Zima mrtvýchTableTop

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 66
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:129
Počet zobrazení:15 109

Dnes na Wila a jeho hosty čeká hra plná zombií a nebezpečí, ve které budou muset táhnout za jeden provaz. Nakonec se ale možná ukáže, že byl mezi nimi zrádce.

Zima mrtvých je kooperativní hra s postavou zrádce, ve které se snažíte přežít v postapokalyptickém světě, který je plný zombií a kde nástrahy a nebezpečí číhají na každém kroku.

Na Mindok.cz si tuto hru můžete prohlédnout a případně si tam i najít, kde všude se prodává – a pokud vás zaujala, tak si ji třeba rovnou objednat z některého e-shopu.

Přepis titulků

Byl jsem v prváku nebo druháku na střední, když jsem poprvé viděl Úsvit mrtvých. Mnoho dalších let jsem pak byl zombie fanda. Psal jsem příběhy o zombiích, četl jsem příběhy o zombiích, pokud v něčem byly zombie, tak jsem si to přál mít. Ale v posledních několika letech jsme se dostali na vrchol zombie éry. A pravdou je, že už mě zombie nebaví. Živí mrtví jsou metaforou konzumerismu, konformity, militarizace a nevšímavosti.

V popkultuře nejsou zombie nic víc než nohsledi na pozadí. Zábavní průmysl v nich vidí jen příležitost, jak vydělat na nenasytném hladu po příbězích, který připomíná chování zombií, ve kterých je skupinka lidských přeživších postavena proti neúprosnému, nekonečnému davu bez tváře plnému vzájemně zaměnitelných, kolébajících se záporáků. Ale jednou za čas prorazí tuto zatvrzelou zeď posílenou hipsterským cynismem, kterou jsem si kolem své kolonie postavil, a připomene mi, že se vracíme k příběhům, ve kterých zombie ohrožují naši existenci.

Protože i když nemrtví výslovně nezastupují nějaký složitý a dosti specifický komentář moderního světa, mohou zastupovat čas, stárnutí, hlad, zoufalství a jakoukoliv existenční hrozbu, které se bojíme, když je tma nejtemnější a my nemůžeme najít světlo.

Dnes se ke mně přidají Dodger Leigh, Grant Imahara a Ashley Johnson, abychom prozkoumali hru, která nás dostane do hlubin našich obav během té nejhorší zombie apokalypsy. Jako by ale nestačilo, že musíme zůstat naživu a odrážet nemrtvé, jeden z nás může pracovat proti nám a zajišťovat, že nikdo z nás tuto Zimu mrtvých nepřežije. Zima mrtvých je kooperativní hra se zrádcem, kterou vymysleli Isaac Vega a Jonathan Gilmour.

Má jeden z nejlepších žetonů začínajícího hráče, co jsem kdy viděl, a odehrává se v postapokalyptickém světě, kde zombie přemohly lidstvo, jehož naděje poblikává strachy a snaží se přežít Zimu mrtvých. Tato deska je naše jediné útočiště v této hororové pustině, kde se nás nemrtví snaží zničit. Je to bunkr přeživších lidí a jmenuje se Kolonie. Jak už tomu v tématických kooperativních hrách bývá, máme tým hrdinů, kteří spolupracují proti hře, která se nás snaží zabít.

Jako tým sdílíme suroviny a strategizujeme. K výhře ale musí každý hráč splnit vlastní tajný úkol, a navíc i hlavní úkol skupiny. V každém kole se hráči postaví hrozivému balíčku krizových situací, které se pořád objevují. Jako by nestačilo, že umíráme a zombie nám chtějí sníst mozky, navíc musíme léčit smrtící infekce, opravovat chátrající opevnění a ve zmrzlých pustinách hledat ztracené přeživší.

Je to kolotoč bídy a utrpení. Abychom získali cenné suroviny, které potřebujeme k překonání krizí, budeme sbírat předměty v ruinách bývalé civilizace. Na benzinkách budeme hledat zbraně, ve školách a knihovnách zase léky, a budeme se snažit najít něco k jídlu, ideálně ne lančmít. Budeme se pohybovat po plánu, hledat suroviny a utíkat před zombiemi. A snad najdeme ten nejméně hrůzný odrazový můstek pro skok lidstva do temnot záhuby.

Je to hra plná radosti. Kdo přežije až do chladného rána a kdo se navždy ztratí v temnotách? To zjistíme u Zimy mrtvých. Jmenuju se Dodger, jsem YouTuberka, soustředím se hlavně na herní věci, ale dělám i nerdské věci okolo, třeba DIY a tak. A už jsem tu byla v první sérii a byla to legrace.

Jmenuju se Grant Imahara, na kanálu Discovery jsem uváděl Bořiče mýtů. A v první sérii TableTopu jsem tady hrál Small World. Jmenuju se Ashley Johnson a jsem herečka. V TableTopu už jsem byla, hrála jsem Alhambru a prohrála jsem. Hrajeme scénář "Příliš mnoho hladových krků". V Kolonii je prostě moc lidí a je těžké je nakrmit. To přesně ale musíme. A musíme přežít pět dnů. Naše morálka začíná na sedmičce, prima.

