Toto video není dostupné

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:969
Počet zobrazení:10 504

Nedávno měl herní kritik TotalBiscuit velký problém, jelikož Wild Games Studio uplatnili nárokovací systém YouTube na nelichotivou kritiku jejich hry a chtěli se jí tím zbavit. Proto se TotalBiscuit rozhodl natočit toto video, které osvětluje fungování tohoto byznysu, usvědčuje ředitele Wild Games Studio z nečestných praktik a také upozorní na podobné případy z nedávné minulosti.

Přepis titulků

Překlad: Mithril www.videacesky.cz Dámy a pánové, já jsem TotalBiscuit. Pro ty, kteří mě neznají, tak jsem herní kritik. Dělám videa s prvními dojmy. Zaměřuji se na indie hry a chci podpořit dobré hry, pomoct jim k prodeji, jaký si zaslouží, a chránit zákazníky před špatným nákupem. To dělá každý kritik. Dnes bych rád mluvil o někom, kdo nemá zájem na ochraně zákazníků.

Vytvořili hru, kterou by každý normální člověk považoval za špatný nákup. Tito lidé jsou autoři Day One - Garry's Incident, survival hry v první osobě, vytvořené ve Wild Games Studio. Jsou to kanadsko-francouzští vývojáři. Nejprve vám řeknu o své práci. Toto video neobsahuje záběry z hraní a brzy vám řeknu proč. Lidé, kteří se živí vytvářením videí na YouTube u nich mají reklamy. S ohledem na velikost publika tak můžete vydělat dobré peníze, podobně fungují televizní stanice.

Asi chápete, že je to jak minové pole. Nesmíte porušovat ničí práva a YouTube to až přehnaně dodržuje. Důsledkem toho vzniklo ujednání s YouTube ohledně zpeněžení herního obsahu. Vlastníci kanálů jsou odpovědní za jakékoliv porušení pravidel YouTube. Tedy to je teorie. Bohužel se YouTube rozhodl, že to takhle úplně nechce, a umožnil společnostem používat automatický nárokovací systém, který okamžitě odstraní obsah, který jim podle jejich názoru patří.

Většinou jsou vývojáři a vydavatelé rozumní a tento systém nepoužívají. Zákon okolo tohoto obsahu je zastaralý. Existují vášnivé dohady o tom, jak herní videa mohou být vlastní prací. Stojí na takové zvláštní hranici, kde zpeněžujeme obsah, který je náš, stejně jako jejich. Tohle se týká především videí Let's play, která obvykle nedělám.

Mojí nejúspěšnější sérií je kritika prvních dojmů pod názvem "WTF is...". A o tom bude dnešní video. Kritiky a recenze jsou oprávněně chráněné Americkou doktrínou férového užití. Nápad na využití copyrightu jako zbraně proti těm, kteří vás kritizují, ohrožuje svobodu slova a tisku. Je to neférové k zákazníkům.

Je to nepochybně cenzura. Představte si svět, kde jediné povolené recenze by byly ty kladné. Lidé by byli oklamáni falešným marketingem. Kolik peněz by bylo vyhozeno za zboží, které za to nestojí? Kritika existuje, aby chránila zákazníky před bezskrupulózními firmami. Je podstatnou součástí naší společnosti. Wild Games Studio s tím nesouhlasí.

Před několika dny se mi na YouTube objevila tato zpráva. Jak vidíte, je to standardní varování proti chráněnému obsahu. Tři takové a máte po účtu, vaše videa zmizí. Tenhle systém je tu proti lidem, kteří nahrávají cizí obsah. Jeho použití je správné proti lidem, kteří by na YouTube sdíleli pirátské soubory. Občas je ale zneužíván. Jak víte, hra je od Wild Games Studio.

Vlastně to říká: "Použil jsi náš chráněný materiál bez dovolení, takže jsme tvé video násilně stáhli." A ředitel Wild Games Studio Stephen Woods napsal následující příspěvek na fóru Steamu. "Ochraňujeme náš materiál, protože TotalBiscuit nemá právo získávat peníze z reklamy díky naší licenci." Stephen Woods lže a tady je proč. A debatu nemusím stavět na tomhle.

