The Spoony Experiment - Ultima 1: The First Age of Darkness

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:282
Počet zobrazení:3 569
Osobnost Noaha Antwilera, také známého jako The Spoony One nebo jen Spoony, se dostala i na VideaČesky. Proslavil se svými recenzemi na hry a filmy. Spolupracuje se spoustou dalších, jako třeba Angry Video Game Nerd (kterého tu máme) nebo Nostalgia Critic. V roce 2010 vyhrál cenu za nejvtipnější osobu internetu. Pro tuto recenzi si vybral jednu z nejstarších počítačových her. Pokud vás začátek, kde je historie vývoje her, bude nudit, tak mějte chvíli strpení, než se dostane ke hře samotné. Upozorňuji, že Spoony nechodí pro nadávky daleko a občas nevaruje před spoilery. Toto video má dvě části! Část první: Část druhá:

Přepis titulků

Překlad: Zikato www.videacesky.cz Bylo pro mě trochu divné vrátit se a znova objevovat Ultimu 1, protože si vážně nevybavuju, že to tehdy bylo tak šílené. Když jsem byl ještě děcko, celé to dávalo mnohem větší smysl. Prostředí je solidní, v kouzelné zemi Sosarie je vše úžasné, než zlý čaroděj Mondain použije své síly, aby stvořil drahokam nesmrtelnosti. Takže se stane neporazitelným a přirozeně ovládne svět. Samozřejmě!

Vy hrajete za mýtického hrdinu ze Země, který je pravidelně volán za dobrodružstvím v Sosarii pomocí blýskavých mezidimenzionálních měsíčných bran. A myslím, že celá ta věc s hrdinou z paralelní Země byla retrospektivně přidána do sérií až mnohem později. Když hra doopravdy začala mít nějakou zápletku. Myslím, že to byla jen snaha propojit ranné primitivní hry s celkovým příběhem, se smíšeným úspěchem. V Ultimě 1 se příběh zmohl na: kouzelník - zlý, ty - hrdina, jít zabít!

To je zhruba zápletka úplně každé fantasy, ale tohle byla jedna z prvních a nikdo neočekával promyšlený velkolepý příběh. Nedělám si srandu, když říkám "tehdy", fakt do těch her nešlo zahrnout příběh. Nevešel by se na disketu. Mluvím tu o hrách, které byly na 5,25'' disketách s kapacitou až 360 KB! Pamatuju, že jsem si myslel, že je velká inovace, když TSR vydalo své RPG a ušetřilo spoustu místa tím, že příběh vytisklo jako knížku, která byla zahrnutá se hrou.

Kdykoli jste pokročili v příběhu, hra vás odkázala na číselného ukazatele, abyste si mohli přečíst, co se děje. Grafika byla tak primitivní, jak to jen šlo. Byly to jen panáčci z čárek a obrysové sklepení. Pamatuju se, jak jsem to hrával na černobílém Applu 2 na základce. A to chtělo nějakou představivost. Takže abyste začali, musíte oběhnout různé krále, kteří vám dají úkoly.

Jít zabít to, co chtěli, zvýšit úroveň a sbírat peníze. A peníze potřebujete na nákup nezbytností jako jídlo, zbraně, zbroj, raketové palivo a vaše létající auto! Jo, prodávají rafty, koně, káry a létající auta! Počkat, raketoplán? Prodávají vesmírné raketoplány. Jo, k tomu se ještě vrátím. Ale v tomhle království je obchod, který prodává raketoplány! A vy jste si mysleli, že máte těžkou práci.

Jak dlouho musíte být asi v tomto světě učedníkem vesnického kováře, než můžete začít stavět raketoplány? Páni, to je ale dřina. A pořád mi toho tolik zbývá. Musím spravit hadici farmáře Higginse, opravit jeho pluh a vyměnit ty dvě nakřáplá odstínění na Challengeru. Teda až po tom, co dokončím výměnu negativního zdroje napájení na repulsoru. Radši se do toho dám. Páni, to by fakt zkrátilo Pána prstenů.

