Doba kamennáTableTop

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 66
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:101
Počet zobrazení:10 648

A máme tu další díl TableTopu s Wilem Wheatonem. Dnes je na pořadu dne Doba kamenná, budovatelská a strategicky náročná hra z období pravěku, ve které se snažíte co nejlépe starat o svůj pravěký kmen. Ten se postupně rozrůstá, vyvíjí, sbírá různé suroviny, staví z nich budovy a jiná vylepšení a celkově se snaží být na tom lépe než sousední kmeny. Kdo uspěje a kdo naprosto propadne? Kdo dostane záchvat vzteku a kdo se pokusí spiknout proti jednomu z hráčů? To vše se dozvíte v dnešní epizodě.

Na Mindok.cz si nejen tuto hru můžete prohlédnout a případně si tam i najít, kde všude se prodává - a pokud vás zaujala, tak si ji třeba rovnou objednat z některého e-shopu.

Poznámka: Jeden z vtípků, který provází naši partu skoro celu hrou, se v překladu ztrácí. Wood, tedy surovina dřevo, se totiž dá přeložit také jako erekce (docela dobře by fungovala česká "kláda"). A upřímně je těžké poznat, kdy to dnešní hosté myslí jako dvojsmysl a kdy ne. (Když si chtějí "pomáhat" a když mluví, že je to "tvrdá" práce, tak je to jasné).

Přepis titulků

Bylo mi asi 14, když jsem si uvědomil, že jsem hráč s velkým H. Po dětství, ve kterém jsem hrál hry, kdy hodíte kostkou a posunete figurku, jsem si myslel, že deskovky jsou akorát blbiny pro děti. A že nejsou ani zdaleka tak zajímavé jako úžasná grafika a příběh videoher jako třeba Altered Beast. Ale stačilo pár víkendů, abych si uvědomil, že deskovky nejsou blbiny a že nejsou jen pro děti.

A že můžou být lepší než jakákoliv videohra, kromě The Legend of Zelda, to je naprosto bezchybný klenot. Dnes v TableTopu budeme hrát hru, která je trochu náročnější, ale myslím, že jste na ni připraveni. Se mnou jsou tu Jesse Cox, Nika Harper a Jordan Maron a budeme hrát hru, která změní dnešní mládež z tlačítka mačkajících pařanů, kteří urážejí vlastní matky, na strategizující a nápadité hráče deskových her.

Budeme muset dávat pozor na suroviny a pečlivě přemýšlet, kam pošleme členy našeho kmene, pokud chceme vyhrát Dobu kamennou. Doba kamenná je hra, ve které řídíte pravěký kmen, kterou vymyslel Bernd Brunnhofer. Hráči povedou své neolitické civilizace v přechodu od kmenů lovců a sběračů, což byly zdravé, rovnostářské komunity, do více civilizovaného období, kde slabomyslní budovali domy z kamene a zlata, zatímco rolníci obdělávali půdu, aby vůbec přežili.

Ach, ten pokrok. Abychom postavili tyto budovy, za které jsou body, potřebujeme nasbírat suroviny, které jsou na jejich kartách vyobrazeny. Abychom získali tyto suroviny, dřevo, jíl, kameny a zlato, musíme poslat členy kmene na určitá místa na herním plánu, kde mohou zemi připravit o její bohatství.

Jakmile jsou úkoly rozděleny, je čas vyhodnotit akce. Vidíte tyhle kroužky? Na ty dáváme své figurky. Abychom zjistili, kolik toho svému kmeni přineseme, hodíme těmito kostkami. Za každou figurku házíme jednou kostkou. Například čtyři členové kmene budou odlesňovat tuto oblast, aby získali dřevo. Takže hodím čtyřmi kostkami a podívám se na vzorec, abych zjistil, kolik toho dostanu.

Doba kamenná je plná strategie. Od vylepšování nástrojů, abyste lépe ovládali náhodnost kostek, kupování civilizačních karet, aby byli naši lidé spokojenější, až po rozšiřování pole, aby měli naši lidé co jíst. Doma kamenná končí, když je jeden z balíčků budov prázdný, nebo když nám dojdou tyto mocné civilizační karty. Když hra skončí, získáme bonusové body za každou kartu se symbolem kulturního vývoje.

Takže nastartujte TARDIS a zadejte kurz na 20 000 před naším letopočtem. Je čas se vrátit do doby kamenné. Já jsem Nika Harper, jsem vlogerka a nezávislá autorka. Já jsem Jesse Cox už jsem stihl kanálu Geek and Sundry pokazit víc věcí. Já jsem Jordan Maron, na YouTube jsem CaptainSparklez a dělám videa především o videohrách. Vítejte všichni u Doby kamenné. Obvykle v Době kamenné začíná nejmladší hráč.

To se mi ale nelíbí, protože tady nikdy nejsem nejmladší, takže jsme vybrali prvního hráče tradičně tak, že jsme zamíchali figurky a majitel té, která vypadla první, začíná. A čirou náhodou jsem to já. Takže já pojedu první. KAŽDÝ HRÁČ ZAČÍNÁ S PĚTI FIGURKAMI HRÁČI SE STŘÍDAJÍ A MOHOU BUĎ UMÍSTIT JEDNU FIGURKU NEBO NĚKOLIK FIGUREK NA JEDNO MÍSTO DO KAŽDÉHO KROUŽKU SE VEJDE JEDNA FIGURKA KDYŽ V OBLASTI NEJSOU VOLNÉ KROUŽKY, NEMOHOU SE TAM UMISŤOVAT FIGURKY SUROVINY OBDRŽÍ HRÁČI AŽ V NÁSLEDUJÍCÍ FÁZI HRY TATO FÁZE KONČÍ, KDYŽ VŠEM HRÁČŮM DOJDOU FIGURKY Nemůžu se rozhodnout mezi výrobcem nástrojů a tady těmi kameny zdarma.