HRA KONČÍ, POKUD MORÁLKA KLESNE NA NULU - Teď míchám tajná tajemství? Tajné úkoly, zapomněl jsem, jak se to jmenuje. TAJNÝ ÚKOL: KAŽDÝ HRÁČ MÁ VLASTNÍ CÍL, KTERÝ MUSÍ SPLNIT DO KONCE HRY Máme pět karet a jedna z nich je zrádce. Takže je velice pravděpodobné, že ve hře budeme mít zrádce. ZRÁDCOVSKÉ TAJNÉ ÚKOLY: NĚKTERÉ CÍLE VYŽADUJÍ ZRADU SPOLUHRÁČŮ, ABYSTE VYHRÁLI Dodger, vybírej moudře. Ashley, vybírej moudře.

Grante, vybírej moudře. Wile, vyber si Wesleyho. PŘÍPRAVA HRY: KAŽDÝ HRÁČ DOSTANE DVĚ POSTAVY A PĚT NÁHODNÝCH PŘEDMĚTŮ Postava s nejvyšší... Co je to? Asi charisma. Postava s nejvyšším vlivem jede první. Z nějakého důvodu je to voják. Možná za to může jeho zbraň. - Grante, za koho hraješ? - Mám Thomase Hearta, vojáka. Je skvělý, má vysoký vliv.

A pak tu mám Andrewa Evanse, farmáře. V ničem moc nevyniká kromě hledání jídla. - A o tom tenhle scénář bude. - Ale nikdo ho nemá rád. Vezmi si žeton začínajícího hráče. No tak. Chtěl jsem si hrát na Ramba. Pardon. Obvykle při této hře hážou všichni hráči kostkami najednou, ale kvůli tomu, abyste to dobře viděli, budeme házet postupně.

Grante. AKCE VYŽADUJÍCÍ POUŽITÍ HRACÍ KOSTKY: ÚTOK, ZŘÍZENÍ ZÁTARASU, PROHLEDÁVÁNÍ, ÚKLID ODPADKŮ, PŘILÁKÁNÍ ZOMBIE HRÁČ HÁZÍ KOSTKOU ZA KAŽDOU SVOU POSTAVU PLUS JEDNOU NAVÍC KAŽDÁ POSTAVA MÁ VLASTNÍ SCHOPNOSTI, KTERÉ VYŽADUJÍ URČITÝ VÝSLEDEK NA KOSTCE NA ÚTOK POTŘEBUJE HODIT 2 NEBO VÍCE NA PROHLEDÁVÁNÍ POTŘEBUJE 5 NEBO VÍCE Házej. - Dobrý hod.

- To teda. Zapomněl jsem na kartu krizové situace. KAŽDÉ KOLO SE TÁHNE NOVÁ KARTA KRIZOVÉ SITUACE HRÁČI MUSÍ SPLNIT CÍL TÉTO KARTY, ABY TUTO KRIZI ODVRÁTILI První krizová situace je Legie mrtvých. - Super. - To zní skvěle. - Jak pozitivní. Cože? Musíme sehnat čtyři paliva. Jinak se v Kolonii objeví 12 zombií. A taky potřebujeme sehnat osm jídel.

Takže osm jídel a čtyři paliva. Není to tak zlé, jak tvá tvář naznačovala. Mám dobrou zprávu. - Nejdřív zahraju jedno jídlo. - Jdi do toho. Jídlo totiž potřebujeme. KARTY JÍDLA ZVEDAJÍ ZÁSOBU JÍDLA, ALE TAKÉ VYTVÁŘEJÍ ODPAD KAŽDÝ ŽETON JÍDLA NASYTÍ VE FÁZI KOLONIE DVĚ POSTAVY Tady je tvé jídlo.

A taky mám dvě paliva. Myslím, že... Kolik by to bylo zombií? 12? Budu upřímná, nemám žádné palivo. Takže posílám dvě paliva. PŘEDMĚTY POUŽITÉ K ODVRÁCENÍ KRIZE SE UMISŤUJÍ SEM LÍCEM DOLŮ JSOU TO OPRAVDU DVĚ PALIVA??? Farmář Andrew půjde do obchodu a zkusí najít nějaké jídlo.

PŘI KAŽDÉ ZMĚNĚ LOKACE MUSÍ POSTAVA HODIT KOSTKOU NÁSLEDKŮ PRÁZDNÁ STRANA: NIC SE NESTALO ZRANĚNÍ: 1 ZRANĚNÍ (3 ZRANĚNÍ = SMRT) OMRZLINA: ZRAŇUJE KAŽDÉ KOLO SMRT: POSTAVA JE ZABITA Jdi na to. Zranil ses. Ale neumřels. Teď jsi v obchodě, prima. - Máš speciální schopnost?

- Jo, použiju čtyřku. Moje schopnost je, že získám kartu navíc, jdu prohledávat. V OBCHODĚ ZÍSKÁ KARTU NAVÍC - Co máš? Dvě postavy? - Máme kliku, kamarádi. Jedna z nich je Jídlo 3. - Páni! - Díky, díky moc. Není zač, není zač. - Pomáháš Kolonii. - Přesně tak. Zrádce nikdy neudělá nic podezřelého během prvního dne, možná prvních dvou.

Grant to jídlo mohl klidně zahrát, aby od sebe odvrátil pozornost. "Hele, lidi, pomáhám! A moc mi to jde!" A přitom může klidně sabotovat naši krizovou situaci. Svojí šestkou zastřelím zombie. Díky tomu se aktivuje jeho schopnost, což je zabití dvou zombií bez kostky následků. To je super. Které zabiješ? Hurá!

Zkusím to tu prohledat. Dobré zprávy, přátelé. Našel jsem další jídlo. Budem tu mít hodně odpadků. Musíme si hlídat odpadky, protože když se odpad nahromadí, žije se v Kolonii ještě hůře a čím víc máte odpadu, tím horší máte morálku. - Chtěl bych poukázat na to...

- Můj Gabriel Diaz je paranoidní. Pět jídel, dvě zabité zombie. - Hezké. - Super kolo. Hledáte-li zrádce, já to nejsem, přátelé. Pokud to není blaf, abys zpočátku vypadal jako hrdina. Myslím, že jsi zrádce. Několik kooperativních her s postavou zrádce jsem už hrál, například Mafii, hrál jsem Mafii, Vlkodlaka... A abych byl upřímný, vůbec mi nejdou.

- Už jsi skončil, zrádce? - Už jsem toho udělal dost. Ashley, házej. Pěkně zrádcovský hod. Můžeš vytvořit odpad, abys přehodila kostku. Když jsi zrádce, je to prima. Tak jo, tak se na to podívejme. Myslím, že takhle mluví zrádce. Jen zrádce hledá zrádce, když se popisuje zrádce.

Jen si dávám pozor. - Protože jsi zrádce? - Kdo to říká, ten to je, na toho to pasuje. Cože? Pardon? Jsem nadšená, že je tu Ashley. V Alhambře jsme táhly za jeden provaz. Moc ráda ji zase vidím. Já udělám tohle. Přidám dvě jídla. Super.

Nemáš palivo? Dodger říkala, že žádné nemá. Dodám palivo. A pak Annaleigh Chan, půjde do školy, možná tam bude nějaké jídlo. Hoď kostkou následků. Hezky. Prozkoumávej školu. Nikomu neukazuj, co tam máš. Tak jo.

A teď zřídím dva zátarasy. - Prima. - Dobře. ZÁTARASY CHRÁNÍ VSTUPNÍ OTVORY PŘED ZOMBIEMI NA JEJICH ZŘÍZENÍ LZE POUŽÍT JAKÝKOLIV HOD - Zakryju tyhle otvory. - Tyhle? Super. - A hotovo. - Super, tak jdem na to. Táhni mou kartu osudu, prosím. Hodím kostkami. Karty osudu jsou skvělou součástí této hry.

Na každé této kartě je nějaká podmínka a pokud je tato podmínka splněna, něco se stane. Příběh této hry se tím stává více náhodným, trošku bohatší a hůře předvídatelný, což je docela příhodné vzhledem k naší situaci. Ty podmínky jsou vždycky depresivní. - Úžasné! - Super hod. Super.

Mám jedno palivo. A dám ho sem. Myslím, že nemusím nic hledat, budu akorát stavět zátarasy. - Protože můj hod je k ničemu. - Dobrý plán. Co když tam někdo dal něco jiného než palivo? Pokud tam někdo dal něco jiného, přijde 12 zombií. Takže jestli máš dobrého hledače, můžeš zkusit jít na čerpací stanici. - Aby to nezbylo na mě. - Maria je v hledání skvělá. - Tak jo.

- Posíláš ji tam? A teď kostka následků. Jsi Buffy. Jedno zranění, to je dobrý. Super. Našel jsem brokovnici. S brokovnicí můžete zaútočit na dvě zombie najednou, což je super, a navíc nemusíte házet kostkou následků, což je dvakrát tak skvělé. Díky kouzlu apokalypsy tuhle zbraň dostane Gabriel. Ten zabije dvě zombie místo jedné.

Neháže kostkou následků, takže tihle chcípnou. - Super! - A s poslední kostkou budu stavět zátaras, zátaras je kamarád. Dodger, jsi na tahu. Jsem na řadě? Tak jo. Počkej, tohle musím přečíst. "Je jim jedno, že hladovíme! Snadno nahmatám svá žebra, a přitom je sklad jídla pořád zamčený! Proč? Potřebujeme jídlo.

Je mi jedno, co ti šmejdi říkají, nás je víc než jich! Prostě ty dveře vyrazíme! A pokud se nám připletou do cesty, tak bude jejich vina, jestli to dopadne zle." Možnost 1: Ztrácíte všechno jídlo. Možnost 2: Každá postava v Kolonii, kromě nemohoucích, utrpí zranění. M*dat na to! Možnost 3: Z jednoho výtržníka uděláte odstrašující příklad. Zabijte jednoho nemohoucího. NEMOHOUCÍ STOJÍ KOLONII JÍDLO - Přijdeme o morálku?

Přijdeme o morálku, ale budeme mít o hladový krk míň. To je paráda. A možná to zastaví ty výtržnosti. Myslím si, že je jednodušší získat morálku, než aby nás pět utrpělo zranění. Tohle mi přijde mnohem lepší. Ale měli bychom hlasovat. Palec nahoru, chcete-li zabít nemohoucího. Palec dolů, pokud chcete udělat něco jíného. Jedna, dva, tři, hlasujte.

Nemůžeme přijít o všechno jídlo, je přece konec kola! Zastřelili jsme ho a pak jsme pronesli proslov. Ještě někdo další má hlad? Jsem hasič s brokovnicí. A tohle trpět nebudu! Super. Z toho jsem měl dobrý pocit, ale z tohohle ne. Morálka jde dolů.

Já mám ředitele školy. A taky mám pirátku Gray Beard. - Nemá to být pirátka. - Vypadá tak. Je to dáma s vousem a je zamilovaná do ředitele. Moje strategie je mít jednu postavu v Kolonii a jednu mimo Kolonii. Ředitele mít venku, může jít do školy a navíc umí dobře hledat. A moje pirátka umí zabíjet zombie. Stačí hodit víc než jedničku a je po zombiích.

