Stane se Elon Musk prvním bilionářem na světě?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
63 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:114
Počet zobrazení:4 407

Elon Musk je momentálně asi 23. nejbohatší člověk světa. Má velký podíl ve firmách Tesla, SpaceX, Boring Company a Neuralink, jejichž hodnota bude pravděpodobně do budoucna růst, a tak by se Musk mohl časem stát nejbohatším člověkem na světě, nebo dokonce prvním bilionářem. Čísla použitá ve videu jsou dost spekulativní, ale video poslouží dobře jako seznámení s Muskovými firmami a nastínění jejich potenciálu do budoucna.

Pokud vás zajímají začátky Elona Muska podrobněji, navštivte jeho biografii na ElonX.

Přepis titulků

Tesla se nedávno stala nejhodnotnější americkou automobilkou v historii s tržní hodnotou 86,5 miliardy dolarů. Tesla vznikla teprve v roce 2003, ale přesto překonala velikány jako Ford nebo GM o 10–20 miliard. Tato novina řadu lidí dost překvapila. Já se to dozvěděl, když jsem jel ve své Tesle s Autopilotem. Pokud jste nežili někde v jeskyni, určitě jste už slyšeli o Elonu Muskovi. Řadí se k těm nejzajímavějším miliardářům široko daleko.

S jměním ve výši 29 miliard dolarů patří mezi nejbohatší lidi na světě. Mohl by však být ještě bohatší a překonat Jeffa Bezose, nejbohatšího člověka na světě? Mohl by se stát vůbec prvním bilionářem? Dnes se podíváme, jak bohatý by Elon mohl být. Ale nejdříve se vrátíme do jeho začátků. Podíváme se do Jižní Afriky, Kanady, Pensylvánie a… No, on byl všude možně.

Elon se narodil v Jižní Africe a od začátku se zajímal o techniku. Naučil se programovat a už ve 12 letech prodal svou první videohru. Na střední škole byl hodně šikanován lidmi, kteří si teď určitě připadají dost hloupě. Já jsem si šikanu taky zažil a musím říct, že úspěch v životě je tou nejlepší pomstou. Elon poté studoval na vysokých školách v Kanadě a v USA, kde si na nájem vydělával tím, že ze svého bytu udělal bar a účtoval vstupné.

Podnikatel se nezapře. Po získání bakalářského titulu ve fyzice a ekonomice založil se svým bratrem firmu Zip2. To byla jakási kombinace Zlatých stránek a mapy. Taková byla doba před chytrými telefony. O čtyři roky později, v roce 1999, prodali Zip2 za 307 milionů dolarů. Elonovi samotnému to přineslo 22 milionů dolarů. To pro 22letého člověka není vůbec špatné.

Spousta lidí by si v takové situaci koupila jachtu a vilu v Hollywoodu, ale Elon měl jiný podnikatelský záměr. Peníze investoval do X.com, což byla internetová bankovní služba, kterou nakonec koupil PayPal. Elon si nakonec vydělal 180 milionů dolarů. Víme tedy, kde vzal peníze pro firmy, které vede dnes. Kolik mu ale tyto firmy vydělávají nebo vydělají v budoucnu? Teslu a její auta určitě znáte.

Také znáte Elonovy skopičiny v roli šéfa Tesly. Například tenhle taneček na pódiu v Šanghaji. S tržní hodnotou 86,5 miliard dolarů si Tesla evidentně vede dobře. Jelikož Elon vlastní přibližně 38,6 milionů akcií Tesly, není na tom vůbec špatně. Tesla v roce 2018 oznámila, že Elon nebude 10 let dostávat plat. Místo toho musí Tesla dosáhnout 12 milníků a zdvojnásobit svou hodnotu. Pokud se Tesle podaří splnit všechny milníky a dosáhnout tržní hodnoty 650 miliard dolarů, Elon bude vlastnit akcie Tesly v hodnotě 186 miliard dolarů.

Byl by tak bohatší než Jeff Bezos, a to pouze díky akciím Tesly. 650 miliard dolarů je ale hodně peněz. Kdyby každý Američan dostal 1000 dolarů, pořád by pár miliard zbylo. Je opravdu možné, aby Tesla dosáhla takové hodnoty? Vzhledem k tomu, že v roce 2018 stouply prodeje Tesly o 280 % a jejich obrat ze služeb a dalších zdrojů vzrostl o 68 % ve 3.

