Zvládnete si Teslu Model S opravit sami doma?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:59
Počet zobrazení:10 934

Dnes se podíváme na Teslu z trochu jiného pohledu. Dokud je auto v záruce a za servis neplatíte, je všechno v pohodě. Co když vám ale skončí zárukazvládnete si Teslu Model S opravit sami?
Poznámka k překladu:
Od doby vydání videí Tesla na svém servisu zapracovala, a dokonce i zveřejnila návody na opravy. Servis máme nyní už i u nás, a to v Praze. O vylepšování servisu Tesly se můžete dozvět víc i v Elonovinkách.

 

 

Přepis titulků

Byl jsem Teslou frustrovaný natolik, že pokud by nyní chtěli sáhnout na mé auto, tak jim to nedovolím. Na autě teď pracuju já sám. Greg Furstenwerth nebyl vždy Teslou tak frustrovaný. Nechtěl bych žádné jiné auto než tuhle Teslu. Teslu Model S si předobjednal, a když v roce 2014 auto dostal, byl z něj ukázkový fanoušek. Dokonce projel celou zemi, když ještě nebyly k dispozici Superchargery.

Většina lidí si asi vynulovala ukazatel kilometrů. Ale když se podíváte sem, vidíte tu 217 263 km. A za celou dobu používání auta jsem spotřeboval 46 368,9 kWh. Tehdy mi Tesla ještě volávala. Zavolali mi a řekli, že si všimli, že s mým autem něco je. Nebo když jsem píchl, tak mi poskytli silniční servis zdarma. Jako o původního zákazníka z předobjednávek se o mě starali. Ale jakmile mi skončila záruka, pomoc, vlídnost i komunikace se vytratily.

Chovali se ke mně, jako bych ani Teslu nevlastnil. Zákazníci jako Greg byli mezi prvními, kteří okusili pozáruční servis Tesly. Tesla doporučuje, aby opravy probíhaly v jejích nebo autorizovaných servisech. To pro Grega znamenalo den na cestě do nejbližší dílny. Žije na ostrově poblíž Seattlu, mimo dosah mobilního servisu Tesly. Je téměř nemožné najít nezávislé mechaniky, kteří jsou ochotni opravit luxusní elektromobil.

Hlavně proto, že náhradní díly Tesly, diagnostické pomůcky ani manuály oprav nejsou snadno dostupné. Měl jsem problémy se zadními světly, vlhkost v předních světlech. Občas nefungovaly kliky u dveří. U všech těchto problémů byly moje e-maily ignorovány a komunikace se nesla v duchu: "To je váš problém, musíte si zaplatit, abychom se o to postarali." Předpokládané náklady na opravu dosahovaly znepokojivé výše, nejméně 14 000 dolarů. Extrém je 1 000 dolarů za zadní světlo, 1 000 až 1 200 dolarů za kliku u dveří, přední světla asi za 1 500 dolarů za kus.

Motor za 12 000 dolarů. Jak se kupily problémy s Teslou, zvažoval i její zničení. Chtěl jsem vzít svůj náklaďák a prostě tu věc rozcupovat. Ale nejdřív jsem chtěl zjistit, jestli to auto nezvládnu rozebrat a opravit. Není mechanik, ale vždycky mu šlo opravování věcí. Rozhodl se vzít věci do vlastních rukou a zjistit, zda opravy zvládne sám.

Když jsem s tím začal, neměl jsem žádný manuál. Nikdy jsem... s nikým nemluvil o tom, co udělat. Neměl jsem žádná schémata, neměl jsem k dispozici vůbec nic, když jsem s tím začínal. Prostě jsem auto otevřel a začal jej rozebírat. Byl jsem vzteky bez sebe, protože mi všichni tvrdili, že na něm nejde pracovat. Po otevření jsem zjistil, že je to nejlehčí zařízení, na kterém jsem kdy dělal. To auto je jako z Lega. Když zvládnete Lego, zvládnete i Teslu. První problém po ukončení záruky byl systém pro sledování tlaku v pneumatikách.

A pak se objevil problém s kabely ve dveřích. A pak se rozbilo stahování oken. Vevnitř mi upadla zrcátka, zrcátko u spolujezdce se už nesklápí, měl jsem několik problémů se sedadly v kufru. Tyto problémy zvládl vyřešit nákupem dílů od třetích stran online. 70 dolarů online za tento díl, 70 dolarů online za tyto dva díly.