Protože si nejsem jistá, jestli si můžeme věřit s tím palivem, tak půjdu ven. "Ahoj, musím jít." "Ne, miluju tě!" "Čau." Jsem na čerpací stanici. Hoď kostkou následků. - Házela jsi obyčejnými kostkami? - Omrzlina. Jo, hodila. OMRZLINA SE POČÍTÁ JAKO JEDNO ZRANĚNÍ A DOKUD POSTAVA NEUMŘE NEBO NENÍ VYLÉČENA, UTRPÍ NA ZAČÁTKU KAŽDÉHO KOLA DALŠÍ ZRANĚNÍ Našla jsem jídlo.

Můžeme si nechat zbytky na večer. Pokud se objeví těch 12 zombií, je lepší postavit dva zátarasy, nebo se pokusit zabít zombii? - Dva zátarasy. - Tak jo. Postavím dva zátarasy. - Konec mého kola. - Na řadě je fáze Kolonie. FÁZE KOLONIE: NA KONCI KAŽDÉHO KOLA ZAČÍNÁ FÁZE KOLONIE Nejprve spotřebujeme potraviny.

HRÁČI MUSÍ MÍT ALESPOŇ JEDEN ŽETON JÍDLA ZA KAŽDÉ DVĚ POSTAVY V KOLONII ZÁSOBA POTRAVIN - POSTAVY V KOLONII - Jedna, dva, tři, čtyři, pět. - Skvěle. - To se nám povedlo. - Teď přijde kontrola množství odpadu. MORÁLKA KLESNE O 1 ZA KAŽDÝCH 10 ODPADKŮ - Šest, někdo by to měl příští kolo uklidit. Teď vyhodnotíme krizovou situaci. - Chvíle pravdy.

- Jsem hrozně nervózní. Teď zjistíme, jestli si můžeme věřit, nebo ne. Mimochodem, to byla moje karta. - Dvě. - Já tam dal dvě. - To jsi nám tvrdil. - Přesně tak. Tak jo, dobrý, dobrý. Z toho čekání šílím. Bylo v našem zájmu, aby se sem nenahrnulo 12 zombií. Tak jo, teď přidáme zombie.

PŘIDÁNÍ ZOMBIÍ: V KOLONII: JEDNU ZOMBII ZA DVĚ POSTAVY MIMO KOLONII: JEDNU ZOMBII ZA KAŽDOU POSTAVU Je mi opravdu zle. - To byla síla. - Jo, to byla. Fakt je mi zle. - Tak jo. - Nová krizová situace. Nová krizová situace je... - Zkažené jídlo.

- Ne! Musíme sem dát tolik jídla, kolik je nevyloučených hráčů. Ale máme tu už tři jídla, zas tak zlé to není. Potřebujeme celkem pět, takže ještě dvě... Teď potřebujeme šest jídel, ale oba se vrátíme... To bude sedm... Prostě potřebujeme hodně jídla. V tomto scénáři je obchod asi tou nejcennější lokací, protože potřebujeme nové a nové jídlo.

A tam je jídla nejvíc. Máme kliku, že Grant je farmář, protože farmář má dvojnásobnou šanci, že v obchodě najde něco užitečného. Taky máme smůlu, protože farmář je slabý a může snadno umřít. Než odejdu, nechám ji to tu prohledat. Použiju tenhle hod. Ku*va. Myslím, že dává smysl ji poslat do obchodu, kde je víc...

Je tam víc jídla a pokud tam vniknou zombie, zabijí tebe, což nevadí. VNIKNOU-LI ZOMBIE DO LOKACE, ZABIJÍ POSTAVU S NEJNIŽŠÍM VLIVEM Wile, co máš za problém? Rozhodl jsem se, že Grant je zrádce, takže by mi vyhovovalo, kdyby měl o jednu zrádnou postavu, se kterou nám může škodit, méně. Navíc potřebujeme jídlo a v obchodě jídlo je. Wile, popřemýšlej o tom.

Můžeš tam získat extra kartu. A na policejní stanici jsou zbraně a palivo. To je fakt, ale potřebujeme jídlo. V obchodě je především jídlo. A je podezřelé, když říkáš: "Nechoď do obchodu." A teď umře. - Super. - Zranila se, ale to nevadí. - Dvě zranění.

- Aha, tak to není dobré. - Kolik zranění můžeš mít? - Tři a jsi mrtvá. Tři a pak je po ní, aha. Až se vrátíš... Doktoři tě dají... Zrovna hraju kampaň v dračáku a hraju tam za klerika, možná proto jsem si vybrala doktorku. Přemýšlela jsem, co je to za výraz. Teoreticky by to mělo stačit.

Teoreticky jsme nasyceni. Paráda. Tady taky. Paráda. Tenhle týpek zabije dvě zombie jen tak. Paráda. Prima. Chci jen poukázat na jednu věc. Vy tři jste přispěli na tento cíl? A já ne, takže pokud tam je špatná karta... - Tak nejsi zrádce.

- Ano, tak je někdo z vás zrádce. Začínám si myslet, že nikdo z nás není zrádce. Akorát tu probíhá mentální kanibalismus. Možná je to Grant, ale podle mě ne. Nejsou-li tam zrádcovské karty, všichni táhneme za jeden provaz. A o tomhle přesně mluvím. Jsem si skoro jistý, že Grant je zrádce. Fakt si to myslím. Možná to byla tvoje strategie. "Dám sem dvě jídla a donutím vás jít ven, kde jsou ty nebezpečné věci.

