Opravdu u Tesly hrozí vyšší riziko požáru?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:55
Počet zobrazení:5 829

V dnešním videu z kanálu The Tech of Tech prozkoumáme pravděpodobnost vznícení Tesly oproti klasickým benzínovým autům. Více informací k bezpečnosti lithiových baterií najdete třeba v článku v časopise Elektro.

Poznámka k překladu:
Více o tepelném lavinovém jevu si můžete počíst článku Vliv zvýšené teploty okolí na vývin tepla uvnitř olověného akumulátoru.

 

Přepis titulků

Pokaždé, když v mém okolí přijde řeč na elektromobily, někdo s naprostým přesvědčením prohlásí, že lithiové baterie jsou nebezpečné a všichni uhoříme. Vypadají u toho pěkně naštvaně. Ti samí lidé si však nedělají nic z toho, když mají mobil s lithiovou baterií v zadní kapse, hodinky s lithiovou baterií na zápěstí nebo klíčenku s lithiovou baterií v kapse, hned vedle nádobíčka. Pokud jsou lithiové baterie tak moc náchylné ke vznícení, proč byste si je proboha dávali poblíž vašich intimních partií?

Požáry lithiových baterií se v médiích proslavily různými explozemi v kapsách jedinců. Hoverboardy jsou stále viněny z domácích požárů. Jak by mohl někdo zapomenout na fiasko se Samsung Galaxy Note 7? Na počátku stahování z oběhu jich mezi zákazníky bylo 2,5 milionu. Na konci stahování bylo oznámeno jen 97 případů vznícení z celkového počtu 2,5 milionu telefonů.

Proč tedy Samsung za stažení utratil odhadem 2 miliardy dolarů? Protože i když to vypadá jako malé číslo, jde o obrovské číslo pro jinak velmi bezpečnou technologii. Jak bezpečné jsou tyto baterie? Nejspíše jich právě teď doma máte stovky, ne-li tisíce. Pravděpodobně se stovkami, možná i tisíci z nich přicházíte denně do styku. Lidé si je dávají do ucha, jsou v nářadí, kamerách, tabletech a noteboocích. Napájejí inzulínovou pumpu mé dcery a monitor glukózy.

Pokud jste jako já, tak s sebou možná nosíte power banku. Lithiové baterie jsou všude kolem nás. 24 hodin denně, 365 dnů v roce. Nikdy jsem neviděl lithiovou baterii, která by se vznítila. Ani nikdo z mých známých. Ale je pravdou, že když se vznítí, jedná se o spektakulární podívanou, tzv. tepelný lavinový jev. Když dojde ke zkratu článku, zvýší se jeho teplota. To zvýší rychlost jeho vybíjení, což zvýší jeho teplotu.

A to pak zvýší teplotu okolních článků. Což zvýší jejich rychlost vybíjení. A to zase jejich teplotu a tak pořád dokola. U malých baterií to probíhá velmi rychle, protože obsahují jen jeden článek. Ale baterie v Teslách obsahují tisíce článků s několika ochranami mezi bateriovými články a posádkou auta. U každého článku počítač monitoruje teplotu a napětí, jeho jediným úkolem je ochránit baterii a posádku auta.

Když porovnáme baterii z vapu s tou v Tesle, je to, jako kdybyste porovnávali mizerný motor čínské sekačky z eBaye s motorem z amerického pick-upu. Ano, oba fungují na podobném principu, ale nikdo nečeká, že moderní pick-up pojede jako sekačka z eBaye. Pokud jde o benzínové produkty, auta na benzín a naftu vás nutí mít desítky litrů hořlavin v nádrži, která je obvykle hned za posádkou auta. V palivovém potrubí jsou pod tlakem vystřeleny ze zadní části auta do přední, kde pak explodují v motoru.

Ano, benzín a nafta se využívají jako paliva právě proto, že při vznícení explodují. Z toho si však hlavu nikdo nedělá. "Jen počkej, až ti baterie Tesly navlhne." Podle studie Národní asociace požární ochrany vyjíždějí požární sbory v USA průměrně k 287 000 požárům aut každý rok. To je skoro 790 požárů aut denně.

