Top Gear: Den s TeslouSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
68 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:86
Počet zobrazení:10 751

Jack Rix z magazínu Top Gear strávil celý den v Tesle (Model 3 Performance): nejdřív navštívil továrnu ve Fremontu a pak se vydal ze San Franciska do Los Angeles na odhalení Modelu Y. Video je tím pádem trochu delší, ale nudit se nebudete. Pro podrobnější informace o Modelu Y navštivte článek na ElonX.

Poznámky k překladu:
Vauxhall Motors je anglický výrobce aut, který vyrábí automobily značky Opel s volantem na pravé straně.
GM je zkratka společnosti General Motors, jejiž součástí automobilka také krátce byla.

Přepis titulků

Je půl osmé ráno a bez přehánění vítejte u brány do pekla. No, u brány do výrobního pekla. Jsme u obrovské továrny Tesly ve Fremontu. V pozadí to vypadá trochu jako Hvězda smrti ze Star Wars, že? Tady se vyrábí Model 3, tedy místo, kde mají potíže vyrobit dostatečné množství Modelu 3. Elon Musk musel v továrně přespávat, aby se to vyřešilo. Stávajícím tempem to vypadá, že dosáhnou na cíl půl miliónu aut ročně.

My se dnes podíváme dovnitř a prohlídneme si to tu. Podíváme se, jak se jim daří, abychom viděli, jak tady vyrábí auta jinak než všichni ostatní. Ale to je jen začátek dne, který je před námi, protože jakmile tady dokončíme prohlídku, nasedneme do Modelu 3 Performance a vydáme se na výlet do Los Angeles. Pětapůlhodinový výlet v délce přes 550 km. Po cestě budeme dobíjet, pokud tam opravdu chceme dojet.

Na výlet jedeme proto, že dnes večer bude v designovém centru v Los Angeles odhalen Model Y. Máme docela nabitý program, trochu se zapotíme. Ale snad díky pohledu zevnitř zjistíte, jak tato jedinečná firma a její produkty fungují. Tak jo. Jdeme na to. Pojďte. Vítejte...

Vítejte ve výrobním pekle. Preclík? Co mi bude sedět víc: kotníkové Chelsea boty, nebo tenisky? Takže tohle mě bude chránit v továrně Tesly. Když procházíte peklem, nezastavujte. Právě jsem se dozvěděl, že je tahle továrna větší než Vatikán. Taková zajímavost. Je zajímavé, že se Tesla přirovnává k místu spojeném s náboženstvím.

Asi bych vám měl říct nějaké pořádné informace. Zdá se, že Tesla tohle místo koupila od GM za 42 miliónů dolarů, což je pořádná kupa peněz, ale zase ne tak moc, když vezmete v úvahu, že tu od té doby společnost investovala 3,5 miliard dolarů. Tohle je lis pro Model 3 v akci. Tyhle lisy váží 43 tun. Jsou tu 3 stroje, které si vezmou kovový plát, vyrazí do něj základní tvar, oříznou okraje, a poslední pak vyvrtá díry a dokončí díl.

Fakt působivé. Razidla fungují naprosto samostatně. Průmysl v akci. Podívejte se na tohle – objevili jsme tu i lidi, kteří v továrně pracují. Jedno z mála míst, které nemůže být plně automatizované. Jen kontrolují díly, které vycházejí z linky. Upravují hrany a po finální kontrole je dávají na sebe na obrovské palety. Tohle tady je největší hydraulický lis v celé továrně.

A taky v Severní Americe. Vidíte tu velkou červenou kostku? Tak ta váží asi 500 tun a tvaruje boční strany Modelu S. 500 000 kilogramů tlaku, které tlačí na jeden ocelový plát. Tam byste se určitě nechtěli octnout. Vidíte, jak jsou tu ti roboti namačkaní? Tohle je totiž linka Modelu 3. Asi nejvíc automatizovaná linka pro montáž karosérií na světě.

