TotalBiscuit o moderních vojenských střílečkách

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:730
Počet zobrazení:7 854
Známý herní komentátor a YouTuber TotalBiscuit se v tomto videu vyjadřuje k nedostatkům moderních FPS her a to konkrétně na příkladu hry Medal of Honor: Warfighter. Toto video jste mohli zhlédnout již v rámci naší linie na Festivalu Fantazie 2013 na přednášce YouTube Let's Play scéna od naší překladatelky Shial.

Přepis titulků

Dámy a pánové, jmenuji se TotalBiscuit. Toto je žánr, který mám rád a jmenuje se FPS. Bohužel, tento žánr byl v několika posledních letech unesen něčím, čemu říkám MVS. MVS znamená "moderní vojenská střílečka" a bohužel se z něj stal velmi populární žánr. Patří do něj Call of Duty, stejně jako nejnovější Battlefield a hry Medal of Honor od dílu v roce 2010 a Medal of Honor: Warfighter je nyní nejnovějším členem MVS.

Tyto hry zahrnují extrémně lineární kampaň. Jsou tak neuvěřitelně lineární, že je to prakticky Dragon's Lair s trochou míření a klikání. V podstatě, pokud neuděláte to, co hra chce... Ignorujme fakt, že kulka právě proletěla tímhle betonovým pilířem. Pokud neuděláte to, co po vás hra chce, potrestá vás. Až do bodu, kdy vás bezdůvodně zavraždí.

V této druhé úrovni Medal of Honor: Warfighter jsem se rozhodl běžet ze startovní lokace doleva, načež mi hra řekla, že mě za 3 sekundy popraví, pokud se nevrátím do bojové zóny. Opustil jsem bojovou zónu, což je opravdu velmi malá oblast. Líbí se mi, že vám nakonec rozstřílí úkryt. Úkolem tedy je, aspoň mi to hra neustále říká... Jak to...

vždyť je to betonový pilíř. Každopádně... Úkolem je označit budovu laserem. Co se stane, pokud to neuděláte? Tamhle je sniper, můžete ho jednoduše vidět i zabít. Právě jsem mu dal headshot a nebylo to zrovna složité. Další snipeři? Ne? Ne? Vypadá to čistě, super. Mohl bych budovu označit odsud.

Někdo tam ještě střílí, jasně, pravděpodobně ho zlikviduju. Hotovo, další náhodný headshot. Z takové dálky bych ho ani netrefil. Půjdeme tudy, ano? Musel jsem uklouznout, určitě jsem uklouzl. Právě jsem náhle bezdůvodně zemřel. To protože mě sniper trefil do hlavy. To se určitě stalo.

Ignorujme fakt, že sniper byl mrtvý a zabil jsem i jeho kamaráda. Zkusme to znovu, jestli se to bude opakovat, ano? Myslím, že odpověď znáte, ale chci vám to dokázat. Vlastně vůbec nezáleží na tom, kde stojíte. Můžu sem prostě takhle přijít. Už druhá rána, kterou jsem dostal. Střelíš mě znova? No tak, musíš se více snažit, jinak se mi obnoví zdraví.

To je ale příšerný sniper. Čtvrtá kulka. Kolik jich ještě zvládneme? Obnovuje se mé zdraví rychleji, než zvládá střílet? Asi ano. Tohle je ten nejhorší sniper všech dob. Tohle bylo pět kulek z poměrně vysokorážní odstřelovačky. Dokonce ani jednou nenabíjel. Vystřelil asi 20 nebo 30 ran.

Bude prostě dál sedět a střílet. Jak vidíte, jsme očividně imunní vůči kulkám odstřelovačů. Teď dokonce 2 najednou. To už je asi 8 nebo 9 zásahů. No dobře. Jak můžete vidět, jako elitní Tier 1 voják jsem imunní vůči kulkám sniperů. A vůč čemu imunní nejsem? Vůči nerovným povrchům!

Proto jsou moderní FPS špatné. Přesně tohle. Už to ani není FPS. Je to v podstatě hra složená z quick time eventů. V podstatě Dragon's Lair. Musíte splnit všechny tyto úkoly, které zahrnují klikání pravým či levým tlačítkem myši nebo držení tlačítka E. Pokud to neuděláte, hra vám nedovolí pokračovat.

