Tesla SemiSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:67
Počet zobrazení:6 128

Tesla Semi je prototyp tahače třídy 8 s elektrickým pohonem, který Elon Musk odhalil 16. listopadu 2017 v prostorách SpaceX v kalifornském Hawthorne. Jeho výroba je naplánovaná na rok 2019. Ve videu se podíváme na zoubek bateriím a tomu, jak je to vlastně s Teslou Semi doopravdy.

Poznámka k překladu:

S jednotlivými parametry Tesly Semi si můžete hrát na webu battery.real.engineering.

Přepis titulků

Toto video vzniklo díky vám a fanouškům z Patreonu. Bez vás by tento kanál neexistoval. Díky. Minulý měsíc Elon Musk představil tolik očekávaný tahač Tesla Semi. Vůz, do kterého se většina z nás nikdy nepodívá, ani se v něm nesveze. Přesto se setkal s hysterickým křikem a fanděním. Umění Elona Muska vyvolat humbuk kolem nejnovějšího projektu mu závidí ředitelé na celém světě. Co je na vytvoření tahače tak důležité a proč je nákladní elektromobil taková zvláštnost?

Jen v USA produkuje nákladní průmysl 23% veškerých skleníkových plynů. Což je asi 1 475 miliónů metrických tun oxidu uhličitého. Přesun tohoto průmyslu k obnovitelným zdrojům energie by znamenal velký posun v boji proti změnám klimatu. Ale tady nejde jen o to umístit do tahače baterii, přidat pár motorů a uvést to na trh jako další trhák Elona Muska. Nejdřív je totiž třeba překonat několik technických problémů. Největší z nich je energetická hustota baterie, což je energie poskytovaná na kilogram váhy baterie.

Vozidla jako Semi Truck jsou klasifikována jako vozy třídy 8, které dle Federální administrace dálnic nemůžou přesáhnout hmotnost 36 tun. Tato váha zahrnuje hmotnost tahače i nákladu. Zvýšení hmotnosti tahače tak povede ke snížení nákladu. Části, která platí účty. Pro baterie, které mají oproti fosilním palivům nízkou energetickou hustotu, to znamená problém, jak vyrobit vůz s dobrým poměrem cena-výkon.

Předpokládejme, že bez baterií bude tahač vážit kolem 7 tun. Data pochází z tahačů bez motoru. Zbývá tak 29 tun, které mohou být k dispozici pro baterie. A tady se konstruktéři musí rozhodnout. Přidat více baterií a prodloužit dojezd tahače, který ale uveze menší náklad, nebo vytvořit menší sadu baterií, která obětuje dojezd ve prospěch nákladu. Dieselový tahač uveze asi 20 tun do vzdálenosti 1 500 km.

Víme, že Tesla vytvoří dvě varianty – 500km a 800km. Elon sice vyzdvihoval zrychlení z 0 na 100, kterou žádný řidič nikdy nevyužije, pokud nechce dostat výpověď, jakmile dorazí do depa, ale vynechal důležitou informaci, na kterou všichni z nákladního průmyslu čekali. Váha prázdného tahače, která určí, kolik nákladu tahač uveze. A to, jak rychle se kupci vrátí jeho investice. Toto úmyslné zatajování je podle mě velmi podezřelé.

Ale může jít jen o to, že chce Elon toto oznámení odložit o dva až tři roky s tím, že v mezičase dojde k vylepšení energetické hustoty baterií. Vylepšování energetické hustoty baterií vedlo k nové éře elektromobilů. Tesla byla hnacím motorem mnoha z těchto technologických změn, což je v jejím nejlepším zájmu. Tesla totiž nevlastní technologii, která je patentově chráněná a kterou by nemohlo BMW nebo Ford zkopírovat a nebo vylepšit. Tesla s vlastní výrobou baterií je jen velice dobře propagovaná značka.