To je na tom to krásné. Ani se nemusím ohánět právy kupujícího, ochranou svobody slova, svobodou tisku a důležitostí kritiky. Protože tenhle chlap byl tak hloupý, že za sebou zanechal spoustu důkazů, které dokazují, že nemá pravdu. Tak začněme, důkaz A. Emailová konverzace s Wild Games Studio, ve které se standardně vývojáři představíme a požádáme o recenzentský klíč.

Takových žádostí pošleme měsíčně stovky. I s největšími vydavateli jednáme takto pomocí emailů. Například Ubisoftem nebo Square Enix. Nejsme žádný malý nebo pochybný kanál, takže naši roli v průmyslu chápou. Když požádáme o recenzentský klíč, tak plánujeme vytvořit výdělečné video. Tak to v byznysu funguje. To v emailu na rovinu říkáme a přidáváme i odkazy na všechna předchozí videa, abychom se ujistili, že vývojář chápe, o co jde.

Stephen, ředitel společnosti, nám odpověděl do 24 hodin. Poskytl nám Steam klíč ke hře a požádal o zveřejnění odkazu na obchod v popisu videa, s čímž jsme souhlasili. Povolení k vytvoření výdělečného videa se předpokládá. Požádali jsem o recenzentský klíč s jasným úmyslem natočit video. Poskytli jsme odkazy na naše videa a jasně popsali, kdo jsme.

Stephen odpověděl za méně než 24 hodin a poskytl nám recenzentský klíč. To jsou fakta. Je nepředstavitelné, že by si Stephen vůbec mohl myslet, že nemáme zájem tento obsah zpeněžit. Profesionální recenzenti, kritici a komentáři spoléhají na příjem z reklamy. Je to běžně známo. Reklamy máte na IGN; Rock, Paper, Shotgun; Kotaku; PC Gamer...

Tohle je běžná praxe v oboru. Vytvořili jsme přes 500 takových videí a tohle je poprvé, kdy se společnost pokusila o podobný útok. Důkaz B. Když tedy nemám právo vydělávat na videu s jimi licencovaným obsahem, tak jsem se podíval, jestli byla stažena další videa. Zkuste hádat.

Tak se na to podívejme. RabidRetrospectGames, Let's Play, Day One- Gary's Incident. 33 tisíc zhlédnutí, výdělečné, stále dostupné. NukemDukem, Let's Play, Day One - Gary's Incident. 105 tisíc zhlédnutí, výdělečné, stále dostupné. Triple6Games, Day One - Gary's Incident Gameplay. 6 tisíc zhlédnutí, výdělečné, stále dostupné. A nakonec mé oblíbené od legendy, které vždy zkomolím jméno.

BirgirPall, je to tu. Zničil jsem Den první - Garyho podělaný incident. 115 tisíc zhlédnutí, výdělečné, stále dostupné. A cituji z popisu: "Tato hra je esencí špatnosti." Není trochu divné, že jediné video, které záhadně nemá právo vydělávat, je to s nejvíce zhlédnutími, nejlépe hodnocené a k titulu velmi kritické?

Hmm, zajímavé. Páni, to se jim hodí, že? Důkaz C. Tedy pokud potřebujete dále přesvědčovat. Tohle je asi měsíc starý příspěvek od ředitele Wild Games Studio na Steam fóru. Je to odpověď na otázku, zda se mohou dělat YouTube videa hry. Odpověděl: "Jasně, můžete dělat YouTube videa naší hry."

Tak nejenže nám bylo povolení uděleno při oficiální komunikaci se Stephenem, ale také dal přímo veřejné svolení na Steam fóru. Jak vidíte, jeho prohlášení, že nemám právo vydělávat na své recenzi je nesprávné. A vůbec se to neblíží způsobu, jak fungují YouTubeři, nebo jak fungují Gameplay videa na YouTube. To je naprosto jiný příběh.

Stephen Woods nejedná čestně. Kdyby to byla jediná věc, kterou udělal, třeba v záchvatu vzteku, tak bych to i pochopil. Je těžké přijímat kritiku na vlastní práci, zraňuje to city. A to může být znásobeno tím, že na vás stovky, a někdy i tisíce hlasů řvou zároveň. Chceme se s tím vyrovnat, ovlivňuje nás to všechny. Ve větší, či menší míře.