Ukážu vám další příklad toho, co je na tom hrozné. Tyto dveře... To je v pořádku, jsem imunní vůči kulkám. Tyto dveře se svou hnusnou texturou, jsme před 30 sekundami vykopli z pantů a pak dovnitř hodili omračující granát, což je součást mechaniky vniknutí do dveří v této hře. Chci poukázat na to, že tyto dveře jsou nyní netknuté a není možné jimi projít zpátky, protože hra nechce, abyste šli zpátky.

Pojďme udělat menší průzkum jiným směrem. Nejsem si jistý, proč se Voodoo kryje. Počkat, tohle je celý rozsah úrovně. Právě jsme v úrovni, která má tak 10 metrů čtverečných a jakýkoliv pokus jít dolů způsobí okamžitou smrt bez ohledu na to, kolik sniperů, kteří chodí z klaunského auta, zabijete.

Jak to mohl být headshot? Vždyť jsem ani nemířil na jeho hlavu, super. Můžete pokračovat pouze, když označíte cíl laserem, protože to vám příběh diktuje. Musíte označit cíl, a vypořádat se tak s těmito příšerně nepřesnými snipery velkým množstvím pyrotechniky a to prakticky bezdůvodně. Zamířme se na ten cíl. Tohle je ale zábavná hratelnost, že?

To je v pořádku, budu tady jen stát. Nepotřebuju krytí. Sledujme tu nádhernou ukázku pyrotechniky. Je to hezké, že? Ano, graficky je to velmi působivé. Dobré zvuky, obecně skvělé destrukce a všudypřítomné úžasné hollywoodské speciální efekty. Až na to, že proto hry nehraju. Hry a FPS hraju, protože chci mít zajímavý interaktivní a vzrušující zážitek.

Když ale interakci ořežete na držení tlačítka ke způsobení exploze a pak aktivně trestáte hráče, aby nemohl vybočit z trasy. Netuším proč. Nemůžu běžet, proč? Nemám ponětí. Protože tempo kampaně říká, že nesmíte! Tohle mě nebaví. Tohle mě nikdy nebavilo. Každý, kdo viděl mé Homefront nebo Battlefield video, dobře ví, jaké s tímto mám problémy.

Medal of Honor: Warfighter je další podělaný případ. Víte, co je opravdu smutné? Opravdu smutné je, když nové Call of Duty vypadá, že vás úplně ohromí z hlediska interaktivity. To je opravdu smutné. Opravdu je, protože musíme čekat zrovna na Treyarch kvůli inovaci. Výborně. Přesně, co jsem chtěl.

Část se střílejícím robotem. Chci střílet lidi svou zbraní, ne touhle věcí. Tohle není ani WTF is... a už je v té hře tolik problémů, že ji naprosto nesnáším. Můžu vás ujistit, že video o plné délce nebude nic pěkného. Přestaňte prosím tvořit tyto hry. To vlastně není fér, protože vyrábí jen hry, které lidi kupují. Přestaňte kupovat tyto hry!

Vážně, nebo dělejte jen multiplayer. Proč vůbec potřebujeme tuto kampaň? Jaký má smysl? Proč existuje? Na koho je vůbec zaměřená? Kdo je cílová skupina, protože ji musím najít a donutit je vzpamatovat se. Tohle není hra. Mohlo by to rovnou vyjít na Philips CD-i. Interaktivitou je to velmi podobné.

Ubohé, opravdu ubohé. Uvidíme se příště.

Komentáře (105)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zlatej counter-strike :)

226

Odpovědět

Jo, není holt nad českou Armu...

211

Odpovědět

Má krásnou angličtinu, i přízvukem i slovní zásobou.

200

Odpovědět

Dobrá střílečka snad jedině serie Borderlands a musím uznat i COD MF 1+2 mě opravdu bavily, ale jen multiplayer - kampaně COD jsou hnus...

184

Odpovědět

Môj názor je, že minimálne prvý COD MW mal výbornú kampaň. Alebo aspoň mne sa to páčilo.

200

Odpovědět

+Krispinmě se páčila i dvojka, teda až na ten nedodělek v Normandii.

