TableTop: Takenoko

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:302
Počet zobrazení:11 649
Je tu další díl TableTopu a poprvé jsem se ujal překladu já. Tentokrát si Wil Wheaton a jeho tři hosté, ze kterých vám bude pravděpodobně nejpovědomější Harley Morenstein, který se u nás objevil díky pořadu Epická žranice a zahrál si ve webseriálu Video Game High School, zahrají skvělou deskovou hru Takenoko. Sám ji již pár týdnů vlastním a musím říct, že sice není nikterak dlouhá a pravidla pochopí většina lidí již během první hry, ale přesto v ní hraje mimořádně důležitou roli taktika a celá deskovka je krásně zpracovaná. Navíc máte i dnes možnost pořídit si tuto hru s výhodnou slevou 20 % (více informací najdete pod videem) a pokud z této epizody TableTopu přesně nepochopíte pravidla, můžete si je nastudovat zde.

Přepis titulků

Kdysi dávno daroval čínský císař japonskému císaři pandu velkou. Oba císaři si plácli, což bylo tehdy naprosto běžné, a pro obě země nastala doba bezmezného míru a prosperity. Japonský císař se chtěl svým darem náležitě pochlubit, a tak vypustil pandu do svých císařských zahrad. A najednou přišly problémy, protože kromě toho, že pandy velké rády řeší složité diferenciální rovnice, milují také požírání bambusů, čímž přivádí k šílenství císařského zahradníka.

V dnešním TableTopu se Harley Morenstein, Rosanna Pansino, Drew Roy a já vtělíme do pandy, zahradníka i samotného císaře, neboť budeme pečovat o zahradu pěstovat a žrát bambus, nebo jak tomu říkají Japonci, Takenoko. Takenoko je překrásná desková hra s japonskou tematikou, kterou vytvořil Antoine Bauza, autor deskovek 7 divů a Tokaido. Víte, jak jsem mluvil o té malé roztomilé pandě?

Tady je! Ahoj, pando. Ahoj, Wile Wheatone! Líbíš se mi. Ty mně taky, Wile Wheatone! Konečně si spolu můžeme zahrát! Jsem rád, že jsi tady. Teď ti povím pár svých nestoudných tajemství. Panda chodí po císařské zahradě a snaží se sežrat všechen bambus, který tam roste. A tenhle zahradník z toho nemá vůbec radost. Jsem zahradník a miluju pěstování bambusu!

Tak si najdi něco, co tě bude činit šťastným. Já nechci být šťastný. Chci pěstovat bambus! Body můžete v této hře získat třemi různými způsoby. Zahradník chce vypěstovat různé druhy bambusů do určité výšky. Např. dva růžové bambusy o výšce tří dílků. Jenže panda chce bambusy pro změnu žrát. Např. dva dílky růžového bambusu. Takže si vzájemně oponují.

Ale všichni chtějí potěšit císaře. Císař chce vystavit zahradu dle určitých vzorů. V tomto případě chce mít císař tři žlutá políčka ve tvaru trojúhelníku. Hráč si na začátku každého tahu hodí kostkou počasí. Ta mu dopřeje různé bonusy, které ještě podrobně vysvětlíme. Poté může hráči vykonat dvě z následujících pěti akcí: Může si vzít tři políčka na rozšiřování zahrady, aby potěšil císaře. Může si vzít zavlažování, ke kterému se vrátím.

Může pomocí zahradníka vypěstovat bambus, nebo pomocí pandy bambus sežrat. Nebo si může vzít novou kartu s úkolem. Stejně jako ve skutečném životě potřebujete k úspěchu zavlažování. Aby vám políčka přinesla body, musí k nim být doveden zavlažovací kanál. A bambus roste jen na zavlažených políčkách. Čili hráč, který má ve své moci vodu, může ovládnout celou hru. Jakmile splníte nějaký úkol a vyložíte ho, obdržíte odpovídající počet bodů.

Jakmile vyloží hráč sedm úkolů, hra končí a vítězí ten s nejvyšším počtem bodů. Budeme mít spokojenou buclatou pandu? A zahradníka, který se konečně naučí, jak mít sám sebe rád? Prchne císař z Číny do Japonska? Netuším. To je přece... Nevyptávejte se, já si přišel jen zahrát. A dnes hrajeme Takenoko. Jmenuji se Harley Morenstein a pracoval jsem jako suplující učitel.

Teď cpu do všeho slaninu a opíjím se v pořadu Epická žranice. Já jsem Drew Roy a můžete mě znát jako Hala Masona ze seriálu Falling Skies. Pokud jste mladší, vybavím se vám spíš ze seriálů Hannah Montana nebo iCarly. Já jsem Rosanna Pansino a natáčím vlastní YouTube pořad o pečení s názvem Nerdy Nummies. Takenoko je letos moje vůbec nejoblíbenější hra. Ještě před natáčením jsme určili, kdo bude začínat. Podle pravidel to má být nejvyšší hráč, ale to se mi moc nezamlouvá.

Takže jsme zamíchali tyhle dřevěné žetony a Ro vylosovala pořadí. A čirou náhodou bude začínat právě ona. Takže co bys chtěla podniknout? Nejdřív si vezmu úkol. - A jakýpak to bude? - Pandí. Jeden pandí úkol. Tady ho máš. - Díky. - Není zač. A pak se mrknu na svoje karty, abych věděla, co mě čeká.