čtvrtletí 2019, vypadá to, že prodeje se pohybují správným směrem. Ani 184 miliard dolarů v akciích Tesly z vás ale stále nedělá bilionáře. Elon ale má prsty ještě v dalších firmách a projektech. SpaceX je známá Elonova společnost, která vyrábí šílené raketové motory, vyvíjí soukromé kosmické lodě, děsí obyvatele Los Angeles svými raketovými starty… Prostě normálka. Asi vás nepřekvapí, že raketové firmy mají vysoké obraty.

To platí i pro SpaceX s odhadovanou tržní hodnotou 33,3 miliard dolarů. Od ostatních firem se však liší především plány do budoucna. Chtějí kolonizovat Mars, umožnit levné lety do vesmíru a obnovit americkou kosmonautiku. Rozhodně tedy netroškaří. Ale hlavním zdrojem financí má být projekt Starlink. Starlink má za cíl poskytovat levný vysokorychlostní internet po celém světě. Co víc si od internetu přát?

Jakou to ale bude mít hodnotu? Morgan Stanley odhaduje, že Starlink zvýší hodnotu SpaceX na 120 miliard dolarů a během následujících pár let přinese roční obraty 30–50 miliard dolarů. Jakmile bude zprovozněno všech 12 000 satelitů, které budou poskytovat internet státům, firmám a americké vládě, lze těžko odhadovat, jak moc vyroste hodnota firmy. A to se bavíme jen o Starlinku. Elon vlastní 54 % akcií SpaceX, takže by se mělo pořádně navýšit i jeho celkové jmění.

Nutno však dodat, že SpaceX je momentálně soukromá firma. Pokud někdy vstoupí na burzu, což je podle Elona v plánu, tržní hodnota firmy by se mohla výrazně zvýšit. Takže to máme odhadem 184 miliard dolarů, dalších 120 miliard a k tomu 30–50 miliard ročně. Ale Elonovi nestačí automobilka a raketová firma. To by byla „nuda“. Chápete, jakože Boring Company. Tahle firma staví tunely a vydělává si prodejem ne-plamenometů.

Elon vlastní 90 % firmy a dalších 6 % patří SpaceX. Boring Company chce stavět podzemní tunely pro vysokorychlostní přepravu. Například z Los Angeles do Seattlu, který povede podél dálnice a bude přístupný pouze Teslám a dalším elektromobilům. Možná vám to nepřijde lukrativní, ale odhaduje se, že systém přinese 5 dolarů za každý utracený dolar. A jelikož Elon vlastní 90 % firmy, mohlo by mu to přinést velké zisky, jakmile bude systém v provozu.

A jelikož tunelová doprava, auta, rakety a solární energie jsou málo, Elon je také většinovým vlastníkem Neuralinku, který vyvíjí rozhraní mezi mozkem a počítačem. O potenciálních ziscích toho moc nevíme a firma dost tajnůstkaří, ale brzy bychom se mohli dočkat zařízení jako ze sci-fi. Neuralink sídlí ve stejné budově jako OpenAI, což je další firma založená Elonem. Chce vyvinout přátelskou a nápomocnou umělou inteligenci.

Jinými slovy takovou, která nezpůsobí povstání robotů. Microsoft v roce 2019 investoval do OpenAI miliardu dolarů, takže nejspíš v budoucnu od OpenAI očekává ziskovost. Tak to bychom měli všechny firmy, na kterých se podílí Elon Musk. A teď si představte, jak musí vypadat jeho emailová schránka. Sice se špatně odhaduje, kolik peněz tyto firmy Elonovi vydělají, ale bilionová hranice se zdá být dosažitelná. Uvidíme, s čím přijdou jeho výzkumné společnosti, nebo kolik vydělá na podzemních tunelech.

Každopádně jeho bankovní účet má před sebou zářnou budoucnost. Co myslíte, stane se Elon prvním bilionářem na světě, nebo tento titul zatím nikdo nezíská? Podělte se o názor v komentářích. Překlad: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (58)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Výroba nerezových obilných sil. Musk se dal na zemědělství.
https://twitter.com/i/status/1230276876930863105

03

Odpovědět

Člověka potěší, že na výrobu kosmické lodi stačí kopyto z jeklů COčko a hromada plechů. To si může zkusit každý doma v garáži.

