Christopher NolanBiografie hvězd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:201
Počet zobrazení:7 354

Dnes si dovolím malý experiment. Místo australského formátu, na který jste z biografií zvyklí, se dnes podíváme na dílko z kanálu WatchMojo. Dokumenty z tohoto kanálu jsou o dost kratší a s ničím se moc nepářou, ale na druhou stranu nabízí kromě herců také biografie režisérů, zpěváků a mnoha dalších známých osobností. Dnes se tedy podíváme na krátký dokument mapující kariéru jednoho z nejúspěšnějších režisérů současnosti, Christophera Nolana. Do komentářů se podělte o svoje názory na to, které zpracování vám vyhovuje více a jestli byste měli zájem o to, aby se v rubrice čas od času třeba nějaký ten režisér objevil.

Přepis titulků

Překlad: SolamBee www.videacesky.cz Rychle si získal pověst vizionáře a nastavil laťku pro všechna temná dramata a nechronologickou strukturu vyprávění. Vítejte na watchmojo.com, dnes se podíváme na kariéru režiséra Christophera Nolana. Snažíme se vyprávět příběhy tak subjektivně, jak je to jen možné, chceme, aby měl divák pocit, že je přímo v protagonistově hlavě. Narodil se 30.

7. 1970 v anglickém Londýně a dětství strávil cestováním mezi Londýnem a Chicagem. Zájem o film se u něj začal projevovat už v jeho sedmi letech, kdy začal používat otcovu kameru Super 8. Později studoval literaturu na University College London a ve volném čase natočil několik menších filmů pro školní filmový klub. Jeho rané krátké filmy jako Doodlebug mu vynesly uznání ještě před natočením jeho prvního celovečerního filmu Sledování v roce 1998. Máš v sobě neutuchající ambice, viď?

Je v tobě trocha hladovějícího umělce... Film se soustředil na posedlého spisovatele sledující náhodné lidi kolem a cílem jeho nechronologického vyprávění bylo dezorientovat diváky. Diváci byli nuceni k tomu, aby si film sami poskládali. Tato neobvyklá struktura filmu byla naštěstí přijata kladně. Díky tomu se našlo financování pro Nolanův další projekt, Memento, který stavěl na působivém stylu rozvinutém v předchozím snímku. Tento příběh muže, trpícího ztrátou krátkodobé paměti, ohromil kritiky a byl nominován na Zlatý glóbus i Oscara za nejlepší scénář.

Takže... co tady dělám? Pronásleduju toho chlápka. Tak ne, on jde po mně. Snímek opravdu rozjel jeho kariéru a odstartoval scenáristickou spolupráci s jeho bratrem Jonathanem. V roce 2002 se Nolan režisér ujal oceňovaného remaku filmu Insomnie s Al Pacinem v hlavní roli detektiva, který nemůže spát kvůli neustále přítomnému světlu polárního dne na Aljašce.

Nespíš a nemyslí ti to. Co chceš dělat? Říct jim pravdu? Zastřelil jsi svýho parťáka. O dva roky později Nolan naplnil svou ambici režírovat velkofilm a přesvědčil Warner Brothers, aby mu svěřili znovu vzkříšení kdysi ceněné batmanovské ságy. Díky své temné a inteligentní zápletce se film Batman začíná stal kasovním trhákem. Nezáleží na tom, jací jsme uvnitř.

Za člověka mluví teprve skutky! Film získal množství cen a Nolan si při jeho natáčení vytvořil pevné vztahy s Christianem Balem a Michaelem Cainem. S oběma hvězdami proto opět spolupracoval na filmové adaptaci knihy Dokonalý trik z roku 2006. Příběh dvou soupeřících kouzelníků byl opět kasovním hitem a Nolan vzápětí oznámil, že má v úmyslu vrátit se k Batmanovi. V roce 2008 pak překonal veškerá očekávání, když do kin vstoupil Temný rytíř.

který je mnohými považován za ten nejlepší superhrdinský film vůbec. Film nejen překonal rekordy ve výdělečnosti, ale také Nolanovi vynesl nominaci na cenu za nejlepší režii udělovanou sdružením režisérů. Po hvězdném úspěchu filmu dali Warner Brothers rychle zelenou Nolanovu scénáři k akčnímu sci-fi, které se částečně odehrává v mysli, s názvem Počátek.

Dřív než měl film premiéru Nolan potvrdil, že se vrátí ještě s jedním Batmanem a byl ohlášen jako producent nového Supermana z roku 2012.