Paráda. Vidíte ty roboty na zemi? To jsou roboti. Taky tu nějací visí ze stropu a těm říkají "robati". To je super. Tady nahoře je hlavní montážní linka Modelu 3, které říkají Kostka, protože je tak napěchovaná v prostoru. Potřebují vyrobit hodně aut, takže musí využít každý metr čtvereční. Tady je místo, kde se baterie vyrobené v Gigafactory v Nevadě zespoda zabudovávají do Modelu 3.

To vše se tu odehrává. A tady, pokud jde vše podle plánu, to celé končí. Finální podoba Modelu S a X. Auto má dveře, výbavu i sedadla. Opustí linku, následuje zkušební okruh a nakonec poputují k zákazníkům. Pokud ovšem nejde o zákazníka z Evropy, protože v tom případě dojde k demontáži a auto se znovu smontuje v holandské továrně v Tilburgu. Ale je to nádherný proces, kterého se účastní mnohem víc robotů než v jiných továrnách na světě.

A takhle, dámy a pánové, se ve zkratce vyrábí Tesla. Tak to by stačilo k továrně, teď je před námi docela velký výlet. Celkem dost kilometrů a já jsem hodně zvědavý, jak se tahle auta řídí. Pojďme to rozlousknout. To, co tady máme, je Model 3 Performance. Rychlá verze. Ta, kterou chcete. 444 koní, z nuly na sto za 3,5 sekundy, pohon všech kol, skvělé zrychlení. Pro tuhle část cesty nám nejde o zrychlení, starosti nám dělá spíš dojezd.

Chceme se dnes večer dostat včas do L.A. na odhalení Modelu Y. Po cestě budeme muset auto dobít na jedné ze stanic. To provedeme na dobíjecí stanici v Kettlemanu, která by měla být jednou z největších stanic na světě. Navíc je tam salónek, kde můžeme pobýt, což zní fakt dobře. Takže tam míříme. Před sebou máme dlouhou cestu, a než tam budeme, ukázal bych vám... systém Autopilot, který je v Modelu 3 a také ve všech Teslách. Je prostě o něco lepší.

Technologie se moc neliší od toho, co najdete v Audi, Jaguaru nebo někde jinde. Jen se zdá, že funguje trochu lépe a je víc intuitivní. Delší dobu nemusíte mít ruce na volantu a mezi bílými pruhy se zdá, že přejíždí trochu plynuleji. Probíhá to takhle. Jedu rychlostí asi... 110 km/h. Jedno poklepnutí páčky a zapnu tempomat. Rychlost se dá upravit tady. Je to radarový adaptivní tempomat, takže si drží vzdálenost od aut před námi, po dálnici tak jedeme rychlostí 100 km/h.

Jízda je pohodová, ale řídit musíte vy. Nuda. Co opravdu chcete, je režim Autopilot, který se spustí na dvě poklepání. Když šedivý volat zmodrá, znamená to, že autopilot převzal řízení. Auto pak vidíte mezi dvěma modrými čárami. Na obrazovce se objeví auta, která vás obklopují, abyste věděli, že o nich auto ví. A to je vše. Autopilot převzal řízení a v daném pruhu jede nastavenou rychlostí, tedy maximální povolenou rychlostí – 100 km/h.

Děkuji mnohokrát. Chvilku potrvá, než začnete systému důvěřovat. Po prvním nastavení budete sedět s rukama někde poblíž volantu, ale jak si na to zvyknete, tak to funguje opravdu dobře. Můžete relaxovat, pohodlně se opřít a nechat auto se starat. Když se ale auto stresuje za vás, máte víc času řešit dojezd. Strach z dojezdu je reálný, ať už to Tesla připouští, nebo ne.

Tady nahoře vidím procentní hodnotu baterie. Není tu dojezd, protože ten se neustále mění podle toho, jak řídíte. Vidím tu hodnotu 84, 83 %. Nedávno tu systém hlásil 99 %. Přísahám, že to klesá příliš rychle na to, abychom dojeli do cíle. Počítač tvrdí, že to tak není. Když klepnu tady a zmáčknu tohle, je tu napsáno energie, tak se na obrazovce objeví tento graf. Vidíme, že baterie má 83 % a tohle je naše cesta.