20

Odpovědět

Musk je odrazem zoufalství současného světa a kapitalismu, lež, podvody, manipulace a bezradnost bez cíle.

625

Odpovědět

Myslíte spíš: Úspěch, bohatství, prosperita, svoboda?
Závist je svině, co?

147

Odpovědět

+OcelotJá vidím jen předražené golfové vozítko s neurčitou životností, zasírání vesmíru šrotem nebo možná špionážními satelity sponzorovanými vládou. Firmu co je v mínusu. A dočasnou svobodou než mu na ten podvod příjdou. A to vše sponzorováno zoufalými investory, kterým se ztrácejí vytištěné peníze na úrokových sazbách. Na něco jsem zapomněl?

516

Odpovědět

+Potěmkinhlavne že ty si už na ten podvod prišiel, chod im to povedať :D

54

Odpovědět

+Potěmkinnahlásiť to na FBI.

33

Odpovědět

mne propomína howarda hughesa, ide si za svojim zisk nezisk

10

Odpovědět

+ale PetřeTo je ten z "Letec"? Ten, ale fungoval z vojenských zakázek a v konkurenci s jedinou další firmou. A taky pěknej magor, to sedí. :D

51

Odpovědět

+Potěmkinna takýchto ľudoch stojí progres

12

Odpovědět

+ale PetřeA taky skončil před soudem nebo nějakou komisí za zpronevěru vládních dotací, tak to sedí víc než jsem doufal. :o

34

Odpovědět

+PotěmkinPo tom Letci zbyli aspoň letadla, po Muskovi zbude akorát hromada šrotu a nelikvidovatelný baterky.

24

Odpovědět

+PotěmkinNebyl před soudem ale jen vypovídal před senátním výborem pro válečné záležitosti. Z ničeho obviněn nebyl.
"To je ten z "Letec"? Ten, ale fungoval z vojenských zakázek a v konkurenci s jedinou další firmou. A taky pěknej magor, to sedí. " Podívej se na seznam všech jeho firem. Primárně podnikal v leteckém a zbrojním průmyslu, elektronice, masových médiích, v pohostinství, strojním průmyslu ale také se věnoval obchodu s nemovitostmi, těžbě ropy, poradenství, zábavnímu průmyslu, lékařskému výzkumu atd.

11

Odpovědět

+Alberto123Hmm, ta to nesedí, debil Musk nezvládl ani tu jednoduchou pojízdnou akucirkulárku.

25

Odpovědět

Ak človek sleduje dianie okolo Elona a jeho firiem tak jasne by mal vidieť ako jeho firmy spolu súvisia a kooperujú už teraz,Tesla SolarRoof, powerpacky, powerwally a EV ako jeden ekosystém do toho sa pridá StarLink. Prípadne v budúcnosti budú mať veľké slovo v kooperácií ako napríklad Boring Company, StarLink a SpaceX na Marse. Do toho má firmy ako je Neuralink. Aj keď nie bilionár, tak minimálne sa zapíše do novodobej histórie ako vízionár, ako je Bill Gates či Steve Jobs.

85

Odpovědět

Videa s Muskem naprosto v pořádku. Zrovna na toto téma určitě ne, ale ohledně konkrétních projektů a vizích, rozhodně ano. Každý musí uznat, že je vizionářem a nezkorumpovaných inovátorem sdílejícím své vize a patenty. Jestli se země má dočkat lepších zítřků, bude to díky němu a jemu podobným. Stačí si o tom člověku něco přečíst a trochu ho sledovat. To že je vykuk asi chápeme všichni...A.Einstein taky miloval holubí dům :)

117

Odpovědět

Mít Elona jako striktně pravidelný pořad je podle mě trochu příliš. Nevyhnutelně přijdou hluché týdny, které se pak nuceně vyplňují videi jako je tohle.

85

Odpovědět

Jo... Z posledních 14 videí je jich 11 v oranžových číslech, dvě v zelených a jedno červené. Dřív to tu fungovalo tak, že pokud lidi něco nezajímalo a nebavilo, tak to prostě bylo nahrazeno něčím jiným. Tohle už fakt musí být nějaká úchylka...

49

Odpovědět

+TaanZvážíme, co s tím pořadem do budoucna dělat. Nicméně hodnocení bohužel pravidelně „upravuje“ náš „oblíbenec“ Jarinin, to není aktuálně úplně nejlepší měřítko.

