Proč nemohou být hry filmové?
Pokud slyšíte TotalBiscuit, je vám jasné, že vás čeká pořádná dávka výživných informací z videoherního světa. Cynický Brit se tentokrát zaměřil na velice ožehavé téma, kterým je snímková frekvence. Budou se probírat, jak některá kontroverzní vyjádření vývojářů, tak klamavá reklama na Watch Dogs, role recenzentů nebo důvody, proč jsou v současnosti počítače lepší než konzole.
Přepis titulků
Překlad: Brousitch
www.videacesky.cz Dámy a pánové,
jméno mé je TotalBiscuit. Je vůbec přijatelné, aby hra běžela
rychlostí 30 snímků za sekundu? Vy, kteří hrajete na počítačích,
jste si takovou otázku už určitě položili. Vy, kteří hrajete na konzolích,
tohle řešíte o poznání méně. "Proč by to řešili méně?"
musíte se ptát. Je to poměrně složitá otázka. V roce 2009 prohlásil Mike Acton z Insomniac Games,
týmu vývojářů stojících za Ratchet and Clank, že "vyšší snímková frekvence nijak výrazně neovlivňuje
prodeje her a stejně tak třeba jejich kritické přijetí".
S tím souviselo další prohlášení, že "Ratchet and Clank Future: A Crack In Time bude zřejmě jejich poslední hra se 60 snímky za sekundu." To se potvrdilo u dalších jejich her jako Resistance 3, Ratchet and Clank: All 4 One, Full Frontal Assault, Outernauts, hra pro Facebook a Kongregate, Fuse a Ratchet and Clank: Into the Nexus. Legrační na tom je, že vyjma Ratchet and Clank Future: A Crack in Time, což je mimochodem jejich nejlépe hodnocená hra s průměrným hodnocením 87 ze 100, neměla doposud žádná jejich další hra vyšší hodnocení než jejich 60 FPS titul.
Na většině si kritici smlsli s výjimkou Resistance 3. Debata o snímkové frekvenci, která je asi stejnou debatou jako ta o změnách klimatu nebo debatou o tom, zda existuje nebo neexistuje nebe, se dostala do hledáčku v souvislosti s vydáním nových konzolí, na které měli lidé určité nároky plynoucí z omezení jejich osm let starého hardwaru. Stále jsme ale v bodě, kdy hry staré generace konzolí stejně nedokáží běžet ani v rozlišení 720p. Běží v rozlišení pod 720p a stěží se ustálí na řádných 30 snímcích za sekundu.
Dá se to pochopit, ten hardware je starý a každý se z něj snaží vymáčknout, co se dá. Člověka to i překvapí, hlavně když se podívá na exkluzivní tituly, kolik toho vývojáři dokáží z konzolí vymáčknout. Po grafické stránce je to obrovský rozdíl a vývojářům se musí zatleskat, protože jejich vynalézavost téměř nezná mezí. Není to ale samozřejmě bez kompromisů, ten hardware nebyl aktualizovaný, nemládne, můžete ho akorát ošálit, aby udělal to, co po něm chcete. S novou generací tedy přišly nové nároky, hráči požadovali vyšší rozlišení a snímkování.
Bohužel to vypadá, hlavně s Xboxem One, že mají nedostatek od obojího. Většina her na Xbox One běží pod 1080p, v éře, kdy se už uvažuje o 4K, a snímková frekvence je skoro stejná jako u předchozí generace, což ale není úplně pravda, protože v začátcích existovalo mnoho her, které běžely okolo 60 FPS. A co uděláte, když potřebujete najít kompromis a hru nablýskat? Samozřejmě snížíte snímkovou frekvenci. Jak v Insomniac tvrdí, očividně to recenze neovlivňuje. Jak ale ta hra vypadá po grafické stránce, jak je nablýskaná, to už rozhodně ano.
Studie Insomniacu byla stěží vědeckého charakteru, sami přiznali, že vycházela z neformálních průzkumů a různých rozhovorů s fanoušky nebo jinými kupci videoher. Dalším z jejich závěrů je, že pouze menšina hráčů vnímá snímkovou frekvenci jako určitou problematiku. Což mi vůbec nedává smysl, protože oni prostě nemají na výběr. Pokud chcete hrát na konzolích nejnovější hry, budete se muset spokojit s daným snímkováním, protože nebudete mít na výběr. Tohle téma se znovu dostalo do hledáčku v souvislosti s interview vývojářů The Order: 1886, titulu exkluzivního pro PlayStation 4, který vytvořilo studio Ready at Dawn.
Společnost, která třeba předělávala God of War pro handheld zařízení. Očividně vědí, o čem mluví v souvislosti s optimalizací. Dokázali God of War přenést na PSP, stejně tak Okami na Wii. A i když hry God of War fungují na PSP sami o sobě, pořád byly méněcennější než ty už existující a nebyly ani původním materiálem nebo hrami pro konzole nové generace.
Je to tedy právě The Order: 1886, kterým vývojáři z Ready at Dawn ukáží, jaké velké nápady mají. Jenže to, co Dana Jan, vývojář The Order: 1886, vypouští z úst, je pořádně znepokojující. V rozhovoru pro Kotaku Jan tvrdí, že... "60 FPS je vážně pohotových a parádních, zbožňuju hrát hry v 60 snímcích za sekundu, na jednu věc to ale má vliv, a tou je vzhled hry v 60 FPS. My se snažíme o filmový vzhled a věděli jsme, že filmy běží rychlostí 24 snímků za sekundu. Zůstaneme u 30, protože ve 24 se nehraje dobře. Tohle je jeden z ústupků, ke kterému jsme přistoupili, protože chceme, aby to vypadalo dobře a dobře se to hrálo."
Cože? Dále pak říká: "Pokud to zvýšíte na 60 za podmínek, které máme my, bude to vypadat jako něco z Discovery Channelu, jako televizní pořad nebo film stanice SyFy. Nemá to pak ten vzhled a texturu, jakou vidíme u filmů." Texturu u fil... "Zážitek, který vám dává sledování filmů, je zcela odlišný od toho, který utváří prostředky televize. Tohle byla jedna z věcí, pro kterou jsme se rozhodli."
Panebože proč? Tohle řekl údajně zkušený vývojář a musím říct, že mi to hlava nebere. Hráči se tady považují za naprosté idioty. A to nemluvím o jiných vývojářích, kteří dokázali vytvořit hezčí hry než The Order: 1886 a ještě je umožnili hrát v 60 FPS, samozřejmě ne na konzolích, ale vy víte, o čem mluvím. Vy chcete tvrdit tvůrcům Crysis 3, že jejich hra nevypadá "dost filmově"? Že vypadá jako "film stanice SyFy"?
Zaklínač 2 taky nevypadá jako televizní sci-fi film, telenovela nebo něco z Discovery Channelu. Ne. Vypadá jako opravdu pěkná videohra. Vykašlete se na tyhle obhajoby, ano? Slyšel jsem tenhle argument nesčetněkrát a absolutně nedává smysl. Snímková frekvence u filmů a snímková frekvence u her spolu vůbec nesouvisejí. Porovnáváte jablka a hrušky. Lidé měli dojem, že Hobit vypadá ve 48 FPS divně.
Je docela dobře možné, že mají pravdu. Viděl jsem ho. Líbil se mi, ale určitě to vypadalo atypicky. Nebyl jsem u filmů zvyklý na takovou snímkovou frekvenci. Rozhodně to vypadalo zvláštně, o tom není pochyb. Jenomže jde o film, ne o videohru! 60 FPS nevypadá u hry "divně" a už vůbec nemění vzhled hry. Objektivně vypadá lépe a objektivně se hraje lépe. Neexistuje ve vesmíru žádná hra, možná s výjimkou South Park: The Stick of Truth, ten by se hrál v 60 FPS hůře než ve 30.