Na začátek to není špatný. Mám několik dobře bodovaných úkolů, takže doufám, že je všechny splním. Ale chci víc pandíků. A potom si... Vezmeš tři políčka? Dobrá, tady jsou. HRÁČ SI VEZME 3 POLÍČKA A JEDNO Z NICH UMÍSTÍ NA PLOCHU ZBYLÁ 2 UMÍSTÍ ZPĚT DOSPOD BALÍČKU Dvě vrátíš a jedno si necháš.

- Dáváš ho sem? - Jo. - Dobře. Fajn. A vyroste nám zelený bambus, který nám všem chutná. Harley, hraješ. Dobrá, takže... Mé počáteční úkoly jsou zajímavé. Netuším, jestli jsou dobrý nebo špatný. Tu hru moc dobře neznám. Jako první pohnu s pandou. Ty hned žereš?

Nejdeš na to moc rychle? - Já už jsem takovej. - Dobře. - A tohle sežeru. - Do toho, nech si chutnat. Vypěstovala jsem svůj první bambus, a Harley mi ho hned sežral. To není fér. Já všechno oddřu a on mi to sní. Ještě si prohlídnu ty úkoly. Asi tu hru nechápu tak, jak bych si přál. Zajímavý. Tak fajn. Obnovím v tomto světě rovnováhu a pohnu - tímhle chlápkem sem.

- Takže tam znova vyroste bambus. Dobře, já si vezmu políčka... Po mé levici můžete vidět mnohem sebevědomějšího hráče. A vypěstuju jeden dílek růžového bambusu. A jako druhou akci pošlu pandu... za růžovým bambusem. Jupííí! - A sežeru ho, protože pandám růžovej moc chutná. - To teda! - Mají ho nejradši. - Hodná panda. Snědla jsi všechen růžový bambus.

Ty jsi ale hodná pandička. - Hraješ. - Dobře. Úvodní úkoly byly fajn. Neměl jsem nic extra těžkýho a jelikož jsem hrál jako poslední a viděl jsem, jak se ty políčka rýsujou, vypadalo to celkem slibně. Vezmu si políčka. - Už se nesou! - Dobrá. Tak jo, tak jo...

- Tohle dáme sem. - Dobře, takže vyroste žlutý bambus. - Neboli fritovaný bambus. - To je ještě lepší. Tak to ho musím ochutnat. - Panda půjde... - A sežere ho? Dobře. Na začátku mi přišlo, že prostě musím hnout pandou, abych nezůstal pozadu. Tak jsem to udělal a najednou jsem byl cool. Začíná druhé kolo, takže jde do hry kostka počasí. KOSTKA POČASÍ URČUJE AKTUÁLNÍ POČASÍ KAŽDÉ POČASÍ DÁVÁ HRÁČI URČITOU VÝHODU Tak házej, Ro.

Slunce, slunce, prosím slunce! ŽOLÍK - HRÁČ SI MŮŽE VYBRAT LIBOVOLNÉ POČASÍ JE VYBRÁNO SLUNCE HRÁČ ZÍSKÁVÁ JEDNU AKCI NAVÍC, TA SE MUSÍ LIŠIT OD DVOU BĚŽNÝCH AKCÍ Padl ti žolík a vybrala sis jednu akci navíc. Co to teda bude za akci?

Chci vypěstovat... - Růžovej? - Jo. Růžovej bambus už roste. - Co druhá akce? - Panda ho sní. Růžovej pryč. A už ho má v bříšku. Můžu si vzít kartu? Jednu z těchhle?

Jasně, která to bude? - Pandí. - Pane jo. Dneska si dám pěkně do nosu. Takenoko hraju tak často, že bych je mohl roznést na kopytech. Ale hlavní je, aby se všichni bavili, protože tu vedle mě sedí tři potenciální noví fanoušci téhle deskovky. A o tom je TableTop především. Dobře. Moc pěkný hod.

Máš teleportující pandu. - Můžeš ji dát kamkoliv. - Můžu s ní úplně kamkoliv? - Jo. - A pak na tom políčku něco sní? - Jo. Blesky pandu vyděsí, takže může skončit na jakémkoliv políčku. Jako by se panda teleportovala na jiné místo. Takže buď sežere zelený bambus, nebo bude držet hladovku. - Jen ať se nadlábne. - A je to. Žere každý tah. Mně se líbilo, že všechno sežrala.

Byla to sranda. Jestli chcete být in, musíte ji nakrmit, jenže teď všechno spásla. Tak jo, teď jsem splnil tohle. HARLEY MÁ 3 BODY ZA TO, ŽE SNĚDL 2 ZELENÉ BAMBUSY Teď ten bambus zase vyvrhne. Jo, vracím je do zásoby. - Co bude tvá první běžná akce? - Ještě se mrknu na karty. Mám v plánu nasbírat víc bodů než Wil. Ostatní je mi šumák.

- Rozšiř to. - Dobře. - Teď je můžu... - Jedno někam položíš, ale nesmíš ho dát z téhle strany. Nové políčko se totiž musí buď dotýkat políčka s jezírkem, nebo přiléhat ke dvěma políčkům. Můžeš ho dát sem, ale nic na něm nevyroste, protože není zavlažené, pokud na sobě nemá ikonu jezírka. Ale ono ji tam má.

