Uriah Heep - Lady in BlackHudební klenoty 20. století

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 50
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:480
Počet zobrazení:12 664

Po týdnu opět zdravíme příznivce kvalitní muziky. Žákům školou povinným již prázdniny nedočkavě klepou na dveře a pracujícím zajisté brzy začne nějaká ta dovolená, na kterou se celý rok tak těšili. Toto čekání se vám pokusíme zkrátit poslechem staré dobré vypalovačky. Jako další klenot do naší klenotnice nám dnes přibude song, který většina Čechů zná spíše v cover verzi od skupiny Arakain. Ano, je to tak, dnes jsme si pro vás přichystali song Lady in Black od skupiny Uriah Heep. O něm a celé skupině sepsal pár slov váš informátor Kari.

Lady in Black byla vydána roku 1971 na albu Salisbury, které vyšlo jako 2. v pořadí studiových alb skupiny Uriah Heep. Píseň napsal Ken Hensley. Vypráví příběh o muži bloudícím skrze válkou zničená nebesa, kde se setká s nadpřirozenou bytostí (lady in black), která ho utěší. Někteří lidé se však domnívají, že dáma v černém je vlastně Panna Marie, se kterou se autor prochází a bojuje s morálními problémy života. Nakonec Panna Marie sestoupí z nebes a autora spasí. Hensley byl za tuto skladbu velice kladně hodnocen hudebními kritiky. Song zaznamenal také hodně cover verzí, z nichž pro nás nejznámější je asi ta od skupiny Arakain, kterou naleznete výše.

Uriah Heep je britská rocková skupina založená roku 1969 v Londýně. 1. sestava kapely vypadalo takto: David Byron (zpěv), Mick Box (kytara), Ken Hensley (klávesy), Paul Newton (basa), Alex Napier (bicí). Skupina vznikla v listopadu 1969, když producent Gerry Bron pozval klávesistu Kena Henslyho, aby se připojil ke skupině Spice. Na začátku jim Bron navrhl změnu názvu na Uriah Heep podle jména záporné postavy z románu Charlese Dickense David Copperfield. O „Uriáších“ bylo někdy žertovně hovořeno jako o The Beach Boys heavy metalu kvůli jejich melodickým písničkám a vícehlasným doprovodným vokálům, ačkoliv jejich hudba je spíše shrnutím různorodých stylů, jako jsou progressive rock, hard rock, heavy metal, jazz a příležitostně i country. I přes ohromnou popularitu ve Velké Británii a kontinentální Evropě nebyli nikdy schopni prosadit se výraznějším způsobem na americkém trhu. Skupina v současnosti produkuje více živých alb a výběrových desek. Studiová alba nahrávají jen sporadicky. Dne 13. října 2011 se čeští fanoušci mohou těšit na Uriáše v brněnském Boby Centru.

 

Přepis titulků

Přišla za mnou jednoho rána, jednoho ponurého nedělního rána, a vlasy jí vlály v chladném zimním větru. Jak mě našla, to nevím, neboť v temnotě já kráčel a obklíčil mě zármutek z prohraného boje. Poté chtěla slyšet jméno mého nepřítele, já odpověděl touha některých lidí vyzývat a zabíjet své bratry bez pomyšlení na lásku či Boha.

Na kolenou jsem ji prosil o koně, abych zadupal svého nepřítele. Tak horlivě jsem chtěl pohltit ty, kteří života si neváží. Ale na boj neměla ani pomyšlení, neboť dělá z lidí zvířata. Jak snadno se dá rozpoutat, leč nemožné je ho ukončit. Když mi ona, matička všech lidí, dala radu tak moudrou, obklopil mě strach ze samoty a zeptal jsem se jí, jestli se mnou nezůstane.

"Ach, slečno, podejte mi ruku," vzlykal jsem, "Dovolte mi odpočívat po vašem boku." "Důvěřuj a věř ve mě," řekla, nato zahrnula mé srdce láskou. "S množstvím neroste síla, nenech se zmást, ale když mě budeš potřebovat, spoléhej, že nebudu daleko."

A jak domluvila, otočila se ke mně zády, já nenacházel jsem žádná slova, jenom jsem tam stál a sledoval, jak mizí její černý plášť. Má práce není o nic lehčí, ale teď vím, že nejsem sám. Při každém pomyšlení na ten větrný den v sobě naleznu nové srdce. A jestli jednou přijde i za vámi, čerpejte z hlubin jejích moudrých slov, odměňte se nabráním odvahy a pozdravte ji ode mě.

Překlad: bakeLit www.videacesky.cz

Komentáře (35)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Video opět funkční.

20

Odpovědět

No ja si pamatuju jen popevek:
Na přechodu pro chodce,
tam drtí Tatra důchodce,
střeva tečou do kanálu,
kanál přetejká ..
:-)

2110

Odpovědět

Ale chtěla bych to někde sehnat celé. Ještě si z toho pamatuju takové věci jako:

My jsme ti chlapci z Moravy a vzali jsme si do hlavy
že budem nosit dlouhý vlasy, džíny děravý.

a

V Bučovicích na nádraží maj hromadu klíčů
na nich sedí lepá děva, ukazuje kalhotky

10

Odpovědět

Zdravím všetkých a zvlášť bakeLit!
Prosím Vás viacročných o pomoc v pátraní po českej verzii tejto skladby.Moje útržky z textu na ktoré si matne vzpomínam sú : ..."proč na světe jsou chudáci,proč nemaj co jíst žebráci a co je zmyslem života když člověk nemá nic....
když zrazuji tě přátelé, pak zustava jen naděje a co je zmyslem života krdyž člověk nemá nic ...
P.S. Ospravedlňujem sa za cz gramatiku.

S pozdravom Nitra

190

Odpovědět

šel dědeček na kopeček...:-D super song:-)

191

Odpovědět

Text přeložen mizerně.
Jinak pánové a dámy" Ken Hensley je pan muzikant" Zvuk a podání písně je dán přesně dobou kdy se tento styl hrál. Kapela Uriah Heep v té době patřila ke světové špičce.
Je to něco jiného než dnešní....dus dus muzika.
Ono se dobře mluví, ale chce si to tuto muziku také zahrát vč. Deep Purple ap. a změníte názor. Sám jsem tuto muziku hrál pár let a tam jste museli pánové a dámy makat aby Vám to hrálo.
Takže až budete příště psát komentáře začněte nejdříve u sebe a zeptejte se jestli by jste byli vůbec schopni něco takového zahrát a zazpívat.

183

Odpovědět

Skupinu neznám, ale kvalita zpěvu je dost nízká, oproti takovému Robertu Plantovi například...tenhle podle mě stojí za nic, ani se mi to hezky neposlouchá, barva je otravná rozsah minimální (soudě podle této písničky) :)

1821

Odpovědět

kunty8: Přesně to jsem si říkal i já. ;-) :D

180

Odpovědět

Ten nápis disco nad nima se k tomu vylozene hodi :D

181

Odpovědět

Super, ale ten jeho výraz mi nepřipadá adekvátní k tomu co zpívá :D

181

Odpovědět

co takhle ještě přeložit Moonlight shadow od megie o Reily a tho maníka....Olddfild?

190

Odpovědět

Orig text je hezci nez ten od Arakainu...

180

Odpovědět

CO dělá ten obrovskej nápis DISCO nad nima ? :-D

180

Odpovědět

Auto:The Doors-The End

180

Odpovědět

Co třeba něco od The Doors (COKOLIV! :D)

180

Odpovědět

Palec nahoru kdo dneska masturboval nebo se chystá

192

Další