Každý rok je zabito téměř 500 Američanů a dalších 1 500 je zraněno. Některé z těchto požárů se dostanou do zpráv, jsou tak běžné, že se o většině z nich nedozvíte ani z místních zpráv. Nestojí ani za zmínku, pokud tedy nemají vliv na dopravu. A pak je zpráva o problémech v dopravě, ne o požáru. Každá Tesla, která se kdy vznítila, se dostala do celonárodních zpráv. Proč? Protože to potvrzuje předsudky, které mnoho lidí o elektromobilech má, a ironicky i proto, že jsou tak vzácné, takže když se vznítí, je to ve zprávách.

Za posledních 12 měsíců se na celém světě vznítilo jen pět Tesel. Ke dvěma došlo při srážce s překážkou v rychlosti okolo 140 km/h. Ano, byla to otřesná událost pro všechny přítomné. Ale dalších 50 000 otřesných událostí nastalo, když se v USA vznítila auta na benzín nebo naftu, a to na každé vznícení Tesly. Tak ještě jednou. Přes 50 000 aut na benzín a naftu v USA se vznítilo za každé vznícení Tesly za uplynulých 12 měsíců na celém světě.

Jistě, na trhu je mnohem více aut na benzín a naftu než Tesel. Ale když si spočítáte pravděpodobnost vznícení, odpověď vás možná překvapí. Tesla zažívá 5 vznícení na miliardu ujetých kilometrů. Auta na benzín a naftu však hlásí 55 vznícení na miliardu ujetých kilometrů. V autě na benzín nebo naftu máte 11krát vyšší pravděpodobnost vznícení než v Tesle. Máte 11krát větší šanci zažít vznícení hořlavého paliva než vznícení baterie v autě.

Takhle podáno by vás to nemělo tak moc překvapit, a to i přesto, že je vznícení baterie v Tesle úplně jiná zkušenost než požár hořlaviny. Tepelný lavinový jev může dopadnout jako intenzivní oheň, který je problém uhasit. Poškozeným článkům však obvykle trvá, než zahřejí dostatečný počet nepoškozených článků a dojde ke vznícení celé baterie. V praxi to znamená, že majitelé Tesly mají obvykle čas auto opustit, než dojde k požáru.

Zda baterie Tesly někdy někoho zabila, je pochopitelně velmi kontroverzní téma, protože v těch pár případech, kdy někdo nestihl při vznícení opustit auto, šlo vždy o srážku, kterou by tak jako tak bylo těžké přežít. V autech na benzín nebo naftu však každý den uhoří nejméně dva lidé. Je to až alarmující a podporuje to myšlenku, že pro pohon auta jsou baterie bezpečnější než hořlavá paliva. Důležitá poznámka na konec. Model 3 má úplně jinou baterii než Model S, Model X, nebo jakýkoliv jiný elektromobil na světě.

Navíc má ochranu proti tepelnému lavinovému jevu, která se šíří od poškozených článků k těm nepoškozeným. Protože jich je na silnicích několik set tisíc, mnoho jich už zažilo poměrně hrozivé srážky. Ani jeden Model 3 k dnešnímu dni nezažil vznícení baterie jakéhokoliv druhu. Ani jedno. Mám se tedy bát, že uhořím při požáru svého Modelu 3? Ani náhodou.

Stejně tak by se neměl požáru bát žádný majitel auta na benzín či naftu. Pokud přemýšlíte o koupi Tesly, mám skvělý program doporučení. Můžete použít můj kód v objednávce a to nám oběma přinese dobíjení zadarmo. Díky moc za zhlédnutí a příště zase na viděnou. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (64)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Opravdový problém elektroaut nespočívá v hořlavosti, ale v dojezdu 400 km a době nabíjení 10 hodin.
Bohužel není moc důvodů si myslet, že se to časem zlepší.

