítil jsem se úplně bezmocně." Nakonec samozřejmě rezignoval a stejně tak i Marc. V roce 2009 Martin zažaloval Teslu za to, že se pokouší přepsat historii, vzhledem k tomu, že se Musk snažil připsat si zásluhy za to, čeho dosáhli Marc a Martin.

Žaloba také upozorňovala na to, že společnost úmyslně a chybně označovala Elona jako jejího zakladatele. Tedy na něco, čemuž dnes věří téměř každý. Elon, který nic nevzdává bez boje, podal protižalobu. Později toho roku Martin žalobu stáhl. Zdá se, že se s Muskem vyrovnali mimosoudně, a to je nejspíše důvod, proč je celá aféra zahalena tajemstvím.

Není třeba dodávat, že ti dva spolu už nemluví. Je zcela jasné, že oba významně přispěli k tomu, jaká je Tesla dnes. Ale nezdá se být úplně fér, že Martina plně zastínil tajemný Musk. Třeba je to nevyhnutelný osud každé firmy s charismatickým spoluzakladatelem. Díváme se na tebe, Steve Jobsi. Faktem je, že Tesla by dnes nebyla hvězdnou automobilkou bez brilantnosti a odhodlání Martina Eberharda a Marca Tarpenninga, skutečných hrdinů Tesly.

Bez partnerství těchto dvou mužů by dnes Tesla neexistovala a Elon Musk by neměl auto, které by mohl vyslat na Mars. Tak to prostě je. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Strašnej hlas.

11

Odpovědět

kdyby mluvil o něco pomaleji, zastavil by běh času

01

Odpovědět

Nejsem zadny Muskofil, ale posledni souveti mi prijde zbytecny bullshit. Rict, ze neco by nebylo bez neceho, tj asi logicke. Ale ti dva oproti Muskovi udelali prd. Polozili zaklad, u ktereho by to asi skoncilo, kdyby neprisel Musk. Kdyz clovek stavi barak, tak zakladni deska je sice hezka vec, ale ten dum je to na co vsichni koukaji a co potom tvori vetsinu stavby.. Point je v tom, ze bez nikoho z tech 3 by Tesla nebyla tam, kde je dnes. Ovsem Muskovi se musi pricist nejvetsi kredit.

72

Odpovědět

Presne to ma napadlo, síce je pekné že položili základy Tesly ale nebyť Muska firma by asi nedopadla dobre. Je rozdiel mať firmu na e-knižky a firmu ktorá fušuje do automobilového priemyslu ktorý je po vesmíre a armáde najviac prísny a finančne nákladný priemysel. A ako bonus začali tam kde iný skončili už viac krát neúspešne, elektromobill.

02

Odpovědět

No jo, když pošleš svou firmu na burzu, tak je taky možné, že o ni přijdeš...

40

Odpovědět

Jenom nápad nestačí

Homer Designs a Car

40

Odpovědět

Stále nič? Žiadne pre a žiadne proti?

11

Odpovědět

Je to pořád dokola. Edison, Gates, Jobs, Musk (a mezitím spousty jinejch). Geniální nápady, relaizace je ale na těch, co to umí zpeněžit.

150