190

Odpovědět

Vsechny CoD:MF co jsem hral, tak jsem dal na nejtezsi obtiznost do 4hod a to jsem prej podle nekterych pomalej. Proc? Protoze staci bezet (v jistych chvilich se plazit) rovne a strilet a cekat na typka, az do vas zabodne kudlu a hra vam rekne: "Vyndej ji". MoH WF jsem hral dve mise a okamzite jsem to odinstaloval, o starsim dilu ani nemluvim, vypatlana sracka. Ale jak krasne poznamenal TB: "Nekupujte to". Zlatej Elder Scrolls.

214

Odpovědět

Toto je dosť prehnané... Zhrnul by som to tak, že sú hráči čo majú radi voľnosť(otvorený svet, volitené questy, čo najviac RPG prvkov(výber výzbroje,spellov,statov a všetkého možného) a zabijú za hrou desiatky hodín času a baví ich to (Skyrim a všetky AAA RPG, Far cry, Crysis, Deus Ex a pod.) ...Mňa osobne nikdy nebavili, ja si radšej zahrám Call of duty 2, MW alebo aj Bulletstorm, Bioshock, ktoré si užijem sú dynamickejšie, prepracovanejšie, sídce menšie ale o to detailnejšie, a keď sa k tomu pridajú kvalitne spravené predscriptované pasáže a textúry je to ako hrať film.. radšej strávim za hrou dohromady 7 hodín kvalitnej a detailnej zábavy ako 50 hodín umelo natiahnutého času nezáživnými bonusovými a vedlajšími questami a neustáleho nastavovania a vyberania položiek--- hrou sa chcem predsa baviť a nie sa stále zaťažovať čo vybrať a čo vylepšiť a ako čo nastaviť... niekoho to ale baví... koľko ľudí toľko chutí ... a k autorovi videa (čistý hater), nech si nastaví vyššiu obtiažnosť uvidíme či vydrží jednu ranu od toho snipera.., jasné že na easy obtiažnosti nebudú hráčov frustrovať neustálim zabíjaním, keď majú problém s postavou vôbec hýbať... a tomu kto to celé dočítal pekne ďakujem :)

1840

Odpovědět

7 hodin? Nepřeháněj :D

200

Odpovědět

7 Hodin je trochu moc, já dohrál třeba MW3 na nejvyšší obtížnost za 4 hodiny.... kupovat si to fakt nebudu, multiplayer mě u toho nebavil a 4 hodiny mi za 1200 nestojí

221

Odpovědět

Call of Dutym, Bulletstrom a ostatní co jsi tu vypsal jsou dynamičtější, propracovanější než Skyrim a ostatní RPG ? Možná tak u toho Bioshocku bych ti to odpustil, ale u těch ostatních ?

Tohle jsou jen nehorázné ****** tunely za hromadu peněz a jen to hezky vypadá. Když se budu chtít něčeho takového zúčastnit, tak se raději půjdu podívat do kina na film, protože to vyjde skoro na stejno.

Naprosto s Totalem souhlasím. Tohle není to, proč hraju hry. I ta blbá kostičkovaná Terrarie (to blbá neberte vážně) je 100x zábavnější, než poslední díly těch MMSek a klidně si mě tady za to nesnášejte.

212

Odpovědět

+Ghartynevravím, že nové CoD alebo MoH je super... sám som ich hned odinštaloval lebo ma to vobec nebavilo ... neviem ci ma proste prestali bavit hry alebo je to vekom ... proste už mi to príde ako strácanie času ... nový Hitman trebars -nechce sa mi už hodinu prehladavat kazdy detail mapy aby som urobil to ci ono a 10 krat resetoval aby to vyzeralo tip-top ako ked som mal 10... len sa mi nepáči že vela hlavne RPG hráčov tlačí na vývojarov s tým aby robili hry viac otvorene, nelinearne a pridali rpg prvky ktore som uz spominal vyssie.... nie kazdemu to vyhovuje a mam dojem ze sa tomu vyvojari moc prisposobuju... napr. novy ghost recon: kompletne rozoberanie zbrane, par fajnšmekrov to potesi ale mne je to ozaj jedno nepotrebujem riesit kazdy detail zbrane... dalej AC 3 velke sklamanie posledny diel tak preplnili hlupostami vsemoznymi ze som nevedel co skor a mal som v tom totalny chaos... AC seria tym dielom u mna skoncila ... Dishonored: znova neskutocne mnozstvo moznosti co ma za nasledok kopec strateneho casu ( presne ako hitman ).Dead Island to iste... prilisna volnost.. Nechcem ale zase tolko krivdit mozno je to tým že ma ozaj prestali bavit hry tak to vidim tak negativne ... mazal som za radom novu Tomb Raider, Metro , Sniper 2 ... neviem ci ide herny priemysel do s*****k alebo som ozaj moc vyberaví... momentalne ma zaujalo akurat GoW3, WalkingDead(od telltale) a posledna hra co ma ozaj bavila a rad som sa k nej vracal bol posledny Bioshock .... je vidno ze ked sa na hre maka dlho a poriadne stoji to zato ....