312

Odpovědět

Myslím, že to, že obě tato čísla se rychle mění k lepšímu, je docela dobrý důvod myslet si, že se to zlepší :)

122

Odpovědět

+AnonymousTo právě nevím. Li-ion baterie je záležitost stará 50 let. Tlak na jejich optimalizaci už proběhl. Není moc kam to zlepšovat. Baterky potřebují úplně nový princip, na kterém by mohly fungovat, ale o tom nevíme.

09

Odpovědět

+J-KPrvní prodejní verzi vyrobila firma Sony v roce 1991. Takže tlak na jejich optimalizaci zatím probíhá. https://cs.wikipedia.org/wiki/Lithium-iontov%C3%BD_akumul%C3%A1tor

00

Odpovědět

Tj. právě výhoda uvědom si kolika debilům to zkrátí přítomnost na silnici.

30

Odpovědět

Nabíjení 10 hodin je nejhorší možný scénář, kdy auto nabíjíte z obyčejné zásuvky. K tomu obvykle nedochází a lidé nabíjejí doma přes výkonnější přípojky nebo u nabíjecích stanic, kde proces obvykle zabere pár desítek minut.

70

Odpovědět

+scr00chyNo, protože se do toho angažoval ČEZ tak nabíjení na stanici zrujnuje celou rodinu, o domácí zásuvce můžeme říci to samé vzhledem ke zdražování tak už zbývá jediné, obložit barák solárními panely nebo se střídat u ebonitové tyče. Vzhledem k ceně zákl. modelu 1,2M je s elktr. auty ámen. Nebo jen auto státních institucí.

08

Odpovědět

Jen tak pro zajimavost proc nemluvi o elektromobilech jako takovejch ale cely video opakuje tesla tesla tesla a zakonci to spolu si nabijem zadarmo???? Nerikam ze ve spouste vecech nema pravdu ale je to reklama az to boli!!!!!

311

Odpovědět

ja bych na jeho miste take mluvil o Tesle, kdybych ji jako on mel. To da prece rozum kdyz o ni vi nejspise vice nez o ostatnich elektromobilech.

61

Odpovědět

Protože o požárech se obvykle mluví v souvislosti s Teslou (jelikož je to mediálně populární). Řada lidí pak dává rovnítko mezi Teslu a elektromobily.

91

Odpovědět

Naštěstí řidič zemře dřív na zástavu srdce elektrošokem než uhoří. Akorát je blbý, že by možná někdy stačil utéct.

1119

Odpovědět

Už tu jen chybí komentář s odkazem na autoforum, kde rozebírají nějakou jednu shořelou Teslu před třemi lety a staví na tom celou statistiku, jak jsou EV nebezpečná.

182

Odpovědět

to je sice fajn, ale když už dojde k požáru, hasiši nemají šanci ho uhasit běžným postupem jako u ostatních vozů... dále, Tesla jez elektrikých aut asi jediná opravdu kvalitní. A hádám že i u aut na benzín či natu bude rozdíl mezi značkami a samotnými auty včetně ročníku výroby. Ono j celkem možné že vám bafne auto ročník 98...

620

Odpovědět

Viděla jste někdy, jak rychle hoří benzinové/naftové auto? Běžný ruční hasící přístroj si ani neškrtne (zkuste si uhasit hořící plasty, olej, benzín, nemluvě o tom, že nádrže explodují), ihned prohoří plastová palubovka, člověk má sotva čas dostat se ven s popáleninami a než dojedou hasiči, tak už pravda nemají co hasit. A že to nejde uhasit běžným postupem... tohle hysterické hledání cokoliv špatného... nikdo vás nenutí si elektromobil kupovat. Tak proč ten odboj?

137

Odpovědět

+TutanchamonTakže já nemůžu říct fakt že hasiči nemohou použít běžný postup hašení ale vy mě máte právo kritizovat za to že to zmíním???

614

Odpovědět

+lenaciavo videu nieje spomenutý bod ktorý je vyznačený a ľahko dostupný pre požiarníkov pod kapotou, tento bod treba prestrihnúť a tým sa odstaví auto od napájania batérie a uľahčí hasenie. Citát jedného z požiarníkov ktorý hasil Model S - was difficult because the vehicle was repeatedly on fire. It was only after cutting the power supply from the high-performance batteries that it was possible to finally fight the fire. Since lithium batteries are used, the manufacturer recommends that the vehicle be parked under “quarantine” for 48 hours, so that no new fire can break out.