A je z toho plně funkční klika dveří namísto 1 000 dolarů za díl Tesly. V průběhu rozebírání však narazil i na potenciálně nebezpečné záležitosti. Třeba že kabeláž umožňovala řízení auta, aniž by bylo nutné mít v autě klíče. Bez klíčů v autě... stačí si pohrát s dvěma kabely. Vertikální integrace mi nevadí. Ani to, že neřeší věci mimo záruku. Když chtějí uspět v masovém měřítku, tak dokud nebudou mít servis v každém malém městě, tak je nepřijatelné, abyste kvůli drobnostem strávili den jízdou, abyste se dostali do servisu a dostali kávu zdarma.

Když se podíváte na to, co tu dělám, nedělám to, abych Teslu nějak znevážil. Nedělám to, aby zkrachovali. Nechci, aby zkrachovali. Chci, aby uspěli. Hodně uspěli. Miluju své auto. Chci, aby bylo spolehlivé. A když se jim to podaří, žádná automobilka je neporazí.

Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V podstatě se tímto činem pokusil vlít automechanikům do žil trochu optimismu v tom smyslu, že se nemusí bát na teslu sáhnout, že se nemusí bát ji opravovat když je to jak sám řekl "jednoduché jak lego" ... a o to asi šlo především.

30

Odpovědět

Nechápu, že po tom všem by nechtěl jiný auto. Já bych radši nějaký, který se tolik nesere.

34

Odpovědět

ukáž mi auto v podobnej cenovej relácií ktoré po skoro 230tisíc km nemá poruchy ako tie vo videu. Problém nieje poruchovosť ale dostupnosť servisov. Čo je len otázka času a poruchovosť tiež, je to pomerne nová automobilka, má sa čo učiť a ladiť v novej ale jednoduchej technológií

105

Odpovědět

+Richmond153Díly, které v tom videu mění nemají nic společného s nájezdem km, ale s dobou použití.

11

Odpovědět

+Automechanikpravda, okrem motoru. A doba použitia auta bola aká ? Nabehal 230K km čo znamená že nejakú a nie malú dobu automobil používal.

41

Odpovědět

+Richmond153Rok 2014, koukni se na to video, ty problémy s vodou jsou už dost profláklý, na ytb máš videa kdy zvedneš víko kufru a do kufru ti nateče voda z víka. :D
Pojišťovny to nechtěj pojišťovat nebo za velký peníze, protože ne tom prodělávají. To auto je průser jako veganství a stejně to lidi dělají, takže za blbost se má platit, přírodní zákon.

55

Odpovědět

+Richmond153Právě že poruchovost je u Tesly docela velký problém, v různých žebříčcích poruchovosti nebo statistikách pojišťoven vychází dlouhodobě dost špatně. Přitom má oproti srovnatelným autům o dost méně pohyblivých součástek. A nejde jen o elektromotory, ale třeba i minimalistický interiér, kde se téměř vše řeší jedním velkým displejem = jedna součástka.

01

Odpovědět

+L1ght"a poruchovosť tiež, je to pomerne nová automobilka, má sa čo učiť a ladiť v novej ale jednoduchej technológií" treba dočítať všetko
... ono mať automobilku pár rokov a získať know how automobiliek ktoré fungujú desaťročia nie jednoduché alebo by som skor povedal, nemožné. Sám som pracoval v automotive, spolupracoval s vývojom a viem už len aké komplikácie priniesli hybridné automobily. Elektromobil má nábeh práveže na auto ktoré potrebuje minimum servisu a údržby akurát tá nová technológia sa musí trocha očesať. Tieto banality ktoré sa dejú v tom videu sú problémy ktoré automobilka vylepšuje každou verziou a každým know how ktoré použije v ďalšom produkte, si spomeň aké banality si riešil s autom z pred 20 rokov a neobsahovali skoro nič.