A pak zahraju divadlo, jak jsem tam nic špatného nedal." Tak jo, odpad jsme zkontrolovali, je v pořádku, teď vyhodnotíme krizovou situaci. Jdeme na to. Obchod, ta je moje. Počáteční předmět, to je jedna z vás. - Zbytek musí odněkud být, ne? - Počáteční předmět. Všechno to asi budou počáteční předměty.

- Dobrý. - Super. Paráda. Přežili jsme. Super, i přes tvé snahy jsme přežili. PŘIDÁNÍ ZOMBIÍ Co když tu nemáme zrádce? - Možná tu fakt není. - Byla by to paráda. Jsi to ty! Jsi to ty! Mám pocit, že Grant je zrádce, ale taky si nejsem jistá, možná nikdo není zrádce.

Já nejsem. - Takže nejdříve krizová situace. - Přesně tak. Nájezdníci. Jídlo v počtu nevyloučených hráčů. Pokud je to možné, musí každý nevyloučený hráč náhodně odstranit jednu kartu ze své ruky.

Navíc přijdeme o jednu morálku. Navíc přijdeme o jednu morálku? Je děs, že jsme měli dvě krizové situace s jídlem po sobě. Už tak je těžké sehnat dost jídla pro všechny. Navíc tu máme spoustu lam, co pro skupinu nic nedělají. Nic neumí, jsou k ničemu, akorát se je snažíme chránit. A proto vám vadí jejich přítomnost. Pošlu hasiče do školy, protože tady jsme v bezpečí, zatímco on může sejmout zombie a hledat.

A myslím, že je to dobrý plán. Hasič jde sem. Nejdřív si řekne: "Hej, zombie!" - Mějte se! - Všechny bohužel ne, ale dvě z nich. Je po nich. Proč jsi nešel do obchodu? To je divné, ne?

To je divné... Pos*al jsem to. Přísahám. Já mám postavu v obchodě a můžu toho nejvíc ztratit. Já vím, hele... Spolupracujeme, nebo ne? Co to mělo být? Co děláš? Pos*al jsem to, protože je devátý den produkce a já jsem se přestal soustředit, přísahám, že nejsem zrádce.

Navíc Gabriel a Annaleigh spolu něco mají. Jo, chce jí sahat na zadek. A nikde to není větší romantika než ve škole. Předpokládejme, že mám jídlo, protože ho mám. Na co ho použijeme? - Kolik? - Dvě. Myslím, že nejdůležitější je najíst se.

- Tak jo, nakrmit Kolonii. - Nakrmit Kolonii. Super. Pokud tu nemáme zrádce, budu se cítit jako hlupák. Karta osudu! Zombie, co prorazila okno, ti zabránila v útěku. Odsud se už nedostaneš. Začínáš si uvědomovat, že přichází smrt, a překvapí tě, že se cítíš poklidně. Mrtví tě začínají obklopovat, zavřeš oči a zašeptáš svou poslední modlitbu. Vtom však uslyšíš bojový pokřik a když otevřeš oči, uvidíš muže oblečeného v černém, který se prosekává zombiemi svým mečem.

Cože? Můj farmář, který má úplně nejnižší hodnotu vlivu, smrt ho čeká jako prvního, je obklopen zombiemi, když tu se zničehonic, objeví ninja Mike Cho, zabije všechny zombie a přidá se do mé party.

To je paráda, úžasné. Jedním tahem jsme si zajistili zásoby jídla do konce hry. Ukaž mi kartu Mika Cho. Kdekoliv: Když útočíte, neházejte kostkou následků. - Cože? - Je fakt dobrej. Tak jo, zůstane s námi. Bude v obchodě a bude nás chránit.

Přidej ho tam. A zbav se těch zombií. Mike Cho přináší spravedlnost. Ukázal se, když jsme ho nejvíce potřebovali. Ale taky je to vlk samotář. Myslím si, že v tu chvíli si uvědomil, že by nám možná mohl pomoci a že my bychom mu také mohli pomoci. Osobní růst pro všechny.

ČÍM VÍC HÁZÍTE: TABLETOPU NA VÁS ZÁLEŽÍ Farmář jde hledat jídlo. A dostane kartu navíc. Ne. Je divné, že v obchodě nenašel žádné jídlo. Jdu hledat dál. HRÁČ MŮŽE POKRAČOVAT V HLEDÁNÍ A ZÍSKAT TAK KARTY NAVÍC, RISKUJE TÍM VŠAK, ŽE VÝSLEDNÝ HLUK PŘILÁKÁ DALŠÍ ZOMBIE KAŽDÝ ŽETON HLUKU PŘEDSTAVUJE 50% ŠANCI, ŽE SE V LOKACI OBJEVÍ DALŠÍ ZOMBIE 1, 2, 3: PŘIDAT ZOMBII 4, 5, 6: BEZ EFEKTU - Chtěl bys kůl?

- Ano, díky. Třesoucí se kůl. Mám pro ty z nás, co jsou v Kolonii, otázku. Řekněme, že bychom přemýšleli o tom, že někoho vyloučíme. Jenom nad tím přemýšlím. Jako milý a roztomilý ředitel školy a Kolonie si myslím, že bychom měli více věřit lidem, kteří toho tolik obětovali, aby nám přinesli jídlo a zásoby.

Navíc opakovaně. Myslím, že tu funguju jako takový vezír. Jsem nenápadná, ale můj názor se počítá. Jídla máme dost, že? - Máme dost jídla i odpadků. - Na krizovou situaci ne. Krizovou situaci i odpad nezvládneme.