South Parku to projde, má velice specifický vzhled, který se snažili napodobit. Jde možná o jedinou hru, kterou bych zkousl v 30 FPS. Možná namítnete, že existuje spousta žánrů, ve kterých je 30 snímků za sekundu vyhovujících. Vyhovujících? Ano. Suboptimálních? Rozhodně! Můžete hrát šachy, je to tak, můžete hrát v 60 FPS i šachy a budou vypadat a hrát se lépe než při 30. Můžete tak hrát i Hearthstone.
U toho se pozná rozdíl výborně. Zahrajte si Hearthstone na počítači, potom na iPadu a řekněte mi, že jsou to naprosto stejné zážitky. Řekněte mi, že jeden není plynulejší než ten druhý. Verze pro iPad běží při 30 a je to sakra poznat. Možná se ptáte, jak je možné vytvořit plynule běžící film při 24 snímcích za sekundu, když vám říkám, že u videoher to nejde, pokud běží při 60 snímcích za sekundu, což není úplně pravda. Můžete jít i níž než 60 a hrát relativně plynule. V současnosti se to ale má s moderními obrazovkami tak, že pokud není snímkování násobkem 30, budete si všímat určitého cukání obrazu.
Tohle se snaží vyřešit G-Sync od Nvidie a nové verze digitálních konektorů. Jde jim o to snížit obnovovací frekvenci monitoru na obnovovací frekvenci hry a přizpůsobovat se. Jakákoliv obrazovka totiž má určitou obnovovací frekvenci, která je pro ni stálá. Pokud má to, co je na obrazovce zobrazováno, odlišnou obnovovací frekvenci, dojde k určitému trhání obrazu, což se snaží řešit Vsync, dělá to však docela neohrabaně, protože všechno pozastavuje, aby to mohl znovu synchronizovat, čímž dochází ke zpožděné odezvě.
Zpátky ale k filmu. Důvod, proč vám u filmu projde 24 snímků, je fakt, že zaběry dohromady tvoří dojem souvislého pohybu a není to tak poznat. Oko dokáže rozlišit mezi jednotlivými záběry, to je vědecky podložený fakt. Pokud jsou ale promítány rychle, mozek si dokáže utvořit iluzi pohybu. Funguje to celkem dobře, alespoň v kinematografii. Proč to nefunguje u videoher? U videoher to nefuguje, protože nehrajete z pevného bodu.
Vy jste těmi, kdo postavu ovládají. Velice snadno si tak můžete všimnout, když hra zpožděně reaguje na vaše příkazy. To nazýváme "zpožděnou odezvou". V nějakých špatně naprogramovaných hrách reaguje postava i přes vysoké snímkování pomalu a vzniká tak umělá zpožděná odezva. U většiny her, které běží při nižší snímkové frekvenci, však narůstá právě jejich celková odezva. Příkladem budiž hra běžící při 60 snímcích za sekundu, jejíž minimální zpožděná odezva bude 17 milisekund. Pokud je ale snímková frekvence 30, vaše zpožděná odezva bude 32 milisekund.
To je absolutní minimum a čím vyšší snímkování je, tím více se teoreticky minimum zpožděné odezvy snižuje. U spousty moderních televizí se vyskytují ještě další problémy, které zvyšují zpožděnou odezvu a vzniká tak zpoždění obrazu. Může to zavinit sama obrazovka a její zpracovávání obrazu, některé LCD displeje také obraz zpracovávají, což přidává dalších několik milisekund. Přepočítávání, vyhlazování a podobně. Tyhle televize ale také umožňují zapnout herní mód, který tohle všechno vypne a zpožděnou odezvu sníží. Vaše odezva ale může být u konzolových her ještě vyšší než těch zmíněných 32 milisekund.
Čím vyšší je, tím hůře se hra hraje. Takhle je to prosté. Vy chcete co největší přesnost, chcete mít tu zpožděnou odezvu co nejmenší. Proto se hraje lépe při 60 snímcích za sekundu nebo 120. Z těchto důvodů si lidé dokáží všimnout rozdílů mezi frekvencemi. Nejde pouze o vizuální rozdíl, který je také patrný. Do popisku dám odkaz, kde je to možné porovnat.
YouTube bohužel umožňuje pouze 30 FPS, takže nějaké porovnávání je tady složité. Ten rozdíl ale jenom neuvidíte, budete ho především cítit. To je ta hlavní zátěžová zkouška. Pokud posadíte člověka ke hře, která běží při 30 a potom k té, která běží při 60, můžu vám garantovat, že si toho všimnou a pokud ne, tak jednoduše lžou. Možnost cítit tu změnu, zpožděná odezva, pohotovost ovládání a vysoká obnovovací frekvence udělají obrovský rozdíl. Pojďme označit prohlášení vývojářů The Order: 1886 za prosté PR.
Je to výmluva. Proč by se vymlouvali? Je to prosté, The Order: 1886 je exkluzivní hra po PS4. Nejenom to, Ready at Dawn spolupracovali doposud především se Sony, takže je v jejich zájmu vytvořit pro platformu Sony nějaký výstavní kousek. Objevila se zatím nějaká hra na PS4, která by ukázala grafickou vypiplanost a nebyla zároveň na jiné konzoli? Jediná, která mě napadá, je Killzone. Hra, která mimochodem běží v multiplayeru při 60 snímcích za sekundu nebo se alespoň snaží.
Vždy to tak není. Tohle začíná být markantní problém, protože lidé si toho více a více všímají. Odemčená frekvence snímkování způsobuje lidem trhaný obraz a další problémy. Popravdě musím s jejich výtkami souhlasit. Variabilní snímkování, alespoň doposud, než se G-Sync a jemu podobné technologie stanou standardem, je velice znatelné a zasahuje do herního zážitku. Uzamčení hry na 30 snímcích je určitě lepší než variabilní frekvence, ale uzamčení konzolové hry na 60 je objektivně lepší než obojí.
Prohlášení typu "filmový vzhled" a "60 FPS mění vzhled hry" jsou naprostý kecy. Nic víc. Je to marketing, který má za úkol omluvit fakt, že PlayStation 4 aktuálně nemá takové grafické schopnosti, aby byl The Order: 1886 tím obrovským exkluzivním hitem, který to natře Xboxu, a zároveň měl vysokou snímkovou frekvenci. Někde to kompenzovat musí, má to být výstavní kousek.
Pokud se vrátíme k vyjádřením Insomniacu o recenzích a hodnoceních, které dostávají hry s vysokým snímkováním oproti těm s nízkým snímkováním, můžeme vidět, že snímková frekvence se v recenzích zmiňuje velice zřídka. To je samozřejmě problém recenzentů. Opravdu mě udivuje, že hry běžící při 30 FPS dostávají hodnocení jaká dostávají. Je to prostě další z ukazatelů všeobecné nefunkčnosti recenzí, které neberou v úvahu tyto technické aspekty. Recenzenti mají celkem slušnou pozici, která jim umožňuje hlídat vývojáře.
A nejenom jejich činy, ale také jejich výroky. Watch Dogs z toho ještě vyšli dobře, navzdory tomu, že se hra moc nepodobala původní ukázce, kterou jsme viděli na E3. Nějaké kontroverze to vyvolalo, ale většina recenzí to moc neřešila a když ano, tak jen v rychlosti. Nad technickými aspekty Watch Dogs jsem strávil hodně času v jim věnovaném videu, ale uznávám, že dělám videa, která mají i přes hodinu. Většina řekne, že se na to nikdo nebude chtít dívat, ale moje video věnované Watch Dogs tvrdí opak s 600 000 zhlédnutími.
Až příliš mnoho kritiků a recenzentů zapomíná u her na jejich výkonnostní stránku. Takové aspekty neřeší, což je naprostá šílenost. Protiargument ale zní: "Můžete jim to mít za zlé, když to recenzují na platformě, která jim nedává na výběr?" To je možná ten největší problém. Konzoloví hráčí nemají možnost vybrat si, jak hrát svůj titul. Musí to hrát s takovou snímkovou frekvencí, v takovém rozlišení a grafikou, jakou vývojáři zvolí. Neexistuje žádné mezi.