96

Odpovědět

+Xardasszaložiť transperentný účet a my sa tomu chudákovy poskladáme na doktora.

25

Odpovědět

záleží asi aj od stránky ElonX.cz sa mi zdá, čo oni hodia tak sa preloží tu na VČ behom pár dní.

03

Odpovědět

+Richmond153Nejde o dvojí překlad, ale vzájemnou spolupráci. Videa přeložená pro ElonX jsou vydávána i zde, a videa přeložená pro VČ se výměnou objevují také na ElonX.

70

Odpovědět

+scr00chyDík za upresnenie :) prišlo mi to hlavne divné že čo sa objavilo tam bolo potom zrazu tu, chápeš ma :)

11

Odpovědět

Musk je jednoznačne borec, ale to uctievanie jeho osoby, akoby to bol nejaký Ježiš 21. storočia je absurdné...Vytvára sa okolo neho akýsi kult, aký mal aj Jobs...Fanatizmus nieje zdraví...

154

Odpovědět

Podvodník co prodává vlastní akcie když jsou vyhnané na spekulativní hodnotu. Proč asi. Podvodník, který nemá hotovost na to aby se finančně vyrovnal se záchranářem, kterého urazil. Idiot co che zachraňovat děti z jeskyně ponorkou.
Běžte už s tím kriplem do p****e.

818

Odpovědět

tak založ vlastnú firmu... pablb a spol... vyženieš cenu svojích akcií na špekulatívnu hodnotu (nech to už znamená čo chce) a budeš trilionár.... pablb :D

312

Odpovědět

"Podvodník, který nemá hotovost na to aby se finančně vyrovnal se záchranářem, kterého urazil." Oba se urazili navzájem. Navíc soud Elon Musk vyhrál takže proč by měl platit ?
"Idiot co che zachraňovat děti z jeskyně ponorkou." K průzkumu a mapování zatopených jeskyní se robotické ponorky používají běžně. Očividně dáváš přednost divokým spekulacím před fakty.

45

Odpovědět

+Alberto123A ty si technický antitalent a negramot, on chtěl tou ponorkou převážet děti. Ten záchranář měl pravdu a Musk ho nazval pedofilem, jak dopadl soud je mi jedno. Pro mě je to největší současný parazit, lhář, zloděj a ještě k tomu debil.

25

Odpovědět

+PotěmkinEvidentně se zajímaš jen o to chceš a ignoruješ co se ti hodí. :D

12

Odpovědět

+Potěmkin"A ty si technický antitalent a negramot, on chtěl tou ponorkou převážet děti." Miniponorka Wild Boar nebo spíš vzduchová kapsle pro jednoho člověka měla vlastní vzduchové nádrže a venkovní madla. Nebyla totiž vybavena žádným vlastním pohonem a potápěči ji museli tlačit vlastními silami. Zkoušky prokázaly její funkčnost a odolnost. V nejužším místě je jeskyně široká jen asi 60 centimetrů a vysoká 40 centimetrů což je pro danou ponorku dostatečné. Očividně jsi technický antitalent a negramot když neověřuješ fakta . Děti nakonec protáhli jako mrtvou váhu zatopenými jeskyněmi s nasazenými celoobličejovými maskami .

11

Odpovědět

+Alberto123Je to k smíchu, viděl si to 2 m dlouhé torpédo, jak s ním chceš manipulovat, to že má menší průřez než je průřez jeskyně neznamená, že projde, zatím co člověk se přizpůsobí terénu tak to torpédo asi sotva. WTF, protože tě znám tak ti nebudu nadávat. Tak Muskova akce nebylo nic jiného než PR.
Je logické, že se snaží zviditelnit svojí bezcennou firmu, protože to FAKE je jediný co ta firma má.

45

Odpovědět

+PotěmkinMěří 1,7 metru což je o trochu víc než je délka balíků ze zásobami a nádob s kyslíkem. Víš co to znamená tažení mrtvé váhy když nechceš aby se stala skutečně mrtvou ?

13

Odpovědět

+Alberto123O trochu víc ne kyslíkové flašky? To fakt nemá cenu.
Ne nevím, ale za to vím co je tvarový součinitel a pravděpodobnost průchodem oka síta apod.

22

Odpovědět

Odpovědět

Dříve se tomu říkalo Potěmkinovi vesnice, to už dnes asi nikdo nezná.