Podle grafu bychom měli dorazit s 35 % baterie, až se dostaneme do cíle. Prostě budu muset věřit výpočtům, ale je tu jisté napětí, které s tím souvisí. Člověk se přistihne, že hodnotu neustále letmo kontroluje. Nechcete jet moc rychle a s tím vám autopilot skutečně pomůže. Protože to znamená, že vám nevadí jet maximální povolenou rychlostí, uvolníte se, přenecháte starosti autu a užíváte si jízdu. Zbývá nám 28 až 30 % dojezdu. Tenhle výlet s Teslou je pohoda, že?

Když už jsme tady, tak vám ukážu, jak se nabíjí Tesla. Nejdřív otevřete kryt nabíjení. Jenom blbec by to před výstupem z auta neudělal. Dejte mi chvilku. Tak a je to, už je to otevřené. Vezmete si nabíječku a zastrčíte ji dovnitř. A je to. Snadnější než tankování benzínu, kdy si zašpiníte boty, že? Účet je spojený s autem, nabíjení tak stojí asi 20 dolarů.

Pokud ovšem auto nepatří Tesle, v tom případě je to zadarmo. Jen se tu rozhlédněte. Úžasné místo. Musí tu být tak 40 až 50 Superchargerů. Jedna z největších stanic na světě. Největší najdete v Číně. Tam je tuším 50 nebo 52 Superchargerů. Za jak dlouho asi budou všechny benzínky vypadat nějak takhle? Neskutečné. Každopádně se půjdeme mrknout dovnitř. Právě jsem zadal speciální kód pro vstup, který vyskočí na navigaci v autě. Do salónku se tak dostanou jen řidiči Tesly.

A jak vypadá jediný salónek Tesly u nabíjecí stanice na světě? No... Téměř jako jiné salónky na letišti nebo někde jinde. Jsou tu pohodlná místa k sezení, prodejní automaty s americkým svačinkami v nadměrných porcích a tady je značková kavárna. Jo, tohle je fakt dobrý. Podívejte se, co se tu prodává. Tričko z města Kettleman v Kalifornii. Představte si, kdyby prodávali trička z Horní Lhoty na Benzině.

Asi by se to moc nechytilo. Značkové jsou i kelímky na kávu. Model S. Model X. Kelímky s Modelem 3 ještě nedorazily. Prima místo, že? Tak jo, je otravné muset na 50 minut až hodinu zastavit a dobít auto v porovnání s pětiminutovým tankováním. Ale když si budu moct pohodlně sednout, dát si dobrou kávu a zkontrolovat e-maily, tak jsem pro.

Tak jsme zase na cestě, auto je plně nabité. Baterie ukazuje 95 %, mám z toho dobrý pocit. Zbývá asi 300 km do cíle, což jsou 3 hodiny a 17 minut. Na odhalení Modelu Y bychom měli dorazit v 19:20. Akce začíná v 19:45, takže to bude trochu na těsno. Jestli mám strach? Ne. Protože jde o Teslu, najdete tu další věci, které vás během dlouhé cesty zabaví. Když nahoře kliknete na symbol Tesly, uvidíte obrázek svého Modelu 3 s dvěma motory, a pak i nějaké zářící symboly.

Když kliknu na polštářek... No jo, režim testování emisí, v podstatě prdicí režim. Zvolím Prdět na přání. Můžete si vybrat, o jaký typ půjde, a navíc, ze které části auta se má ozvat. Zvolíme vlevo vepředu. Mimochodem, tohle je Falcon Heavy.

Ale jsou tu i další, tenhle je Trhač šortek a tenhle Ludicrous pšouk. Dokonce si je můžete zapnout při použití blinkrů. Takže to zapnu, spustím blinkr a auto bude prdět s různou intenzitou i délkou. A tady to máme. Ten byl dobrý.

A byl to i docela zajímavý test. Auto za mě změnilo jízdní pruh. Když nemáte zapnutého autopilota, zmáčkněte blinkr. Čára se změní na pruhovanou a auto za vás změní jízdní pruh. A to vše za doprovodu prdění. Výjimečné, že? Představte si Audi nebo Vauxhall. Představte si, že by v příští Astře byl prdicí režim. Nejspíš si to neumíte představit, že? Teslu buď... milujete, nebo nesnášíte, ale věci prostě dělají jinak.