Tak pojďme spočítat, jakou energii baterie tyto tahače budou potřebovat, a hlavně kolik asi budou vážit. Nejdříve potřebujeme odhadnout, kolik energie na daný dojezd tahač spotřebuje. To je docela snadné. Energie je totiž výkon krát čas. Čas můžeme vypočítat tak, že dojezd podělíme průměrnou rychlostí. A výkon se rovná síla krát rychlost. Takže teď můžeme čas nahradit za dříve vyřešenou rovnici a máme výsledek. Získáme rovnici energetické hustoty baterie, kterou tahač potřebuje.

Vtípky stranou. Použili jsme rovnici z naprosto úžasného článku Shashanka Sripada a dalšího chlápka, jehož jméno je kratší, který popisuje jádro problému. Já vám však popíšu jen základní části. Abychom spočítali sílu, která na tahač působí, musíme vypočítat sílu nutnou k překonání setrvačnosti. Tedy sílu k uvedení tahače do pohybu, což je tato část rovnice. Přičemž bereme v úvahu efektivitu elektromotorů a brzd.

A energii ušetřenou díky regenerativnímu brzdění. Teď musíme vypočítat síly, které vozidlo zpomalují. Odpor prostředí, valivý odpor na kolech a gravitace při jízdě do kopce. Musk vysvětlil, že dojezd vozidla počítá s rovnou cestou, tato komponenta je tak nula. Pokud jezdíte v horách, pak tento tahač není pro vás. Z uvedení tahače víme, že má neuvěřitelný efekt odporu 0,36, což je lepší než Bugatti Chiron, díky chybějícímu přívodu vzduchu k ochlazení motoru.

Jako medián valivého odporu pneumatik tahače použijeme hodnotu 0,0063 a jako průměrnou rychlost pak hodnotu 80 km/hod, což platí i pro řízení ve městě. S průměrným zrychlením a zpomalením v hodnotě 0,112 m/s2 a přední oblastí o ploše 7,2 m2. Zbytek konstant není pro tento příklad příliš důležitý, celý výpočet si však můžete prohlédnout v popisu, kde najdete odkaz na naši interaktivní stránku, na které si můžete vyzkoušet, jak změna parametrů ovlivní vůz.

S tímto nástrojem je patrné, že 500km varianta potřebuje kapacitu baterie 550–600 kWh. A 800km varianta potřebuje 900–1000 kWh. Za současných cen a energetické hustoty baterií by takové baterie vážily 4,7 a 7,9 tun a stály by 108 000 dolarů, respektive 180 000 dolarů. A to jsou dvě nejdůležitější metriky při zvažování koupě tohoto tahače, protože přesně určují dobu návratu investice.

Baterie pro 800km variantu budou dražší než jeden obyčejný tahač. A přitom bude mít tahač kratší dojezd a nižší kapacitu, což dobu návratu investice prodlouží. A to i přesto, že jsou provozní náklady na kilometr nižší než u dieselového tahače. Ale v tomto světě nejde jen o zisk. Tento tahač využije asi jen 25 % energie konvenčního tahače díky vysoce efektivním motorům.

Většinu z toho zajistí obnovitelné zdroje energie. Tahač tak má potenciál drasticky zredukovat emise nákladního průmyslu. To, že Tesla určuje cestu těchto technologií a ignoruje skeptiky jako já, zatímco riskuje bankrot pro dobro planety, je to, proč Elona Muska vlastně obdivuju. Upřímně, pustil jsem se do videa s tím, že najdu od základu špatnou technologii. Po představení tahače jsem si na Twitteru stěžoval, jak podezřelé je, že Musk neodhalil váhu tahače. Věřím tomu, že jediným cílem této události bylo vyvolat zájem a přinést společnosti peníze pomocí předobjednávek.