Takže asi bude zavlažený. JEZÍRKO AUTOMATICKY ZAVLAŽUJE DANÉ POLÍČKO HNOJENÍ BAMBUS ROSTE DVAKRÁT RYCHLEJI OHRADA CHRÁNÍ BAMBUS PŘED PANDOU - A jako druhou akci si líznu úkol. - Který to bude? - Pandí úkol. - Ty jdou dneska na dračku. Hele, mám tu žolíka. Vyberu si...

mraky. HRÁČ SI ZVOLÍ LIBOVOLNÝ ŽETON VYLEPŠENÍ A vezmu si hnojení. A nejdřív ze všeho... pohnojím tohle políčko. Není tam žádný bambus, takže tam můžu dát vylepšení. Pokládání vylepšení se nepočítá do běžných akcí. Jako druhou akci tam pošlu zahradníka. A jelikož je to políčko pohnojené, vyrostou na něm dva dílky bambusu.

A jako třetí a poslední akci si vezmu nové políčko. To-to-tohle jsem nechtěl. Takže sem položíme třeba tohle. Dobře. A na něm vyroste taky zelený bambus, - protože je zavlažené. - Chudák pandík. Má ten bambus přímo před nosem, ale nemůže na něj.

- Lidičky, já bych si tak dal! - Nežer mi bambus! - To je jiný YouTube pořad. - Jo. - Z jiného kanálu. Někde jsem četla, že pandy spořádají denně 9 až 18 kg bambusu. - Wil to za chvíli má. - To teda jo! Já četl, že jedí tolik bambusu proto, že mají tělesnou stavbu masožravců, - ale žerou bambus. - Přesně! - Já to četla taky! - Asi stejná stránka. Tak se podíváme, jaký je počasí.

Super, máš žolíka. Tak jak dneska bude? Vidím to na slunce, takže si nejdřív vezmu políčko. - Takže tam vyroste růžový bambus. - Dobře. Pak si vezmu jeden kanál. - Dám ho sem. - Dobře. - A panda má hlad. - Jo, takže sní ten zelený. Tak jo, 18 kilo není problém. Tak házej, Ro.

Uvidíme, co to bude. Jo! Panda půjde na růžovou. Protože má v bříšku ještě místo. A tohle teď vykadí. Té pandě jsem začala říkat Unchi. Japonsky to znamená kadit. Protože hodně papá a pak všechno vykadí. - To je celá panda. - Mám splněný první úkol. Proč máš za ty bambusy pět bodů a já jenom tři? Růžový bambus je totiž v téhle hře vzácnější. A taky líp chutná.

Růžový bambus je hotová mňamka. Panda ho zbožňuje. Růžovej je prej nejchutnější, ale když v sobě máte zelenej, jste v sedmým nebi. - Zahradník na růžovou? - Na tuhle? - Jo. - Takže zasadí bambus... - na obou růžových políčkách, protože jsou zavlažená. - A teď si... vezmu další úkol. - Zase pandí? - Ty víš, že ho chceš. Ano, chci pandí. Tak ber, dobře.

Mám na sobě pandí barvy, což mi dává výhodu. Navíc vypadám jako rozhodčí, takže ze mě mají určitě nahnáno. Víc bambusu! - A máme tu žolíka. - Takže si můžu vybrat, co chci? Jakékoliv počasí. - Chci bouřku. - Dobře. Panda se strachy pos*ala a pláchla sem. - Ten žlutej snědla.

- Jasně, vem si ho. - Pak chci políčko. - Dobře. - Tady je. - Díky. - Není zač. To položím sem. Dobře. - Tahle akce mi dá modrý dřívko? - Jo, můžeš si vzít zavlažovací kanál. - A mám ho zahrát? - Můžeš. - Hned teď? - Můžeš. - Měl bych dotaz. - Ptej se. Tohle políčko už je zavlažený, ale stejně nemůžu začít od něj?

Přesně tak. Musíš se napojit na existující vodní síť. Takže pokud chceš zavlažit tohle, buď můžeš začít tady a pak to dáš sem a sem, nebo začneš tady a vezmeš to z druhé strany. - Dám ti strategickou radu, ano? - To budeš moc hodný. Pokud se snažíš dostat tenhle tvar a potřebuješ ty tři políčka zavlažit, můžeš ho položit sem, přidáš jeden kanál a hned dostaneš body.

- Takže ty se živíš hraním deskovek? - Tak nějak. Wila se pořád na něco ptám, abych ho rozhodil a abych vyždímal z jeho mozku nějaký informace. Harley, dej na Wila. Pomáhá ti a zároveň pomáhá mně, aniž by to tušil. Jestli ti jde o tohle, můžeš hned zabodovat. Pokud ti o to nejde... Jde mi o to, ale nechci žádnou protekci. Selhal jsem.

A tys mě poučil, takže příště už budu vědět co a jak. - To je slovo chlapa. - Je hodnej, že mi píchnul. Tak to abych se taky pochlapil. Harley na Wila nedal, takže mi vůbec nepomohl. Smekám před ním klobouk, ale radost mi tím neudělal. Můj zahradník je šťastnej jako blecha, protože se na ty čtyři dílky bambusu těšil. Moje panda je vybíravá. Nejdřív si dá předkrm, pak hlavní chod.

Udržuje své chutě v rovnováze. Pořád si lížu pandí úkoly, to je má jediná strategie. Celou hrou se prožeru. Jíst, jíst, jíst. Ham, ham, ham. Celou dobu. Císař je z toho nadšený, takže mám 4 body. Až teď mi došlo, že je tam nějakej císař, kterýho se snažíme potěšit. Chtěl jsem jen krmit pandu. Jsem idiot. Něco jsem splnil. - Blahopřeju.

