Jak funguje autopilot od TeslySvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:83
Počet zobrazení:12 845

Auto, které řídí samo. Sen nejednoho řidiče, ale jak to vlastně celé funguje? Projeďte se v Tesle S a podívejte se, jak autopilot vypadá v praxi.

Přepis titulků

WIRED PŘEPRAVA Tohle je Tesla model S a dnes se podíváme na to, jak funguje autopilot. Nejdřív se mrkneme na hardware. Pod plastovým krytem nárazníku je radar, který vidí dopředu několik stovek metrů, aby auto vědělo, co je před ním. Tato informace se kombinuje s daty z těchto malých teček. Kolem auta jich je celkem 12. Jsou to ultrazvukové senzory, které mají kratší dosah, ale je jich víc.

Na vrchu čelního skla je kamera, která snímá prostor před autem. A je tam také velice přesná GPS, takže počítač v autě vždy ví, kde je. Dokud jsme na parkovišti, můžeme aktivovat autopilota, nebo jeho část. Nastavení najdeme tady. Je to tato volba – Autořízení (beta). Zvolím Zapnout a je tu to, co nikdo nečte. Tesla chce, abychom to četli. Píše se tu, že mám mít ruce na volantu a zda chci autopilota zapnout, i když se jedná o beta verzi. Zvolím Ano. A to je vše.

Změna pruhu je taky zapnutá. Můžeme se vydat na cestu. Jsme na dálnici v Nevadě. Tady by měl autopilot fungovat. Nejdřív jednou zmáčknu tuhle páčku směrem ke mně, což aktivuje adaptivní tempomat. Něco, co má dnes už většina aut. Mám nastaveno 110 km/h, nákladní auto před námi jede jen stovkou. Takže auto nepojede rychleji. Když ale ručně změním jízdní pruh a na úrovni nákladního vozu dám nohu z plynu, pojedu opět rychlostí 110 km/h.

Auto si bude tuto rychlost držet, dokud senzor nezachytí něco, kvůli čemu by auto muselo zpomalit. Druhá část autopilota je autořízení. Abych ho aktivoval, musím páčku zmáčknout dvakrát. A už je aktivovaný i s ikonkou, která mě žádá, abych měl ruce na volantu. Ale... teď stačí na volantu nechat jednu ruku, protože na displeji vidím, že mám dva pruhy podbarvené modře.

To znamená, že auto vidí oba pruhy po stranách až po auto, které je před námi. Je také podbarvené modře, což znamená, že ho auto rozpoznalo a že je použito jako výchozí bod pro tempomat. Měl bych mít ruce na volantu, ale určitě vidíte, jak uvolněně se cítím. Prostě to ve vás vyvolá pocit bezpečí. Další fajn funkcí autopilota... Jsem v levém pruhu, ale měl bych být v pravém.

Tak jen aktivuji blinkr a dám ruce pryč z volantu, abyste viděli, že se auto přesune do druhého pruhu. A dokonce zvládne nás nevyslat na sjezd, kolem kterého jsme zrovna projeli. A teď nás vrací zpět do pravého jízdního pruhu. Nejsem si úplně jistý tím, jak moc užitečná je tato funkce. Ale je fajn, že kontroluje slepý bod. To asi časem zlepší se softwarem. Ale teď raději dávám při každé změně pozor. Jen abych se ujistil, že se auto chová, jak jsem chtěl.

Na tohle se autopilot skvěle hodí. Jsme v pruhu, který se hýbe velmi pomalu. Sice jsme na dálnici, kde je limit 105 km/h, což kamera zachytila a taky mi to ukazuje. A teď si můžete všimnou, že auto zpomaluje. Nohu nemám na pedálech, ale budu mít ruku na volantu, protože to tak má být. Ale auto zrychluje a zpomaluje podle auta před námi. Auto před námi brzdí, pedálů se nedotýkám, mám jen ruku na volantu. Auto zpomaluje podle auta před námi.

Mohli bychom úplně zastavit a pak se zase rozjet. Kdyby byl velký provoz, tak by zastavení řidiči jízdu usnadnilo. Jedna věc se mi tu nelíbí. Pokud vidíte ven z tohodle okna, v levém jízdním pruhu je betonová zábrana, která je příliš blízko pruhu. A autopilot zobrazuje žluté značky, varovaní, že ve slepém bodě něco je. Kdybychom jeli rychleji než 30 km/h, což je současná rychlost auta, asi bych řídil ručně, protože bych z toho měl lepší pocit.

Vývojáři Tesly tu ukryli jeden malý vtípek. Když šestkrát poklepete na tuto páčku, objeví se vám tu duhová cesta z Mario Kart a zvuk More Cowbells ze skeče SNL, zřejmě to jsou oblíbenci Elona Muska. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hezké, ale poněkud staré. Tohle je z autopilota hardware 1 a už skoro dva roky se do aut instaluje verze 2. Nicméně teprve tak před třemi měsíci se jim podařilo SW u HW 2 dotáhnout tak, že je prakticky vždy lepší než auta s HW 1. A v některých případech o hodně - například i u nás si často dovede poradit se zúžením pruhů na dálnici a korektně jej projede a to i v případě, kdy to zúžení je označeno pouze směrovacími deskami (takové ty červeno-bílé svislé značky).

10

Odpovědět

Video super, ale chci už dlouhodobě poprosit Videačesky o nějaké smysluplné tagování. Třeba tohle je něco, kdy hltám každé video co výjde ohledně Muska, SpaceX, Tesly, Hyperloop atd. Ale zkuste například zadat do vyhledávání Elon Musk a porovnat to s tagem. SpaceX vyhledávání a porovnat s tagem (který btw. neexistuje).

Kdyby se to do budoucna zlepšilo, bylo by to super. Díky za Vaši práci

31

Odpovědět

Ahoj, díky za feedback, všechna nová videa na toto téma nově vycházejí pod hlavičkou pořadu Svět Elona Muska (vychází každé úterý ve 20:00), tak snad to aspoň trochu pomůže zorientovat se :)

00

Odpovědět

Jak jen to bude možné, chci autonomní auto čtvrté nebo páté generace. Sice jsem přislíbil zaměstnavateli, že si příští rok udělám řidičák, ale moc se mi do toho nechce, všude samé bouračky.

33

Odpovědět

zatial na pitchu, co som pocul

17

Odpovědět

A od koho si to slyšel ? Od nějakého souseda co má Felicii ? No ono je to Autopilot (BETA)
Beta znamená, že je tam stále několik chyb a nedá se na to plně spolehnout, protože je stále ve vývoji stále se vylepšuje.

22

Odpovědět

+MUDr. Prof. Huskyvazne mr. obvious? preto tam je ,,zatial,,

15

Odpovědět

+v m vargaTak to se omlouvám, příště budu lépe koukat. ;)

11

Odpovědět

Ultrasonické = Ultrazvukové
Jinak akorát PR. Nevysvětlil ty podstatné věci: co se stane, když nějaký ze senzorů vypadne (třeba se "zblázní" GPS)? Jak se zachová, když pruhy nejsou zřejmé, nebo se na cestě opravuje a pruhy jsou přestříkané? Co třeba udělá, když do auta někdo začne z boku najíždět, případně se mu hodně začne lepit na zadek?

122

Odpovědět

Díky, ultrazvukové je asi běžnější. Jinak máš pravdu, na tohle ve videu odpověď nenajdeš.

40

Odpovědět

a ty si nepochopil o čom video je, vysvetľuje ako funguje autopilot tesly, prečo by tam mal pchať veci ako zblbá GPS alebo pokazený senzor ? To neni predpoklad normálnej funkčnosti.

411