Na počítačích máte většinou možnost si herní zážitek upravit. Existují hry, které mají snímkování uzamknuté, což je na prd. Existují určité hry, které jsou ustálené na 30, těm pak říkám "vadné" a je to zcela opodstatněné. Všeobecně si ale počítače přizpůsobit můžete, což na konzolích nejde a vlastně, mělo by jít? Existuje nějaký důvod, aby to mělo jít? Existovaly v minulosti konzolové hry, které vám umožnily měnit snímkovou frekvenci? Moc jich nebylo. Existuje pár ojedinělých případů, nejblíže, jak se k něčemu takovému dostanete, je vypnutí 3D na 3DS, což zvýší snímkovou frekvenci, nebo odemknutí snímkové frekvence, což některé next-gen tituly umožňují.
To vás ale nedostane na 60, alespoň ne dlouhodobě. Spíše se to bude pohybovat lehce nad 30 a kolísat. Jak jsem ale řekl předtím, způsobuje to trhání a většina lidí raději upřednostní nízkou, ale ustálenou snímkovou frekvenci. Souhlasím, že je to lepší nápad. Proč ale vůbec konzole tohle neumožňují? Proč si nemůžeme vybrat nižší rozlišení a horší grafiku, ale běžet při 60 snímcích?
Na počítačích to jde, jsou konzole opravdu tak odlišné? Square Enix si to nemyslí a v jejich PS4 verzi Final Fantasy XIV si můžete vybrat mezi 720p a 1080p. V menu Nastavení, PS4 verze opravdu takové má, vám umožňuje zvolit "standardní" nebo "maximální". Můžete hrát v HD kvalitě nebo Full HD kvalitě. Změnit to můžete i za chodu. Jejich reakcí je, že jde o MMO a v jednu chvíli může hrát spousta lidí, takže je při soubojích s bossy vhodné snížit rozlišení, zvýšit tak snímkovou frekvenci a mít lepší odezvu.
Možná vás napadne, že to jde jen u MMO, ale jak jste už viděli u nejnovějších titulů, rozhodně tomu tak není. Existuje spousta her, které si nedokáží udržet frekvenci nad 30 snímky a jejich snímkování je chaos. Když to tedy zvládne Final Fantasy XIV, proč ne jiné tituly? Jak je možné, že není konzolovým hráčům svěřena možnost vybrat si mezi vysokým a nízkým rozlišením? Přepínání z 1080p na 720p nezaručuje snímkovou frekvenci mezi 30 a 60 snímky. O tom není pochyb. Samozřejmě to pomáhá. Renderování při 1080p žere spoustu energie.
Přijde mi ale, že jsme se dostali do bodu, kdy by bylo naprosto přijatelné a rozumné zajistit na konzolích dvoje rozlišení. 1080p při 30 snímcích za sekundu a 720p při 60 snímcích za sekundu s takovými grafickými kompromisy, aby se té hranice 60 vůbec dosáhlo. Tohle bude znít hodně zvláštně, ale majitelé počítačů se mnou určitě budou souhlasit, hlavně ti, kteří ještě mají i konzoli. S radostí bychom přijali snížené rozlišení a grafiku, aby mohlo být dosaženo 60 snímků za sekundu. Existují konzolové hry, které bych rád hrál, ale hrát je nemůžu, protože existuje určitá obsese grafikou, která posílá snímkovou frekvenci k čertu.
Proč tomu tak je? Na vině je spoustu věcí. Určitě za to můžou očekávání, která mají na svědomí vývojáři. Proto byli lidé tak zklamaní z Watch Dogs, protože se čekalo, že to bude vypadat lépe. Měla to být ukázka nové generace. Ochutnávka z E3 ale byla klam. Jinak se to nezvat nedá. Byl to klam, který zkresloval výsledný produkt. Leckdo namítne, že se to za výsledný produkt nemá považovat, jenomže tohle nařčení existuje proto, aby se na to někdo nepodíval a neřekl, že je ta hra hnus, když ještě není hotová.
Takhle to bývalo. Teď se ale řekne: "To, co vám teď ukazujeme, může ve výsledku vypadat hůř." Jak může být tohle přijatelné? Průmysl je tedy také na vině. Vývojáři a vydavatelé vytvářejí přehnaná očekávání. Pohybují se na hranici grafických možností bez ohledu na snímkovou frekvenci a nejenom, že podvádějí obrovskou skupinu hráčů, kteří dokáží poznat rozdíl a je jich podle mě většina, hlavně pokud mají na výběr, ale také dávají všanc celkovou hratelnost což je důvod, proč mi vývojáři The Order: 1886 tak nedávají spát.
Herní vývojáři poznají rozdíl. Jsou to experti, vědí o tom ještě víc než já. Oni to poznají, já to poznám, obyčejný hráč to pozná a oni velmi dobře vědí, co se stane, když se vykašlete na snímkovou frekvenci. A ještě mají odvahu tvrdit, že je to pro dobro hry nebo že tak dokonce vypadá lépe, když běží s nižší snímkovou frekvencí. To je v podstatě pravda, protože z hry dostanou víc.
Nenechte se plést, tohle je ten pravý důvod, proč existuje uzamčení na 30 snímcích za sekundu. Protože existuje určité očekávání grafické kvality, které se dá naplnit jen zavrhnutím snímkové frekvence. Můžeme z toho ale obvinit i tisk. Lidi, kteří budou plivat na hru kvůli malinkým grafickým neduhům, i když běží při 60 snímcích a hraje se báječně. Hry by se měly kritizovat za jejich 30 snímková omezení. Tohle je ten pravý důvod tvrdit, že je ta hra problémová. Je to standard, protože to lidé berou zavděk.
Proto musí ti, kteří mají možnosti a jejich slovo má váhu, neochvějně tvrdit, že je takový standard zastaralý a očekává se víc. Myslím, že se to začíná dít, pomalu a jistě. Rubriky jako Digital Foundry na Eurogameru začínají na snímkovou frekvenci upozorňovat a začíná se o ní diskutovat více než kdy dříve. Možná jde taky o přechod na počítače. Fakt, že je hraní na počítačích na vrcholu popularity.
Steamu narůstá uživatelská základna, kdy bývá v jeden moment přihlášeno až sedm milionů uživatelů. A přes tohle všechno stále existuje tolik lidí, kteří to odmítají, a vina je samozřejmě na straně těch, kteří tvrdí, že neexistuje rozdíl, že to není možné poznat nebo že 30 FPS je naprosto v pohodě. Já netvrdím, že by se nemělo hrát při 30 snímcích za sekundu. Také netvrdím, že hráči, kteří si zvolí 30 FPS kvůli lepší grafice, dělají chybu. O to ale právě jde, o volbu.
Pokud chcete hrát na počítači při 30 FPS a mít lepší grafiku, nic vám nebrání a já proti tomu nic nemám. Je to zcela na vás. Pokud si ceníte více grafiky než snímkovací frekvence, budiž. Opravdu. Je to vaše volba a pozitivum počítačů, kde ta možnost výběru existuje. Konzoloví hráči tuhle možnost nemají a kdyby ji měli, mnoho by jich určitě volilo vyšší snímkovou frekvenci na úkor rozlišení. Tohle je věc, ke které herní průmysl nemíří, ale ke které bychom ho stejně měli tlačit.
Pak se totiž stává, že lidé z Ready at Dawn musí tvrdit, že 30 FPS je více "filmové" a že při 60 FPS riskujete "vzhled" hry. Absurdní prohlášení, která mají ale velký vliv. Tohle je jen prachsprostá výmluva, která má přesvědčit naprosto neznalé, že 30 FPS bylo vlastně vždycky super. Říkejte si tomu, jak chcete. Je to jen kombinace podřadného hardwaru a podřadných programovacích schopností. Je to jejich chyba, že to nedokáží rozchodit při 60 FPS, když PS4 teprve začíná?