Ale tohle nebyl jen emocionální zkrat. Video bylo k dispozici týdny. Očividně tedy jen nechtěně nevybuchl, ačkoliv by to jindy byl čestný muž. Když byl Day One - Gary's Incident neúspěšně na Kickstarteru, tak Stephen Woods podpořil svůj vlastní projekt minimálně jedním 10 000 dolarovým příspěvkem. Data o podpoře projektu byla vysoce podezřelá, protože se mu dostalo masivní podpoře teprve během druhého dne.

A dál už nic. A ano, kampaň dokonce v několika dnech o peníze přišla, včetně víc než tisíce během jednoho dne v prvním týdnu kampaně, ale kdy odešli jen tři dárci. V průměru tak každý dárce údajně přispěl na kampaň 225 dolarů. Což je ovšem směšně zkresleno obřím darem od samotného ředitele společnosti. Stránka hry na Metacritics je plná směšných a očividně podvržených recenzí ve špatné angličtině.

Vývojáři se očividně zoufale snaží o hře lhát, aby nalákali zákazníky. Také se vás snaží uplácet, abyste pro hru hlasovali na Greenlight, a nabízejí za to Steam klíče. A asi to funguje, protože tenhle hrozný titul Greenlight systémem prošel. A možná vám už došlo, že autoři také mažou kritické příspěvky na Steam fóru. Jak vidíte, nejde o nevinného vývojáře, který byl poškozen YouTuberem vydělávajícím na jeho práci.

Tohle je vývojář, který opakovaně jednal nečestně, a dělá to dodnes. Vývojář, který nejen nesnese kritiku, ale záměrně ji cenzuruje, aby prodal co nejvíce kopií své otřesné hry. Já sám udělám vše, co bude nutné, aby tato společnost neunikla následkům svých činů.

Avšak tohle naznačuje širší problém. Problém, který musí být adresován. Podívejte, jak snadno byla společnost schopná zcenzurovat jednu z nejsledovanějších a neuznávanějších kritik své hry, systémem proti porušení copyrightu. Podívejte, jak snadno dokázali obejít výjimku z podmínek svého partnera a použili chování typu "nejdřív střílej, pak se ptej", aby sebrali odměnu někomu, koho nemají rádi, a případně zničili celé jeho živobytí.

To se stane, pokud dostanete tři varování. Je to tak, váš kanál zmizí. Není to poprvé, co byl tenhle systém zneužit. Před rokem jsem obdržel dvě varování od SEGA z Japonska. Za videa o hře Shining Force 3, z doby konzole SEGA Saturn. V tomto hromadném mazání videí SEGA zablokovala i videa, která ani neobsahovala záběry ze hry.

Vlogy a jakékoliv povídání o hře. Možná se ptáte, proč to udělali. Jaký důvod by mohli mít? Kvůli rankingu vyhledávání. Použili systém na ochranu copyrightu na YouTube, aby zablokovali videa s vysokým rankingem, a aby se jejich trailer na hru Shining Ark zobrazoval nahoře. Varování dostalo minimálně 17 kanálů, většina z nich nebyla odebrána, některé kanály dodnes nefungují.

Díky mému týmu byla varování z mého kanálu odstraněna, ale ostatní takové štěstí neměli. Kromě zlomyslnosti musíme také hrát hloupé. Nintendo si přivlastnilo absolutní copyrightovou kontrolu nad trailery. Během našeho podcastu na kanálu Polaris jsme probírali naše zkušenosti s Pokémon X a Y, a proto jsme tam přehráli kousek traileru. Automatický přivlastňovací systém Nintenda nám znemožnil na videu vydělávat.

Tři hodiny naší práce zničené kvůli minutě reklamy na hru. Můžete si myslet, že to není správné, ale mnohem víc se toho děje právě teď a ohrožuje to kritiku na YouTube. Tato stránka změnila podobu médií v mnoha směrech. A nejen v tom, že herní kritika díky tomu získala nové formy. Už není jedinou možností, jak o hře získat informace, tříminutové připravené video u dvoustránkového článku.