Obojí to vypadá dobře. Co z toho si vyberu...

Ani to nezkoušej, Jesse Coxi! Co si z toho vybrat? Je to těžké. - A je to tu. - Tak jo, jdu sem. Jdu si vyrobit nástroje. ŽETONY NÁSTROJŮ MOHOU VYLEPŠIT HODY KOSTKOU K VÝROBCI NÁSTROJŮ MŮŽE PŘIJÍT POUZE JEDNA FIGURKA ZA KOLO Jesse, jsi na řadě, kam dáš svou figurku? Jestli tam nedosáhneš, tak ji tam dám za tebe, abys nemusel vstávat.

Tohle je o sezení, ne o cvičení. Takový luxus! Pokračuj. Pane Wheatone, bude skvělé, když tuto figurku pošlete za rolníky. Jistě, dávám tě na pole. POLE POSUNE HRÁČE VÝŠE NA POČÍTADLE OBILÍ TO ZVYŠUJE POČET JÍDLA, KTERÉ HRÁČ NA KONCI KOLA ZÍSKÁ ČÍM VYŠŠÍ ÚROVEŇ OBILÍ, TÍM VÍCE JÍDLA HRÁČ DOSTANE Jordane, kam půjdeš ty?

Já děti dělat nebudu, to nechám na tobě. Já budu dělat děti! I když jsem poslední. Já bych chtěl kameny zdarma. - Teda, to je tak... - Prima. Šel jsem si nejdříve pro civilizační kartu s kameny, Jesse je na farmě, Will si šel pro nástroje, nechtěl jsem Niku připravit o děti, má je totiž ráda. Tohle pro mě bylo to nejlepší.

CIVILIZAČNÍ KARTY VYŽADUJÍ JEDNU FIGURKU KARTÁM SE SMĚREM DOLEVA ZVYŠUJE JEJICH CENA TENTO SYMBOL UKAZUJE, ŽE LZE ZAPLATIT JAKOUKOLIV SUROVINOU CIVILIZAČNÍ KARTY MOHOU HRÁČŮM POMOCI RŮZNÝMI ZPŮSOBY Líbí se mi, že jsi řekl, mezi čím se rozhoduješ, a já to hned pustila z hlavy. Říkala jsem si, že budeš asi hrát správně, pak jsi říkal, co budeš dělat, ale já myslela jen na mimina.

Tak si je jdi udělat. Jdu na to, hned teď. Moje strategie pro Dobu kamennou je, že zkusím zergovat, tedy nadělat co nejvíc lidí, akorát nevím, na co mi budou. DVĚ FIGURKY V CHÝŠI UDĚLAJÍ JEDNU NOVOU FIGURKU ČÍM VÍCE MÁTE FIGUREK, TÍM VÍCE MÁTE MOŽNOSTÍ, ALE TÍM VÍCE JÍDLA POTŘEBUJETE NA KONCI KOLA, ABYSTE NASYTILI KMEN Já si myslím, že půjdu sem, vezmu si tenhle vozík a zkusím své štěstí.

Co pro vás mohu udělat, pane? Mám pro vás dva návrh. V minulosti jsme proti tomuto gentlemanovi prohráli. To už teď proti mně budeš kout pikle? Navrhuji pro dnešní den Pakt na poražení a zničení Wila Wheatona.

A cíle... Cílevědom... Ani to nemůžu říct. Nemůžeš to ani vyslovit, protože víš, jak je to strašné a zlé. Říkám jen, že jsem se koukal na plán a všiml jsem si, že na téhle kartě je toho hodně, ale nikde tu nejsou suroviny, což znamená, že bych chtěl všechny své figurky poslat na dřevo. DŘEVO JE NEJLEVNĚJŠÍ SUROVINA A očekávám, že tam někdo další pošle figurky, aby mu tak zabránil získat suroviny, které potřebuje a se kterými by nás porazil.

Pakt na poražení a zničení Wila Wheatona vznikl hned, když jsem zjistil, že budu hrát s Nikou. Když jsme tu byli naposled, tak nás Wil porazil. 252. A sakra, já vyhrál! - A já jsem druhý! - A já porazile Jesseho. - Jsi poslední! Super!

Není to nic osobního, ale nechci být prvním člověkem, kterého porazí dvakrát. Dnes ne, pane. Znovu již neprohraji. Chci, aby sis zapamatoval, že to ty jsi tohle začal. Vidíte tu červenou barvu za mnou? To je projekce přímo z mé naštvané hlavy. A teď jsme na zajímavé křižovatce. Já budu hrát za sebe, pardon.

- Jdu si pro jíl. - Všechno na jíl? - Jo. Všechno na jíl? Je to nějaké divoké. Věděl jsem tak trochu předem, že Jesse bude chtít jít do toho paktu. Myslel jsem si, že bude víc nenápadný a na konci Wila bodne do zad. Jeho přístup je dost přehnaný, ale přímý. Tak jo. Mám právě tři figurky a jsou tam právě tři místa. Půjdeš na dřevo, místo abys krmila děti? To uděláš? Mám ještě tři extra jídla na dvě další kola.

HRÁČI ZAČÍNAJÍ HRU S 12 JÍDLY Máš pravdu. Říkám jen to, že mám párty seznam a seznam smrti. Zatím je na každém seznamu jedna osoba. Mám tady zajímavou možnost. Víš, co udělám? Pošlu tam jen dva. Pokud máš o ni zájem, je tam ještě jedna možnost, mohlo by z ní být dost dřeva.

A proč si myslíš, že to není až tak zlé? Protože sice nejsi zlý člověk na sto procent, ale stejně jsi zlá. Každý člověk na světě je na mém párty seznamu. Dokud mě nepodrazí, načež se dostane na můj seznam smrti. A jakmile jste na seznamu smrti, dostanete se z něj jen tak... Z mého seznamu smrti se nikdy nedostanete.

Proto je to seznam smrti. Jsi celkem zlý člověk. Oba máte vousy, takže záporáci tady budete vy. To mluvíš o bradkách! Jednoho sem opravdu pošlu. Teď jsi na řadě ty, co budeš dělat? Už zase já? Jdu lovit, mám hlad. JÍDLO MOHOU HRÁČI ZÍSKAT I LOVEM NA LOVIŠTI NENÍ OMEZEN POČET FIGUREK HRÁČI SEM MOHOU POSLAT, KOLIK FIGUREK CHTĚJÍ Chci si taky vyrobit nějaké cihly.

Takže jako velký kápo, což teď jsem, jdu do druhé fáze jako první. HRÁČI POSTUPNĚ VYHODNOTÍ AKCE VŠECH SVÝCH FIGUREK POŘADÍ VYHODNOCENÍ AKCÍ URČUJE SAMOTNÝ HRÁČ Začnu tím, že si zajdu pro nástoj. Vrátí se do vsi a říká: "Lidi, koukejte, přišel jsem na to, že když dáte těžkou věc na klacek, tak s tím můžete mlátit do věcí."

Páni! To my neumíme! A ostatní členové kmene mu říkají: "Ukaž nám, jak to funguje, je to matoucí." A on říká: "Tak jo, potkáme se v lese. Sice je tam plno kreténů, ale stejně tam přijďte." Takže hodím jednou kostkou za tuhle figurku.

A uvidíme, co se stane. POČET FIGUREK URČUJE, KOLIKA KOSTKAMI NA SUROVINY HRÁČ HÁŽE HRÁČ PAK DOSTANE SUROVINY PODLE JEDNODUCHÉHO VZORCE KAŽDÁ SUROVINA MÁ PŘEDEM URČENOU HODNOTU HRÁČ SEČTE ČÍSLA, KTERÁ HODIL NA KOSTKÁCH A PAK TENTO SOUČET VYDĚLÍ HODNOTOU DANÉ SUROVINY VÝSLEDNÉ ČÍSLO URČUJE, KOLIK SUROVIN HRÁČ DOSTANE VÝSLEDEK SE VŽDY ZAOKROUHLUJE DOLŮ Něco vám povím.

Pokud hodím šestku, tak tebe nechám být, ale tebe ne. Proč? Proboha! Jak jsem se z toho měla dostat? Musela jsem si vybrat! Mohla sis vybrat. Věděla jsem, že existuje Zlý Wil, ale tohle neznám, nikdy totiž nebyl naštvaný na mě. - Byla jsem donucena si vybrat! - Vybrala sis špatně. Nemohla jsem se z toho dostat, aniž byste mě oba nenáviděli.

Ať je to šestka! Ale počkat! Zajímavé na tom je, že jsem si z toho díky svému nástroji udělal šestku, což mi umožňuje získat dvě dřeva, výsledek totiž dělíme třemi. Nástroje jsou super, nemusím se pak spoléhat na vysoké hody kostkou a můžu na získávání surovin posílat méně figurek. KAŽDÝ NÁSTROJ LZE POUŽÍT 1× ZA KOLO Chtěla jsem na tebe být hodná, nechala jsem ti to dřevo.

Dřevo vezmu na pobřeží, kde si z něj udělám loďku. TATO KARTA STOJÍ DVĚ SUROVINY A dáš nám za to suroviny. A teď zjistíme, co se stane. Hodíme čtyřmi kostkami. KUPUJÍCÍ HRÁČ HODÍ JEDNOU KOSTKOU ZA KAŽDÉHO HRÁČE A PAK SI JAKO PRVNÍ VYBERE NABÍZENÉ SUROVINY NEBO VYLEPŠENÍ OSTATNÍ HRÁČI SI VYBÍRAJÍ PO SMĚRU HODINOVÝCH RUČIČEK - Jdeme na trh, to se mi líbí.

- Jo, odměna zdarma! - To se mi líbí. - A nemusíme za to platit. Pět, čtyři, dva, dva. Protože si mohu vybrat první, tak si vylepším svůj nástroj na druhou úroveň. NEŽ MOHOU HRÁČI ZAČÍT VYLEPŠOVAT NÁSTROJE, MUSÍ JE MÍT TŘI - Co bys rád?

- Zlato. Tohle je jíl pro tebe. A tohle je pro tebe Niko. A já teď hodím dvěma kostkami za své figurky, které sbírají jíl. Pořád ho nesnášíš, že? Promiň. Jsem rád, že nejsem nepřítelem týpka, co má nástroj a spoustu jílu. To já jen tak. - Jsi v dobré pozici. - Pan Jesse Cox. - Já bych rád...

- Zadus se. Nezadusím, místo toho ze dřeva, které mám, něco vyrobím. U svaté sekyrky! - To jde. - Dvanáct. Vezmeš si teď svého zemědělce? Ano, vezmu si ho a dostanu víc obilí. Posuň ho na počítadle obilí. Strategie získávání obilí je o tom, abyste ostatním zabránili ho získat. Takže ostatním bráním získat jídlo a sám si jím plním, co jen jde.

Nejdřív jdu na jíl. - No tak. - To musím vidět. Takže dostaneš tři jíly. Předpokládám, že jeden utratíš tady. TATO KARTA STOJÍ JEDNU SUROVINU Získáš kolečka a s nimi dva kameny. Kde mám začít?

S dětmi. - Tady ti přidáme jedno mimino. - To je ale roztomilý malý pracant! Na lov máš jednu kostku. HODNOTA JÍDLA JE DVĚ Snad to bude super. Paráda! To je super, víc jídla jsi tím hodem získat nemohla. - Super, budeš ho potřebovat, protože se... - Množím. - Ano.

- Agresivně se množím. - Tak to já dělám. - Jak se můžeš agresivně množit? - Chceš to zjistit? - Ne! Ne! Jsem zhrozen! Já jsem se jen chtěl spiknout a zadupat ho do země. Však já taky mluvím o dupání. Nějak se nám to tu vymyká z rukou. Pokračuj. Takže ti padlo čtyři a jedna.

Celkem tedy pět a dostaneš jedno dřevo. - Díky za pomoc s matematikou. - Není zač, tady se ti vrací figurky. A teď musíme nasytit své lidi. NA KONCI KAŽDÉHO KOLA MUSÍ HRÁČI UTRATIT JEDNO JÍDLO ZA KAŽDOU FIGURKU POKUD HRÁČI DOJDE JÍDLO, MŮŽE POUŽÍT LIBOVOLNOU SUROVINU NEBO PŘIJÍT O 10 VÍTĚZNÝCH BODŮ V mém kmeni nás je pět, takže musím zaplatit pět jídel. Nakrmeno.

A Jesse, ty máš na počítadle obilí jedničku, takže jedno jídlo dostaneš. Což je super, takže musíš zaplatit jen čtyři, abys je nasytil. A tebe to bude stát pět jídel. - Já jich mám šest. - Super. Všichni jsou nakrmení, takže přivítáme nováčky. ZBÝVAJÍCÍ CIVILIZAČNÍ KARTY SE POSUNOU DOPRAVA A DOPLNÍ SE Roli vrchního kápa nyní předám zrádci, Jesse Coxovi.

Král zrádců promlouvá! Přeji si opět farmařit. Čekala jsem od tebe jinou strategii. A co budete dělat vy, Jordane? Já začnu nástroji. - Slečno Niko, kam jdete vy? - Nikdo mě nezastavil! Mám super den. - Tohle bych chtěla.

- Jo, to vypadá dobře. Vypadá to na dobré bonusy. VE SPODNÍ ČÁSTI CIVILIZAČNÍ KARTY JSOU ZOBRAZENY BONUSOVÉ BODY, KTERÉ ZÍSKÁTE NA KONCI HRY VÝROBCI NÁSTROJŮ NÁSOBÍ BODY ZA NÁSTROJE, STAVITELÉ ZA BUDOVY, ŠAMANI ZA FIGURKY A FARMÁŘI ZA ÚROVEŃ OBILÍ PŘÍKLAD: TŘI ŠAMANI × 7 FIGUREK = CELKEM 21 BONUSOVÝCH BODŮ POČET RŮZNÝCH KARET SE ZELENÝM POZADÍM SE NÁSOBÍ SÁM SEBOU PŘÍKLAD: 4 × 4 = 16 BONUSOVÝCH BODŮ - Já za tebou na pobřeží přijdu taky.

- Jen pojď. Přijdu, chci se dozvědět víc o bohyni plodnosti a taky si chci vylepšit nástroje, protože nástroje jsou prima. Já jdu na dřevo, prosím! Já se snažím ostatním akorát kazit jejich plány. To mi celkem jde. Všiml jsem si, že dřevo je nejlevnější a nejefektivnější surovina. A čím víc ho získám a čím míň ho získají ostatní, tím líp pro mě, aspoň doufám.

- Kam půjdeš, Jordane? - Není v tom nic osobního, ale chybí mi dřevo. Rád ti nějaké dřevo zajistím. - Já bych chtěla... - Další děti! - Další děti si nemůžu dovolit. - Ale jo! Děti si můžeš dovolit vždycky. Mimina, mimina! Je tu smutno, máme pro sebe celý svět, ale s Nikou a Jessem je nás jen asi 15, potřebujeme společnost.

A ona vypadá, že do toho půjde. Chci být zodpovědná... Tak jo. Ale zlobím se na vás! Zlepšit svět! Takový tlak na plození dětí! I když jsem měla možnost nedělat další děti... Tak jsem si řekla, že budu.

- To vypadá dobře. - Postavím si budovu. BUDOVU MŮŽETE ZÍSKAT ZAPLACENÍM SUROVIN ZOBRAZENÝCH VE SPODNÍ ČÁSTI JEJÍ KARTY ZA BUDOVY JSOU VÍTĚZNÉ BODY HRA KONČÍ V PŘÍPADĚ, ŽE JE JEDEN BALÍČEK BUDOV PRÁZDNÝ KONEC HRY! Tak jo, lidi, připravte si své ostré větve, jdeme hledat mamuty. Já zkusím něco riskantního, půjdu sem a zkusím si koupit tuhle budovu.

Už jste všichni rozmístili své figurky? Hlavní kápo, jedeš první. - Nejdřív vyřeším farmáře. - Jeden farmář, už se to nese. Aha, všechno sázíš na dřevo. - Ano, všechno. - Šokující. - Tak já hraju. - Třináct, takže čtyři dřeva. - Jordane?

- Já začnu nástrojem. Prima. Tady ho máš. - A teď si postavím budovu. - Tak ukaž suroviny. Postav si tu budovu! Zaplatíš dva kameny a jíl. Mou strategií jsou civilizační karty a budovy. Předpokládám, že teď půjdeš do lesa. A navíc máš nástroj! - To ano. - Takže už nebudeš do stromů bušit, teď do nich budeš mlátit kamenem přidělaným na klacku.

- Devět. Můžeš to zvýšit na deset. - Ale to k ničemu nebude. - Takže tři dřeva. - Už se to nese. - Niko? - Nehraje tu Barry White? Ne, to není on. Makej, smrade malej. To je fuk, že máš černý plíce, mazej zpátky do dolu. Tatínku, přišel jsem pro tebe pracovat. - Ty asi půjdeš lovit?

- Jo, přesně. - Kolik kostek mám hodit? - Tři. Tři, tři kostky. Tak ať to sviští! Pamatujete si na můj poslední hod? - Deset. - To není zlé. Takže pět jídel. Vezmi si ryby. To přesně potřebuješ. Mám pocit, že kostky tě nabádají k tomu, abys ses množila dál.

- Moc se mi to nelíbí. - Je to super. Já mám před sebou zajímavou volbu. Chci si postavit tuhle budovu, a to za čtyři jíly, to pak dostanu 16 bodů, což je super. TATO BUDOVA POŽADUJE ČTYŘI SUROVINY JEDNOHO TYPU A VÍTĚZNÉ BODY ZA NI SE URČÍ PODLE HODNOTY ZAPLACENÝCH SUROVIN Takže se musím rozhodnout, jestli zariskuju, utratím dva jíly a tady si koupím nástroj, nebo jestli nejdřív půjdu sem a pokusím se získat další tři cihly, abych jich měl dost.

Musíme figurky rozmístit dřív, než se dotkneme kostek. Takže když nemáme dost surovin třeba na budovu nebo loď, musíme doufat, že na kostkách hodíme dost, a to je pak matematický problém. Očekávám, že když hodím dvěma kostkami a přičtu dva body, takž 15, 17, děleno dvěma, 15...

Je úplně mimo! Jako na základce v matice. Doufám, že mě učitel nevyvolá. Jasně, mám to. Spočítal jsem si to a jdu do toho a risknu to. Jdu těžit jíl. Uvidíme, jak to půjde. Zjistíme, jestli se mi to vyplatí, nebo jestli jsem pitomec. To je děs.

To je fakt hrůza. Dostanu jeden jíl, což je fakt příšerné. Je škoda, že tu budovu nemůžu postavit, ale co se dá dělat, byl to risk, který nevyšel. A tím moje kolo končí. Jesse, nakrm svůj lid. Dostaneš dvě jídla za obilí, takže zaplatíš jen tři a zasytíš celý kmen. Jordane, tebe to stojí pět jídel.

A máš nakrmeno. Niko, tebe to stojí milión. - Kolik toho chceš? - Tvůj kmen sní sedm jídel. Takže ryby a houby. A já svůj kmen nakrmím rybami. Takže to by bylo. Teď posuneme tyhle karty doprava a doplníme je. Jordane, ty jsi teď hlavní kápo. - Jdu pro jídlo.

- Sakra práce. - Ty jdeš do dalšího dítěte? - Jo, jdu. - Další dítě! V téhle hře jsou další suroviny? Já myslela, že jen sex a jídlo. Nechť jsou proklety! Tvé kletby jsou skvělé! Dvacet čtyři extra bodů. Vítejte v Metropolis. Své budovy jsem vyleštil, aby vypadaly hezky. Innuendo!

Potřebuju skvělý hod! - Páni! - Dost dobré. - Čtrnáct! - Samozřejmě použiju svůj nástroj. - Tak jo, tak ho otoč o 90 stupňů. Mám nástoj na čtvrté úrovni, je to v podstatě motorovka, která má diamantový řetěz. - Nemáte ze mě strach? - Z tebe jsem nikdy strach neměl. - Ty nemáš jídlo? - Nemám, došlo mi. Budu muset povolat lovce.

Všechny figurky už jsou rozmístěny. Takže nejprve zaplatím jeden klacek, abych sem dostal svou figurku. Naučil jsem se krásy hudby, což je velmi milé. Taky se mi podařilo získat tři body. Už nejsem poslední, hurá! Počkat, to jsem já. Bylo mi toho zeleného líto, ale já jsem zelená... Sakra, jsem poslední.

A teď koupím tuhle loď, možná to není ta nejlepší předražená volba, ale získám díky tomu body, které zoufale potřebuju. Nasedl jsem totiž přímo na expres do Propadákova. Teď udělám tohle... Tak jo, pokusím se získat co nejvíce dřeva. Zatřesu tím, jak jen to jde. Potřebuju dřevo!

Čtyři. - Víte co? - Měl ses víc snažit. Jedno dřevo jsem potřeboval, takže dobrý. A teď jedna figurka na lovišti. Můžu hodit dvojku nebo víc? To hned zjistíme. Proklínám tě! Tebe, ne ty kostky. Říkala jsem to, jsem čarodějka!

Důležité je proklít hráče, ne ten kelímek. HÁŽE DVĚMA KOSTKAMI NA DŘEVO No tak, kelímku, do toho! No tak, ukaž se, víš, kdo já jsem? - Já jsem čarodějka! - Ustup, čarodějnice! Prokleto, prokleto! Tady máš další dvě dřeva. Nika si o sobě myslí, že je čarodějka.

Ale já si myslím, že je to spíš čarodějnice. A mrcha. Tak kde začneme? Na poli? Jdi na to, vem si svého farmáře a posuň se na počítadle obilí. Já nemám žádný zdroj obilí! - A bude tomu tak i nadále. - Náhodou jsem na tom dobře. No tak, dvanáct! - Nechceš mě požehnat?

- Ne! - Proč? - Ne. - Co z toho budu mít? - Dobrý. Takže to je osm bodů na dřevo. A teď tenhle samotář. Jak to zní, když se háže jednou kostkou, pane? Dostanu jeden kámen. Tak jo, gratuluju. A teď si jdu postavit další budovu.

Tak jo, prima. Dobrá práce. Niko, kde začneš? V lese? - Nejdřív si nadělám zásoby jídla. - Chce to lekci. Čtyři jedničky! Tvrdou lekci. No tak. No, to jde. Osm, dvanáct. A teď budeš žvýkat kůru stromů?

Trošku se zakousnu. - Tak jo. - Celkem čtrnáct. Za to dostaneš čtyři dřeva. - Jedna, dva, tři, čtyři. - Nebyl jsem si jistý. Ne, řekl jsi to dobře. Věřil bych ti cokoliv. Zníš sebejistě, tak to asi bude pravda. Jdeme nakrmit naše kmeny. Nemám nástroje, budovy, jenom samé děti.

Myslím, že jsem králík. Králík. - Tak jo, pane Velkodřevaři. - Jistě, pane Vrbáku. Potřebuju tři dřeva. - Musím Nice překazit radost. - Proč? No tak! - Pan Modřínek. - Pan Borovička. Když jste Wil Wheaton, vše je jen o vesmíru. Můžete mě citovat.

A k***a. Vše je jen o vesmíru! I ty toužíš po vesmíru! Pan Břízák. Dub letní. Už bych měl sklapnout. No tak, kostky, dřevo! - Ať mám kliku! - Tři hadí oči! Šest, devět, tohle je ti na nic, dostaneš tři dřeva. A jedno hned použiju a udělám z něj tuhle loď.

Tak jo, teď hoď čtyřmi kostkami a zjistíš, co se stane. Co se stane na trhu s loďmi? Co se tam stane? Všichni se budou mít dobře, kromě mě. Je úžasné, že mě ty kostky nesnáší, i když je hází někdo jiný. Super. - Osamělý zvuk jedničky. - Už je to tu. Lov!

- Za to dostaneš dvě jídla. - Pěkné. - Osm. - Můžeš k tomu přidat pět, takže 13. Teď jdu sem a všech svých pět dřev použiju na tuhle budovu. Takže za ni dostaneš 15 bodů. Teď jsi na řadě ty, Niko. Pojďme si udělat další děti! Mohu tě poprosit, porodní bábo Wheatonová? Je to moje práce.

- Půjdeš lovit? - Ano. Jo, nejdřív půjdu na lov. Máš dost kostek? Je v téhle hře dostatek kostek na tvůj lov? Určitě jsou tu nějaké další hry, ze kterých si můžeme půjčit kostky. Máš tam pět figurek, tak hoď pěti kostkami. - Co? - Jak je to možné? - Jsem čarodějka! - Dostaneš jedenáct jídel. Mohu-li oprášit staré moudro...

To je ale p***vina. A teď zaplatíš za tohle? - Je to tak. - Tak jo. A já si vezmu tuhle figurku a ona mi vylepší nástroj ze třetí úrovně na čtvrtou. To je super. A tihle tři jdou do kamenolomu nalámat nějaký ten kámen. Ale to snad ne!

Měl jsi je čtyři, mohlo být hůř. Jeden z****ený kámen na třech z******ých kostkách. To je k***a fakt super. Byl jsem zodpovědný. Vzdělání bylo na první místě. A mezitím bydlím vedle z******é paní Š**stavé "Hele, mimimo a další a další. A další dítě. Kde seženu dost jídla, abych všechny ty děti nakrmila? Už vím!"

PROSÍME, ZŮSTAŇTE U SVÝCH PŘIJÍMAČŮ Prostě to jídlo spadne z nebe... PROSÍME, ZŮSTAŇTE U SVÝCH PŘIJÍMAČŮ A hele, já na to nakonec nemám dost surovin. Protože jsme v TableTopu a já hážu kostkami. Možná je to moje chyba, přiznávám. - Haló, mluvím se svým minulým já? - Haló? To je Wil Wheaton z budoucnosti? Víš, jak sis myslel, že je super nápad hrát Dobu kamennou, tu super hru, kterou můžeš vyhrát?

Ano, jak to vypadá? Nedělej to. Nedělej to! Jo a cestou domů kup pivo, už ti totiž došlo. Haló? Haló? Budoucí já je kretén. Tak pojďme nakrmit své kmeny.

Pro tebe to určitě bude těžké, protože máš velký kmen. Jdu do toho naplno! Nesuďte mě! Jsem v situaci, kdy neumím dělat nic jiného než děti. Ale funguje to. Tyhle dva kameny za tuhle loď. Z civilizačních bodů nejsem zrovna odvařený, ale nic jiného už dělat nemůžu.

Snad to zabere. To bude desítka. Sedmdesát jedna. Tak moc jste mě podělali, že mám pocit, jako bych hrál bukkake Dobu kamennou. A já jsem se taky přičinil! Už tam jde, kampak asi jde? Může jít kamkoliv. Tihle králící akorát plýtvají časem. Chci hned ukončit hru, musí to tak být!

Nechci vám kazit překvapení, ale tady se mi násobí body za mé budovy! A nikdo si toho nevšiml! Snad se mi to vyplatí. Řekl jsem si, že postavím co nejvíc budov, když se mi podaří postavit ještě další dvě budovy, tak si myslím, že vyhraju. Uvidíme. Tak jo, figurky jsou rozmístěny. Niko, v jakém pořadí budeš hrát svůj tah?

- Nejdřív zlato? - Zlato ne. Házím třemi. Dostanu kámen. Hodila jsi třináct, kámen stojí pět, takže dostaneš dva kameny, no jistě. Tohle nám nedělej. - Nedělej to! Aspoň jednou. - Mám hrozný strach. Prosím, ne. - Díkybohu.

- Deset, patnáct. Díky nástroji má šestnáct. Za to dostaneš dvě zlata, přesně to jsi potřebovala. Tak jo, povedlo se. - Takže skončím hru. - Jo, jdi na to. - To tě bude stát... - Že nejsem šílená? Pěkný domeček. A víš, co se stane? Tvůj obří, přemnožený kmen dostal svou vlastní reality show a díky tomu si můžeš dovolit barák.

Takže máš patnáct, plus čtrnáct, takže se dostaneš na dvacet devět. - Postavíš si taky tuhle budovu? - Jasně. Za to dostaneš dalších patnáct. Takže se dostaneš na čtyřicet čtyři. Proboha, hra bude končit. A já vyhrávám? Takhle se cítí vítězové? Začneme tím, že se tu objeví tahle úchylnost. Co to má být?

Divné. Ani ho nezapřáhneš do práce. Dobrý, v pohodě, to je fuk. Zvyšte prosím mou úroveň obilí o jedna. Tenhle člen kmene mi vylepší nástroj o jedna, a tím končí mé kolo. Dřevo! Dej mi ho! To je jedenáct, s nástrojem třináct.

- Za to dostaneš čtyři dřeva. - Dobrý. Víc jsem nepotřeboval. Čas hazardovat. Ale ještě předtím udělám tohle. Tohle zaplatím. Posuneš mě tam na pětku? To je hodně bodů. A je čas na hazard! Prosím, pomozte mi, kostky. - Proboha!

- Co? To jsem potřeboval. Třem lidem se zvýší počítadlo obilí a tenhle chudáček dostane kus dřeva. Už jsi skončil? Řekl bych, že ano, pane. Díky za pozvání. Tak jo, super, prima. Podej kelímek dalšímu. *** PROSÍME, ZŮSTAŇTE U SVÝCH PŘIJÍMAČŮ Potřebuju teď mít trochu štěstí.

Nejdřív si hodím na jíl. Potřebuju dva jíly. - Proboha! - Sedm. Máš to. - A teď potřebuješ kolik? - Jedničku, pořád mám nástroj. Jdi na to, hoď jedničku. Skoro.

- Neumíš ani hodit jedničku. - Podařilo se. Podařilo se, takže teď postavím obě budovy. Super, prima. - Počkat, počkat, počkat. - Bude to těsné. Tímhle tě asi předběhl. To nevadí. Přesně, co jsem potřeboval. Takže dostaneš dvanáct plus třináct, tedy celkem dvacet pět bodů.

Takže hra je u konce! A je čas spočítat všechny body. PROBÍHÁ FINÁLNÍ SČÍTÁNÍ BODŮ A jedna civilizační karta. Úplně jsi nás roznesl na kopytech. Co to jako je? Co to je? Dámy a pánové, vyhlásím, kdo získal kolik bodů.

Na prvním místě je Jordan Maron se sto devatenácti body. To jsem vůbec nečekal. Na děleném druhém místě, což je velmi příhodné, Jesse a Nika. A na posledním místě, takže tam, kde patřím... - Hostitel. - Takže jsme vyhráli. - Jordane, gratuluji. - Děkuji. Zahrál jsi to skvěle.

A uvidíme se u Zdi vítězů. VÍTĚZ! Kamarádi, protože když ta hra skončila, jsme zase kamarádi... Obvykle, když sem přijdu, nabídnu poraženým slova útěchy, řeknu jim, že hráli dobře a podobné fráze. Dnes říkám, že si zasloužíte tu být a že jsem moc rád, že tu jste. Nemůžete mě porazit, jen mě zpomalit.

Teď jdu ke Zdi vítězů a než odejdu, tak řeknu toto: Prosím, zkuste se prosím vyhnout všem formám agresivního množení. Dobrá práce. Zůstaň tam. - Jordane, zasloužíš si tu být. - Díky. Ne proto, že jsi vyhrál, ale protože jsi byl jediný hráč, který se na mě úmyslně nezaměřil.

V téhle řade TableTopu máme pro vítěze přichystanou specialitu. Je mi tedy ctí ti předat tuto TableTop trofej úžasnosti! - Úžasné. - Že? Jasně, moc se ti líbí. A já ji ještě vylepším. Vyryju na ni tvoje jméno. Úžasné rytecké schopnosti. Úplně nová technologie. - Tady to máš.

- Krása. Pokud chceš, můžeš teď pronést svůj vítězný proslov. Nějak se mi asi podařilo vyhrát. Mám z toho radost. Vůbec nevím, co jsem vlastně dělal, ale budu předstírat, že jo. Skvělá strategie dokáže vyhrát skvělou hru. Díky všem. Skvělý proslov hodný zapamatování. Díky za sledování a než se uvidíme příště, zahrejte sí víc her. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

(Y).

00

Odpovědět

Skvěle sem si tenhle díl užil. Chtělo by to daleko víc otitulkovaných TableTopů :-)
Tenhle díl byl zatím pro mne nejzábavnější :-D

40

Odpovědět

Pracuji na tom ;-)

10

Odpovědět

Hrával som veľmi dobrú Českú hru :) Volá sa Vládci Podzemí, je to približne na 1-2 hodiny, tiež je veľmi dôležité rozmýšlať nad stratégiou ťahov. Škoda je že vo svojom okolí je len veľmi málo nerdov s ktorými by som si to zahral :(

50

Odpovědět

Kup si Tabletop Simulator na Steamu

11

Odpovědět

Vládci podzemí jsou super, ale jen pravidla jsme studovali asi 1,5 hodiny :D Ale tahle hra mi dost připomíná Lewis a Clark, jak grafikou, tak i stylem. Asi vím, co si zahrajeme na dalším herním večeru :)

00

Odpovědět

Doba kamenná je skvělá hra. Oproti Agricole je rychlejší, svižnější a jednodušší (vhodná pro začátečníky). Rozhodně doporučuju :)

30

Odpovědět

Ale vážně by to chtělo ten jný přehravač, protože třeba zrovna u TableTopu, kde si to musí člověk vícekrát pauznout (snad nejsem jediný), třeba i posunout zpět, to je opravdové zlo... obzvlášť třeba na tabletu. Takový webbrowser Dolphin používá na videa ve fullscreen vlastní přehravač, v kterém se dá, krom bezproblémového užívání, přetáčet/ovládat hlasitost i gestem. Ale tento hovadský přehravač na VČ je ještě horším, protože se nenechá obejít ani tím Dophinem :'( Takže... jakýkoliv jiný, než tento ;)

Btw. Programování nerozumím, a tak jak těžká a časově náročná taková změna přehravače může být? Já jen že ho tady nemůže nikdo vystát už pěkně dlouhou dobu a furt nic.

92

Odpovědět

Díky za každý TableTop a dnešní Stone Age zvláště. Na ten se těším už od minulého roku a letos už ho konečně může ježíšek nadělit pod stromeček. Jen ta děvčica mi to kazila, je svou afektovaností docela otravná. Jak řekl Cox (i když ne v tom kontextu): „Witch with the B“.

01:00 *strategizující

22

Odpovědět

Nehrají v nějakém TT i nějakou dobrou sci-fi strategii? To tu chybí.

20

Odpovědět

+Kafka TamuraHrají Star Wars X-Wing (na VČ již přeloženo). Hrají Zimu mrtvých, ale to je spíše postapo (ta se připravuje). A taky hrají Coup, což je povedená mikrohra, která se tu objeví pravděpodobně příště :-)

50

Odpovědět

+XardassNnnnnnice.

30

Odpovědět

Díky za postřeh, opraveno :-)

10

Odpovědět

Děkuji za překlad, užil jsem si to.

70

Odpovědět

2:09 je čley místo členy

03

Odpovědět

Sakra dvojklik. :(

00

Odpovědět

Mívám podobné štěstí s kostkami a potom i obvykle podobné reakce. :D

20

Odpovědět

Nechápu kde ten ocas bere drzost se ukazovat na veřejnosti, potom co tak zklamal kapitána Pickarda a posádku Enterprise. Shame on you, Wesley!

90

Odpovědět

Hra vypadá suprově, dostal jsem vzpomínky na dětsví kdy jsem hrál s rodinou takovéto hry o vánocích.
Bohužel ted nemám kamarády abych si to mohl zahrát... neexistuje singleplayer? Nebo aspon hra pro dva? Mám rozdvojenou osobnost tak by to mohlo fungovat.

101

Odpovědět

Poradil bych ti, aby sis to naprogramoval, ale z vlastních zkušeností můžu říct, že bez lidských spoluhráčů to není zdaleka taková zábava.

30

Odpovědět

Zahraj si ruskou ruletu. Asi je pro jednoho, protože vždy z místnosti odešel jeden ..

120

Odpovědět

Existuje mnoho her, který jsou i pro jednoho hráče, z toho co znám: Le Havre (1-5 hráčů), Zámky šíleného krále Ludvíka (1-4), Lewis and Clark, cesta na severozápad (1-5), jestli se nepletu, tak i Agrikola, je dost podobná jako Le Havre. To jsou všechno velmi zábavný, promyšlený a strategický hry jako Stone Age. Ale samozřejmě platí, že větší zábavu si užiješ ve více lidech. A nebo bývají určitý eventy, kdy se sejdou neznámí lidi a hrají deskové hry, většinou v nějakým kulturním domě.

00