Čekal jsem, že moje výpočty podpoří mé domněnky, ale nikdy jsem se tak rád nespletl. Existuje mnoho dalších faktorů, které mají na tahač vliv, ale ty můžete prozkoumant na webu battery.real.engineering. Můžete se podívat, jak přidání 5 % stoupání na 5 % cesty zvýší požadavek na kapacitu baterie pro 800km variantu o více než 200 kWh, váhu tahače o více než 2 tuny a cenu o více než 44 000 dolarů.

Vyzkoušejte si náš nástroj, a pokud vám přijde užitečný, nezapomeňte nás podpořit na Patreonu. Protože toto video i můj kanál existuje jen díky podpoře komunity na Patreonu. Peníze z Patreonu budou vždy použity na tento kanál, ať už na neúnavné kódery, kteří tvoří skvělé weby jako tento, nebo na animátory a vědce, kteří pomáhájí s kvalitou a objemem tohoto kanálu. S vaší pomocí bych chtěl vytvořit nejlepší vědecký kanál na internetu. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět


Odpovědět

Ajájá, looseři co nesnáší Teslu se sešli i na videačesky.cz :D To je fňukání... Kupte si prosímvás Fiat Multipla a dejte pokoj.

11

Odpovědět

A Multipla 2 je na světě :D děkujeme Za nejošklivější kámion.

14

Odpovědět

Technológie sú na to aby napredovali, ani spaľovacie motory nemali na začiatku spotrebu 4,5l na 100km. Len strach a závisť nedovolí ľudom pochopiť poslanie Tesly. Batérie už desaťročia skoro stagnujú a vyvíjajú sa extrémny pomalým tempom, treba do nich tlačiť viac a viac výskumu a stanú sa budúcnosťou pri ktorej na spaľovák pomyslíme jedine vo sne.

45

Odpovědět

V současné době, kdy je podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny jen asi 20%, nevidím v takovým trucku žádnej význam. I za tohoto stavu chápu elektromobilitu ve městech, kdy se odstraní zdroj emisí z ulic do nějaké elektrárny v neobydlené oblasti. Nicméně u tahače, které jezdí z drtivé většiny po dálnicích mimo města apod. to ztrácí význam. Možná nějaký hybrid, který by jel na baterie pouze ve městech apod... V současnosti je 100% elektro truck nesmysl a naopak se tím emise a dopad na přírodu (při uvažování výroby baterií, apod.) ještě zvyšují.

74

Odpovědět

No mě zaskočilo kde přišel na to, že většinu energie pokryjí ekozdroje, když podíl zdrojů je právě pětinový. Navíc u těhle strojů jsem furt skeptický k nabíjení. I když nevím jak jezdí kamioňáci, jestli se dá nějak jednoduše a prakticky zkombinovat dlouhotrvající nabíjení a jízda.

10

Odpovědět

+OndryTesla plánuje nabíjení pomocí tzv. Megachargerů, které budou několikanásobně výkonnější než současné Superchargery. Už předběžně jedná s firmami, které si u ní Semi objednaly, že by si Megachargery postavily ve svých logistických centrech apod.

20

Odpovědět

Podíl obnovitelných zdrojů při generování energie dlouhodobě roste, takže i když teď to je 20 %, za 10 let to může být o desítky procent víc. A jelikož výměna výměna většiny aut na silnici trvá třeba 20 let, je lepší začít nabízet elektromobily co nejdříve.
Ale hlavně, i kdyby bylo 100 % elektřiny generováno z uhlí, elektrické auto je ve výsledku stále ekologičtější než auto se spalovacím motorem.