- Mockrát děkuju. - Dobrá práce. - Harley se v tom vyzná mnohem víc, než jak to vypadá. Chlapům s plnovousem se nedá věřit. Schovávají v něm svá tajemství. Jdeme na to. Díky větru můžu udělat dvě stejné akce, pokud budu chtít. Paráda, padnul mi vítr, takže půjdu dvakrát se zahradníkem a splním úkol. Nejdřív vypěstuje bambusy tady a tady... má taky jeden vyrůst, ale s hnojením vyrostou rovnou dva.

A pak s ním jedu znova a... - To bylo boží! - Wile, sázej to tam! - Pak půjdu sem... - Jo! Takže to znovu povyroste. Tohle sem a tohle sem. Tady by měly vyrůst dva, ale čtyři dílky jsou maximální výška. Takže jsem splnil tenhle úkol. Tudíž vykládám tohohle zahradníka.

Potřeboval vypěstovat čtyři dílky žlutého bambusu na políčku s hnojivem. To se mu povedlo a má z toho radost. - A tím končím. - Ty máš už tři úkoly. - Já jeden, Drew taky jeden. - No, jestli k tomu můžu něco říct... Jasně, jsi na tahu. Dobře ty! Neberu si místo toho hned novej úkol, viď? - Ne, nebereš. - Takže jdu na počasí. - Bude pršet.

HRÁČ MŮŽE PŘIDAT NA NĚJAKÉ POLÍČKO JEDEN DÍLEK BAMBUSU Nechceš to smočit tady? Smoč to tam! Kde bude teda pršet? Z nebe padají padesátidolarovky, takže zcela běžný déšť. A bereš si pandí úkol? Jo, potřebuju ho. - Dobře, vem si ho. - Tak jo. Panda se přesune sem.

- A žere. - Jo. - Ty máš na kartě dva žlutý dílky? - Tohle asi nebudete čekat, ale bum! Hustě! - Fajn. - Tak a teď... - To už je všechno. - Jasně, byl jsem rozežranej. Ro, hraješ. Prosím, prosím, prosím! Kam bys chtěla pandu odblesknout?

Jsem tak trochu odpadlík, protože jako jediná nemám vousy. Snažím si vypěstovat svůj vlastní porost... ale nefunguje to. - Pošlu pandu hned vedle. - Sem? - Jo. Takže spapá jeden žlutý. To by byla bouřka... Fajn, dobře. - To jsou tři. - Máš duhovou pandu? - Mám. - Tak to blahopřeju.

- A zahradník... půjde na růžové políčko, to nejdál ode mě. Takže jeden dílek na všechny tři růžová, protože jsou zavlažená. Sem a sem a sem. - Můžu si vzít nové políčko? - Jasně. Děkuju. Dám tam tohle, protože je i s jezírkem. - Takže další bambus. - Ty ses do toho pěstování nějak ponořila. - Tak jo, fajn.

- Dobře, jdu na to. - Bonusová akce. - Využiju sílu vody. No jasně. A ten kanál položím sem. Jo, dobře. Tím splním tenhle úkol. Je to tak? Musím říct, že jsem Harleymu ten úspěch s políčkama docela přál. Přišlo mi, že té hře moc nerozumí, takže jsem z toho měl radost. Mrknem se na to.

Takže máš tyhle dvě a tyhle dvě. Všechna ta políčka jsou zavlažená, takže dostáváš 5 bodů. - Pak splním tohle. - Cože? V pohodě. Možná tomu trochu rozumí, nebo má jen kliku, ale nevadí. Další 3 body, to je boží! - Pak splním tohle. - Nekecej! Vážně? Takže další 3 body pro tebe. Právě nás převez. Tohle se jen tak nevidí - a začínám mít strach.

- Měl štěstí na karty. Žlutá, žlutá a žlutá. Všechny možné tvary, vše zavlaženo. Je to fakt síla. Statisticky to bylo naprosto nepravděpodobné. V balíčku je šest karet se žlutými políčky, tři si vytáhnul a splnil je všechny naráz. A teď už je mi všechno jedno a odcházím... Páni, Harley, to je bomba! Díky, od tebe ta pochvala potěší. Včera jsem tuhle hru ještě ani neznal.

To je fakt pecka. Teď jsme všichni pod pořádným tlakem. Parádní tah! Tak, teď už aspoň víme, že je Harley čaroděj. Nevěřím tomu, že mě někdo dohoní, ale Wil zná tu hru mnohem líp než já. Třeba je tam nějaká karta, o který nemám tušení. Třeba se z někoho najednou stane Cylon. Pořád má hlad, takže s ní pohnu a sním tenhle.

Tenhle vykaďká. A mám splněno tohle. - Doháním tě. - Jo, oba máte 18 bodů. - Půjdu se zahradníkem. - Správně, Harley, skóruješ. Mňam, mňam, mňam. Panda se nažrala a zaslouží si bodíky. A teď se přesune sem. - Bum! - Bum! 5 bodů. - Trochu se napapká. - Mňamka. A mám tohle! Půjdu sem a zahradník vypěstuje bambus, takže mám body.

Jestli splní Harley další úkol, bude jich mít sedm a končíme. Takže bychom na něj měli něco vymyslet. Harley si podle mě schovává karty do vousů. Tak jsem to zkusila. Chtěla jsem zjistit, jestli tam něco nemá, ale bohužel už je stejně všechny zahrál. Tohle je moc těžká karta. To nikdy nevypěstuju, takže si musím vybrat nový úkol. Zůstanu věrná svým pandám?

- Jo. - Jo? Jo. Zase ta za 3 body, co? Bez komentáře. Kam se vydá panda? K téhle vysoké zeleni. - Jeden dílek sežere. - Dobře. - A teď hraje Harley.