Ne, alespoň ne úplně. Dá se pochopit, že ještě nejsou s tím hardwarem tak dobře seznámení a nevymáčknou z něj maximum. To nevadí. Chápu to a nevadí mi to. Netvrďte ale, že je to takhle dobře. Že by to ohrozilo vaši "uměleckou vizi", protože to pravda není. Jsou to výmluvy a nebezpečná prohlášení. Hlavně když spousta hráčů nemá k takovému tématu dostatek informací. Neexistuje žádná debata o snímkové frekvenci.
Je to "bezdebata". Fakt, který přijal každý znalec. Může se debatovat pouze nad tím, zda se dá 30 FPS považovat za přijatelných. Nikoli, zda je to nějakým způsobem lepší než 60 snímků za sekundu či víc. Takhle byste tu debatu svedli z cesty. Něco takového je pošetilost a výsledek naprosté ignorance a lží přicházejících od vývojářů a vydavatelů. Já bych něco takového neakceptoval, a proto hraju na počítači. Konzoloví hráči by to také akceptovat neměli. Měli by dostat na výběr, aniž by museli investovat do počítače, kde je jim to umožněno.
Pokud se chcete dozvědět více o snímkové frekvenci nebo někoho poučit, existuje velice dobré video od Linuse, které jsem dal do popisku a ve kterém celou problematiku vysvětluje velice svižně zhruba v pěti minutách. Sem jste ale rozhodně pro svižné povídání nepřišli, tady se jen mele. Jsem TotalBiscuit, díky za sledování a uvidíme se příště.
S tím souviselo další prohlášení, že "Ratchet and Clank Future: A Crack In Time bude zřejmě jejich poslední hra se 60 snímky za sekundu." To se potvrdilo u dalších jejich her jako Resistance 3, Ratchet and Clank: All 4 One, Full Frontal Assault, Outernauts, hra pro Facebook a Kongregate, Fuse a Ratchet and Clank: Into the Nexus. Legrační na tom je, že vyjma Ratchet and Clank Future: A Crack in Time, což je mimochodem jejich nejlépe hodnocená hra s průměrným hodnocením 87 ze 100, neměla doposud žádná jejich další hra vyšší hodnocení než jejich 60 FPS titul.
Na většině si kritici smlsli s výjimkou Resistance 3. Debata o snímkové frekvenci, která je asi stejnou debatou jako ta o změnách klimatu nebo debatou o tom, zda existuje nebo neexistuje nebe, se dostala do hledáčku v souvislosti s vydáním nových konzolí, na které měli lidé určité nároky plynoucí z omezení jejich osm let starého hardwaru. Stále jsme ale v bodě, kdy hry staré generace konzolí stejně nedokáží běžet ani v rozlišení 720p. Běží v rozlišení pod 720p a stěží se ustálí na řádných 30 snímcích za sekundu.
Dá se to pochopit, ten hardware je starý a každý se z něj snaží vymáčknout, co se dá. Člověka to i překvapí, hlavně když se podívá na exkluzivní tituly, kolik toho vývojáři dokáží z konzolí vymáčknout. Po grafické stránce je to obrovský rozdíl a vývojářům se musí zatleskat, protože jejich vynalézavost téměř nezná mezí. Není to ale samozřejmě bez kompromisů, ten hardware nebyl aktualizovaný, nemládne, můžete ho akorát ošálit, aby udělal to, co po něm chcete. S novou generací tedy přišly nové nároky, hráči požadovali vyšší rozlišení a snímkování.
Bohužel to vypadá, hlavně s Xboxem One, že mají nedostatek od obojího. Většina her na Xbox One běží pod 1080p, v éře, kdy se už uvažuje o 4K, a snímková frekvence je skoro stejná jako u předchozí generace, což ale není úplně pravda, protože v začátcích existovalo mnoho her, které běžely okolo 60 FPS. A co uděláte, když potřebujete najít kompromis a hru nablýskat? Samozřejmě snížíte snímkovou frekvenci. Jak v Insomniac tvrdí, očividně to recenze neovlivňuje. Jak ale ta hra vypadá po grafické stránce, jak je nablýskaná, to už rozhodně ano.
Studie Insomniacu byla stěží vědeckého charakteru, sami přiznali, že vycházela z neformálních průzkumů a různých rozhovorů s fanoušky nebo jinými kupci videoher. Dalším z jejich závěrů je, že pouze menšina hráčů vnímá snímkovou frekvenci jako určitou problematiku. Což mi vůbec nedává smysl, protože oni prostě nemají na výběr. Pokud chcete hrát na konzolích nejnovější hry, budete se muset spokojit s daným snímkováním, protože nebudete mít na výběr. Tohle téma se znovu dostalo do hledáčku v souvislosti s interview vývojářů The Order: 1886, titulu exkluzivního pro PlayStation 4, který vytvořilo studio Ready at Dawn.
Společnost, která třeba předělávala God of War pro handheld zařízení. Očividně vědí, o čem mluví v souvislosti s optimalizací. Dokázali God of War přenést na PSP, stejně tak Okami na Wii. A i když hry God of War fungují na PSP sami o sobě, pořád byly méněcennější než ty už existující a nebyly ani původním materiálem nebo hrami pro konzole nové generace.
Je to tedy právě The Order: 1886, kterým vývojáři z Ready at Dawn ukáží, jaké velké nápady mají. Jenže to, co Dana Jan, vývojář The Order: 1886, vypouští z úst, je pořádně znepokojující. V rozhovoru pro Kotaku Jan tvrdí, že... "60 FPS je vážně pohotových a parádních, zbožňuju hrát hry v 60 snímcích za sekundu, na jednu věc to ale má vliv, a tou je vzhled hry v 60 FPS. My se snažíme o filmový vzhled a věděli jsme, že filmy běží rychlostí 24 snímků za sekundu. Zůstaneme u 30, protože ve 24 se nehraje dobře. Tohle je jeden z ústupků, ke kterému jsme přistoupili, protože chceme, aby to vypadalo dobře a dobře se to hrálo."
Cože? Dále pak říká: "Pokud to zvýšíte na 60 za podmínek, které máme my, bude to vypadat jako něco z Discovery Channelu, jako televizní pořad nebo film stanice SyFy. Nemá to pak ten vzhled a texturu, jakou vidíme u filmů." Texturu u fil... "Zážitek, který vám dává sledování filmů, je zcela odlišný od toho, který utváří prostředky televize. Tohle byla jedna z věcí, pro kterou jsme se rozhodli."
Panebože proč? Tohle řekl údajně zkušený vývojář a musím říct, že mi to hlava nebere. Hráči se tady považují za naprosté idioty. A to nemluvím o jiných vývojářích, kteří dokázali vytvořit hezčí hry než The Order: 1886 a ještě je umožnili hrát v 60 FPS, samozřejmě ne na konzolích, ale vy víte, o čem mluvím. Vy chcete tvrdit tvůrcům Crysis 3, že jejich hra nevypadá "dost filmově"? Že vypadá jako "film stanice SyFy"?
Zaklínač 2 taky nevypadá jako televizní sci-fi film, telenovela nebo něco z Discovery Channelu. Ne. Vypadá jako opravdu pěkná videohra. Vykašlete se na tyhle obhajoby, ano? Slyšel jsem tenhle argument nesčetněkrát a absolutně nedává smysl. Snímková frekvence u filmů a snímková frekvence u her spolu vůbec nesouvisejí. Porovnáváte jablka a hrušky. Lidé měli dojem, že Hobit vypadá ve 48 FPS divně.
