Projížďka tunelem budoucnosti Elona MuskaSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:68
Počet zobrazení:6 491

Jednou z dalších firem, kterou Elon Musk založil, je The Boring Company (v překladu doslova Nudná společnost, ale také Vrtná společnost). V tomto videu se Elon Musk projede v testovacím tunelu s novinářkou Gayle King ze stanice CBS a dojde i na rozhovor ohledně předmětu podnikání společnosti a dalšího vývoje tunelové dopravy. Více informací o tomto tunelu najdete na ElonX.

Přepis titulků

Frustrovaní dojíždějící po celé zemi nejspíš uvítají nejnovější nápad Elona Muska: podzemní tunely, které mají odstranit dopravní zácpy. Včera v Los Angeles odhalil první tunel a to, co se podle jeho slov snad stane sítí podzemních dálnic. Jedná se jen o zkušební tunel, který není přístupný veřejnosti. Vede od sídla společnosti SpaceX až k parkovišti u nevyužívané budovy, která je cca 1,8 km daleko. Když mě nedávno vzal Musk na projížďku, byla to poučná čtyřminutová cesta.

Myslím, že můžeme jet. A do p*dele. - Jak rychle jedeme? - Pořád moc pomalu. - To je tak... - Jedeme asi jen 45 km/h. - Panebože. - Trochu zrychlíme, jakmile zahneme. Tohle není jen tak nějaký tunel. Můžeme jet až 160 km/h, ale pro vás raději zpomalíme. Tohle je tunel Elona Muska.

Abyste pochopili, proč jím jedeme tak rychle, musíme se vrátit o pár let zpátky, kdy se Elon rozhodl, že už má dopravních zácp v L.A. plné zuby. Buď zkusíme něco nového, nebo zbytek života strávíme v dopravní zácpě. Pořád si myslím, že by to mohlo být pod zemí. Tohle je jeho vize podzemních tunelů. Elektromobily, které se z ulice pomocí výtahů dostávají do sítě tunelů. Autonomní technologie v autech zajistí, že do sebe auta nenarazí, přestože se pohybují rychlostí vyšší než 200 km/h.

Tunely jsou podle mě jediná možnost, jak zabránit zácpám, protože máme 2D soustavu cest, ale 3D budovy. Z a do těchto budov se chtějí lidé dostat ve stejnou dobu. Což vede k dopravním zácpám. Nikdo na takovém systému nepracoval, a tak Musk založil společnost se zábavným jménem, The Boring Company, a začal pracovat na tunelech.

Jako prezidenta firmy najal Steva Davise. - Steve, jak dlouho jste inženýrem ve SpaceX? - 15 let. Když za vámi Elon přišel a řekl vám o svém nápadu, - co vám řekl? - Běž vykopat díru. - Neměl s tunely žádné zkušenosti, a přesto řekl, že do toho půjde. - Jo. - A to vás nezaskočilo? - Začali jsme od začátku. No, první den v tom nebudete nejlepší, ale pak se zlepšíte. Asi před rokem začala tato společnost hloubit to, z čeho je dnes 1,8 km dlouhý zkušební tunel v Hawthorne nedaleko Los Angeles.

Dokud nezvládneme hloubit tunely asi 10krát levněji, tak to nebude efektivní způsob odlehčení dopravy. Prostě je to příliš nákladné. To jsou výstuže stěn tunelu. Muskova vize závisí na tom, že vše zvládne udělat rychleji a levněji, než je to v tomto odvětví obvyklé. Zatímco moderní tunely v Los Angeles stojí okolo 550 milionů dolarů za kilometr, Musk tvrdí, že ho tunel vyšel přibližně na 10 milionů dolarů.

A jak ušetřil tolik peněz? Doslova přetavil špínu na peníze. Odvážení zeminy ze staveniště je při stavbě tunelu docela nákladné. Tak jsme si řekli, že by byla škoda ji nevyužít, a na místě z ní vyrábíme cihly. Cihly jsou velmi levné, jedna vyjde na 10 centů. - Takže všechny tyhle cihly pocházejí z tunelu? - Ano. Urychlení ražby tunelu však přineslo i obavy. Město Hawthorne udělilo Muskovi výjimku, takže nemusel projít procesem ověřování enviromentálního dopadu stavby.

Ve čtvrti, která stojí poblíž tunelu, nám někteří obyvatelé řekli, že o projektu vůbec nevěděli, dokud nebyl téměř hotový. Někteří členové komunity mají pocit, že se ke stavbě nemohli vůbec vyjádřit. Ve skutečnosti jsme všem poslali dopis. Normálně musíme informovat určitý okruh lidí a my jej zdvojnásobili a oslovili je. Vždycky se najde určité procento lidí, kteří si budou stěžovat. Stížnosti však přišly i odjinud.