Díky YouTube máte máte na dosah ruky mnoho formátů. Všechny pomáhají zákazníkovi se dobře rozhodnout. Kritika tenhle průmysl zlepšuje. Ale čelí útoku. Politika YouTube umožňuje zneužívat blokovací systém k cenzuře kritiky a to musí přestat. Kdekoliv jinde by to bylo nepřijatelné, ale na YouTube se to zdá být rutinou.

Pod útokem jsou vaši partneři, Google. Jsou to lidé, díky kterým máte peníze z reklamy. Google se vyjádřil, že by zde rád měl více kvalitního profesionálního materiálu. Ale nedělá dost, aby ochránil lidi, kteří ho produkují. Budu upřímný. Já mám štěstí. Můj kanál je velký, stejně tak i počet mých odběratelů, záda mi kryje velká stránka s mnoha zdroji. Můj hlas je slyšet, ale co hlas malých kanálů?

Jak jsme viděli v incidentu se SEGA, tak tyhle kanály nejsou nijak chráněné. Když se jim někdo rozhodne šlápnout na obličej, aby je umlčel, nemají se na koho obrátit. YouTube chce, abychom ho brali vážně. V pořádku. my se mu v tom snažíme pomoct tím, že budeme produkovat kvalitní obsah, který lidé chtějí. Ale když nedokáží své partnery ochránit před takovýmhle útokem, tak se lidé budou bát obsah pro tuto stránku produkovat.

Chci, aby se Google postavil proti cenzuře. A aby se, jako v minulosti, přísně podívali na implementaci Digital Millennium Copyright Act a zjistili, jak ji vylepšit. Rád bych využil příležitosti a poděkoval všem vývojářů, vydavatelům a PR organizacím, že chápou právo na kritiku. Žijeme v nejisté době.

Herní média se vyvíjejí nečekanými směry a zákon to celé ještě nepokrývá. Chci tím říct, jak chápavé a pokrokové tyto organizace jsou, když ve většině případů nechávají tuto evoluci neomezeně plynout. Doufám, že to bude pokračovat. Všichni jsme díky rozumné spolupráci silnější. Také bych rád poděkoval všem, co se podívali na tohle video.

Byl bych rád, kdybyste ho šířili mezi co nejvíce lidí. Lidé by měli vědět, co se děje s kritikou na YouTube. Tu děláme proto, abyste se vy mohli správně rozhodovat. Bojujeme za vás. Přesně to děláme. Bohužel se každý den musíme bát toho, že nějaká společnost zneužije blokovací systém, aby zničila naše živobytí.

Výdělek za toto video, stejně jako výdělek za Day One - Gary's Incident, daruji Electronic Frontier Foundation, charitě věnující se ochraně svobody slova na internetu. Děkuji vám za sledování. Doufám, že podobné video už nebudu muset dělat. Ale nic neslibuji. Uvidíme se příště.

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Na obhajoubu té hry: pokud by to, co bylo vydáno jako plná hra, bylo označeno za pre-alpha vývojovou verzi hry, určitě by vzbudila mnohem lepší reakce než takhle. Tahle hra má totiž jen jeden problém: není hotová.

216

Odpovědět

Nechcete videa z jeho kanálu překládat pravidelně? Má velmi sympatický hlas a očividně dost dobře ví, o čem mluví. Od doby co jste zanevřeli na Jamese Rolfa (a bohužel, přitom Rolfe má tunu videí, které by tu určitě nezapadly, navíc jste nedokončili AVGN, a to vyšly po konci pravideláku už dva nové díly ), tu nějak nemůžu mezi pravidelnými seriály najít něco, co by mne nutilo se v určitý den na něco těšit. Hodně jsem si sliboval od Aperture, ale nějak to není ono.

401

Odpovědět

Petice za stažení této hry ze steamu, z důvodu přístupu developerů ke kritice a k jejich ovlivňování hodnocení hry. https://www.change.org/petitions/valve-corporation-remove-day-one-garry-s-incident-from-the-steam-store#share

252

Odpovědět

Podle mého názoru je to nejlepší herní youtuber.

261

Odpovědět

Příště tam pls hoďte pod ty tytulky takovej ten podklad, když to člověk sleduje ve fullscreenu tak jsou to bílý titulky na bílým pozadí a je to docela nepříjemný na čtení.