Je docela dobře možné, že mají pravdu. Viděl jsem ho. Líbil se mi, ale určitě to vypadalo atypicky. Nebyl jsem u filmů zvyklý na takovou snímkovou frekvenci. Rozhodně to vypadalo zvláštně, o tom není pochyb. Jenomže jde o film, ne o videohru! 60 FPS nevypadá u hry "divně" a už vůbec nemění vzhled hry. Objektivně vypadá lépe a objektivně se hraje lépe. Neexistuje ve vesmíru žádná hra, možná s výjimkou South Park: The Stick of Truth, ten by se hrál v 60 FPS hůře než ve 30.
South Parku to projde, má velice specifický vzhled, který se snažili napodobit. Jde možná o jedinou hru, kterou bych zkousl v 30 FPS. Možná namítnete, že existuje spousta žánrů, ve kterých je 30 snímků za sekundu vyhovujících. Vyhovujících? Ano. Suboptimálních? Rozhodně! Můžete hrát šachy, je to tak, můžete hrát v 60 FPS i šachy a budou vypadat a hrát se lépe než při 30. Můžete tak hrát i Hearthstone.
U toho se pozná rozdíl výborně. Zahrajte si Hearthstone na počítači, potom na iPadu a řekněte mi, že jsou to naprosto stejné zážitky. Řekněte mi, že jeden není plynulejší než ten druhý. Verze pro iPad běží při 30 a je to sakra poznat. Možná se ptáte, jak je možné vytvořit plynule běžící film při 24 snímcích za sekundu, když vám říkám, že u videoher to nejde, pokud běží při 60 snímcích za sekundu, což není úplně pravda. Můžete jít i níž než 60 a hrát relativně plynule. V současnosti se to ale má s moderními obrazovkami tak, že pokud není snímkování násobkem 30, budete si všímat určitého cukání obrazu.
Tohle se snaží vyřešit G-Sync od Nvidie a nové verze digitálních konektorů. Jde jim o to snížit obnovovací frekvenci monitoru na obnovovací frekvenci hry a přizpůsobovat se. Jakákoliv obrazovka totiž má určitou obnovovací frekvenci, která je pro ni stálá. Pokud má to, co je na obrazovce zobrazováno, odlišnou obnovovací frekvenci, dojde k určitému trhání obrazu, což se snaží řešit Vsync, dělá to však docela neohrabaně, protože všechno pozastavuje, aby to mohl znovu synchronizovat, čímž dochází ke zpožděné odezvě.
Zpátky ale k filmu. Důvod, proč vám u filmu projde 24 snímků, je fakt, že zaběry dohromady tvoří dojem souvislého pohybu a není to tak poznat. Oko dokáže rozlišit mezi jednotlivými záběry, to je vědecky podložený fakt. Pokud jsou ale promítány rychle, mozek si dokáže utvořit iluzi pohybu. Funguje to celkem dobře, alespoň v kinematografii. Proč to nefunguje u videoher? U videoher to nefuguje, protože nehrajete z pevného bodu.
Vy jste těmi, kdo postavu ovládají. Velice snadno si tak můžete všimnout, když hra zpožděně reaguje na vaše příkazy. To nazýváme "zpožděnou odezvou". V nějakých špatně naprogramovaných hrách reaguje postava i přes vysoké snímkování pomalu a vzniká tak umělá zpožděná odezva. U většiny her, které běží při nižší snímkové frekvenci, však narůstá právě jejich celková odezva. Příkladem budiž hra běžící při 60 snímcích za sekundu, jejíž minimální zpožděná odezva bude 17 milisekund. Pokud je ale snímková frekvence 30, vaše zpožděná odezva bude 32 milisekund.
To je absolutní minimum a čím vyšší snímkování je, tím více se teoreticky minimum zpožděné odezvy snižuje. U spousty moderních televizí se vyskytují ještě další problémy, které zvyšují zpožděnou odezvu a vzniká tak zpoždění obrazu. Může to zavinit sama obrazovka a její zpracovávání obrazu, některé LCD displeje také obraz zpracovávají, což přidává dalších několik milisekund. Přepočítávání, vyhlazování a podobně. Tyhle televize ale také umožňují zapnout herní mód, který tohle všechno vypne a zpožděnou odezvu sníží. Vaše odezva ale může být u konzolových her ještě vyšší než těch zmíněných 32 milisekund.
Čím vyšší je, tím hůře se hra hraje. Takhle je to prosté. Vy chcete co největší přesnost, chcete mít tu zpožděnou odezvu co nejmenší. Proto se hraje lépe při 60 snímcích za sekundu nebo 120. Z těchto důvodů si lidé dokáží všimnout rozdílů mezi frekvencemi. Nejde pouze o vizuální rozdíl, který je také patrný. Do popisku dám odkaz, kde je to možné porovnat.
YouTube bohužel umožňuje pouze 30 FPS, takže nějaké porovnávání je tady složité. Ten rozdíl ale jenom neuvidíte, budete ho především cítit. To je ta hlavní zátěžová zkouška. Pokud posadíte člověka ke hře, která běží při 30 a potom k té, která běží při 60, můžu vám garantovat, že si toho všimnou a pokud ne, tak jednoduše lžou. Možnost cítit tu změnu, zpožděná odezva, pohotovost ovládání a vysoká obnovovací frekvence udělají obrovský rozdíl. Pojďme označit prohlášení vývojářů The Order: 1886 za prosté PR.
Je to výmluva. Proč by se vymlouvali? Je to prosté, The Order: 1886 je exkluzivní hra po PS4. Nejenom to, Ready at Dawn spolupracovali doposud především se Sony, takže je v jejich zájmu vytvořit pro platformu Sony nějaký výstavní kousek. Objevila se zatím nějaká hra na PS4, která by ukázala grafickou vypiplanost a nebyla zároveň na jiné konzoli? Jediná, která mě napadá, je Killzone. Hra, která mimochodem běží v multiplayeru při 60 snímcích za sekundu nebo se alespoň snaží.
Vždy to tak není. Tohle začíná být markantní problém, protože lidé si toho více a více všímají. Odemčená frekvence snímkování způsobuje lidem trhaný obraz a další problémy. Popravdě musím s jejich výtkami souhlasit. Variabilní snímkování, alespoň doposud, než se G-Sync a jemu podobné technologie stanou standardem, je velice znatelné a zasahuje do herního zážitku. Uzamčení hry na 30 snímcích je určitě lepší než variabilní frekvence, ale uzamčení konzolové hry na 60 je objektivně lepší než obojí.
Prohlášení typu "filmový vzhled" a "60 FPS mění vzhled hry" jsou naprostý kecy. Nic víc. Je to marketing, který má za úkol omluvit fakt, že PlayStation 4 aktuálně nemá takové grafické schopnosti, aby byl The Order: 1886 tím obrovským exkluzivním hitem, který to natře Xboxu, a zároveň měl vysokou snímkovou frekvenci. Někde to kompenzovat musí, má to být výstavní kousek.
Pokud se vrátíme k vyjádřením Insomniacu o recenzích a hodnoceních, které dostávají hry s vysokým snímkováním oproti těm s nízkým snímkováním, můžeme vidět, že snímková frekvence se v recenzích zmiňuje velice zřídka. To je samozřejmě problém recenzentů. Opravdu mě udivuje, že hry běžící při 30 FPS dostávají hodnocení jaká dostávají. Je to prostě další z ukazatelů všeobecné nefunkčnosti recenzí, které neberou v úvahu tyto technické aspekty. Recenzenti mají celkem slušnou pozici, která jim umožňuje hlídat vývojáře.
A nejenom jejich činy, ale také jejich výroky. Watch Dogs z toho ještě vyšli dobře, navzdory tomu, že se hra moc nepodobala původní ukázce, kterou jsme viděli na E3. Nějaké kontroverze to vyvolalo, ale většina recenzí to moc neřešila a když ano, tak jen v rychlosti. Nad technickými aspekty Watch Dogs jsem strávil hodně času v jim věnovaném videu, ale uznávám, že dělám videa, která mají i přes hodinu. Většina řekne, že se na to nikdo nebude chtít dívat, ale moje video věnované Watch Dogs tvrdí opak s 600 000 zhlédnutími.