Z majetnější čtvrti Brentwood v Los Angeles, místa stavby druhého zkušebního tunelu, podél rušné ulice Sepulveda Boulevard. Komunitní skupina zažalovala Los Angeles za udělení výjimky z procesu ověření i zde. Musk v srpnu oznámil, že se zde tunel již stavět nebude. V Brentwoodu jsou právníci v důchodu, kteří se věnují jen žalobám. Doslova. Automaticky podávají žaloby, mají to jako koníčka. Ty žaloby zastavily stavbu tunelu na Sepulveda Boulevard, nebo ne? Ne, rozhodli jsme se, že další zkušební tunel nepotřebujeme.

Mě žaloby nezastraší. - Nemůžeme vyjet z kolejí, že ne? - Ne, to není možné. Na první pohled budí tunel obavy. Oproti jiným dopravním tunelům působí tunel o průměru jen 3,65 metru mnohem stísněněji. Maximální rychlost bude cca 240 km/h. Když pojedete tak rychle, co zabrání tomu, abychom nenarazili do auta před námi? - Proto se toho bojím. - Autopilot má radar a kamery, které auto automaticky zpomalí a tím zabrání srážce s jiným vozidlem.

V tunelu bude možné řídit jen pomocí Autopilotu. A verdikt na konci našeho čtyřminutového dobrodružství: Bylo to strašidelné, ale taky super. A když jsme se ocitli ve výtahu směrem na povrch: Tohle bude v praxi rychlejší. Zatím je to pomalé, protože jsme na začátku vývoje. Nechci jet ani o trochu rychleji, než jsme právě jeli. Ne, díky. A když bylo po všem, bylo mnohem snadnější si představit, jak by tunel coby ověření konceptu mohl být ukázkou budoucnosti.

Pevně věřím tomu, že tento koncept může naprosto změnit města a pomoci zbavit se příšerné dopravy. Měla jsem spoustu otázek. Elon Musk je velmi sebevědomý mladík. Samozřejmě mě hned napadlo, co bude dělat s místy, kde dochází k zemětřesením? Ale pokud vám dělá starosti kolaps tunelu, má odpověď i na tohle. Řekl mi, že zemětřesení způsobují škody na povrchu a nikoliv v podzemí. Říká, že jsou jako vlny, které naráží do lodí plujících na oceánu.

A že ve velké bouři je nejlepší být hluboko pod vodou a že historicky lidé ukrytí v tunelech metra během zemětřesení unikli vážným zraněním. V roce 1968 v Mexico City například přežili všichni, kdo se ukryli v tunelech metra. A tak jsem se pořád ptala: "A co tohle? A tohle?" Na všechno měl odpověď. A když jsem skončila, byl na mě připravený: "V pořádku. Můžeš pokračovat." Poslední dobou byl ve zprávách.

Ohledně jeho osoby se hodně diskutuje a bylo jasné, dal mi jasně najevo, že o tomhle se bavit nebudeme. Interview jsme domluvili už dávno. Líbí se mi, jak funguje jeho mozek a jak řeší problémy. To, co udělal s cihlami, je geniální. Odvézt zeminu stojí hodně peněz, tak proč z toho neudělat cihly, a ty prodat? A pokud pracujete pro neziskovku, nebo nějak pomáháte lidem, tak dostanete cihly zdarma.

Takže vždy přemýšlí nad tím, jak věci zlepšit. A to na něm obdivuji. Četla jsem, co napsal jiný reportér, který byl taky v tunelu. Řekl, že Batman by mu záviděl. - Jo, tak se to dá shrnout. - Dobrý způsob, jak to popsat. Moc pěkně řečeno. V budoucnu budou auta nejen v podzemí, ale možná budou taky létat. Určitě bude třeba něčeho, co by pomohlo dopravě a infrastruktuře.

Myslí dva kroky dopředu. Překlad: sethe www.videačesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Gayle King ho při jízdě držela za nožku, asi doufala v rychlovku. Jinak parádní nápad, škoda že pořád nějací šťouralové zpomalují vývoj.

00

Odpovědět

Muze mi nekdo vysvetlit, proc jeste nikdo toho idiota Jarinina nezabanoval? Je to naprosto toxicky clovek, ktery nikde k nicemu nenapsal nic normalniho. Rad bych si precetl normalni komentare pod videem a pod kazdym videem je minimalne 5 s****k od tady toho trolla. To uz jste tu jak v USA, ze se bojite nekomu dat ban nebo??????