24

Odpovědět

+scr00chyMegacharger: 400 miles of range in as little as 30 minutes of charging. Tak to je dost slušný, zní mi to použitelně. Jinak nevím zda je reálný aby to bylo o desítky procent víc. Ekologický zdroje mají dost nevýhod a pokud se vezme celková ekologická stopa, včetně výroby a recyklace, tak je to skoro naivní nazývat takový zdroj ekologickým a málo který je vůbec možný považovat za rentabilní bez šílené dotace, což je pro realizovatelnost zásadní. Obecně mi přijde, že tyhle témata se rády prezentují jednoduše se samými plusy. Já bych věřil, že je efektivnější a ekologičtější spalovat uhlí v elektrárně, bez ohledu na ekologii baterií. Ale zvládne to síť? Když obrovská infrastruktura benzínek se energetický přesune do domácností, když všichni budou nabíjet auta pravděpodobně v jeden časovej úsek. Samozřejmě se nabízí že se s postupným nakupováním elektro aut postupně zvyšovalo dymenzování sítě, ale to taky nejde mnohdy tak snadno. Vždycky se mi zdál efektivnější vodík, který se dá vyrábět ze ztrátovýho tepla elektráren a nemusí se navyšovat spalováním další hroudy uhlí, i když zase by se musela budovat úplně nová infrastruktura vodíkových čerpacích stanic.

30

Odpovědět

+Ondry"Ekologický zdroje mají dost nevýhod a pokud se vezme celková ekologická stopa, včetně výroby a recyklace, tak je to skoro naivní nazývat takový zdroj ekologickým a málo který je vůbec možný považovat za rentabilní bez šílené dotace, což je pro realizovatelnost zásadní." To co říkáš jsou nesmysly. Například vodní elektrárna má větší účinnost než tepelná. Ověř si fakta. "Já bych věřil, že je efektivnější a ekologičtější spalovat uhlí v elektrárně, bez ohledu na ekologii baterií." Ne není to ekologičtější ani efektivnější.

20

Odpovědět

+Alberto123Tak pokud se budeme chytat za slovíčka, tak souhlasím, i když ať jsme přesní u vodních to platí pouze pro průtočné. Pak můžeme přidat i solární, které koncentrují sluneční světlo. A další typy, které jsou těžce závislé na limitovaném prostředí (spád) a rozloze (W/m2), není to poměrně velká nevýhoda? Obecně, ale i pro tyto pořád platí závislost na počasí, denní/roční době, nutnosti použít úložiště energie, přesouvání energie z jedné strany evropy na druhou a je s tím nadále spojená navyšování ceny energie. Neříkám, že jsou ekozdroje hrozba, jen je to složitější téma. Takže tvrdit, že může skákat o další desítky procent mi přijde zcestnější než moje tvrzení, který jak jsi odhalil, má taky svoje mouchy.

00

Odpovědět

+Ondry"Tak pokud se budeme chytat za slovíčka, tak souhlasím, i když ať jsme přesní u vodních to platí pouze pro průtočné." Proč to platí pouze pro průtočné?

00

Odpovědět

+Alberto123Důvod použití průtočných je jiný než použití přečerpávacích.Takže zatímco vodní elektrárny na řece jsou levným, ekologickým zdrojem kvalitní elektrické energie. Tak přečerpávací elektrárna je pouze úložiště energie, takže i když je nezbytná pro regulaci energie v síti, tak je pořád ztrátová a ekonomická jen při vlastních tarifech, kdy je energie moc nebo málo. A když se podíváš na účinnosti jen turbín, tak jsou to poměrně velké ztráty, co pak celý systém. A pokud budeme mít více ekozdrojů, které regulují vnější podmínky, budeme přečerpávaček potřebovat víc a tím pádem víc ekozdrojů protože je nutné nahrazovat ztráty vzniklé ukládáním a přenosem energie .

00

Odpovědět

+OndryÚčinnost vodních turbín 90%, účinnost parních turbín 60%. To znamená že PVE dosahují účinnosti malého cyklu až 0,75. "Tak přečerpávací elektrárna je pouze úložiště energie, takže i když je nezbytná pro regulaci energie v síti, tak je pořád ztrátová a ekonomická jen při vlastních tarifech, kdy je energie moc nebo málo. "? Asi nechápeš smysl PVE. PVE se staly technicky schůdným prostředkem, jak snížit ztráty z nevyužité noční energie a jak předejít problémům s výkyvy ve spotřebě elektrické energie. To je jejich smysl. Takže PVE jsou ekonomické a rozhodně ne ztrátové.