197

Odpovědět

+GhartyAncore : věř mi,ž e je to hlavně i tím věkem ... já dříve hrával jako blázen. Ještě vlastně v nedávné době jsem i v MW2 nahrál přes 700 hodin, ale to asi hlavně kvůli tomu, že jsem to hrával s kamarády. To co děláš ty, já dělám taky. Už mě ani nebaví prolézání každým koutkem hry, lovení achievmentů a podobně. Tomd rider byl skvělý restart, moc se mi líbil. Metro a Walking dead? MIluju postapokaliptiky a zombíky, takže tady je snad jasno. Navíc metro jsou i skvelé knížky. Teď tajně doufám v Survarium a The Division, jinak jsi stejný jako já. Hru projít, abych ji měl dohranou a pak další na řadě.

180

Odpovědět

S videem souhlas. Nejlepsi je stejne Hidden & Dangerous II – jak singl, tak multak – hraju dodnes...

180

Odpovědět

Jo jo, stará výborná gamesa! :-)

180

Odpovědět

No, já hrál teda jen COD MW, a potom jsem neměl žádný důvod si pořízovat další a další naprosto stejné FPS (když už jsem chtěl jít do BF3, tak po vydání z reakcí, jaký je to velký bug a s každým dalším patchem ještě větší, mě to rychle přešlo, a řekl si, ať si tu beta verzi /BF3/ nechají, počkám na plnou verzi /BF4/) a teď aspoň vím, o co u takových her "přicházím" *ROLLEYES*

Dobře jsem se u videa pobavil (a taky dost zlomyslně nad lidma, co si takové hovadiny kupují)... nebudete dělat překlad i dalších videií TotalBiscuit?

180

Odpovědět

Tohle bohužel není úplně typická ukázka jeho tvorby, dělá hlavně recenze/první dojmy, které jsou na můj vkus možná příliš zdlouhavé. Ale věřím, že prohrábne-li se mu archiv, narazí se na něco zajímavého.

181

Odpovědět

To je neuvěřitelné, mé myšlenky vycházejí z repráků..

212

Odpovědět

CS ftw i když teda zatím radši starší než do novýho přidaj tlumiče (na což doufám dojde)

192

Odpovědět

Mě celkem sere, že neumím anglicky a když se chci podívat na další jeho videa vůbec jim nerozumím.

203

Odpovědět

Zrovna dneska TB vydal další podobné video... http://www.youtube.com/watch?v=0Q6UQ2QlRH0
Docela
by se to hodilo jako navazující překlad.

180

Odpovědět

Lidi... rozlišujte mezi válečným simulátorem a válečnou FPS... nemůžete srovnávat armu s cod... a jak je již dole řečeno, nelineárnost neznamená otevřený svět. Třeba i první Crysis bylo celkem nelineární a nemělo to otevřený svět.

A taky pozor na to, co lineárnost je a co není. Pokud budu mít nějaký uzavřený koridor, kus mapy, oblast atd. tak to neznamená, že je to lineární, pokud je pouze jediné řešení, tak je to případ, kdy je hra lineární. A třeba ve výše zmiňovaném Crysis jste se mohli buď plížit, odstřelovat z dálky, přijít až k nim a umlátit je k smrti, nasednout do auta a přejet je, žádné, nasedneš do auta, umřeš, vylezeš z něj, umřeš.