44

Odpovědět

+Richmond153No lehko dostupný.... Pokud auto ještě nehoří. Taky není spomenutý bod, že ačkoliv nemá žádné palivo takový Elektroauto, tak je potřeba vyplýtvat mnohem víc vody na hašení než u běžných aut.... To mi nepřijde jako moc eko

211

Odpovědět

+lenaciavoda + elektrika z chemických zlúčenín ... prosím pekne kde ste boli na BOZP a PO. Batéria horí zo spoda, nie z predka kde je ten kabel a hasič je vystrojený na to aby sa dostal cez oheň a spravil rýchly rez cez kabel, ak by bolo najhoršie. Ohľadom horenia EV mal skvelý rozhovor Petr Mára s hasičmi v Prahe. Odporúčam pozrieť.

24

Odpovědět

+lenaciaČistě z dat ve videu:
Pokud na to elektroauto nevyplýtvají více než 10-ti násobek vody co na benzínové, tak je hašení elektromobilu stále ekologičtější vzhledem k 10x nižšímu počtu požárů :D

52

Odpovědět

+TsunAmiBenzín ani nafta ani EV sa nehasia vodou, ten jej komentár je už v tomto bode scestný ale good point. Hasí sa pri najhoršom práškom. Voda sa pouźíva len na chladenie batérie, nie hasenie. Použiť vodu priamo na batériu tak sa to len zhorší a chemickou reakciou sa uvolnia toxické plyny.
Odporúčam pozrieť YT High Voltage Vehicle Firefighting - Brock Archer

54

Odpovědět

+Tutanchamon"A že to nejde uhasit běžným postupem... tohle hysterické hledání cokoliv špatného" - naopak, vy přehlížíte fakta a stavíte se hystericky k tomu, když je někdo zmíní.

Výhoda hašení benzinového/naftového auta je ta, že přesně víte, kdy je uhašené. Po tomto bodě se již samovolně nevznítí. To je ten kámen úrazu u elektromobilů s bateriemi, na které lenacia poukazovala. Při hašení těchto baterií nepoznáte, zda jsou uhašené, či nikoliv. I několik hodin po uhašení jsou schopny se samovolně vznítit. Proto se nedají hasit přesně stejným postupem, jako auta se spalovacím motorem.
Na to lenacia narážela. Otázka je tedy spíše na vás. Proč ten odboj místo argumentace?

https://www.autorevue.cz/getthumbnail.aspx?w=1600&h=1000&q=60&id_file=273616816

23

Odpovědět

+HasičAle aký je rozdiel vo výsledku medzi bežným postupom a týmto "špeciálnym" ? Rozdielna technológia, rozdielny prístup logicky. Ani benzín či naftu nehasíme vodou ale práškom či penou, elektriku zase práškom či snehom. Výsledok je ale ten istý, uhasený požiar a eliminované nebezpečenstvo, len sa použili iné technológie a postupy. Len hľadala čokoľvek špatného a nezamyslela sa nad výsledkom a vobec, nad tým či to má zmysel vyťahovať. Btw. EV sa najlepšie hasí halotrónovým HP.

46

Odpovědět

+Richmond153Mluvíme o hašení BATERIÍ. Pokud by se jednalo pouze o hašení elektriky vs nafty/benzínu, tak souhlas. Ale problém samotný je jinde, než zmiňujete. Argumentujete na něco jiného, než jsem zmínil.

"Výsledok je ale ten istý, uhasený požiar a eliminované nebezpečenstvo" - to je ten kámen úrazu u baterií. Jak poznáte, že to nebezpečí je už eliminované? Nepoznáte! Proto se baterie při hašení na "pár hodin" ponoří do nehořlavé směsi. Proto ten jiný postup, ne pouze jiný hasicí nateriál, ale celý hasicí postup!!!