A to jste si mysleli, že ti obří orli jsou nedomyšlení. Co kdyby si mohli koupit létající auto nebo raketoplán? Tahle hra je ujetá, omlouvám se, prostě se přes to nepřenesu. V téhle hře jsou lidi, kteří prodávají raketoplány. Vyserte se na epické mounty, v téhle hře můžete cestovat v létajících autech na raketový pohon. A to je jen začátek. Jeden by si mohl myslet, že hra bude v tuhle chvíli končit, protože nevím jak vy, ale já se viděl, jak prostě přejíždím bezmocné orky a rytíře.

A byla by to fakt sranda, ale z nějakého šíleného důvodu tě to hra nenechá udělat. Bohužel zbraňová technologie v Sosarii za jejich pokročilými auty dost pokulhavá. Nejlepší zbraň, kterou si můžete ve většině obchodů koupit, je luk a šíp, což je docela divné. Nebo ne? Vlastně jsou tu lepší zbraně. Jakmile začnete plout po okolí, celkem rychle najdete místo, kde je ostrov s cedulí.

Prohledejte tu oblast a najdete zbraň o třídu lepší, než právě máte. Běžte k další blízké ceduli na zvýšení moudrosti a tím resetujete tu druhou ceduli, takže ji můžete prohledat znova a získat další zbraň. Opakujte to a budete mít čím dál lepší věci. Ačkoliv pořád nevím, co některé z těch věcí dělají. Chci říct, trojúhelník? Co to kurva má... Koho zajímá trojúhelník? Počkat, co je tohle?

Vypadá to jako cedule napsaná v jakémsi druhu... elfštiny! Počkat, co je tohle? Něco je tu schované. Je to zbraň. A podívej, tady je další! A mnohem silnější než ta, kterou jsem měl předtím.

Všude se tady povalují zbraně. Třeba tohle, nějaká futuristická silorukavice. Počkat, je toho víc. Co může být tohle? Zasraný trojúhelník? Co mám kruci dělat s trojúhelníkem? Tady je něco, co se mi fakt hodí. Ale jestli budete dál chodit tam a zpět a hledat, po nějakém čase najdete phazer, nebo teda phazór.

A nakonec blaster. Myslím, že je to stejný svět jako v Yor - Lovec z budoucnosti, kde pořád objevujeme pokročilou technologii z minulé budoucnosti Země. Nepřipadá vám to divné? Jste si tak uprostřed výpravy za zabitím čaroděje pomocí mečů a magie. A najednou zakopnete o blasterovou pušku. Tenhle druh nevyvážené technologie docela kazí atmosféru kampaně, nemyslíte? Jo, ty po mně chceš, abych zabil dalšího Balroga?

Bez problému. Teď vypadám jako nějaký kurevský vesmírný mariňák. Nemůžeš projít. Gandalfe! Jsem služebník Tajného ohně, vládnu plamenem Anoru. Temný oheň ti nepomůže, plameni Udúnu! Vrať se zpátky do stínu. Neprojdeš dál! Tak dobrá.

Čas vytasit plamen Anoru. Užij si ohňostroj. Kurva! Dělám si srandu, ale tu zbraň budete potřebovat, protože příšery tady jsou drsňáci. Jako třeba zasraná Lochneska a dračí želva. Do hajzlu, to je vážně děsivý. Je to jako bojovat s Gamerou.

Potřebuju větší zbraně. Kde jsou raketomety? Zjistíte, že zlého kouzelníka Mondaina nemůžete zabít i přesto, že máte phazery, protože když má drahokam nesmrtelnosti, je nezničitelný. Museli byste se vrátit se v čase a terminovat ho, než vytvoří drahokam. Jak se vrátíte v čase? Samozřejmě najdete stroj času. A jak najdete stroj času? Musíte zachránit princeznu, protože ty ví, kde nějaký najít. Shledávám vtipným, že Lord British, dobrosrdečný král v každé ultima hře, má zamknutou princeznu ve svém sklepení.

Ale musíš chvilku vydržet, parťáku. Princezna se neodevzdá každé trosce, která ji dostane ze sklepení. Nejdřív z tebe musí být vesmírné eso. Proč? Protože jak všichni víme, nezáleží na tom, jak milý kluk jsi, všechny holky zajímá jen to, jak velkou máš raketu. Jak ze sebe uděláš vesmírné eso? Samozřejmě musíš do vesmíru. A abys to udělal, musíš si koupit raketoplán.

Vidíte, jak to všechno zapadá? Stačí zajít do místního obchodu s vesmírnými plavidly a dát chlápkovi pytel zlata. Promiňte, já na tom nechci lpět. Jen mě strašně udivuje společnost, ve které si můžete koupit raketoplán za zlaťáky. A proč se, když jsou laserové kanóny a létající vozidla peněžně dostupná, Lord British stará o zasranou želatinovou kostku? Co to kurva dělám? Já nevím, jak řídit raketoplán. Stěží vím, jak řídit auto.

Zahrnuje to i manuál s instrukcemi? Ten stojí kolik? Natankuj vesmírnou loď raketovým palivem. Ať uděláte cokoliv, určitě si kupte raketové palivo navíc, protože si ho můžete doplnit jen ve vesmírné stanici. Kdo postavil vesmírnou stanici? Ujistěte se, že na sobě máte vakuový oblek, jinak hned zemřete na explozivní dekompresi. A nesmí vám dojít benzín, nebo se nebudete moci vrátit na Zemi. Potom ovládáte stíhačku, skočíte do hyperprostoru a...

Panebože, to jsou TIE fightery! TIE fightery? Co se to kurva děje? Není divu, že je Mondain tak silný. Uzavřel spojenectví se zasraným Imperátorem. A dost. Ani náhodou se nebudu otravovat s orky a stormtroopery ve stejnou noc. Právě se cítím, jako bych mohl vyřídit celé Imperium sám.

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Naprosto dokonale. Opravdu velice jsem se nasmal..

180

Odpovědět

TIE-Fighters :D

180

Odpovědět

Čau znovu,

já sem s ním v kontaktu tak mi kdyžtak na mail koch.michal@gmail.com ... já už s ním řešil i spolupráci s videačesky ale nakonec z toho sešlo protože to nikdo nechtěl překládat

180

Odpovědět

Reb Brown - Bigass Motherfucker!
Samozřejmě se těším, ale je jen škoda, že spoustu videí nemá na youtube. Zkusím mu napsat (třeba o takový Robowar), ale nevím jak moc si to čte.

180

Odpovědět

Zikato tisiceré díky ... na Spoonyho sem se těšil hodně dlouho ... mám už projeté všechny jeho videa a nemůžu se dočkat až ho ukážu s titulky známým :) ... btw co říkáš na aktuálně ohlášený Rebreuary motnh neboli měsíc Reba Browna?

180

Odpovědět

Cain: Je to věc názoru, ale podle ocenění to vypadá, že AVGN je slabší odvar.

180

Odpovědět

BugHer0: konečně :D thx god

180

Odpovědět

Cain: AVGN bude taky.

180

Odpovědět

AVGN ty nechcete a tenhle slabší odvar zábavy jo? Noták, AVGN by se fakt hodil...

180

Odpovědět

Tohle taky není Ultima Online. ;)

180

Odpovědět

Hm a já jsem v Ultime Online získal maximálně lamu a né raketoplán ani vznášedlo :'(

180

Odpovědět

Tu metalovou verzi theme songu terminátora musim mít... nevíte někdo od koho to je ? na youtubu sem našel jen takový amaterský verze.

180

Odpovědět

haha... od 1:23 v 2. casti videa .-D.... to nema chybu, Ben hill jak svina

180

Odpovědět

Super, chci další díly! AVGN je už profláklý, tohle je lepší!

180

Odpovědět

The Spoony Experiment znam dostal jsem se na nej kdyz jsem zacal sledovat AVGN. Ma trochu jiny styl, jenom mi AVGN prijde o trochu zabavnejsi (cimz chci pozadat o jeho dalsi dily). je sice fakt ze AVGN neni pro vsechny protoze ono nadavani si clovek nejlepe uzije kdyz aspon trochu ovlada anglictinu ale presto. Mimochodem oba ti borci jsou opravdu dobri bavici.

180

Další