416

Odpovědět

Být tebou, než se začnu zajímat o historii, nastuduju si češtinu.

82

Odpovědět

+AhACo se týče Muska, jako největšího podvodníka současnosti, si vystačím i s tím.

316

Odpovědět

+PotěmkinOn má aspoň úspěch, ty jen bulíš na internetu. :)

137

Odpovědět

+AhATen údajný úspěch spočívá v čem?

416

Odpovědět

+witty1Najdi si definici slova "údajný" a "úspěch" a pak se vrať a piš. Díky. :)

85

Odpovědět

+AhAProdělat skoro miliardu dolarů ročně několikrát po sobě za úspěch vážně nepovažuju.

39

Odpovědět

+witty1Uvědomuješ si že meleš nesmysli? Kdy prodělal ty miliardy?

03

Odpovědět

+Alberto123Proč bych mlel nesmysly? Prodělal je tak jak jsem psal, dál v minulosti se mi to nechtělo zjišťovat. Ovšem pokud jsou pro Tebe účetní uzávěrky nesmysly, ok, pro Tvoje potřeby si třeba mysli, že je vydělal.

14

Odpovědět

+witty1Investice je plánovaná ztráta . Porovnej to například z General Motors a jejich krušnýma rokama.

31

Odpovědět

+Alberto123Je možný, že deset let zadlužování je v podstatě neustálá investice a firma ty miliardy sype do rozvoje. Ovšem pokud to akcionáři budou dalších několik let tolerovat a investoři dál sypat peníze. to nic nemění na faktu, že aktuálně firma prostě nevytváří zisk.

13

Odpovědět

+witty1.Nastuduj si ekonomiku, díky.

21

Odpovědět

+witty1ku príkladu, 23. nejbohatší člověk světa

105

Odpovědět

+Richmond153Proč bych uváděl vlastní úspěchy? To snad nemá s tématem nic společného, navíc já se na ně neodkazuju a po Tobě je taky nikdo nechce. Troleni a škemrání netuším proč zmiňuješ, ale pokud to je něco z Tvého okolí, proč ne, ovšem souvislost nevidím. Že Tesla prodělala loni 862 a v roce 2018 dokonce 978 milionů dolarů je snad všeobecně známý fakt, kterej pokud nevíš nebo si nejsi schopnej zjistit a chceš to po mě, ukazuje, že si nemáme dál co říct.

23

Odpovědět

+witty1Tvůj zdroj? Protože obecně známou věcí je také to, že lidé se vyvinuli z opic. A hádej co? Nevyvinuli. :)

22

Odpovědět

+AhAPokud jsi nečetl několik let noviny a nedíval se na televizi ani na net, tak nemá smysl ti něco vysvětlovat. Člověk který není schopen zadat do google tři slova, by mi stejně napsal, že ČTK, Reuter, CNN, Hospodářské noviny atd. pro něj nejsou zdroj.

15

Odpovědět

+witty1Tvůj zdroj?

12

Odpovědět

+AhA:-) Papa. Na rozumnou diskusi musí být dva.

25

Odpovědět

+Witty1Proto odcházíš? Protože si svou neschopnost umíš přiznat? :)

13

Odpovědět

+witty1prečo odpovedáš na mňa ? Ale pridám sa kľudne.
Prekázala zisk posledné dva Q, takže pracuješ s starým info.
Do čoho investuje nie malé peniaze do nových GF, posledná GF Shanghai "a predsa vykázala zisk" a teraz sa začína stavať GF Berlin do toho dokázal vyrobiť 3 modely auta, ďalšie 4 modely + ATV je vo vývoji, to nieje strata ako sa tu písalo ale investícia do vývoja, tá je vždy "stratová" podľa papierov ale zisková v budúcnosti.
Osobná skúsenosť, firma v ktorej som pracoval bola 100% v zisku oproti plánom pretože sa návrh a stavba autonómnej haly preložila do nového FY, prišla hala a do toho nové projekty v aktuálnom FY a firma bola -100% v strate oproti plánom kvoli novým projektom ktoré podpísali na konci minulého FY a museli do nich investovať. Výsledok ? Firma vykázala zisk 100% oproti plánom, potom -100% oproti plánom, predelali miliardy CZK podľa teba ?
Ja viem ako je na tom tá firma teraz, čo myslíš, predelala ?

32