- Už jsem toho udělala dost. Tak jdeme. Teď můžeš pandu někam přepandovat. Furt samý blesky! - Jo. - Podělaná bouřka. Děláte při natáčení Falling Skies občas podobný zvuky? Znáš Grega Beemana. Ten dělá každej den všechny možný zvuky. Stačí mu říct jakýkoliv zvíře a on ho předvede. Sice jsem tu hru vůbec neznal, ale nejspíš vyhraju.

Podcenili mě a já je za to ubambusuju. Půjdu naproti svému osudu. Takže jdeš sem a jeden užereš? A je to tady. Jo. Parádní tah. Takže... Ty teď dohraješ svůj tah a pak mají všichni ostatní ještě jeden poslední. Od císaře dostáváš 2 bonusové body. Za to, žes byl nejrychlejší.

Císařovi jsi tím udělal velkou radost. Pan zahradník půjde sem. Takže další bambusáky. - A splním ještě tohle. - Děláš si srandu? Takže tuhle hru budeme dohrávat asi jen proto... Ty jseš zkušenější hráč. Můžete s tím ještě něco udělat? Tohle je skoro, jako kdyby Wil přišel do Epický žranice a přechlastal mě. Přesně to se teď děje.

Cítím se trochu provinile. Nejdřív si líznu nový úkol. Vezmu si asi... Usilovně přemýšlím, jakou kartu si mám vzít. Panda je ze hry. Tu bych už stejně nesplnil. Za úkol s políčky bych sice mohl dostat víc bodů, ale myslím, že se mi spíš povede splnit úkol se zahradníkem. Takže si vezmu zahradníka a snad budu mít kliku. Dobře.

Jo! Pohnu se zahradníkem. Ten vypěstuje bambus. A i když už je to fuk, získám pár bodů navíc, protože mám čtyři dílky bambusu na žlutém políčku bez ničeho. Tím svůj tah končím a může na to vlítnout Drew. Dobře. - Ze všeho nejdřív začnu... tímhle. - Nasbíráš nějaké body? Dobře!

Dalších 5 bodů pro tebe. A vezmu si... Vytáhnul jsem si v daný situaci asi nejlepší možnou kartu. Mám to za 8 bodů, takže když už nevyhraju, budu aspoň druhej. - Něco nám tu vyroste, takže... - Bum! Páni! Parádní karta! Doufal jsem, že si ji líznu já! To je dost bodů. Mám z toho radost. To je v celé hře nejbodovanější úkol. - Jo, ten pocit za to stál.

- Paráda. - Dobrá práce. - Mohli byste to na chvíli pauznout? PANDÍ ROZHODČÍ TO JDE PRO JISTOTU ZKONTROLOVAT VYDRŽTE Měl jsi z toho hroznou radost, stejně jako my ostatní. Ale byli jsme upozorněni na to, že musíš mít čtyři po třech, a ne čtyři po čtyřech. Nevšimli jsme si toho. Těšil jsem se, že dostane Drew spoustu bodů, i když by to na výsledku stejně nic nezměnilo. Ale úplně jsem přitom zapomněl, že musí ty bambusy být tři dílky vysoké, a my jsme je měli čtyři dílky vysoké.

- Promiň, kámo. - Vážně? Vy mi těch 8 bodů vezmete? Zrovna když jsem se pochlapil. Neudělal jsem nic úžasnýho, ale tohle byla má chvíle. Málem to tam padlo. Ale teď mě porazíte. Jasně, jasně... Takže pro diváky u obrazovek: tři jsou o jeden míň než čtyři. - Přesně tak. - A taky vám chci říct, že když nebudete mít u hry rozhodčího, v klídku vám to projde.

Jo. "V Carcasonne přece není žádný parkování." "Ale je, každej mi navalte 500 dolarů." - Ro, copak uděláš? - Zůstanu u slunce. - Dobře. - Takže mám tři akce. Nejdřív posunu pandíka na zelenou. - Panda na zelenou. - Sežeru bambus. - Páni, dvojitej cheeseburger.

- Poslední svačina, už má dost. A mám 3 body. - Vidíte to? - Jo, máš 3 body. A pak zkusím trochu zariskovat... a líznu si... modrou kartu. A teď si vezmu políčko. Moje poslední šance. Pak je konec. Snad tam bude růžovka.

Prosím, prosím... Cože? - To ne! - Ne! To je ale kolo... Fakt příšerný kolo. Tak si spočítáme body. Ty nám je řekneš až na konec. - Dobře. - Teď se dozvíme, o kolik bodů nám to Harley natřel. Já tu mám 10, 20, celkem 27 bodů. Tak co, Drew?

Já jich mám 23! Dobře, 23 bodů. Fajn. - 24. - Ro, ty máš 24 bodů. Chci odvetu, ale nejdřív si nechám narůst plnovous, abych měla nějakou šanci. Pak se těšte. Teď budu potřebovat počítadlo a svou velkou modrou kalkulačku, - abych mohl spočítat Harleyho body. - Nemá tu někdo Abiscus? Abacus, chytráku.

Ty tady máš 10, 20... do háje, celkem 39 bodů! Harley, jsi vítězem dnešního klání v Takenoku. - Gratuluju. - Díky moc. Doufal jsem, že budeme kamarádi, - ale teď mě nejspíš nemůžete ani cejtit. - Ne, to se fakt nedá. - Pěkně jsem si vás povodil. - Já chci být tvá kámoška, máš kouzelné vousy. Už to tak vypadá. Vítejte na Gauči poražených, je to můj druhý domov. V TableTopu může bohužel vždycky vyhrát jen jeden, ale ty na mě tím smutným pandím pohledem přenášíš špatnou náladu.