Až příliš mnoho kritiků a recenzentů zapomíná u her na jejich výkonnostní stránku. Takové aspekty neřeší, což je naprostá šílenost. Protiargument ale zní: "Můžete jim to mít za zlé, když to recenzují na platformě, která jim nedává na výběr?" To je možná ten největší problém. Konzoloví hráčí nemají možnost vybrat si, jak hrát svůj titul. Musí to hrát s takovou snímkovou frekvencí, v takovém rozlišení a grafikou, jakou vývojáři zvolí. Neexistuje žádné mezi.
Na počítačích máte většinou možnost si herní zážitek upravit. Existují hry, které mají snímkování uzamknuté, což je na prd. Existují určité hry, které jsou ustálené na 30, těm pak říkám "vadné" a je to zcela opodstatněné. Všeobecně si ale počítače přizpůsobit můžete, což na konzolích nejde a vlastně, mělo by jít? Existuje nějaký důvod, aby to mělo jít? Existovaly v minulosti konzolové hry, které vám umožnily měnit snímkovou frekvenci? Moc jich nebylo. Existuje pár ojedinělých případů, nejblíže, jak se k něčemu takovému dostanete, je vypnutí 3D na 3DS, což zvýší snímkovou frekvenci, nebo odemknutí snímkové frekvence, což některé next-gen tituly umožňují.
To vás ale nedostane na 60, alespoň ne dlouhodobě. Spíše se to bude pohybovat lehce nad 30 a kolísat. Jak jsem ale řekl předtím, způsobuje to trhání a většina lidí raději upřednostní nízkou, ale ustálenou snímkovou frekvenci. Souhlasím, že je to lepší nápad. Proč ale vůbec konzole tohle neumožňují? Proč si nemůžeme vybrat nižší rozlišení a horší grafiku, ale běžet při 60 snímcích?
Na počítačích to jde, jsou konzole opravdu tak odlišné? Square Enix si to nemyslí a v jejich PS4 verzi Final Fantasy XIV si můžete vybrat mezi 720p a 1080p. V menu Nastavení, PS4 verze opravdu takové má, vám umožňuje zvolit "standardní" nebo "maximální". Můžete hrát v HD kvalitě nebo Full HD kvalitě. Změnit to můžete i za chodu. Jejich reakcí je, že jde o MMO a v jednu chvíli může hrát spousta lidí, takže je při soubojích s bossy vhodné snížit rozlišení, zvýšit tak snímkovou frekvenci a mít lepší odezvu.
Možná vás napadne, že to jde jen u MMO, ale jak jste už viděli u nejnovějších titulů, rozhodně tomu tak není. Existuje spousta her, které si nedokáží udržet frekvenci nad 30 snímky a jejich snímkování je chaos. Když to tedy zvládne Final Fantasy XIV, proč ne jiné tituly? Jak je možné, že není konzolovým hráčům svěřena možnost vybrat si mezi vysokým a nízkým rozlišením? Přepínání z 1080p na 720p nezaručuje snímkovou frekvenci mezi 30 a 60 snímky. O tom není pochyb. Samozřejmě to pomáhá. Renderování při 1080p žere spoustu energie.
Přijde mi ale, že jsme se dostali do bodu, kdy by bylo naprosto přijatelné a rozumné zajistit na konzolích dvoje rozlišení. 1080p při 30 snímcích za sekundu a 720p při 60 snímcích za sekundu s takovými grafickými kompromisy, aby se té hranice 60 vůbec dosáhlo. Tohle bude znít hodně zvláštně, ale majitelé počítačů se mnou určitě budou souhlasit, hlavně ti, kteří ještě mají i konzoli. S radostí bychom přijali snížené rozlišení a grafiku, aby mohlo být dosaženo 60 snímků za sekundu. Existují konzolové hry, které bych rád hrál, ale hrát je nemůžu, protože existuje určitá obsese grafikou, která posílá snímkovou frekvenci k čertu.
Proč tomu tak je? Na vině je spoustu věcí. Určitě za to můžou očekávání, která mají na svědomí vývojáři. Proto byli lidé tak zklamaní z Watch Dogs, protože se čekalo, že to bude vypadat lépe. Měla to být ukázka nové generace. Ochutnávka z E3 ale byla klam. Jinak se to nezvat nedá. Byl to klam, který zkresloval výsledný produkt. Leckdo namítne, že se to za výsledný produkt nemá považovat, jenomže tohle nařčení existuje proto, aby se na to někdo nepodíval a neřekl, že je ta hra hnus, když ještě není hotová.
Takhle to bývalo. Teď se ale řekne: "To, co vám teď ukazujeme, může ve výsledku vypadat hůř." Jak může být tohle přijatelné? Průmysl je tedy také na vině. Vývojáři a vydavatelé vytvářejí přehnaná očekávání. Pohybují se na hranici grafických možností bez ohledu na snímkovou frekvenci a nejenom, že podvádějí obrovskou skupinu hráčů, kteří dokáží poznat rozdíl a je jich podle mě většina, hlavně pokud mají na výběr, ale také dávají všanc celkovou hratelnost což je důvod, proč mi vývojáři The Order: 1886 tak nedávají spát.
Herní vývojáři poznají rozdíl. Jsou to experti, vědí o tom ještě víc než já. Oni to poznají, já to poznám, obyčejný hráč to pozná a oni velmi dobře vědí, co se stane, když se vykašlete na snímkovou frekvenci. A ještě mají odvahu tvrdit, že je to pro dobro hry nebo že tak dokonce vypadá lépe, když běží s nižší snímkovou frekvencí. To je v podstatě pravda, protože z hry dostanou víc.
Nenechte se plést, tohle je ten pravý důvod, proč existuje uzamčení na 30 snímcích za sekundu. Protože existuje určité očekávání grafické kvality, které se dá naplnit jen zavrhnutím snímkové frekvence. Můžeme z toho ale obvinit i tisk. Lidi, kteří budou plivat na hru kvůli malinkým grafickým neduhům, i když běží při 60 snímcích a hraje se báječně. Hry by se měly kritizovat za jejich 30 snímková omezení. Tohle je ten pravý důvod tvrdit, že je ta hra problémová. Je to standard, protože to lidé berou zavděk.
Proto musí ti, kteří mají možnosti a jejich slovo má váhu, neochvějně tvrdit, že je takový standard zastaralý a očekává se víc. Myslím, že se to začíná dít, pomalu a jistě. Rubriky jako Digital Foundry na Eurogameru začínají na snímkovou frekvenci upozorňovat a začíná se o ní diskutovat více než kdy dříve. Možná jde taky o přechod na počítače. Fakt, že je hraní na počítačích na vrcholu popularity.
Steamu narůstá uživatelská základna, kdy bývá v jeden moment přihlášeno až sedm milionů uživatelů. A přes tohle všechno stále existuje tolik lidí, kteří to odmítají, a vina je samozřejmě na straně těch, kteří tvrdí, že neexistuje rozdíl, že to není možné poznat nebo že 30 FPS je naprosto v pohodě. Já netvrdím, že by se nemělo hrát při 30 snímcích za sekundu. Také netvrdím, že hráči, kteří si zvolí 30 FPS kvůli lepší grafice, dělají chybu. O to ale právě jde, o volbu.
Pokud chcete hrát na počítači při 30 FPS a mít lepší grafiku, nic vám nebrání a já proti tomu nic nemám. Je to zcela na vás. Pokud si ceníte více grafiky než snímkovací frekvence, budiž. Opravdu. Je to vaše volba a pozitivum počítačů, kde ta možnost výběru existuje. Konzoloví hráči tuhle možnost nemají a kdyby ji měli, mnoho by jich určitě volilo vyšší snímkovou frekvenci na úkor rozlišení. Tohle je věc, ke které herní průmysl nemíří, ale ke které bychom ho stejně měli tlačit.