V prvním komentáři nehledala cokoliv špatného. Jen zmínila problém, kterého si evidentně nejsi vědom. Proto argumentuješ na něco jiného, než kde ten zádrhel u hašení elektromobilů skutečně je.

22

Odpovědět

+Hasičnepochopil si pointu toho čo som napísal ... je jedno či sa hasí lietadlo, auto, EV, raketoplán. Ide len o použitie iných technologických postupov pri hasení tak prečo by mala byť 24 hodinová lázeň a hasenie halotrónovým plynom zrazu problém. Ide len o prístup a prípravu hasičov. Občasný požiar EV a jeho trocha iný sposob hasenia nieje dovod na to aby sme túto jednoduchú a efektívnu technológiu zatracovali.

35

Odpovědět

+Richmond153"technológiu zatracovali" - to tady nikdo z nás nedělá.
Mě je tvoje pointa ukradená, když nereaguje na mojí pointu. Na to si máš utvořit nové vlákno, ne zasírat to moje.

Dej sem odkaz, kde je vyřešeno hašení baterií. U osobních aut, u nákladních, v garážích, na venkově, při požárech většího množství aut najednou atd. A to vše způsobem, jak se hasí vozy běžným způsobem, když tedy chceš Lenacie odporovat.

15

Odpovědět

+Hasičt.ly/pMJ1k v klidu, tu je všetko vysvetlené, od hasenia po chladenie.

04

Odpovědět

+HasičV podstate je to také zhrnutie toho videa akurát napísané viac strašidelne, bububu postrašíme ľudí aby mali rozpŕavať o tom aký je to gigantický problém to hasenie EV ktoré horí 10x menej často že ? Tak aký problém ?
Ako som písal, iná technológia vozidla, iný postup. Myslíš že rozoznať či sa jendá o diesel alebo benzín či dokonca plyn majú problém ? Možno určite mali, tentokrát ale už majú zavedené postupy a prax, čo je len otázka času aj u EV. To je len zase nasilu hľadanie problémov miesto ich riešenia, klasická diskusia na internete. Hľadám problém za každú cenu, namiesto toho aby som sa zamyslel či sa rieši alebo bude riešiť.

btw k tej identifikácií nenapísali ešte jedno primitívne riešenie ktoré sa spomína v tom videu, stačí sa pozrieť na priestor na tankovanie/nabíjanie, ak tam bude nádrž, je to palivo, ak konektor je to EV. Má dva priestory na batožinu ? Je to EV. Hotovo, netreba sa pozerať na Vin číslo či nejaké označenie na štítkoch.

15

Odpovědět

+Richmond153Když jsme u toho googlení, tak jako hasiči se k tomu evidentně v klidu moc nestavějí...
Prima sice není můj preferovaný zdroj informací, alespoň jsou to aktuální informace.

https://prima.iprima.cz/zpravodajstvi/29-9-2019-velke-zpravy-elektromobily-se-hasi-tezce-a-dlouze-hasici-varuji-pred-riziky

https://www.uamk.cz/aktuality/2555-horici-elektromobil-na-24-hodin-do-vody

06

Odpovědět

+Richmond153věřte mi že tuhle techniku nezatracuju kvůli hoření... popravdě, to, že hoří, je mi u zádele. Ano do důvodů proč to auto nechci dávám, že je složitější na hašení, ale i bez něj, pokud ho úplně vymažu stále zůstává plno ale opravdu plno věcí, který mě od EV absolutně odpuzují.... A můžeme pro zkrácení vypustit i těžbu lithia i fakt že v ČR je elektřina hlavně z uhelných elektráren, páč nemáme vodopády ve kterech bychom měli turbíny.
Tak nám zůstává třeba naprosto základní fakt. Tesla je pro běžné smrtelníky nedostupná... Tak menší autí od jiného výrobce?

Co třeba !pojízdná nákupní taška od Škodovky.
Škoda CityGo EV, a její stejný bráška CityGo 5D fresh...
EV: OD 429 900
5D Fresh: OD 239 900....

Rozdíl přes 200 0000!!!! NA STEJNÝM AUTĚ!!!!