Tady máš něco na spravení nálady. Odnes si domů tuhle malou pandu. Když se ti tak líbila. A Drew? Pro tebe tu mám dekorační bambus. Zrovna potřebuju nějak přehradit pokoj. Takže se ti to šikne. Já teď poběžím dolů, abych mohl Harleymu předat zaslouženou cenu.

Vy se tu mějte hezky a srdečně vám děkuju za to, že jste dnes přišli. - Není zač. My děkujem. - Díky za pozvání. - Páni. - Ham, ham, ham... - Brzdi, pando. Klídek. Fuj! Harley, po tom senzačním tahu, kdy jsi splnil tři úkoly naráz, by mě upřímně mrzelo, kdybys tu teď nestál zrovna ty. Na to, že jsi tu hru sotva znal, ti šla fakt skvěle.

Jsi rozený hráč. V loňské řadě TableTopu jsme každému vítězi dali do ruky překrásnou drahou trofej, která nás stála jmění, takže jsme si ji museli brát zpátky a vítěz nic neměl. Ale chci, aby tobě něco na památku zůstalo. Takže jsem doma rozbil prasátko, abych mohl pořídit tyhle boží certifikáty úžasnosti! Tenhle TableTop certifikát ti už nikdo nevezme a máš na něm potvrzeno, že jsi náš šampion.

Ještě ti ho podepíšu, aby to bylo věrohodné. A zapečetím ho, takže bude i notářsky ověřený. Můžu? Tady to je. Nakreslil jsem tě tam v amišském stylu. Teď prosím prones vítězný proslov, bylo to zasloužené. Nejdřív musím poděkovat za tohle. Trofej bych totiž nemoh střelit na eBayi, ale o tvůj podpis bude určitě zájem. Nezapomeňte sledovat Epickou žranici. Wil Wheaton je teď můj kámoš. protože jsem ho porazil v jeho vlastní hře.

Zapomněl jsem něco? - Umíš vařit? - Umím. - U nás na webu totiž prodáváme i kuchyňské sady. - Vážně? A když budeš každý pátek sledovat youtube.com/EpicMealTime, naučíme tě vařit. - Máme tam parádní recepty. - Ještě něco? Bylo to zasloužený. Zasloužený. Jsem mistr Takenoka! Děkujeme za pozornost, na shledanou u dalšího dílu a do té doby...

nezapomeňte hrát! Pokud vás tato hra zaujala, můžete si ji ihned zakoupit s výhodnou 20% slevou! Více informací najdete v textu pod videem. Překlad: BugHer0 www.videacesky.cz

Komentáře (48)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ak sa nemýlim, tak pande podľa pravidiel "nechutia" spodné časti bambusov. Tie môže jesť iba v prípade, keď sa zľakne búrky :)

00

Odpovědět

Nevím, kde jinde se ptát a hledání je bezvýsledné, takže: Nevíte někdo o deskové hře, docela asi i staré (hrával jsem to snad 10 let zpátky), ve které jste v podzemní kobce, máte svého hrdinu a chodíte po dungeonu chodbami s tím, že střed se dal otáčet a tím se uzavíraly/otevíraly chodby do části sklepení? Bylo to samozřejmě fantasy a myslím, že člověk měl své hrdiny namalované na kartě snad, nebo jen figurky, to už si nepamatuju.

00


Odpovědět

+oletadelkuPřesně tohle, díky moc!

00

Odpovědět

Pri otocnom dungeone na napadne prve toto: www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/dungeon-twister-632

00

Odpovědět

Tak TableTopu jsem si tu nikdy nevšim, ale tak od pondělí jsem sjel všechny vámi přeložené díly, takže díky... a tož dobře to mají udělané. Pár her už mám navybíraných, takže nejspíš budu po celý rok blízkým na narozeniny nadělovat po jedné hře, všichni budeme spokojeni, ale nakonec jen já budu vládnout všem :D Osadníci už nás asi moc nebaví, i když já je pařím po netu furt, ale tak to ztrácí samozřejmě spoustu důvodů, proč hrát společenské hry, takže díky za super pořad, který příšel vhod. Tohle by tu určitě nemohlo chybět.

Btw... ty slevy u starších videí stále platí nebo jak? :)

60

Odpovědět

Díky za pochvalu. ;-)

Do zítřka ještě platí sleva na Temné znamení. Předešlé už vypršely.

30

Odpovědět

+BugHer0Jo, občas umím být i hodný kluk ;)

Oukej díky. Možná by nebylo od věci to u těch starších videí zeditovat, ale to je na vás.

11

Odpovědět

+BugHer0Hotovo. ;-)

10

Odpovědět

1:12 není japonská tématická, ale s japonskou tématikou

10

Odpovědět

Máš pravdu, díky. ;-)

20

Odpovědět

Odpovědět

Prosím vás, můžete ty odkazy nastavit tak, aby se otevřely v nové záložce? Není to poprvé, co jsem se na deskovku chtěl během videa kouknout a otevřelo se mi to ve stejném panelu.

51

Odpovědět

Osobně jsem v dnešní době, kdy má každý prohlížeč panely, zvyklý, že když něco otevírám, automaticky klikám kolečkem u myši. Myslím, že to tak má dost lidí a tohle nastavování snad není až tak nutné...

261

Odpovědět

+BugHer0Jenže ne každá myš to takhle má. Moje myš se kliknutím na kolečko přepíná z hrubého posunování na plynulé posunování. Ale ok, příště na to budu myslet a otevřu si to přes pravé tlačítko.