Jediný případ, kdy je lineárnost v pořádku, nebo naopak žádaná, jsou výukové mise, kdy vás hra chce naučit určitým principům. Ale to, že si myslí vývojáři, že když jednou E použijete ke zničení budovy, podruhé zase k opravení auta, to je pí*ovina.

A největší zklamání jsou asi Aliens: Colonial Marines, to bylo, jako byste běželi v příkopu :D

192

Odpovědět

a best of all je, ked pre postup dalej musis mackat tlacidlo, resp. sekvenciu tlacidiel. rovno z toho mohli spravit animacku a nie aby som len mackal 5 minut E aby sa hra pohla.

181

Odpovědět

+K-NinetyNineMyslíš jako třeba Resident Evil???

180

Odpovědět

Děti v dnešní době nechtějí myslet u hry, jen mačkat čudlíky a koukat na blikající světýlka na monitoru. Důkazem jsou auto aim který je snad u všech konzolových FPS a dokonce se to dostalo i na PC do multiplayeru! Hry vydávané EA, Ubisoft, Sega a dalšími velkými vydavateli už nejsou o skillu nebo dovednostech. Herní průmysl jde do hoven od doby co vydavatelé začali tlačit na vývojáře aby vydávali více her a tím i vydělali více peněz. Krásným příkladem je série Call of Duty a Battlefield které vycházejí téměř každý rok a přinášejí minimum inovací ale za to spoustu stahovatelného obsahu jako například nyní Battlefield 4 který ještě nevyšel a už má 3 DLC (!!!)

182

Odpovědět

Auto aim je na konzolích, protože by bez toho většina hráčů nic netrefila. To že se to dostalo v některých titulech i na PC je smutné. Vydavatelé vždy tračili vývojáře, aby vydávali více her, pokud ti to vadí kupuj hry indie vývojářů. Den vydání není den dokončení, hra obvykle bývá hotová několik měsíců před vydáním.

181

Odpovědět

+PB01Ano, ale prodávat DLC do ještě nevydané hry? (jen pro upřesnění - DLC - Downloadable content, byl dříve zdarma stohovatelný obsah ke hrám jako mapy a věci které se nevešly do původní hry, čili neplést si s datadisky které zase přidávali celé kampaně a nebo hratelné rasy) To se mi zdá jako neetické ždímání peněz z lidí.

190

Odpovědět

+PB01Hlavním rozdílem mezi DLC a datadiskem je způsob distribuce a ne množství obsahu. DLC byla už od svého vzniku, jak zdarma, tak ale i placená, výhradně zdarma byli a jsou pouze patche. Ve své podstatě to je, ale jen slovíčkaření a záleží na vydavateli jak si to pojmenuje ;)

Všichni by chtěli pořád něco zadarmo, ale málokdo si uvědomí, že by mohlo být i hůř. Třeba by hra byla ke koupi za 100€ a měl bys všechna DLC zdarma, žádná jiná možnost. Nebo by nevydávali vůbec žádný obsah navíc. Obě varianty jsou pravděpodobnější než to, že by vydávali DLC zdarma s cenou základní hry 50€.

A neetické mi to určitě nepřipadá a to z několika důvodů. Nikdo tě nenutí si je kupovat a už vůbec ne všechny, můžeš si přece koupit jen to, které se ti bude líbit. Víš že nějaká placená DLC budou, takže pokud ti to tak hrozně vadí, díky této informaci se můžeš rozhodnout o případné nekoupi hry.

180

Odpovědět

No, vymlouvat se na to, že "děti mají rády takovou hratelnost" mi příjde podivné, vzhledem k tomu, že většina těchle her je 18+ tudíž by cílová skupina měla být alespoň oficiálně poněkud vyzrálejší, nicméně prodeje svědčí o tom, že lidem se nechce myslet v každém věku.

190

Odpovědět

+TarmenelTa hra má pegi 18+, ale obvykle tu kupují děti 12-17 let.
Nejsem si jist, ale pegi jsou jen doporučeni.

190

Odpovědět

+TarmenelMyslíš že vývojáři jsou tak naivní a vytváření hry si říkájí "Hm... bude to od osmnácti tak co bude zajímat lidi 18+?" To opravdu ne :D i když se to od 18ti let hrají to dvanáctileté děti co CoD mají za vrchol reálného boje.

191
Další