2018

Odpovědět


Odpovědět

Od Persona incidentu ma už na youtube nič neprekvapí. A tiež odvtedy nenávidím rusov.
http://www.vg247.com/2013/09/09/persona-videos-being-taken-off-youtube-by-russian-sketch-actress/

181

Odpovědět

No treba square enix jasne rekli, ze nechtreji aby lidi vydelavali na jejich FF14 videiich.. nechapu o co jim jde. Dementi

1813

Odpovědět

Jen malé info z anotace k původnímu videu: studio se 22. 10. omluvilo a nárok stáhlo. Každopádně spíše, nežli že by to udělali kvůli "svobodě projevu", jak tvrdí, tak se snažili zachránit, co se dá, poté, co proti sobě poštvali půlku internetu.
Zde je například screenshot hodnocení hry na Metacritic (tato hodnocení byla již odstraněna): někdo očividně dělal ctrl+c, ctrl+v: http://imgur.com/a/n7cng

221

Odpovědět

Navíc jí asi budou stahovat ze steamu.

211

Odpovědět

Znáte pls nějaké dobré CZ let's playeri? Ale žádné poťápané děcka... něco na úrovni?! :)

208

Odpovědět

nedávno jsem narazil na fakt dobrého recenzoval asi nového Thiefa ale nezaznamenal jsem si o něm nic tak už ho asi nenajdu, snad budete mít štěstí, byl vážně vtipný.

186

Odpovědět

nauc se anglicky lamo

2163

Odpovědět

+rodierUvědom si, kde to zrovna píšeš, a jestli ti to nepříjde trochu trapný, ty Kapitáne Ameriko. Jestli ti to ale příjde ok, tak utíkej na jiné překladatelské weby a začni to rozzesílat těm tisícům uživatelům, ať máš ten správný pocit zadostiučinění internetového trolla. ;)

245

Odpovědět

Agraelus :-)

205

Odpovědět

No, dále tu je i někdo, kdo nedělá Lets playe ale dělá pohledy... STERAKDARY =333

237

Odpovědět

Přiznám se, že českého let's playera, co by mě bavil, jsem ještě na ytb neviděl, ale možná by se dali najít ucházející streameři na twichi.. záleží na tom, který hry koho zajímaj no..

btw, mám kámoše, kterého přemlouvám už hodně dlouho aby se u hraní natáčel, protože je zábavný to sledovat- kdyžtak bych sem někdy hodil link, kdyby se k tomu dokopal :)

192

Odpovědět

Budu tu za – jak říká Jesse Cox – Shameless whore a udělám si reklamu :) . Sám se totiž o nějaký videa na YT pokouším, začal jsem před měsícem, takže tam toho moc není, ale zkus se podívat, třeba tě to zaujme... když ne, nic se neděje ;)

www.youtube.com/veryimportantgames

12

Odpovědět


Odpovědět

Chyba v titulkách 12:10 - zobrazují se zároveň 2 titulky, pravděpodobně špatný formát časování

190

Odpovědět

Díky, malá chybka při úpravě titulků, mělo by to být opraveno. :-)

230

Odpovědět

Jednoduchy liek, nepouzivat youtube.

2168

Odpovědět

lek na co? Asi je tu jazykova bariera :P

203

Odpovědět

+Jose...Zřejmě myslel na problematiku v tom videu.

2016

Odpovědět

+Jose...Bariera tak pre teba.

1833

Odpovědět

Zajimave video, akorat jsem narazil na 2 chyby v prekladu - v case 7:36 - vypadlo slovicko neuspesne a 7:54 - ztratila, ne ziskala :)

203

Odpovědět

U toho 7:36 jsem to původně vynechal a zapomněl doplnit, tak už je to opraveno.
A u druhé chyby se omlouvám, naprosto špatně jsem pochopil, co tím chtěl říct. Takže teď je to snad už správně. :-) Díky.

221

Odpovědět

Ten týpek je mi strašně sympatický hlasem, artikulací atd. :)

254

Odpovědět

S britským přízvukem je všechno lepší. ;)

263

Odpovědět

+twingate2hovoríš mi z duše ;)

252
Další