Dětinskou stránku Tesly mám docela rád. Myslíte si, že to stihneme? Začínám se trochu potit... ale jsme tady, no skoro tady. Stojíme v koloně v L.A., což se dalo čekat, ale Autopilot dělá své, nemusím ani sahat na volat. 2 kilometry do cíle, 6 minut. Dorazíme tam kolem čtvrt na osm, což je pohoda. Bude to naprosto super. Stav baterie: 22 %. Trochu menší než původní odhad, ale pořád uspokojivý výsledek.

Takže... za pár minut je to tady, Model Y, úplně nová Tesla. Měl bych si radši obléct košili. Třetí část velkého výletu s Teslou. Dojeli jsme do L.A. na odhalení Modelu Y. Za mým ramenem nejspíš vidíte raketu Falcon 9 od SpaceX. Ale, a tohle je velké ale, přestože jsme přiletěli z Británie, tak nám právě řekli, že se James a Rowan, kameraman a fotograf, nemůžou akce zúčastnit. Takže volím partyzánskou taktiku a jdu dovnitř jen se svým iPhonem.

Přesně tak. Budu natáčet Model Y. Takže jen zmáčknu tohle? Doslova takhle. Beznadějné. Ale držte mi palce. Nezbývá se než se omluvit za to, co se chystám natočit. Hele, když mám svoje sluchátka, jsem úplný influencer. Nebojte, nejsem nespolečenský. Sluchátka mám, protože tak mám zapojený mikrofon do iPhonu, tak high-tech je tohle video.

Nicméně jsme na odhalení a tady je hlavní pódium, odkud by údajně za 10 minut měl Elon Musk promluvit o Modelu Y. Co se stane pak? To nikdo neví. Bude tu nové auto. Bude tu Elon Musk. To je jasné, ale zbytek... je zahalen tajemstvím. Rozhodně tu nepostávám a nesnažím se zabít čas natáčením své maličkosti.

Tak za chvilku. Takže máme tu dvě místnosti pro novináře, jednu venku a další za pódiem. V podstatě mi řekli, že buď můžu být tam a sledovat řeč na živém přenosu, nebo můžu být tady, říkám tomu hlavní kotel, s veřejností. Je jasné, že zůstanu tady, protože chci zažít pravé teslí šílenství. Slyšel jsem, že tyhle akce bývají velmi procítěné. Lidé padají na kolena a cítí, jak jimi prostupuje energie Elona Muska. Takové podivnosti bych rád viděl.

Takže tu se mnou vydržte a uvidíme, co natočíme. Tři, dva, jedna... Začínáme. Model Y. Má výbavu SUV, ale řídí se jako sporťák. Takže čekejte zrychlení za 3,5 sekundy, velmi nízké těžiště, skvělé ovládání a skutečný dojezd asi 480 km. Až tady skončím, tak si to auto budete moct prohlédnout zblízka.

Takže... A jsme tu. Projížďka v Modelu Y. - Co je to za model? Performance? - Long Range s dvěma motory. Long-range s duálním motorem. Právě jsem strávil celý den řízením ze San Franciska sem v Modelu 3 Performance. Takže mi to tu přijde celkem povědomé, stejný displej, jen sedíme o něco výš.

Projeli jsme se v Modelu Y a teď už musíme ven. Díky moc. Co jsem si z toho odnesl? No, skoro nic. Tak popojedeme. Máme za sebou celé odhalení, projeli jsme se i v autě. Pojďme se podívat dovnitř, jestli se můžeme porozhlédnout v novém Modelu. Tak se mi podařilo najít Model Y. Máme šanci si zblízka prohlédnout nové auto. Omlouvám se za kvalitu, snažím se, co to jde. Otočím kameru, abyste si ho mohli pořádně prohlédnout.