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nolan a Abrams jsou bohové :)

190

Odpovědět

Co ten clovek udela, to je pecka. Nelze mu uprit neuveritelne reziserske kvality. Jeho snaha o co nejmene digitalizace je taky velmi sympaticka a spolecne s bratrem se snazi o relativne rozumne scenare. Ve vysledku mam jasno, kdo je novou reziserskou hvezdou 21.stoleti a doufam, ze si udrzi kvalitu jeste v mnoha dalsich filmech...

200

Odpovědět

A co třeba prekladat Top ten od Jamese ? Cinemassacre ? HMMM ?

180

Odpovědět

Moj nazor je takyto:pravidelna rubrika s hercami je lepsia(sice ta zenska a aj chlap co to uvadzaju su mi vrcholne nesympaticky)ale ide to viac do hlbky a su tam vystrizky interview s hercami ich pocity, nazory atd...toto bolo len hole zhrnutie a prakticky nic nove som sa nedozvedel...

190

Odpovědět

Watchmojo má velice zajímavé "Top 10", kolem 6 minut. Ty by stály za překládání (-:

181

Odpovědět

Některé opravdu ano a chystám se na to.

180

Odpovědět

Co film, to trhák..

180

Odpovědět

Můj TOP 5 filmů od Nolana

1. Počátek
2. Dokonalý trik
3. Memento
4. Temný rytíř
5. Temný rytíř povstal

1817

Odpovědět

To nemáte rádi Počátek, nebo to dislajkujete kvůli tomu, kdo ten žebříček sestavil? :-)

190

Odpovědět

+MoggsPočátek je super. Ale Memento je Memento.

181

Odpovědět

"Do komentářů se podělte o svoje názory na to, které zpracování vám vyhovuje více a jestli byste měli zájem o to, aby se v rubrice čas od času třeba nějaký ten režisér objevil."

Mám takový pocit jakoby autoři vůbec nečetli zdejší komentáře, protože já tu po režisérech volám už opravdu dlouho a podle palců nehoru tu se mnou spousta lidí souhlasila...

180

Odpovědět

Tak to je právě tím, že se tu překládala videa z jiného kanálu, který se režisérům tolik nevěnuje, alespoň myslím. ;-)

181

Odpovědět

+BugHer0Konečně jsem se dočkal i nějaké reakce...

Snad v budoucnu obnovíte i metalové okénko, které tu fakt v té záplavě popu moc chybí. Navíc tu pořád klikám na linky, které hlásí nefunkční videa (např.
"Status Quo – In the Army Now") a stejně se žádná neobnovují.

Když už si s tím překladem dáte takovou práci, tak je to škoda...

181

Odpovědět

+BugHer0Metalové okénko se pravděpodobně už neobjeví a s těmi nefunkčními videi samozřejmě chápu tvé rozhořčení, ale není to jen tak. Určitě je spousta videí, kde stačí jen změnit odkaz na video a jen jsme se k tomu zatím nedostali, ale spousta nefunkčních videí opravit nejde, protože bylo video smazáno z YouTube (buď jeho autorem, nebo samotným YouTube kvůli porušování autorských práv) a v takových případech ho nemáme jako opravit a zprovoznit.

182

Odpovědět

+BugHer0A mohu prosím znát důvod zrušení?

180

Odpovědět

+BugHer0Důvodem byla jednak hodně klesající sledovanost a druhak nedostupnost Snowi, která metalové okénko překládala, ale poté neměla na překlad čas.

181

Odpovědět

+BugHer0se neni čemu divit, že klesala sledovanost, když si vybírala horší písničky..

180

Odpovědět

Musím říct, že mi minulý formát vyhovuje víc. Chci více informací a chci informace, které se nedozvým , když se na 2 minuty kouknu na jeho profil na csfd, wikině nebo kdekoliv. O Nolanovi vím, z toho co řekli, naprosto všechno. A to je podle mě špatně. PS: Za nejlepší Nolanův film stále považuji Memento. Snad to nějakej budoucí snímek překoná.

181

Odpovědět

Pitvořící se moderátoři mi taky nechybí, na druhou stranu, v čem se tenhle medailon liší od tvůrcovy biografie např. na ČSFD, kromě toho, že je doplněná obrazem? Kde je nějaká přidaná hodnota - rozhovory, raritní záběry apod.?

180

Odpovědět

Jn, při sledování video jsem si říkal "tohle jsem četl na csfd, tohle říct zapomněli" atd.

180

Odpovědět

přesně tak, tahle "biografie" hvězd je skoro nicnepřinášející videoverze tvorby umělce

180

Odpovědět

Musím říct, že toto zpracování mi vyhovuje více a záběry na neustále se hihňající moderátorku mi vůbec nechybí. Jenom by těch informací mohlo být víc.

186