Pak se totiž stává, že lidé z Ready at Dawn musí tvrdit, že 30 FPS je více "filmové" a že při 60 FPS riskujete "vzhled" hry. Absurdní prohlášení, která mají ale velký vliv. Tohle je jen prachsprostá výmluva, která má přesvědčit naprosto neznalé, že 30 FPS bylo vlastně vždycky super. Říkejte si tomu, jak chcete. Je to jen kombinace podřadného hardwaru a podřadných programovacích schopností. Je to jejich chyba, že to nedokáží rozchodit při 60 FPS, když PS4 teprve začíná?
Ne, alespoň ne úplně. Dá se pochopit, že ještě nejsou s tím hardwarem tak dobře seznámení a nevymáčknou z něj maximum. To nevadí. Chápu to a nevadí mi to. Netvrďte ale, že je to takhle dobře. Že by to ohrozilo vaši "uměleckou vizi", protože to pravda není. Jsou to výmluvy a nebezpečná prohlášení. Hlavně když spousta hráčů nemá k takovému tématu dostatek informací. Neexistuje žádná debata o snímkové frekvenci.
Je to "bezdebata". Fakt, který přijal každý znalec. Může se debatovat pouze nad tím, zda se dá 30 FPS považovat za přijatelných. Nikoli, zda je to nějakým způsobem lepší než 60 snímků za sekundu či víc. Takhle byste tu debatu svedli z cesty. Něco takového je pošetilost a výsledek naprosté ignorance a lží přicházejících od vývojářů a vydavatelů. Já bych něco takového neakceptoval, a proto hraju na počítači. Konzoloví hráči by to také akceptovat neměli. Měli by dostat na výběr, aniž by museli investovat do počítače, kde je jim to umožněno.
Pokud se chcete dozvědět více o snímkové frekvenci nebo někoho poučit, existuje velice dobré video od Linuse, které jsem dal do popisku a ve kterém celou problematiku vysvětluje velice svižně zhruba v pěti minutách. Sem jste ale rozhodně pro svižné povídání nepřišli, tady se jen mele. Jsem TotalBiscuit, díky za sledování a uvidíme se příště.
Komentáře (59)
Luke.KackoOdpovědět
29.08.2014 14:50:02
Proboha to je taková Nuda jak může o takové kravině kecat 26minut ?
DanyOdpovědět
28.08.2014 07:16:53
Nikdy jsem nebyl hráčem, co měl ten nejlepší počítač dané doby a možná právě proto jsem nikdy nehrál hry kvůli grafice. Maximální detaily byly (a jsou i teď) luxusem, co jsem si nemohl dovolit a tak jsem se vždy zaměřoval na hry, které mi dají skvělý zážitek z hraní prostřednictvím příběhu nebo některých skvělých okamžiků, které si pamatuji doteď. Kvůli tomu je pro mě 30+ FPS nutností, protože abych si hru užil, chci to mít plynulé. Nemám rád, když FPS pade. Z mé strany to hned sráží dobrý pocit z hraní a tak se nebojím dávat detaily na průměr nebo podprůměr.
Skvělým příkladem budiž hra Metal Gear Solid 1, kde každý, kdo tu hru někdy hrál nebo ví o čem je, musí uznat, že to není o grafice, ale o neskutečně skvělém příběhu a hlavně o atmosféře, která vás dokonale vtáhne.
Samozřejmě jsou tu i hry jako Bioshock nebo Skyrim, u kterých si v některých lokací rád zapnu MAX detaily, abych viděl ten skvělý svět, ale hned pak to dám zpět, abych měl z hraní zase ten skvělý, plynulý pocit děnní.
DragonarOdpovědět
28.08.2014 00:32:27
Teprve teď mi došlo proč všichni tvrdili, že Watch dog bude mít dokonalou grafiku. (To co jsem pak pustil mi moc dokonalý nepřišlo )
MaFFianCZOdpovědět
27.08.2014 18:08:01
9:51 Asi by bylo fajn přeložit ve videu motion blur jako rozmazání, něco jako, že je obraz na jednotlivých snímcích rozmazaný, nebo rovnou napsat motion blur a vysvětlit to pod videem. Dojem souvislého pohybu nikomu nic neříká...
painpeelzOdpovědět
27.08.2014 15:56:23
Dohrál jsem L.A.Noire na 30FPS, protože je locknutá, a dalo se to. Ale stejně jsem si pak vyzkoušel unlocker na 60FPS a světe div se, hrálo se o mnoho líp a žádný negativní vliv ve hře jsem nezaznamenal. Takže omezení na 30FPS je v tomhle případě úplně zbytečný.
Mě fascinují hry, kde má snímková frekvence zásadní vliv na hratelnost. Teď nemyslím 30 vs 60FPS, ale třeba 100 vs 250FPS. Vždyť FPS je v podstatě jen rychlost renderování grafiky, tak jak to může mít takový vliv na hratelnost, když počet TPS (ticks per second) enginu hry je určitě limitovaný, aby nešťavil procesor na maximum? Také jsem si hlavně u starších her všiml, že některé z nich nezvládají příliš vysoké hodnoty FPS a chovají se dost podivně.
krteqkOdpovědět
27.08.2014 21:14:33
mezi 100fps a 250fps na 60Hz monitoru nebude v hratelnosti rozdíl žádnej. Kromě stupidního například CoD MW2 kde 1000fps+ zapříčinila to, že autofire ze zbraní střílel rychleji. Ale to je idiocie vývojářů...
Ale těch 250fps bude mít výhodu v fps dropech - tedy v náročnějších scénách na vykreslení... z 250fps bude 180fps, ze 100fps, bude 55fps... Dále to bude znát na imput lagu - tedy při rychlých pohybech vada vykreslování - synchronizace. To samozřejmě jinak řeší vsync, ale s ním je framerate locknutá na 60fps max a pro každý frame se čeká na sychonizaci s dalším framem. Vzniká prodleva mezi ovládáním a scénou...
x125Odpovědět
27.08.2014 14:32:03
Když jsme u toho rozdílu ve snímkovací frekvenci mezi hrou a filmem, nezmínil tu nejdůležitější věc. To, že filmy mají 24 snímků/s je dáno historicky. Film byl vlastně pás fotek pořízených za sebou. A aby bylo každé políčko osvíceno dostatečným množstvím světla, muselo se jít se snímkovací frekvencí co nejníž (čímž se zvyšovala doba závěrky). Takže během vteřiny se před vámi promítne 24 fotografií. (Dneska se natáčí digitálně, ale princip je podobný)
Dobře a teď si zkuste zastavit film a zapauzovat hru. Všímáte si rozdílu? Film je rozmazaný a hra ostrá (záznam hry ve formě videa tím trpí do jisté míry taky). Tady http://frames-per-second.appspot.com/ si můžete vyzkoušet, jak plynulý je pohyb při určité snímkovací frekvenci s/bez rozmazání obrazu.
Někdo by mohl namítnout, že u her je taky rozmazání obrazu, jenže to je dost výpočetně náročné (možná méně, než počítat celou scénu znovu) a navíc je to jen trik a nepůsobí to přirozeně.
PS: Ve většině her dám přednost vysokým detailům a oželím FPS...
rodierOdpovědět
27.08.2014 02:48:18
zajimave video, nicmene typek je uplne mimo
1. 99% konzolistu nezajimaji technicke veci, jsou to laici.. nebo proste si chteji sednout a pustit hru..bez nastavovani.. ty vubec nevi nic o FPS..... zacne to nastavenim a skonci to tim, ze si konzolisti poridi mys/klavesnici protoze to ma na hrani strilecek daleko vetsi vliv nez pocet framu.. Je to kravina. konzolista sedne a hraje a neresi. Navic uz je zazity ze proste na te konzoli to nastaveni je nejlepsi mozne.. proto ani nejde zmenit.
