Prohlídka továrny Tesly s Elonem MuskemSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:83
Počet zobrazení:8 012

Dnes se podíváme přímo s Elonem Muskem do výrobní haly společnosti Tesla. Prohlídce továrny předcházel první díl povídání s Elonem, ale prohlídka samotná nám přišla zajímavější, takže jsme se vám ji rozhodli zprostředkovat jako první.

Poznámka k překladu:
Video ze zákulisí natáčení najdete na kanálu TLD.

Přepis titulků

Ahoj, tady MKBHD. Vítejte u pokračování předchozího videa. U dílu 2 – prohlídky továrny s Elonem. Na úvod bych chtěl jen říct, že je opravdu těžké natočit dobré video v jeho továrně, protože jak sami uvidíte, je tam hodně hlučno a je to hektické místo. Takže je to spíš prohlídka továrny s povídáním. Uvidíte asi jen 15 až 20 % celkové výroby Modelu S a X.

Neuvidíte úplně vše. Většinou nás Elon jen provází výrobou. Vlastně jsem toho v průběhu rozhovoru ani moc neřekl. Byl jsem jako dítě v Matrixu, jen jsem to všechno vstřebával. A pak jsme to na konci museli přerušit, když Elona odvolali na další schůzku. Ale i tak to byla zábava, která stojí za sdílení. Taky bych měl zmínit, že produkce tohoto videa by nebyla možná bez kamaráda Johna z kanálu TLD a jeho týmu, který pomáhal se zvukem a držel během natáčení Steadicam.

Na svém kanále má video ze zákulisí natáčení, takže pokud vás to zajímá, jděte se tam pak podívat. A teď už následuje prohlídka továrny s Elonem. Užijte si to. 15. SRPNA 2018 TOVÁRNA TESLY VE FREMONTU Takže to vlastně zdvihne a přesune. - Takže auto, které se tu objevilo, přišlo odtud.

- Přesně tak. Tito roboti jsou tu proto, abychom měli přístup. Takže si auto nabere a předá dalšímu robotovi. Lepší řešení by bylo, aby to jeden robot rovnou předával dalšímu. Prostě to nabrat... Nad námi je třetí robot. Ano, je. Dá auto na stůl, stůl rotuje... Kdybychom to dělali znovu, tak by to tenhle robot předal tomuhle robotovi. - Dobře. Předání. - No spíš jako... tisíc takových drobností, které pomáhají zlepšit výrobu.

Hlavní montáž probíhá v takovém účku, takže auto jde tudy, pak tady zpátky a nakonec jde tímto směrem. A jak postupuje hlavní montáží, je vidět, jak se auto postupně skládá. Jak auto vypadá, když začne na téhle části linky? - Můžeme se tam jít podívat, jestli chceš. - Můžeme. - Začneme na začátku. Tady se můžeš přesvědčit, že hlavní montáž je opravdu vhodná činnost pro lidi. Je tu hodně věcí, které se musejí smontovat.

Například tu jsou tyhle sestavy, - které by měl robot problém smontovat. - To dává smysl. Záleží, jak to bude poskládané v krabici. Může to být v různých pozicích. Pro člověka je to velmi jednoduché, hned vidí, že to o centimetr posune a utáhne. - Musí být opravdu těžké napsat software, který by tohle zvládl a adaptoval se. Jo. Když by to měl vidět robot, musel by být vybaven systémem pro strojové vidění. A strojové vidění může chybovat, není úplně bezchybné, To je to nejtěžší.

Ve studiu máme robota, který hýbe kamerou, a problém je, když udělá chybu. Potřebuješ tam člověka, který ví, co dělat. - Přesně... - Snad se to neděje často. U dílů, které jsou komplikované a je s nimi piplačka, například svazky kabelů, ty jsou extra složité. Vidíš, jak ty se ty kabely vinou jako had vnitřkem auta? Ony se tím autem proplazí jako had.

Musí se prostrčit dírami a udělat pár věcí, které jsou pro robota extrémně náročné. Vidíš, jak tam vkládají - klimatizaci? - Jo. Tady využíváme drobnou mechanickou asistenci navijáku a bůhvíčeho ještě. Pro lidi je to celkem jasné, že to tam mají dostat. Když vidí, že je ten díl vadný, tak ohlásí problém v tomhle procesu. A pak ho dají stranou, aby ho mohli spravit. Tohle je linka, která se pohybuje pomalu.