17

Odpovědět

+lenacia1. ťažba lithia je problém, tak isto ako ťažba ropy takže irelevantná poznámka. Ide len o to posunúť vývoj správnym smerom a zbaviť sa čo v najvačšej miere ťažkých a vzácnych kovov čo sa popravde už deje keďže tem pomer rapídne klesol a klesne, výskumom suchých batérií. Ako vo videu je spomenuté, lithium je všade okolo nás, tak isto ako ropa vo forme plastov. Tak túto tému možme nechať bokom, batérie niesú eko riešenie to nikto netvrdí, ale sú viac eko riešenie ako fosílne palivá.
2. Elektrika v ČR je z polovice z uholných elekrární, cca 33% nukleárnej a zbytok sú obnovitelné zdroje vo forme solaru, vody a vzduchu. Pričom ČR je 5 najvačší vývozca elektriky v EU. Takže nie, nie vačšina ale polovica a vývozom sa tento pomer ešte zmenšuje "papierovo", keďže elektrika sa nedá predávať po kabeloch ale predáva sa vo vyrobenej / predanej forme v GW.
3. dostupnosť ? model 3 začína od 1.2mil. kč. Pri tom ako sa pozriem na cesty, Skových mercedesov a Xkových bavorákov hm, nieje to žiadna neobvyklá cenovka a zabudli ste zase na vývoj, cena EV ide rapídne dole a stávajú sa dostupnejšími. Nemožte čakať od pomerne novej technológie v Automotive ktorá je špička na trhu v prípade Tesly, že sa bude predávať za 400k kč ako CityGo EV. Vyššia cena sa týka i škodovky, novinka, nová technológia, výzkum, vývoj = vyššia cena.
Zase myslíte úplne krátkozrako v rozsahu pár hodinového horizontu, skúste sa pozrieť aspoň 5 rokov dopredu ;-) ju ?

411

Odpovědět

+Richmond153Uvědomujete si že za Mega a půl můžu mít terénní auto a ještě mi zbyde love na zbrusu nový přepravník na koně od bockmanna??? Takže co si koupím podprůměrné auto max na pojizdeni po městě nebo auťák co mi dotáhne dva 700 kilový kolosy na závody a ještě si koupím nový přepravník... A o tom to je. Stejně tak si koupím o 200k levnější model na benzín a ještě s kompletní plnou výbavou než úplně hole auto za půl Mega jen pro to, že je EV. Navíc nemusím čekat hodinu než se nabije

39

Odpovědět

+TutanchamonKamarád se skoro dvě hodiny díval, jak mu v dieselu hoří kamery, peníze a doklady, protože "věděl" že nádrže explodují. Sám jsem viděl už hořet mnoho aut, a v jednom případě týpek uhasil motor pomocí dvou hasících přístrojů. Jeden měl svůj a druhý mu donesl borec z parkoviště, u kterého s vozem zastavil. Takže bych to tak tragicky neviděl. Je to o připravenosti.

02

Odpovědět

+amatérautá celkovo horia pomaly a je jedno aké či EV alebo spalovák, ak človek je pri vedomý a nieje zaseknutý nemá problém z auta vystúpiť, zobrať doklady a všetko potrebné. Ono to nefunguje ako v kobre 11, ako si poniektorý myslia. :D
Presne na toto doplatil Petr Mára ktorému zhorel Fiat myslím, s 20 iPadmi v kufru. Myslel si že to bude vzplanutie ako z papieru, no kým si uvedomil že mal čas už bolo pozde ak iPadom sa nedostal.

01

Odpovědět

+Tutanchamonplasty v autách horia celkom pomaly, musia mať horľavosť aspoň čo sa týka multimédií, cca 15cm/min. Ak si dobre spomínam z bývalej práce kedy sme robili flammable testy.

02

Odpovědět

Vývoj, čas a peniaze EV urobí to ešte bezpečnejším. PPM je veľmi prísne čo sa týka automotivu aj napriek tomu sa divím že spaľováky sú tak tolerované ako sú.

67