2. radu let jako dite/teenager jsem mel prumerne PC a VZDY jsem dal prednost hezci grafice, nez abych mel hafo fps.. stacilo mi tech 40fps.. a uz mi to prislo OK.. jasny dneska uz jsem zvyklej ze jak to jde pod 50 tak uz to okem poznam.. ale i tak mi nevadi obcasne skubnuti za to, ze hra vypada pekne. Takze opet je ten typek mimo.. asi moc na konzoli nehraje.. ne z pohledu konzolisti. Prodavam konzole.. znam stovky konzolistu a vim, ze pro ne je treba utrpeni uz to 720p na ps3.. kdyz obcas vidi 1080p u nekterejch her na xbox360.. takze bych chtel videt, jak by na PS4 dobrovolne downgradovali :)
Snad kazdemu vadi vice nez 30fps hrozne koskate okraje ktere 720p ma.
MyfaircorpseOdpovědět
27.08.2014 09:55:25
Chlape, mám to jako ty, taky dávám přednost hezčí grafice. Ale to, co tady pan sušenka řeší, je právě ta možnost volby. Ano většina konzolistů to neřeší, nicméně pro tu část, kterou to zajímá, by to byl vstřícný krok. A jk ukázal - jde to. Hodně lidí má omezený rozpočet a ve chvíli, kdy přemýšlí, jestli mají zainvestovat do nové konzole, nebo vylepšit PC, tohle může být prubířský kámen. a když už to neumožním, tak nemám hráčům tvrdit, že to byl účel, aby byl zážitek filmovější (stejně jako jsem já tvrdil, že mě baví točit ventilem u záchodové hadičky, místo abych spravil splachovadlo).
FraGyverOdpovědět
27.08.2014 01:00:34
Prosil bych i to Watch Dogs video, pokud je to v časových možnostech překladatele. :)
RhaegarOdpovědět
27.08.2014 00:37:29
Napovídal toho tolik, že jsem v tom přehršli rychle chrleného monologu ztratil natolik, že mi začala utíkat hlavní myšlenka. Nechtěli by jste prosím přeložit to pětiminutové video, které zde uvádí?
jarda69Odpovědět
27.08.2014 00:31:10
má to dlouhý
prasopesOdpovědět
27.08.2014 00:27:30
Diky tomuhle videu jsem na 5 hodin usnul a probudil se pred pul hodinou.
ElanorOdpovědět
27.08.2014 00:11:42
Vyborne video u mna 10/10. Ale chapem aj hodnotenie, nie kazdy dokaze pochopit, co to vlastne riesil TotalBiscuit. PS: nikoho samozrejme nechcem urazit, len je to fakt :)
prasopesOdpovědět
27.08.2014 00:29:56
pochopit to dokaze vetsina, a ty vetsine je to totalne u p****e
ElanorOdpovědět
27.08.2014 10:11:41
+prasopesKonkretne co by jej malo byt u p****e ?
mooheheOdpovědět
27.08.2014 10:53:44
+prasopesAno máte pravdu. Problém je, že většině lidí je uprdele úplně všechno. Pak jen brečí doma, hospodě jak se mají špatně. Tímhle to začíná prací, volbami to končí.
K-NinetyNineOdpovědět
27.08.2014 14:07:30
+prasopesu p****e by im mali byt natahovacky okolo FPS. z roznych dovodov:
1. nerozumeju tomu a neriesia
2. nechcu moznost volby, lebo ked mas moznost volby, musis premyslat ako sa rozhodnes (urcite si zazil v bare, kde mali 2 druhy piva a v bare kde ich mali 20 - v druhom pripade trva dlho kym si objednas)
3. vyhovuje im 30 FPS a su presvedceni, ze co by si zvolili oni, to je dobre pre kazdeho.
ElanorOdpovědět
27.08.2014 17:18:21
+prasopesOdporucam: http://www.martinus.sk/?uItem=168361
Sam si ju kupim v priebehu septembra. Alebo aspon si pozrite, co to vlastne ta digitalna demencia vobec je, udajne najvacsi problem nasej mladeze, a zial musim sa s tymto nazorom stotoznit :(
Spiker01Odpovědět
27.08.2014 00:05:19
Trochu zeširoka. Na téma "zabíjejí konzole pc hraní" už toho bylo popsáno spousta. Ovšem letos mě to trklo, když jsem se dozvěděl o Watch dogs grafice, kde prostě vypli lepší grafické nastavení. Jakoby mě je to fakt, rozdíly moc nehledám a stačí mi takový ten celkový dojem a především výkon, ne kvalita textur. Jenže přijde mi prasárna vypnout detaily kvůli konzolím a jejich výkonu (nikdo mi netvrďte, že Microsoft se Sony nezaplatili obří prachy za to, aby PC nezesměšňovalo výkon PS4 a XONE) jen prostě aby to prostě bylo podobné. A tvrdit, že to nedělalo dobrotu je pro mě kravina. Já nemam špatnou sestavu, neni to teda samozřejmě to, čím jistě disponuje většina haterů, kteří hlasitě špačkovali na fórech, ale dal jsem do sestavy 15k a hry nastavuju v nastavení tak, abych měl 60fps. Jenže, ať hraju Watch dogs na jaké chci nastavení, mám obrovské propady fps což způsobuje přehřívání procesoru na 100%, což mi žádná jiná hra nedělá..pointa? Konzoloví giganti platí obří prachy za to, aby ps nemělo navrch. Platí za podobu her, aniž by se to veřejnost dozvěděla (Watch Dogs bylo až moc očíbijící po videu z E3 2012, tak lidi řvali), platí za obří odložení GTA V na PC..ač optimalizace musí být peklo. To je fakt.
Jinak, TotalBiscuit může tvrdit co chce, pro mě 60FPS je svatý grál a 30 je taky prasárna, ke které se přistupovalo kvůli chabému výkonu dosluhující old genu. Faktem je, že profesionální hráči hrajou třeba na 120fps a to je pro ně to optimální. Mě to přijde moc, ale 30 zas málo, obzvlášť když navíc výkon pokulhává a FPS propadává...
rodierOdpovědět
27.08.2014 02:52:27
Co to meles za sracky?
Vetsine lidi ty vypnuty efekty blbnou.. nejsou proste vylazeny proto je radeji vypnuli. Hra je uz tak dost narocna.
15k sestava a 60fps? tak to tezko brouku :) Jinak WD bylo delano primarne na PC.. pokud ti prehriva procesor, mas bud spatne pastu nebo chladic. Zadna hra nemuze prehrat procesor pokud neni chyba primov HW.. a propady FPS mas urcite proto, ze sis nastavil detaily na HIGH ale pritom nemas 3GB grafiku co to chce..
BlondyrOdpovědět
28.08.2014 12:35:24
+rodierVětšině lidí ty vypnutý efekty blbnou... No a? To není argument. Ono taky záleží, kdy na ně s tou grafikou zatlačily a kdy ty efekty teda vypnuly. Možná začalo lobbování už po E3 2012. Je tedy jasné, že takovéhle nastavení potom neřešily a neladily.
DorianHartOdpovědět
28.08.2014 15:08:44
podívej, watch dogs mají horší grafiku, protože vývojář má ve smlouvě, že mezi PC a konzolovým maximem nesmí být velké rozdíly, jinak to na konzole nevydají a ps3 ani xbox 360 by tu super grafiku nedali
michallkoOdpovědět
26.08.2014 21:49:00
aj som si to zapol, že sa priučím novým veciam... ale ako som pozeral prvých 5 minút, tak mi hlava nebrala, každému druhému slovu som nerozumel. Nech mi rodičia hovoria o závislosti na PC čo chcú
KICKBALLOdpovědět
26.08.2014 20:28:52
Když chci zažít grafický orgie s pořádnou dávkou FPS a skvělou hratelností, zajdu na PC. Když se chci pobavit kamošema a máme už trochu pod obraz zajdeme na konzoli, stejně v té době všechno vidíme, tak 10ti FPS, tak s čím se obtěžovat.