06

Odpovědět

+BugHer0Promiň, ale když to změním, zase bude někdo psát, že je otravný, jak to vyskakuje do nového okna. Ten odkaz je na koupi hry a většina lidí na něj bude klikat stejně až po zhlédnutí videa.

81

Odpovědět

+BugHer0Radši neměnit. Ajťáci jsou na tohle alergičtí - když za ně někdo rozhoduje, jestli se to otevře ve stejném, nebo v jiném panelu. A mně taky uchází logika takového jednání (kromě toho, že je to dobré pro web, protože odkaz někam do pryč nezapříčiní odchod z webu). Když si to můžu kliknout kolečkem, tak proč to dávat i primárně? Pak je to akorát otravné.

Tvá myš je ovšem nějaká výjimka. V takovém případě bych ji buď přeprogramoval, nebo koupil jinou.

40

Odpovědět

+BugHer0btw Persekutor, tu funkci prostredniho tlacitka si muzes zmenit, minimalne ja bych to udelal, nikdy jsem nepocitil vyhodu v meneni na plynule posunovani :D

00

Odpovědět

Jo jo, finta s kolečkem, ta je zapeklitá. :) Jsem se za poslední rok dostkrát udivil, kolik lidí tuhle fintu nezná/nepoužívá, tak mám pro tebe pochopení, byť jsem myslel, že už je to několik let zajetá věc. ;)

Btw. Tím "z hrubého posunování na plynulé posunování" myslíš scrollování?! Když úplně stejně klikneš tím blbým kolečkem na odkaz, tak se ti nepřepne "z hrubého posunování na plynulé posunování", ale otevře odkaz v novém panelu. Moje blbé kolečko teda dělá obě věci, určitě i to tvoje. Zkus to, uvidíš! ;)

40

Odpovědět

I když koukám na každý díl, tak jsem si až dnes v titulcích všiml, že má pořad pod palcem kromě Willa taky Felicia Day:)

40

Odpovědět

Jo jo, je to z produkce jejího YouTube kanálu Geek and Sundry. ;-)

30

Odpovědět

Dýl jsem Harleyho bez nadávání a chlastání nikdy neviděl :D i když nevim, co jim dávaj do těch hrnků :D

100

Odpovědět

Moc dlouhé. Nepouštím si to a dávám nejnižší hodnocení. Dávejte sem videa co maj max 3 minuy. Nemám na to čas.

Buďte dobří

3118

Odpovědět

Je mi ukradená tvá arogance či vtip, ale jaké Ty máš právo špinit Aštarovo jméno ! Hanebníku, odpadlíku, bezvěrče !

621

Odpovědět

Dávejte jenom tak dlouhé videa, ať to tady AstarSeran přestane navštěvovat a psát blbosti!

90

Odpovědět

Po tyhle hre uz pokuku asi pul roku, skoda ze postovny smazne tu slevu a nevim, co bych si vybral do 2k, protoze ty hry co chci maj zrovna v tomhle obchode docela predrazeny, ale jeste to tam prosmejdim. Jinak ted nakupu hodne v aukci na strankach s databazi deskovek. Daji se tam sehnat dobry hry za slusny penize. Minuly tyden jsem tam koupil Temne znameni za 300kc v cz a bylo nehrany jen rozbaleny z plastu, ale vnitrek nebyl ani vybalen. Jinak jsem tam treba jeste sehnal Bang komplet za 200kc, Stanice paranoia + sada pro preziti za 400Kc, rozsireni do Carcasone za 180-200kc,... Jinak me z me sbirky nejvic bavi Zachranari, Civilizace, Vladce Tokia (mam i rozsireni s pandou a halloween), Bang Dice a Munchkin (mam 1-5 + Bites 1+2). A ted mam na ceste Ghost Stories (luxusni hra i kdyz docela tezka) a chci Arkham horror, Warhammer diskwars a Zombicide 2.

21

Odpovědět

Když si necháš hru poslat na některou pobočku Uloženky, slevu ti to nesmázne. ;-)

32

Odpovědět

+BugHer0Ted jsem tam objevil Krosmaster: Arena, takze to nakonec bude bez postovnyho, ale rekl jsem to kamaradovi a on by chtel taky to Temny znameni a prisli jsme na jeden problem. Aby nemusel platit postovny tak dame vsechny tri hry do jedny objednavky, ale slevovy kupon muzem pouzit jen na jednu hru. Jde to nejak udelat abychom mohli uplatnit na jednu objednavku obe slevy?

20

Odpovědět

nejlepší hra je Duch! :D Aneb nejvíc sranda na pragonu ever :D vždycky prolejzat všechny stoly tam a hledat tu hru abychom si ji mohli zahrát... :D

34

Odpovědět

Dva postřehy:
1. Ta hra je super a v nejbližší době si ji rozhodně pořídím.
2. Měla bych se přestat dívat na TableTop, neboť pět Dixitů, Munchkin a Zombie Dice (krom jiných) vedle v poličce značí, že mi pravděpodobně chybí nějaká záchranná brzda, která člověku zabrání kupovat si každou zajímavou deskovku, kterou uvidí.