66

Odpovědět

Ban se dávat nebojíme, ale nedáváme ho na potkání. Jsou tu určité mantinely, které zatím Jarinin nepřekročil, i když pravidelně balancuje na hraně. Třeba to jednou přijde. Pokud tě zajímají "normální komentáře", zkus diskuzi pod videem o politické korektnosti (je jich tam přes 100 a Jarinin nikde). A nepřeháněj. Možná máš pocit, že je Jarinin všudypřítomný, ale platí to akorát u příspěvků o Elonu Muskovi.

42

Odpovědět

+Xardassnechať si zatrollovať "keby aspoň kvalitne ale úboho" videá je určite dobrý a prínosný nápad pre komunitu VČ ! Gratulujem.

16

Odpovědět

Jsi přecitlivělej, jak ženská co má zrovna kramy, měl bys svoji flustraci nasměrovat jiným směrem. Jarinin píše a bude psát sračky, ale to k tomu patří, buď se s tím smiříš nebo opusť internet.

50

Odpovědět

O Elonovi muzete rikat co chcete, ale jednu vec mu musite nechat. Zkousi vytvaret neco noveho, co pomuze nam vsem.

242

Odpovědět

Heh. :-D
Pro ty z vás, co angličtině rozumí: ELON MUSKS AMAZING NEW BORING TUNNEL OPENS!!!!
A pro ostatní, doufejte, že to video někdo přeloží.

41

Odpovědět

Tunel vždy bude proti normální cestě o tolik nákladnější, že nevěřím, že ten nápad celosvětově masově uspěje. Daleko víc bych vkládal naděje do systému vzájemné komunikace automobilů. To co zpomaluje dopravu zdaleka nejvíc, jsou havárie, systém dopravy pomocí semaforů a člověk jako řidič. Kolik dokáže projet křižovatkou na jeden interval semaforu aut a kolik by projelo v ideálním případě, pokud by auta řídil počítač, navzajem by o sobě věděla a dokázala by se rozjíždět například synchronně s minimálními rozestupy? Ten rozdíl by byl zásadní.

181

Odpovědět

To použití tunelu by mělo být zpoplatněné, tak aby na tom vydělali (možná pro Tesly to bude zdarma). Samozřejmě budou tu lidi, kteří si to nebudou moci dovolit. Jenže zrovna v LA je doprava katastrofa. Tam se někam dostat autem je menší horor. Metro tam nemají, autobusy stojí v těch kolonách a nejlepší způsob dopravy je snad po dvou kolech.
U nás by se samozřejmě zatím něco takového nevyplatilo, ale dopravní zatížení roste a jednou už prostě nebude kam všechny ty auta dát.
V LA, kde i životní náklady a platy jsou vysoké budou lidi ochotní využití tunelu zaplatit.
Synchronizace na křižovatkách může trochu pomoci, ale jen do určité míry

51

Odpovědět

+Freferg FrefergTak mě při čtení tohoto komentáře napadl super nápad. Proč nepostaví radši větší tunel pro větší vozila, do kterých by se vlezlo víc lidí. Takový to dlouhý, s vagónama a tak. Metro! To je ono!
Hmmm, jenže to by nebylo moc inovativní, tak nic...
Jen tak rejpu, proti Muskovi nic nemám. Jsem rád, že jsou lidi, co se nebojí nových věcí a myslí to s lidstvem dobře. Musk to snad i platí z vlastních peněz, za účelem zisku. V EU se na to může každej vysrat, pokud nedostane dotace a nekouká z toho nějakej tunýlek.

10

Odpovědět

+daweking546546546748On to vysvětluje v nějakým videu nevím jestli na TEDu nebo někde jinde, ale vysvětluje tam že čím je větší ten tunel tak ta cena exponencialně roste plus stejně tak rychlost toho kopání.

10

Odpovědět

Moc děkuji za skvělé video. Elon je dle mého názoru naprostý génius a velmi se mi líbí jeho nápady. Představte si mít na světě takových 100 Elonů :) Tak tu máme do půl roku létající auta a za rok kolonizujeme Mars :)

72

Odpovědět

Elon je odpůrcem létajících aut :) "Létající auta (nebo drony pro přepravu lidí) jsou nepraktická. Jsou velmi hlučná a nemůžou létat ve špatném počasí. Navíc by se pak velmi zvýšilo riziko, že lidem na zemi něco spadne na hlavu." https://www.elonx.cz/musk-letajici-auta-jsou-nesmysl-razici-stroj-boring-company-bude-15krat-rychlejsi-nez-jine-stroje-a-samoridici-tesla-bude-uz-za-rok/

111

Odpovědět

+scr00chyPravda, to mi vypadlo, díky za opravu :)

10

Odpovědět

+scr00chyto sú problémy ktoré sa dajú ale vyriešiť :) preto vznikajú problémy, aby sa riešili :) možno nie teraz ale v budúcnosti snáď

11

Odpovědět

Ale Brandon Armstrong říkal...
Budoucnost automobilového průmyslu

10