Takže se pohybuje a když... Dává to lidem čas něco udělat. Něco rozdělat... Myslím, že jsi zmiňoval, že auta vycházejí rychlostí zhruba 1,5 km/h. - Je to extra pomalé. - Chcete to zrychlit, že? Jo, je to ještě pomalejší. U Modelů S a X. Pro Model 3 se to ale blíží 1,5 km/h. Rychlost chůze je asi 4,5 km/h, takže je to jen třetina této rychlosti. A tady se můžeme podívat dovnitř auta.

Je tu pěkně vidět, kolik malých - komplikovaných dílů tu je. - Hodně. Jsou tu věci, které jsou nutné na izolaci, ochranu proti korozi, airbagy... Odhlučnění. Prostě všechno, co tu patří. Tady jsou vidět postranní airbagy. Jasně. Musí být super to vidět, většina lidí takhle auto nikdy nevidí. Něco takového člověk při řízení auta neuvidí.

Omlouvám se, kluci. - Za vyrušení. - V pohodě... Snad vám nebude vadit být na internetu a tak. Je to v pohodě? - Fajn. - Hvězdy YouTube. - Nechci vás rušit u práce. - V pohodě. Je tady vidět, že je tu hodně záludných dílů. - Člověk to zvládne. - Pohodička. Jo.

Chce to zaučit, trochu nabrat rychlost, ale když to jednou zvládneš, budeš to umět naprosto skvěle. Pro roboty je to příliš těžké. Až se dostaneme ke svařování, ukážu ti, v čem jsou dobří roboti. Uvidíš, kolik je tam robotů. Tady je spousta lidí, tam zase robotů. Je to složité a je tu hodně možností. - Musíš ty kabely provléct, když auto projíždí. - Hlavně tady u dveří. V tomhle autě je toho méně. A tady se dostáváme na začátek.

Jak tu auto projíždí, přidávají se do něj další a další věci. - Takže hlavní montáž končí někde tamhle, že? - Jo. Takže je vidět, že jak se do auta dostávají další díly, je proces komplikovanější. Dřív tu bylo asi 5 000 zaměstnanců. Teď tu máme asi 10 000 lidí, jen tady. Takže tu máme organizovanou dopravu, podporujeme sdílení aut. Konečně nám tu postavili zastávku BART. - Dostat sem tolik lidí není vůbec jednoduché.

- Je to výzva. Co to je? Tohle je vlastně... můj oblíbený hloupý robot. - Super. - Je to fakt super. Je tu spousta luxusních robotů, kteří mají spoustu problémů, protože se často porouchají, ale tihle jsou skvělí. Oni totiž sledují tenhle magnetický proužek. Takže se strašně snadno programují, ani to nemusíš umět. - Prostě položíš pásek...

- A oni ho sledují. A oni sledují pásek a ještě musí mít vepředu senzor. Takže když uvidí překážku, něco v dráze, tak se zastaví. A když to zmizí, tak zase pokračuje. A tohle dělá celý den, úplně jako malý vláček. Když je řeč o poruchách robotů, tak jednou z věcí... Když se... tady pracuje manuálně, tak to vlastně může být efektivnější. Protože když máš hodně složitých robotů, obzvláště při nepřetržitém provozu jako pro Model 3, tak když má robot poruchu, musíš mít k ruce taky neustále odborníka na roboty.

- To dává smysl. - Když má robot poruchu a něco se rozbije, tak musíme zastavit celou linku. - Musíte... - Pak dostanu zprávu ve dvě ráno. - To nezní zábavně. - Musíme dopravit díly z Německa. Dva dny nazpět jsme to zrovna řešili. Když potřebujete nové roboty, stavíte je, nebo si je objednáte a pak programujete?

No, jak bych to... Existuje mnoho různých typů robotů. Velký robot, který přemisťuje auta, je na objednávku. Ale jeho pohyb musíme naprogramovat. Držák na konci paže je na míru. Takže ta část, která chytí a přesune auto, je naše úprava. Vlastně si koupíš něco jako silnou ruku. Ale je to jako mít nepohyblivou ruku.

- Ale co má ruka vlastně dělat? - To jí musíte říct, že? - Jo. A pak je třeba přidat senzory a příslušenství. A pak to vypadá jako tenhle robot. To je taky jeden z těch, co zdvihá auta. - Všechny se navíc jmenují po X-Menech. - Na to jsem zapomněl. Jenom X-Men? Mám pocit, že jich tu máte víc. To by vám došla jména. - Existuje hodně X-Menů. - Tak jo. Tohle je docela velký robot.

Nemůžeš si ho jen tak koupit. V tomhle případě je to robot od společnosti Fanuc. A ta část, která nese auto, je taky na míru. Pak je potřeba naprogramovat, přidat senzory a tak podobně. Přesnost tak velkého robota je... V případě opakovaných kroků, je opravdu pokaždé stejná? - Ano. - Plus minus pár centimetrů? - Ne, je to... - Centimetr?

- Ještě lepší. Velký robot je trochu méně přesný než malý robot. Ale řekněme středně velký robot pracuje s přesností... na 0,2 nebo 0,3 mm. Jaká je nejoblíbenější barva, kterou tu děláte? - Černá. - Černá? - Jo. Vlastně se to liší podle země. To je zajímavé. - Pozor, projíždí tudy hloupý robot.

- Jo. Tihle robůtci jsou fakt skvělí. Sleduj. - Snad se nic nepokazí. - Věříš jim víc než já. - Fajn. Zastavil. - Dobře. - Fajn. - Dobrá práce, robote. Vidím tady hodně stříbrných a taky bílých Modelů X. - Stejně jako v New Jersey. - Černá a bílá jsou dvě nejběžnější barvy. Černá barva je...

v USA trochu víc populární než bílá. Ale v Evropě naprosto vede. Bílá se v Evropě téměř neprodává. V USA je to tak půl na půl. Černá a bíla jsou dvě nejčastější barvy. - Chápu. - Tady vidíme baterie. Tady se vkládají baterie. Aha, tady se do auta připojuje baterie. Tady jde vidět, že je to kombinace automatizace a ruční práce. - Oni to...

- Je vidět, že to srovnávají. - Přesně. Většinu toho dělá robotický, automatizovaný systém. Pak se osoba musí ujistit, že je to dobře vyladěné. Jak vidíš matné a lesklé barvy? Na to se mě hodně ptají. Líbí se mi, jak matné barvy vypadají. Jejich oprava je ale problematická. Lesklé varianty se dají vyleštit. Ale když máš na matné variantě nějaký škrábanec, je problém s tím, aby to pak vypadalo úplně stejně.

- Nemůžeš to prostě jen... - Jo, to je pravda. Dá se to udělat, jen... Do budoucna bychom chtěli dělat matné barvy. Ale teď... je lakovna vytížena na maximum a nebylo by rozumné tam přidávat něco dalšího. Ale do budoucna to bude super. Tady jsou podsestavy. Montují se tady přední a zadní motory. A podsestavy pak zásobují hlavní montážní linku.

- To je opravdu dlouhá montážní linka. - Jo, to je. - Montují se tu Modely S a X. - Jo. A vyrobí asi 2 000 aut týdně. Takže výroba Modelu 3 je úplně oddělená v rámci budovy, celý ten proces? Lakovna je jediné místo, kde se Model 3, S a X potkávají. Takže lakovna zpracovává Model 3, S i X na stejné lince. Jinak je montáž i výroba karoserie oddělená. Vše ostatní je oddělené, jen lakovna je společná.

Zmínil jsi, že jsi spal v továrně, abys mohl okamžitě diagnostikovat problémy a napravit problémy, které vzniknou. Jaké věci, které můžeš hned opravit, nebo k nim přijmout opatření, se dějí? Poslední tři měsíce, poslední rok jsem byl hlavně v Gigafactory, kde jsem se snažil pomoct opravit výrobu baterií. A je to... mnoho drobných věcí. Dívám se na každou...

malou součást. Každý proces. Je ten proces nezbytný? Nejlepší díl je žádný díl. Nejlepší proces je žádný proces. A občas si myslíš, že něco musí být, ale pak se ukáže, že nemusí. Jde o to se ujistit, že existuje návaznost mezi návrhem a výrobou. Ujistit se, že to je v pořádku. V podstatě řešíš spoustu malých jednoduchých věcí. Krát tisíc. Takže když máme automatizované šroubování, sledujeme, jaké jsou otáčky za minutu, zda nemůže jet rychleji.

Obvykle to jde zrychlit. Zbytečné pohyby. Například se mi nelíbí to, že musíme auta zdvihat tam a zpátky. - Ideální by bylo, kdyby to vše dělal robot, bez prostředního kroku. - Jo, přesně. V prostředním kroku se auto umístí na otočnou plošinu, která pak rotuje a další robot si auto vyzvedne. Ale někdy se tahle plošina rozbije.

A tady by se dala eliminovat otočná plošina a robot by to mohl předávat přímo robotovi. Nebude pak třeba řešit poruchy otočné plošiny. Takže je to o minimalizaci věcí, které se mohou pokazit. A maximalizování efektivity jednoduchých věcí, které jsou správné. Konstrukční nezbytnost každého dílu a procesu. Rychlost... zejména pokud jde o roboty. Existují... nějaké nadbytečné pohyby, které nemají přidanou hodnotu a nic nepřináší?

Nezavádíme do výroby prvky... - Které jsou zbytečné? - Přesně tak. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jde vidět, že to s tou automatizací a průmyslem 4.0 nebude tak horký. Naše firma taky na téhle vlně koupila robota aby nahradil jednoduchou stereotypní operaci co teď vykonávají agenturní zaměstnance. Jelikož ta operace není úplně statická a má nějaké proměnné nebyli schopni to toho robota naprogramovat. 2 roky si s tím hrál tým z vývoje všechno vysokoškoláci a robot teď leží zaprášený ve skladu. Stál 20 milionů Kč a přes 2 miliony zaplatili na platech chlapům z vývoje. To si ten pomocný dělník vydělá zhruba za 150 let! I kdyby se jim to podařilo rozjet musel by ten robot makat alespoň těch 150 let aby se zaplatil a to nepočítám náklady na energii a údržbu. Nevím jakou by ten robot měl při stálém provozu životnost ale jako složitý stroj to nebude déle než 20 let s kvalitní údržbou možná 30 let než začne být značně zastaralý. Středoškolsky vzdělaný člověk si může být jistý, že ho robot o práci nepřipraví. A i nekvalifikovávaný dělník má ještě celou generaci aby si nějakou kvalifikaci dodělat. Tesla je progresivní špička v této oblasti a taky zaměstnává 10000 lidí co potom u nás kde jsme 10 let pozadu za Amerikou a Asii. Je to zajímavá představa, že za nás budou dělat roboti, které budeme danit a prát plošný nepodmíněný příjem ale my se toho zřejmě ještě nedožijeme.

00

Odpovědět

Děkuji za překlad. Zbožňuji cokoli co se týká E.Muska.
Je vidět, že je hodně unavený. Horší je, že dřív nebo později to odnese jeho zdraví.

80

Odpovědět

Respekt prekladateli prelozit to jeho nesouvisle mluveni same hmm ehm a pod. Je videt ze pokud nema sepsanej projev tak mu to mluveni moc nejde. Obcas mi prislo ze ten typek kterej s nim ten rozhovor delal toho vi o te tovarne vic nez on kdyz ho tam doplnoval:)

17

Odpovědět

Tak velkou zásluhu má na tom Xardass a jeho kouzelné uši :-) A co se týče Elona, je na něm docela vidět "celková únava materiálu". To, že jede na doraz už delší dobu a blbě spí, se prostě nějak projevit muselo. Tohle video vzniklo těsně před jeho emotivním rozhovorem pro N.Y. Times.

60

Odpovědět

Jak dlouho budeš s tím hňupem ještě votravovat, blbko !

129

Odpovědět

Cítím s tebou. Musí být hrozné utrpení sledovat videa, která tě nebaví a ještě k nim i vymýšlet komentáře.

250

Odpovědět

Chcem všetkých robotov aj s ich X-men menami!
Taktiež je zaujímavé, ako detailný ma o výrobe prehľad. Koľko podobných CEO sa môže tým chváliť.

92

Odpovědět

"Přednášku" na této úrovni odbornosti ti vysekne téměř každý CEO výrobní společnosti. Jak jsem psala výš: To, že jede na doraz už delší dobu a blbě spí, se prostě nějak projevit muselo.

20

Odpovědět

Líbilo, akorát škoda že se nedostali do té svářovny :)

70

Odpovědět

Doporučuji například tento starší dokument z továrny Tesly, kde je vidět více částí výrobní linky Modelu S: National geographic megafactories - Tesla

10