Vypadá hodně jako Model 3, že? Je to přeci jen sesterské auto Modelu 3, tak nevím, proč mě to vlastně překvapuje. A co jsme o tomhle autě zjistili? Zaprvé zrychlí z 0 na 100 za 3,5 sekundy. Stejně jako Model 3, stejný je i dojezd. Standardní verze, verze s náhonem na všechny čtyři a dvěma motory, a verze Performance. Je to malé SUV, takže je o 10 % větší a má větší kufr, je to hatchback, a tak je uvnitř prostornější.

Dav i mě dostalo jedno překvapení, a sice to, že Model Y má sedm míst k sezení. Jde o volitelné nastavení a dozadu se dospělí asi úplně nevlezou. Nicméně je tu ta možnost. Nejzajímavější je ale to, že Elon Musk řekl: Nejspíš prodáme... Vyrobíme víc Modelů Y než S, X a 3 dohromady. Taky nás vzal na výlet do začátků společnosti, kdy v roce 2008 poprvé představil Roadster veřejnosti, k okamžiku, kdy existoval jen jeden funkční prototyp.

Pak nám připomněl, že koncem příštího roku bude na silnicích více jak milión Tesel. Fanoušci Tesly jsou dost zanícení a je snadné nechat se unést jejich nadšením, ale musím říct, že když slyšíte Elona mluvit o tom, čím si prošel, jak tuhle firmu vybudoval z ničeho, a to za pouhých deset let... No, je to prostě pozoruhodné. Tady jste. Měli jsme se setkat za rohem. Jo, na tomhle najdete hromadu špatných videí.

A na tomhle. Udělejte, co je třeba. Teda, být na den skalním fandou Tesly, dá pořádně zabrat. Jsem prostě "uelonovaný" k smrti. Jdu spát. Překlad: sethe www.videačesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tim robotom co su hore nehovoria robats (bats => netopiere? Mozno by to chcelo spomenut).

00

Odpovědět

Víc automobilových videí by bylo super :)

20

Odpovědět

Hmmm, tak tohle je budoucnost? Nudné auto na baterky? NA BATERKY! To používáme v česku jako ekvivalent toho když je něco na prd. Je smutné jak špatný nápad dokáže strhnout stádo. Co takhle palivový článek-vodík? No ale když se tak moc do těch baterek investovalo tak to teď přece nezměníme i když to má větší smysl. Ať žije kapitalismus.

310

Odpovědět


Odpovědět

vodík vodík bla bla bla, 20 rokov starý nápad a výsledok nikde.

66

Odpovědět

Jsem cekal ze tam bude Clarkson aMusk

12

Odpovědět

Nevim co to má společnýho s top gearem, ro-bots a ro-bats byl celkem dobrej joke... jo a těšim se, až budou mít auta přední sedačky obráceně.

00

Odpovědět

Top Gear pokračuje i bez ikonické trojice Clarkson Hammond May.

34

Odpovědět

+Anonymousskôr dožíva ako pokračuje

91

Odpovědět

+AnonymousJo, to jsem věděl... pár dílů jsem i viděl, ale tohodle hlápka neznam.

00

Odpovědět

+AnonymousNo Top-gear je pojem dokud tam byla ta slavná trojice. I na Prima COOL došli k názoru že nové díly jsou naprostý odpad. Viděl jsem pár dílů a naprosto zapomenutelný obsah. No co, když si BBC věří co jí do toho budu kecat.

42

Odpovědět

+BluetomcatNení to úplný odpad, ale je to takovej průměr a vykrádačka a to je pro pořad co měl stamiliony diváků samozřejmě na nic. Když se chci bavit, tak jsou lepší alternativy a když chci něco o autech, tak taky (z tohohle pohledu mě bavil fifth gear, ale poslední reboot z 2018 jsem ještě neviděl).
Třeba když jsem koukal na ukázku prvního dílu poslední série, tak tam byl braking challenge na letišti, podle očekávání se nic nestalo a oba zabrzdili bezpečně na asfaltu, nuda... Když byl braking challenge ještě v původním osazení, tak Hammond zastavil v rákosu.

20

Odpovědět

James May z původního Top Gearu si koupil Teslu S.

00

Odpovědět

Taková 19minutová reklama, ale stejně jsem tomu dal *****.

62