- Jinak přijdeme o dvě morálky. - Dobře, vynesu odpad. Je mírně urážlivé, že zrovna voják musí uklízet odpad. Ale víte co? Někdo to udělat musí. A pokud jde o dobro Kolonie... Odpad musí pryč. Annaleigh je ve škole a díky tomuhle si můžu vzít dvě karty. VE ŠKOLE SI MŮŽETE PŘI HLEDÁNÍ VZÍT KARTU NAVÍC Takže to udělám.

- Paráda. - Do prdeeee... - Samé dobré věci? - Nešlo to zrovna podle plánu. Tři jídla na každé kartě, ne? Jasně. Myslím, že budu hledat dál a dělat hluk. Zkusím hledat dál a dělat hluk. To znamená, že si můžu ještě jednu nechat. - Můžeš si nechat dvě ze tří. - Přesně. - Bum!

- Jo! Počkat, ty jsi to dala na odvrácení krize? Tam se to dává lícem dolů. - Podle pravidel se to dává lícem dolů. - Pardon. Jsem si jistý, že to byla jen chyba, ale pokud jste zrádce, takové "náhodné" ukázání karty je skvělý psychologický tah. A taky je to podvod, takže to nedělejte.

Zabiju dvě zombie svým vojákem. Okamžitě zabiju tyhle dvě. Panebože. Jedna, dvě, tři, čtyři, pět, šest. Potřebujeme šest jídel. Asi budeme muset hladovět. A taky tady postavím zátaras. - Proč tam? Co to děláš? - Proč stavíš zátaras tam? - Proč ne tady?

Co to děláš? - Co se děje? Grante! Podívej se na mě! Počkat, proč tam? Je to taková věc, co musím udělat. Stavíš zátaras tady? Jdi do p*dele, houby věc, co musíš udělat. To jako ku*va musíš pustit do Kolonie zombie? Zrovna jsem zabil dvě zombie. Jo a pak jsi...

- Tak jo, to nic, dobrý. - Věřte mi, bude to v pořádku. - Ne, nevěřím ti! - Bude to v pořádku. Grante, co to děláš? Všechno nám to kazíš! HLADOVĚNÍ: POKAŽDÉ, KDYŽ NEMÁTE DOST JÍDLA, PŘIDEJTE DO ZÁSOBY ŽETON HLADOVĚNÍ. ZA KAŽDÝ ŽETON PŘIJDETE O JEDNU MORÁLKU - Lidi! - Teď zkontrolujeme odpad. Jedna, dvě, tři, čtyři, pět, šest.

Takže kvůli tomu se nic neděje. A teď jdeme vyhodnotit krizi. Věřím vám. - Tak jo. - Jasně. A je to. Teď přidáme zombie. Vypadá to, že někdo konečně umře. Hoď kostkou, jestli se tam neobjeví další zombie, která zabije farmáře. Omlouvám se.

Do p*dele. - Moc se omlouvám, farmáři. - Takže o něj přijdeš. Zapomněl jsem, že je tam žeton hluku. Takže umřel. Což je na nic. Protože na něj jsme se spoléhali s jídlem. A pokud nebudeme mít dost jídla, tak je konec hry. Přijdeme o morálku, protože jsi umřel. Panebože.

- Tak jo. - Tohle je podezřelé. Je to hrozně podezřelé. Celou dobu jsem byla na tvé straně, ale začínám si myslet... - Věřte mi, musel jsem to udělat. - Jo, jasně. Jeden z nás to věděl už od začátku. Všichni musíme něco udělat, ale možná to neprospěje Kolonii. PŘIDÁNÍ DALŠÍCH ZOMBIÍ - To bylo perfektní.

- Super kolo. - To bylo skvělé kolo. - Mám z toho kola dobrý pocit. Je super, že jsi teď první hráč, je to skvělé. Kdybych vás chtěl potopit, právě teď bych snadno mohl. - A neudělám to. - Jasně. Žeton začínajícího hráče se pohybuje proti směru hodinových ručiček. Pořadí hráčů je po směru hodinových ručiček. Takže když dostanete žeton začínajícího hráče, pojedete dvakrát. A to je důležité.

Pokud jste zrádce, můžete si snadno připravit zrádcovský tah, aniž by se vám do toho někdo pletl. Tak jo. Počkat. - Tohle ti musím vrátit. - Umřel ti farmář. HRÁČI MAJÍ KOSTKU ZA POSTAVU PLUS JEDNA To máš blbý. - To není špatný hod. - Není. Máš tři postavy, proč házíš čtyřmi kostkami? - Jedna navíc.

- Jo, jedna je za hráče. Možná už jsem paranoidní, nevím. - Situace je taková... - Já už nic nevím. Sem příští kolo vtrhnou zombie. On bude hledat jídlo. A pak bude bojovat. Můžu se na něco zeptat? Není v našem nejlepším zájmu, aby naše postavy odešly z Kolonie?

Aby nebylo potřeba tolik jídla? Počkat. Jednou za kolo se můžete podívat na vrchní kartu jednoho balíčku lokací. Poté ji vraťte lícem dolů zpět na vršek balíčku. Pořád máš postavu v obchodě. Jo, pomocí Sophie se můžeš podívat, co bude v obchodě. A pak odtamtud Mike může buď odejít, nebo tam zůstat. Jídlo to není.