311

Odpovědět

To mi povídej. Od té doby, co jsme to sem začali dávat mám už doma Smallworld, Dixit, Zombie Dice, Bylo nebylo, Munchkin, Temné znamení a Takenoko a do toho ještě pár deskovek, který jsme tu zatím nepřekládali. Každopádně toho nelituju a stal se ze mě nadšenec. Sice je to drahá sranda, ale přijde mi to jako mnohem lepší investice než do nějaké PC hry. Většina těch deskovek se dá hrát furt dokola a člověka pořád baví nehledě na to, že je u toho pěkně "sociální". Já si třeba zvyknul pořádat tu a tam "game night", kdy se nás 4 - 6 sejde a celej večer hrajem, kecáme a popíjíme a je to super.

Co je z toho všeho tvoje nejoblíbenější hra? ;-)

402

Odpovědět

+BugHer0Jestli máš takovýhle štěstí na velkej počet lidí tak hrozně moc doporučuju Game of Thrones, mám doma dvě plný skříně her, ale co se týče herního zážitku tak GoT u mě jasně vede. Je to sice na dlouho, ale po 3-4 hodinách hraní se vás 5 ze 6 bude cítit podvedeně a zrazené a jeden štastný člověk si bude říkat jak všechny převezl. Je to jedna z nejlepších her na interakci mezi hráči.

130


Odpovědět

+BugHer0Na tu mám zálusk, ale nejdřív potřebuju dokoukat seriál, abych se nesházel s lidma, co to mají načtené a nakoukané a nedozvěděl se při hře tunu spoilerů. :-)

81

Odpovědět

+BugHer0Doteraz som váhal pre ten prvý detský dojem, ktorý má na svedomí tá výtvarná stránka, ale video ma presvedčilo, že Takenoko putuje do wishlistu :-) ....a má to na svedomí Bauza, autor mojich obľúbených Ghost Stories, tak to predsa nemôže byť zlé....a súhlasím, začína sa tento koníček predražovať. Zo začiatku stačila jedna polička na pár krabíc a dnes už majú stolové hry vyhradenú vlastnú skrinku :-)

60

Odpovědět

+BugHer0Právě že výtvarne je to krásný a má to i nádherný balení a praktickou krabici. U Civilizace mě štvalo, že to má krabici úplně na pytel a všechno musí mít člověk v sáčcích, kterých navíc není ani dost.

Podívej se na https://onedrive.live.com/redir?resid=199B1FD81B7E4C74!1415&authkey=!ADszHJjWmzD4xmE&v=3&ithint=photo%2c.jpg" rel="nofollow">tohle. ;-)

10

Odpovědět

+BugHer0pekné, pekné.... Ono tieto platové poradače sú fajn, ale potom príde nejaké rozšírenie a aj tak to všetko musí človek nasypať do sáčkov, ak to chce narvať do jednej krabice :-)) Inak, keď to vidím tie priehradky s farebnými bambusmi, napadol ma Ticket To Ride ako tip pre ďalšiu epizodu Tabletopu. To je myslím si prístupné aj pre úplných začiatočníkov a jazykovo nezávislé (bez textu).

10

Odpovědět

+BugHer0Máme v plánu. ;-) Taky vlastním a má i verzi s komplet českými pravidly. Navíc má být letos nějaké mistrovství ČR. ;-)

10

Odpovědět

+BugHer0jo uz zacala kvalifikace, turnaje trvaj az nekdy do zacatku kvetna a na konci kvetna je finale. Jinak TtR ted slavi 10 let a vysla k tomu vyroci hodne povedena edice.

10

Odpovědět

+BugHer0Mám z nich nejradši Dixit. Člověk u toho popřemýšlí, zasměje se, většinou díky té hře parádně plyne konverzace a ty ilustrace jsou prostě nádherný. (Ne nadarmo už jsem do něj naházela tolik peněz, chybí mi už jen Dixit 2 :D ).
Jinak Game of Thrones jsem zakoupila v nějakém eshopu ve slevě a ač ho tu mám už pár měsíců, tudíž i po čas několika herních večerů, ještě jsme ho nehráli. Jako vypadá skvěle (rozhodně nejrozsáhlejší hra co mám), ale většinou hned na začátku zkejsneme tak dvě hoďky u Dixitu, pak dáme Munchkina, tohleto, támhleto a na nějaký velký několikahodinový rozehrávání nějak není čas. Ale on se jednou najde.
V každém případě už mám Takenoko v záložkách a hned jak se někde objeví nějaká volná korunka, neváhám :) I to balení je parádní.

00

Odpovědět

Záchranná brzda je to nejjednodušší, až dojdou prachy, už kupovat nebudeš :)

10

Odpovědět

Musím říct, že s tou slečnou bych se nemohl bavit déle, než pár minut, aniž bych se k ní nezačal chovat jako ke čtyřletému dítěti. Brrr.

3414

Odpovědět

Ale dyť vona je ťaková jožťomijoučká...

249

Odpovědět

+CardTo nepochybně je.

143

Odpovědět

Škoda, že není TableTop překládaný chronologicky - spousta skvělých videí tu chybí, hlavně na klasické deskovky :(

271

Odpovědět

Snažíme se vybírat hlavně deskovky, které se u nás dají (v případě, že člověka při sledování zaujmou) bez problémů sehnat, ideálně kompletně v češtině. Ale neznamená to, že ty díly, co jsme přeskočili, nikdy nepřeložíme. ;-)

610

Odpovědět

+BugHer0No, já měl na mysli opravdu ty klasické, tj. Osadníky z Katanu a Carcassone, ty mi asi chybí nejvíc (doufám, že jsem je někde nepřehlédl teda :D ).
Což má většina z nás léta doma a určitě jsou k sehnání všude...
Ale chápu, že jsou preferované ty, ke kterým se podaří domluvit i slevovou akci, to je vždycky fajn :idea:

193