32

Odpovědět

+Richmond153Přesně tak. Luxusní SUVčka za dvě mega od Audi, VW, BMW... všechno se to s*re upe stejně. Okna, klima, odmlžování. Základní elektronika pár měsíců od koupě (a hůř, po záruce). Plus převodovky, čidla... Dneska si nevybereš na základě spolehlivosti. Holt štěstí na kus - a jak se k tomu choval předchozí majitel. Automobilky nejvíce vydělávají na náhr. dílech.

52

Odpovědět

+Richmond153Hlavně auto ve videu bylo z jedné z prvních vyrobených várek Modelu S, takže tam se dá pochopit, že poruchovost může být vyšší než dnes, kdy to auto vyrábějí už 7 let a prošlo několika modernizacemi a mnoha úpravami.

90

Odpovědět

+scr00chyáno, to je to o čom hovorím :)

00

Odpovědět

Nechápu, že po tom všem by nechtěl jinÉ auto. Já bych radši nějakÉ, kterÉ se tolik nesere.

16

Odpovědět

+DevidNejsem moravák.

15

Odpovědět

+MainManTakže p**a z Prahy...

28

Odpovědět

+(Pepek)Jasně, v Čechách totiž nejsou žádný jiný města.

40

Odpovědět

+MainManMainMan Koukám že nejspíš nebudete ani Čech. Hodilo by se zopakovat základy českého jazyka. Takže ,,jinÉ auto" je 4. pád rod střední, takže správně je pouze tohle a ne ,,jinÝ auto".

04

Odpovědět

+DevidObecná čeština. Spisovná čeština je umělej nepřirozenej konstrukt, kterej používam v podstatě jenom pracovně. Psát tak na internetu, kde jsme všichni anonymní, mi přijde pokrytecký. V reálu spisovně taky nemluvim.

10

Odpovědět

+MainManAno, je to praktické jako přidávat do každé věty helé a víď nebo rozbitÝ vokno. Prostě hnus tahle mluva. To už může říkat hej dyk more.

02

Odpovědět

+DevidČesky to je, ať se ti to líbí nebo ne. Jestli si díky spisovný mluvě připadáš jak Čelakovskej, rozmlouvat ti to nebudu.

30

Odpovědět

Konečně 1001. video o Tesle je objektivní. Pár postřehů z videa.:
- Pokud si koupíte Teslu skončíte na zahrádce.
- Budete vypadat jako po chemoterapii - vyhublý a bez vlasů.
- Stane se z vás elektro+mechanik, výhodou je, že vám bude stačit sada šroubováků a zkoušečka.
- Stane se z Vás sponzor asijské druhovýroby
- Získáte fyzickou kondici maratonce, utlačit několika tunové auto několik set km je znát.
- Získáte manuální zručnost do nekonečna opakovanou výměnou dílů z druhovýroby a ohebnost hadího muže pro dosažení nedostupných míst.
- Konečně se naučíte na PC
Pozitiva a negativa ať si každý zváží sám.

913

Odpovědět

Ještě doplním:
- získáte závislost na kofeinu - při každé návštěvě servisu musíte vypít kávu zdarma.
- neustálou, opakovanou manuální prací ztratíte schopnost analytického myšlení - Teslu žádná automobilka neporazí.
Nedivím se, že to auto miluje když si ho vlastně postavil sám. :D

51

Odpovědět

Objektivním myslíte, že se shoduje s vaším názorem?

61

Odpovědět

+ElrosNe, že se neshoduje s vaším. :D

44

Odpovědět

K popisu: Za servis se v záruční době platí a to tak, že dost. Něco jiného je oprava závady v reklamačním řízení, pokud je uznána.

01

Odpovědět

Tohle je ale stejné u všech značek a u těch luxusních to platí dvojnásob

162

Odpovědět

To je pravda, aspoň víme, že Tesla není jiná.

32

Odpovědět

+DurangaA jak by jako mohla být "jiná"?
Někdo snad čekal, že u auta za milion bude servis za 19,90 ??

31

Odpovědět

O čem mluvíš, musíš být konkrétní.

00

Odpovědět

pravda ale ber do úvahy že sa jedná o automobilku v "plienkach" s novou technológiou, natož ostatné automobily majú za sebou desaťročia vývoja a know how. Celkovo elektromobil má menej dielov, je jednoduchší, v budúcnosti ľahký a lacný na servis, akurát sa musí technológia a know how ešte dobrúsiť.

41