Tak jo, Sophie půjde do nemocnice. A použije tuhle jedničku k hledání. Jídlo 2! Super, to je paráda. Vojáka použiju na to, abych zabil dvě zombie. Mike Cho potřebuje na hledání čtyřku a více. Pokud sem už nikdo nepřijde... Tak jednu zombii zabiju, příští kolo se objeví jedna a pohoda.

Mike Cho zabije jednu zombii. Nehází kostkou následků a pomocí tohohle hledá jídlo. Vždyť víš, co tam je. Ku*va. Máš pravdu. Co to mělo být? To se ti jako zatmělo v hlavě, nebo se snažíš nám to prohrát? Tohle se fakt už nedá!

Tak jo, vezmi si léky. Já nechci tvé špinavé... Ty mi je můžeš dát? Jo? Tak dík. "Nechci tvé špinavé... Počkat!" Abych splnil svůj tajný úkol, potřebuju léky. A to, že se Grant tak strašně snažil setřást ze sebe podezření, že mi je prostě dal, je fantastické. Tak jo, jdem na to.

Prima. Máš hodně práce. Prostě... to nějak dáme. Protože jsem tu s Annaleigh, tak si vezmu dvě karty. Super. To jsme nepotřebovali.

Vytvořili jsme si takový svůj vesmír, ve kterém máme kartónové dílky a házíme kostkou. A stejně je to stresující. Mám pocit, že odtamtud mám zmizet, ale ty asi... Přijdeš? Ne, nemůžu ti věřit, pokud jsi zrádce, tak mě zabiješ. Cože? Já nevím, nemůžu už věřit nikomu. Je to stresující!

Proč bych měl ku*va být zrádce? Ne, jen to tak nadhazuju. Jsi šíleně defenzivní. Protože je jasné, že je to Grant. Celou hru po mně jdeš. Lidi, věřte mi, můžete mi věřit. Jsem loajální. Celou hru!

Tady je víc jídla. Takže... Panebože! - Panebože! - Jako by mé srdce udělalo... Hrozně dlouho to vypadalo, že padne ten zub. Když jste vystresovaní, tak to trvá věčnost. A pak padla prázdná strana. A všichni si oddechli.

Ježiš! Mám chuť tu kartu roztrhat. KARTY CIZINCŮ PŘIDÁVAJÍ DO KOLONIE NOVÉ POSTAVY Proč jsem to udělala? - Mám jít do obchodu? - Jakou má iniciativu? - Čtyři nebo více... - Ne, vliv, 36. A Mike Cho má 58? Ne, 30. Takže přežiješ a Mike Cho umře.

- Pokud tam vtrhnou zombie. - To risknu. Cože? Počkat. Počkat, pokud Mike Cho umře, přijdeme o morálku. Zrádce! Ku*va, to mě nenapadlo. Nechoď tam. Počkat, zrovna ses tam přesunula, že?

- Zrovna ses tam přesunula a našla jsi něco dobrého, že? - Jo. - Tak jo. - Panebože! Panebože! Nebo bychom to měli zamíchat? Protože ses na tu kartu podívala, už to nemůžeme vrátit zpět. Počkat. Můžeš předejít tomu, aby tam vtrhly, tím, že jednu zabiješ. Jo, to je fakt. Super. Tak jo, tak to uděláme tak.

Mám Jídlo 3. - Takže to použijeme tady? - Jo. Pokud budeme zase hladovět, přijdeme o dvě morálky, jednou už jsme hladověli. - Celkem pět. - Jo, máš pravdu. Potřebujeme tu ještě dvě jídla. - Tak jo, na jednu zaútočím. - Zaútočíš a je po ní. Musíš hodit kostkou následků a nehodit zub. Dobře ty, jako boss!

Tak jo, hotovo, jsi na řadě. To bylo šíleně stresující! - Jdem na to. - Tak jo. Ale ne! No tak! Tyhle hody... - Kterákoliv tvá postava... - Se*u na to! MŮŽETE PŘEHODIT KOSTKU, KDYŽ DO KOLONIE PŘIDÁTE ODPAD S tím už se dá pracovat.

Hasič to tu jde prohledat, protože má plány. A může se podívat na dvě karty. Jedna, dvě. No tak. Tak jo, to jde. Super. Můžu postavit dva zátarasy v oblasti, kde je moje postava.

- Souhlasíte? - Pokud nebudeme hladovět... Pokud nebudeme hladovět... tak můžeme přijít o morálku. Máme ale příliš mnoho odpadu! - Panebože. - Zatraceně. ÚKLID ODPADU SPOTŘEBUJE JEDNU KOSTKU A ODSTRANÍ Z BALÍČKU ODPADU TŘI KARTY Máme čtrnáct odpadků, čtyř se musíme zbavit.

Jak se z tohohle vyhrabeme? Jsme v háji. A už zbývá jen vaše kolo. Tak jo, jdu hledat dál. Asi umře, ale musím to zkusit. No tak! Ale ne. A bylo to.

Z toho jsme se nemohli dostat. A dost mě to poznamenalo. - To je konec hry. - Lidi, to nezvládneme! Asi už to není možné. Zkus aspoň splnit svůj tajný úkol. Takové poloviční vítězství. Tak jo, vrátím se do Kolonie. A postavím tři zátarasy. Jeden, dva, tři.

To je konec, co? To je konec. Tak pojďme na to. Naše morálka je na nule. Asi bychom měli pokračovat pro případ, že to někomu splní jeho úkol. DALŠÍ ZOMBIE! Tak jo, morálka je na minus čtyřech. I nulová morálka by znamenala, že jsme to pohnojili, ale minus čtyři?

Hodně lidí umřelo a my dopadli takhle. - Ashley, začneme tebou. - Mnou? Dobře. Nemyslíš, že Grant je zrádce? Neměl by on jet první? V to jsi přece doufal, ne? - Ashley, vím, že nejsi zrádce. - Nejsem. A mým úkolem bylo získat dvě knihy... - Dva tyhle symboly.

- Dvě znalosti. Tohle získat a přežít, což se mi nepovedlo. - Nepřežila jsi, ale knihy jsi měla. - To jo. Grante, jdi na to. No, věc se má tak, že mým úkolem... bylo postavit čtyři zátarasy. Nejsem zrádce. Tvůj úkol se jmenuje "Bezpečnost".

To je úplný opak zrádce! Snažil jsem se chránit Kolonii! - Dodger? - Můj úkol... byl podobný tvému. Jmenuje se "Všechno to zapalte". Potřebovala jsem postavit čtyři zátarasy a mít jedno palivo. Předpokládám, že jsem nakonec chtěla zapálit Kolonii.

Takže taky zlý člověk. Nevím. Je mi to moc líto. Zrádce! Já to věděla! Já to věděl! Věděla jsem, že je zrádce, a úplně jsem zapomněla, že můžete někoho vyloučit ze skupiny. Kdybych nezapomněla, tak bych řekla: "Ne, tebe vyloučíme!" I kdybychom ho vyloučili, stejně jsme neměli dost surovin, abychom přežili další kolo.

Tak či tak jsme byli v háji. Nesnáším, když jsem zrádce. Ale jako zrádce jsem skoro vždy vyhrál. Co to o mně vypovídá? Kolik jídla jsi měl na ruce? - Ukaž nám, co máš na ruce! - Ukaž nám své jídlo! Neměl jsi jídlo. Kdybych měl jídlo, vyhrál bych.

Chybělo mi jen jedno jídlo a vyhrál bych. - Ty jeden. - Ty trolle! Emočně jsme se zcela vyčerpali. Dali jsme do toho vše, a nakonec to nestačilo. S tím je těžké se smířit. Jsem vysátý. Nejen to, ale jsem naštvaný na Wila, že byl zrádce.

V tomhle ohledu je to skvělý zážitek. Je super být schopný i jen na chvilku vstoupit do tohoto světa. Občas si člověk to, že je zrádce, užívá. A občas je to na nic. V téhle hře nastala chvíle, asi dvě nebo tři kola před koncem, kdy jsem se podíval na Dodger, naše pohledy se setkaly a já jsem viděl, že mi zcela důvěřuje. Myslí si, že já to nejsem.

Myslí si, že tu zrádce možná vůbec není. A já to vím. A je mi z toho zle. Být zrádce není super. A to už jsem zrádce nesnášel předtím. Lidi, pojďme spolu ke gauči poražených. POKOJ PORAŽENÝCH - Vypadni! - Jak jsi mohl? - To bylo deprimující.

- Já vím. - Mám pocit, že jsem emočně prázdná. - Jsem emočně vysátá. Vím. A z hloubi své duše a svého srdce se omlouvám, že jsem vás zradil. Hra mě k tomu donutila. Dám jí teď pitomou trofej. Ale nebudu z toho mít radost. A máte pravdu, nezasloužím si tu být. Tohle je dnes pokoj loajality. A já si nezasloužím tu být.

- Jo, vypadni. - Měj se, zrádce. - Vypadni! - Čus. Doufám, že jsi na sebe pyšná. Jdu zkusit přesvědčit své přátele, aby se mnou nepřestali bavit. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pre zaujímavosť, Ashley je herečka, ktorá v The Last of Us robila motion capture Ellie.
https://www.youtube.com/watch?v=aDVSnaWc5HU

90

Odpovědět

Tak tohle je dle mého nejlepší díl tady. Už ten úvod je parádní, taková miniesej. Asi bych polemizoval, ale... Ale kašlu na to, dobrý úvod.

Willovu taktiku "aby si nemysleli, že jsem zrádce, udělám ho z nevinného" znám až moc dobře z jiných her. Ale v Zimě mrtvých jsem měl vždycky štěstí, hráli jsme bez něj. A stejně nám v polovině případů nakopala. (O.K. Hrál jsem to dvakrát.)

Ale plně chápu ten pocit, kdy se do toho vžijete (a to není nic těžkého), bojujete doslova o život, a pak to jde celé do háje. Člověk se cítí tak nějak sežraný.

Zima mrtvých je skvělá hra. Ale většinou nemám moc chuť ji hrát. Je to drsné.

221

Odpovědět

Pokud tu sledujete každou epizodu TableTopu, vřele doporučujeme, abyste se zaregistrovali a poté si přidali pomocí tlačítka pod videem TableTop do sledovaných sérií. Pak budete vždy, když vyjde nová epizoda s českými titulky, upozorněni a jelikož tu TableTop překládáme nepravidelně, určitě se tahle funkce hodí. :-)

160

Odpovědět

Opravdu je pro Mrtvé zimy nejlepší překlad Zima mrtvých? Jinak díl pěknej :)

017

Odpovědět

Myslím, že český název je naprosto v pohodě a zní mnohem líp, než kdyby se hra jmenovala Mrtvá zima. Takhle je to stylovější a navíc je každýmu hned jasný, že tam budou zombíci. :-)

140

Odpovědět

Ten překlad jsem sice nevymýšlel, ale myslím si, že není špatný. Doslovný překlad "Mrtví zimy" zní podle mě mnohem hůř a divně.

140