10

Odpovědět

+Alberto123Sice bych to rád rozvedl, alespoň formou diskuze mohl něco dozvědět, protože tomu asi hovíš, ale ten tvůj arogantní styl mě přestal bavit. Moc = přebytek, málo = nedostatek. Píšeš o tom stejným o 40 písmen dál. Ano, ekonomická je při vlastních tarifech kdy je jak píšeš je nevyužitá energie, fakt nechápu co ti uniklo. Možná kdyby ses mě nesnažil za každou cenu setřít, ale zdravě komunikoval, tak by sis ve své hlavě, všechny moje komentáře nepřekrucoval podle potřeby. Snad příště.

10

Odpovědět

+OndryCo uděláš s elektrickou energií co vyrobíš a není nikdo kdo by jí využil? Uložíš ji a tím ušetříš peníze které by jsi jinak vyhodil oknem. Důvodem stavby PVE je tak snaha maximalizovat zisk. https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99e%C4%8Derp%C3%A1vac%C3%AD_vodn%C3%AD_elektr%C3%A1rna
Arogantní styl? Spíše naštvaný, takovéhle základní informace najdeš na googlu za pár sekund. Místo toho si fakta prostě vymýšlíš neobtěžuješ se je ověřit, proč?

00

Odpovědět

Mam otazku pro zdejsi inzenyri. Kdyby se na strechu dalo co nejvice solarnich panelu, bylo by to ku prospechu nebo ke skode? Sice solarni panely by dali aspon trosku te energie, na druhou stranu neco vazi.

14

Odpovědět

Myslím, že jelikož baterie bude pravděpodobně mít obrovskou kapacitu, přínos solárních panelů bude zanedbatelný i v případě, že se pokryje relativně velká plocha. Nestojí to za námahu.

93

Odpovědět

můžeš si to zkusit vypočítat. pro nástřel panel o rozměrech 1500x1000 může dávat tak 250W? vážit 17-20kg? Poskládej si je na plochu tahače (uvažováno, že vždy bude vyrábět el. pouze třeba 60% solárů, vzhledem k jejich poloze vůči slunci). Pak vzhledem ke kapacitě baterií určit za jak dlouho by se například dobily baterie u stojícího trucku. Je třeba uvažovat hmotnost nejenom panelů, ale i příslušenství a zvýšením hmotnosti se opět sníží možná hmotnost nákladu. Osobně si nemyslím, že by se to vyplatilo. Což taky bude důvod, proč se to nedělá.

50

Odpovědět

+lobotomrespektive jinde umístěný solární panel bude mnohem efektivnější :)

20

Odpovědět

semi truck má dost nevýhod za prvé sedačka je uprostřed takže se s ním bude hůř předjíždět a řidiči se budou muset zvyknout s ním i parkovat nehledě na to vevnitř skoro nic není ani pořádná postel takže je to spíš na kratší cesty celkově působí levnějším dojmem jsem zvědav kdy a jestli vůbec bude sériově vyráběn moc tomu nevěřím

15

Odpovědět

Kde jsi přišel na to že semi truck mají sedačku uprostřed?

03

Odpovědět

+Alberto123Se mrkni ještě jednou na video, na část, ve které Musk přijíždí s Semi Truckem na svou show. Je to tam očividně vidět :)

10

Odpovědět

+PopikMáš pravdu má sedadlo řidiče je uprostřed.

10

Odpovědět

Je to hezký kousek, ale je to luxusní, takže do toho chodit v montérkách asi nebude vhodné. Každopádně díky za překlad jsem rád, že se něco dočtu i o Elonovi, Tesle apod... :)

46

Odpovědět

Já to nechápu, proč všichni mluví jenom o tesle a elonovi?
to je jediná firma, která něco vymejšlí v dnešnim světě?

(v elektromobilním průmyslu)

61