Úvod do Merkuru

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:89
Počet zobrazení:5 214
Planeta Merkur je pojmenována po poslu římských bohů právě díky jeho rychlosti na noční obloze. Zjistěte s National Geographic důvod této neuvěřitelné rychlosti a také důvod, proč se nejmenší planeta sluneční soustavy pomalu zmenšuje.

Přepis titulků

Planeta Merkur je pojmenovaná po poslu římských bohů, protože i staré národy viděly, jak je na obloze rychlá a pomíjivá. Ale teprve nedávno začali vědci odhalovat mnohá tajemství Merkuru. Merkur je nejmenší planeta sluneční soustavy. Má průměr téměř 4900 kilometrů. To je velikost kontinentálních Spojených států. Stejně jako Země je Merkur terestriální planeta se třemi hlavními vrstvami.

Jádrem, pláštěm a kůrou. Kůra Merkuru ale nemá tektonické desky. Ve srovnání s ním je i jeho železné jádro obrovské. Tvoří 85 % jeho poloměru, zatímco vnitřní a vnější jádro Země tvoří pouhých 55 %. Takto mimořádně veliké jádro má na celkovou velikost Merkuru překvapivý vliv. Merkur se smršťuje.

Horké železné jádro se během 4,5 miliard let pomalu ochladilo a smrštilo. Zároveň srazilo povrch Merkuru a způsobilo, že se průměr planety zmenšil o sedm kilometrů. Tato zmenšující se planeta je také nejblíže ke Slunci a obíhá naši hvězdu v průměrné vzdálenosti zhruba 58 milionů kilometrů. Taková blízkost ovlivňuje atmosféru Merkuru. Nebo spíše její nedostatek.

Má jen velmi tenkou exosféru, která je běžně nejvzdálenější vrstvou atmosféry planety. Tato exosféra je tvořena kyslíkem, sodíkem, vodíkem, heliem a draslíkem. To vše je vybičováno z planety solárními větry. Chudá atmosféra a blízkost Slunci také dělají z Merkuru planetu extrémů. Teplota na povrchu může během dne stoupnout na 427 °C a v noci klesnout až na -179 °C.

Blízkost Merkuru ke Slunci je také důvodem, proč se o něm říká, že je rychlý a pomíjivý. Gravitace Slunce přitahuje Merkur víc než jakoukoliv jinou planetu. A jako všechny planety cestuje Merkur po eliptické oběžné dráze. Zpomaluje, když se od Slunce vzdaluje, a zrychluje, když se přibližuje. Merkur obíhá Slunce průměrnou rychlostí 161 000 kilometrů za hodinu a stihne ho obletět za 88 dní.

Merkur je ze Země těžko pozorovatelný, protože je rychlý a tak blízko u Slunce. A zatím ho navštívily jen dvě kosmické lodě. Mariner 10 a Messenger z NASA. Díky těmto misím jsme toho dost zjistili, ale budoucí připravované výpravy doufají, že odhalí další tajemství Merkuru.

Překlad: Karolína I. www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář