Thumbnail play icon

Prospívají elektromobily životnímu prostředí?Svět Elona Muska

Přidat do sledovaných sérií 19
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:83
Počet zobrazení:5 778

O elektromobilech se traduje, že jsou pro životní prostředí větší zátěž než benzínová auta. Kanál Two Bit da Vinci se rozhodl podívat na jejich ekologickou zátěž trochu podrobněji a porovnat jejich uhlíkovou stopu s benzínovými protějšky.

Poznámka k překladu:
CO2e je označení ekvivalentu CO2, který se používá pro výpočet uhlíkové stopy. Odkaz na tabulku s výpočty zmiňovanou ve videu najdete zde.
Dieselgate je emisní skandál automobilky Volkswagen, který vypukl v září 2015 poté, co americká Agentura pro životní prostředí zveřejnila informaci o tom, že automobilka vybavila své automobily s dieselovými motory TDI softwarem, který falšoval výsledky testů emisí oxidů dusíku.

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten pán lže a překrucuje informace.
První zásadní chyba je dávat emise z výroby do souvislosti s váhou. To je holý nesmysl. Baterie je sice něco váží, ale její výroba je mnohem špinavejší, než v poměru co váží. Takže reálně Tesla začne být ekologičtější ne po 5-ti letech, ale spíš po deseti letech. Další věc která se zásadně nikde neuvádí je ztrátovost při samotném dobíjení. Takže nejenže já dobíjím Teslu uhlím, ale navíc při samotném nabíjení mám energetickou ztrátu. Takže těch 10 let je celkem realistický pohled.
Další problém je že se ve videu uvádí léta, nikoliv najeté kilometry, nicméně akumulátory mají obecně životnost cca 5-6 let, pak dochází k významné kapacitní degradaci a ztrátovost nabíjení je pak ještě mnohem vyšší.
Tak, ale budu optimista a řeknu si že tedy po 100 000 km a tedy 7 let bude Tesla čistší. Jednak je to docela pozdě a druhak mě čeká nákup nových neekologických a pěkně drahých akumulátorů... což u spalovacích motoru odpadá. A v tuc chvíli se Tesla NIKDY (!) nestane ekologičtější.
A další chuťovka, zelená energie je nesmírně drahá, ano bude zlevňovat, ale kdyby jsme na ní přestoupili teď, tak cena elektřiny bude 3x vyšší.
Takže ano, jednou až budeme mít lidstvo 90% čistou energii, tak pak budou auta na baterie ekologičtější.

103

Odpovědět

tak co se týče bateríí mohli by časem se dát koupit do tesly už recyklované baterie za nižší cenu a mohlo by to být ekologičtější

00

Odpovědět

Můžu se zeptat na zdroje vašich tvrzení, především emise z výroby baterií.
Co jsme zatím četl tak informace ve videu by neměli být být zásadně nepřesný. Viz např. https://1url.cz/uMdu5

10

Odpovědět

Je důležité se zeptat, *čí* životní prostředí dané zařízení zatěžuje a kdo z jeho používání profituje. Dejme tomu z tramvaje mají profit Pražáci a k jejich pohonu je potřeba elektrárna, která čoudí v Sudetech. Elektromobil na tom bude podobně, koupí si ho jen někdo bohatý a bude jezdit převážně v bohaté oblasti. O životním prostředí Číňanů tam, kde se těží suroviny pro výrobu akumulátorů a FVE panelů, nemluvě.

Do přechodu na elektromobilitu je také nutné započítat posílení rozvodné sítě a vývoj a výstavbu nových zdrojů elektřiny. To ještě zhoršují zelení bezmozci odstavováním atomových elektráren.

Poslední část jsou společenské náklady. Stalo se z toho politické téma, elektromobily se dotují a nafta tvrdě daní, majitelé klasických aut šikanováni. Výsledek je vylidňování venkova, Žluté vesty a každý víkend hořící Paříž. Emisní normy z Bruselu už jsou tak přísné, že to může poznamenat celý automobilový průmysl, na kterém je založena podstatná část naší ekonomiky. Chudí lidé se k životnímu prostředí nebudou chovat šetrně.

1510

Odpovědět

Tohle už je na úrovni konspirační teorie, ne? :D

1113

Odpovědět

+Anonymní korektorkadaj protiargumenty

72

Odpovědět

+v m vargatak ja to skúsim, za prvé, pozeráš sa na globálnu problematiku ako na problematiku samotného auta. Ale to že sa niečo vyrába v Číne ktorej je životné prostredie u zadku nieje problém snáď samotného auta či značky. Súčiastky do automobilov sa celkovo vo vačšine prípadov vyrábajú v Číne. Takže je jedno aké auto či EV alebo GV ekologický dopad to má tak či tak. "ak si niekto myslí že jeho milované BéEmWé sa vyrába čisto v Nemecku, tak by si mal dať studenú sprchu" sú v tom i naše Slovenské a České ručičky i ručičky Číny a mnohých iných krajín ale prevažne Číny.

Áno do prechodu na EV, teoreticky čisto EV sa k tomu musí prisposobiť i sieť a elektrárne, niekto bude schopný niekto nie, niekto už má aj náskok ale to snáď nieje žiadna novinka stačí sa pozrieť pol storočia dozadu na naše štáty, tiež boli pripravené na takú masu automobilov ? :) Doteraz máme parkovacie miesta o veľkosti "starých" áut a človek parkuje od kolesa ku kolesu na čiaru, to je príklad ako sa naša nepripravenosť odzrkadlila v automobilizme ale poradili sme si s tým i za pomoci ostatných štátov.

K tretiemu odstavcu nemám čo povedať, je to len emotívny výlev. Niesú šikanovaný, klasický automobil si može dovoliť každý aj lacno, schopné EV nie lacné aj keď je značne dotované :)

33

Odpovědět

+Richmond153Ale to pořád nemění nic na tom, že elektromobily jsou čistší než palivový. Jasně že pro Čínu nedělá žádnej rozdíl jestli se na západě bude jezdit v Oktávce nebo v Tesle, ale dělá to rozdíl u nás, kde bude menší znečištění. S Čínou se stejně nedá nic dělat.

01

Odpovědět

+Anonymní korektorkaTvoje bába je konspirační teorie.

41

Odpovědět

Je jedno jestli prospívají nebo ne. Trend už je daný (nemyslím uměle společenský, ale reálně), EROI je u ropy menší a menší, je jí stále méně a je to stále težší získat. Elektřinu člověk posledních 200 let masteruje a je tam prostor pro zlepšování (měnší ztráty, lepší generování). Docela by se to dalo přirovnat k době, kdy se switchovalo z koní na první automobil (kůn je do dnes stejný, ale auto se zefektivnilo mnohonásobně). Takže handrkování jak a co jsou jen a jen keci, protože je trend už jasný, důležité je, že to když už nic není směr k horšímu. To ale neznamená, že na ostatní budu koukat z vrchu, protože dle svých měřítek mám pocit, že jsem něco víc když nemám 3 litr ale baterky.

153

Odpovědět

proč byste kvůli tomu taky koukal na ostatní svrchu ... můžete si nanejvýš myslet že jste učinil společensky odpovědnější volbu, a dovolit jste si to mohl prostě proto že máte nadprůměrné příjmy. Zatím jsou elektromobily ekonomicky méně výhodné, přesto že výroba by teoreticky měla být jednodušší a výhodnější než výroba benzinových aut, tato úprava cen ale ještě chvíli potrvá. Do té doby se bude holt ekonomická návratnost investice do elektromobilu na pětiletky a desetiletky což samozřejmě masu zákazníků neosloví. Ti chtějí ušetřit hned a pokud možno už při nákupu vozidla ..

00

Odpovědět

Teď si budu hrát na chytráka a filozofovat tu :D
Totiž ono použít u tohoto sloveso "prospívat" je dost zcestné. Nic takového přece prospívat živ. prostředí nemůže už z podstaty věci. Něco jako "Mají elektromobily menší dopad na životní prostředí?" by se hodilo více. Samozřejmě, že většina chápe, jak je to myšleno, ale spíš tím chci poukázat na uvažování člověka v tomto případě ...Však celkem dobře je to popsáno v tomto článku: https://vtm.zive.cz/clanky/zvracena-logika-proc-poskozujeme-zivotni-prostredi-i-kdyz-se-ho-snazime-chranit/sc-870-a-197699/default.aspx

101

Odpovědět

Už to mali ľudia dávno vedieť, ale bohužiaľ, nie každý na to príde sám alebo to ani dokáže pochopiť

28

Odpovědět

na druhou stranu asi je dobře že mají lidi tendenci zpochybňovat i zjevná fakta ... oni často neumí posuzovat míru, takže pak srovnávají hrušky s jablkama, upozorňují na spotřebovaný benzín při přepravě baterií ale provozní režie těžebních rafinerií už je nezajímá :-) prostě k té jejich schopnosti zpochyňovat fakt už tak trochu chybí schopnost posoudit míru a skutečný dopad toho o čem vůbec hovoří. Ale s tím už nic nenaděláme. To je prostě lidská vlastnost, drtivá většina lidí dřív mluví než myslí a jen málo kdo se snaží to o čem mluví i důsledně prokázat a prověřit. Tak to prostě je a bude to jen horší, protože čím větší hlupák, tím víc je slyšet jeho řev na sociální síti :-)

21

Odpovědět

jedno slovo FLATEARTHERS ... to je taková podobná skupina lidí jako jsou tihle kašpárci co tvrdí, že s každým rokem čistší a čistší zdroje elektřiny jsou horší volba než spalování uhlí a rozsévání radioaktivního uranu po úložištích na celém světě kde budou zářit ještě dávno poté co poslední lidská bytost vezme ze Země kramle v úprku na nějakou lépe udržovanou kolonii na marsu :-) Plochozemci vám zase při své nadutosti tvrdí, že země je plochá, jsou o tom naprosto přesvědčeni a nic je nepřesvědčí o opaku To je boj s větrnými mlýny, naprosto marný. Tyhle odpůrce elketromobility také přesvědčí až to uvidí na vlastní oči a i pak budou hýřit fámy o tom, že oni si to mysleli už dávno a bojovali za elektromobilitu jako lvi :-)) Protože blbost je v principu bezpáteřní a neporazitelná.

11

Odpovědět

Rád bych tomu věřil, elektromobily podporuju (ale z jinýho důvodu, životní prostředí je mi ukradený), takže tohle by bylo super... ale, nemám možnosti/znalosti ověřit si jejich čísla a příde mi to strašně jednostraný.

84

Odpovědět

netreba presne ich výpočty, podobné štúdie sú dostupné.

14

Odpovědět

+Richmond153Ano, studií je hodně na obě strany... 90% (asi víc) lidí (včetně mě) nemá dostatečné znalosti/schopnosti/možnosti, aby dokázali určit, která z nich je "správná" (ty čísla asi budou ok, ale každej používá jinej způsob výpočtu a vychází z jiných zdrojů a tam se dá cokoli schovat (znam to z menších prací, místo aby člověk zjišťoval výsledek, tak si ho určí a pak udělá "výzkum" tak, aby mu to prostě vyšlo... tohle může bejt podobný, jen na trochu jinej úrovni) a vzhledem k tomu, jak jednoznačně to bylo prezentovaný, tak to ve mě vyvolává dost silnej dojem, že autor chtěl, aby to takhle dopadlo.

Ale stále plati to co jsem napsal jako první - rád bych tomu věřil a doufam, že je to pravda. Je mi ukradený životní prostředí, ale elektromobily mam rád a tohle je jen jeden argument navíc.

111

Odpovědět

+BullOverPřesně tak, výzkum se dá skutečně ovlivnit tak, aby vyšel požadovaný výsledek, a to i v exaktních vědách. např. teoretická fyzika. Mezi konzervativní fyziky se říká takový vtípek, že když výzkum nejde podle tvého plánu, vymysli si nějakou konstantu. K tématu, u nás na fakultě, se elektrotechnici elektromobilům vysmívají. Nápad jako takový je moc fajn, ale vývoj je tu příliš brzo k jeho realizaci, chybí tu energetická revoluce, která přijde s fúzí.

22

Odpovědět

+svinaaMože byť :) plus dodám že tam nezapočítali ešte ďalšiu položku a to skladovanie fosilních palív ktoré je tiež nákladné či finančne alebo enviromentálne. A, samozrejme výroba, transport a skladovanie oleja, ktorý je taktiež potrebný pre funkciu motora.

A ak by sme mali ísť ešte do detailov, nehody tankerov, cisterien či ropných plošín tomu životnému prostrediu tiež neprispievajú a vojny ktoré sa odohrávajú kvoli rope taktiež znečisťujú prostredia, viď legendárne video z VČ, Špinavá Ropa. Toto sú ďalšie kontanty ktoré sa dajú dosadiť do vzorca a bude výsledok ešte lepší :) ale ako pišeš, ak by štúdiu robilo GM alebo Shell tak výsledok štúdie bude úplne iný. Toto video prinieslo aspoň niečo čo iné podobné videá nepriniesli a to je porovnanie viac do hĺbky. Vačšina štúdií sa oháňa len tým istým a to je, elektrika = CO2. Ale čo stojí za tým u jedného druhu automobilu a druhým, na to sa už nikto nepozerá.

24

Odpovědět

+Richmond153Dneska jsem narazil na skvělou studii, kde se opravdu podrobně analyzují všechny tyhle aspekty od výroby auta, baterií, těžby suroviny, ropy, uhlí, různé energetické mixy, vedlejší ekologické dopady apod. Doporučuju: https://www.eea.europa.eu/publications/electric-vehicles-from-life-cycle

40

Odpovědět

+svinaaNa fúzních reaktorech se už poměrně dlouho pracuje... zatim to snad utáhnou atomovky.

00

Odpovědět

Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK