Nejnebezpečnější prdy na světěTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:42
Počet zobrazení:5 325
Ponořte se do útrob zvířecí říše a zjistěte, čí prdy jsou nejsmradlavější, zda můžou zabíjet nebo kteří živočichové vypouští duchy strategicky.

Přepis titulků

„Domov je tam, kde se prdí.“ – Ernest Hemingway Pro většinu lidí jsou prdy vítanou úlevou, trapným incidentem nebo příležitostí ke vtipkování. Ale pro mnoho dalších živočichů je prdění vážná věc. Hluboko v útrobách zvířecí říše můžou prdy sloužit jako nástroj k zastrašování, sebeobraně, či dokonce jako zbraně ke spáchání smrduté vraždy. Nejsmradlavější prdy ve zvířecí říši nejsou smrtící, ale mohly by vám zkazit výlet na pláž.

Tuleni a lachtani jsou známí tím, že díky potravě mají hodně smradlavé prdy. Ryby a korýši jsou velmi bohatí na síru. A během trávení štěpí střevní bakterie savců síru a aminokyseliny síru obsahující na disulfan, plyn, který zápachem připomíná zkažená vejce. Tuleni a lachtani se svým prděním nic dělat nemůžou, některá zvířata ale své prdy vypouští strategicky.

Jak heterodon obecný, tak korálovec arizonský používají techniku zvanou kloakální praskání. Při ní nasají vzduch do své kloaky, což je otvor používaný pro močení, vyprazdňování a reprodukci, a pak ho za doprovodu hlasitého lupnutí vystřelí zpět. Tohle praskání není o nic nebezpečnější než zápach z lachtana, ale efektivně zastraší potenciální predátory. Naproti tomu prdy larev některých zlatooček jsou tichoučké a smrtící.

Jejich prdy obsahují chemickou látku zvanou alomon, která byla vyvinuta speciálně, aby paralyzovala termity. Tento alomon je tak silný, že jediný prd dokáže znehybnit několik termitů až na tři hodiny, nebo je rovnou zabít. Tak či tak dávají tyhle toxické prdy larvám dostatek času na to, aby pozřely kořist až do trojnásobku jejich velikosti. Pro některé živočichy může být pro změnu smrtící zadržování prdů.

Třeba pro halančíky žijící ve sladkých vodách na severu Mexika. Tyto ryby se živí řasami a dalšími malými organismy v sedimentu. Takové řasy ale produkují mnoho plynů během nejteplejších letních dnů. Pokud ryba tyhle plyny nevypustí, začne se nadnášet, což z ní dělá snadnou kořist pro ptáky. Ale predátoři nejsou to jediné, čeho by se měly bát. Kvůli přebytečnému plynu může jejich trávicí ústrojí i prasknout. Vědci našli skupiny několika stovek mrtvých ryb, které zahynuly, protože málo prděly.

Naštěstí pro lidstvo nám zvířecí prdy nemůžou uškodit jinak, než že kvůli nim vrhneme oběd. Ale za určitých okolností můžou zvířecí prdy představovat nebezpečí. V roce 2015 aktivovaný požární hlásič přinutil letadlo nouzově přistát. Po bližší kontrole bylo zjištěno, že nejde o žádný požár, ale jen říhání a prdění více než 2000 koz přepravovaných v nákladním prostoru. Změna tlaku vzduchu u nich způsobila nadměrné vypouštění plynů.

Naštěstí problém s prdícímí kozami nevyšel nijak draho. Ale nejnebezpečnější prdy na světě mohou vycházet z podobně nenápadného zvířete: z krávy. Na světě je téměř miliarda krav, přičemž většina z nich se chová speciálně na mléko či maso. Krávy jsou stejně jako kozy přežvýkavci, takže mají žaludek se čtyřmi komorami, které jim umožňují potravu opakovaně přežvýkat a trávit. Tento proces jim pomáhá získávat z potravy více živin, ale také přispívá k produkci mnoha plynů.

To je problém především proto, že jedním z hlavních plynů, které krávy vylučují, je metan, významný skleníkový plyn, který silně přispívá ke globálnímu oteplování. Jeden kilogram metanu v atmosféře zadrží mnohonásobněkrát víc tepla než jeden kilogram oxidu uhličitého. A vzhledem k tomu, že každá kráva vypustí až 100 kilogramů metanu ročně, jsou tato zvířata jedním z největších přispěvatelů ke globálnímu oteplování.

Takže zatímco jiná zvířata mohou mít prdy hlasitější, smradlavější, ba i toxičtější, jsou to právě plyny kravské, které mohou být nejnebezpečnější ze všech. Překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kravské prdy nejsou hlavním problémem. Nejvíce metanu vypouští krávy jakožto přežvýkavci opačným koncem. Takže si je měli šetřit do druhého dílu o krkání.

101