Věda štěstí: experiment s vděkem

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:489
Počet zobrazení:8 907

Připadá vám, že si všichni pořád jenom na něco stěžují a jsou nešťastní? Kdy jste vy sami naposledy poděkovali svým rodičům, kamarádům, drahým polovičkám či vzorům a řekli jim, jak moc si jich vážíte? A jakže spolu vděk a štěstí souvisí? Budete se divit…

Přepis titulků

To ne! Cože? To bude trapný. SOUL PANCAKE UVÁDÍ LABORATOŘ ŠTĚSTÍ VĚDA ŠTĚSTÍ Co vás činí šťastnými? Zábava, přátelé, dobré jídlo, peníze?

A co tohle? Bylo vědecky dokázáno, že ke štěstí nejvíce přispívá, kolik projevujete vděku. Je to tak. Co vy na to? Pak mi můžete poděkovat. Podle téhle studie vám pak bude líp. Můžete tam kliknout a přečíst si ji. Nebo... se můžete dál dívat.

My jsme ji totiž četli a řekli si, že ji otestujeme. Pozvali jsme několik dobrovolníků. Nejdřív vyplnili test, přičemž nevěděli, co testujeme. Tak jsme zjistili, jak moc jsou momentálně šťastní. Požádali jsme je, ať zavřou oči a myslí na někoho, kdo je ovlivnil, nebo pro ně udělal něco mimořádného. Pak měli napsat, proč je pro ně tento člověk důležitý. Spousta z nich si myslela, že tím experiment končí. To se ale pletli. Přiměli jsme je danému člověku zavolat a přečíst, co o něm napsali.

Teď vaší matce zavoláme. - O kom jste psala? - O své sestře Erice. Tak Erice zavoláme. Dobře. - Koho jste vybrala. - Kamaráda Craiga. - Jmenuje se Dora. - Učitele účetnictví z vysoké. - Opravdu? - Jste s ním v kontaktu? - Ne, myslím, že už zemřel. To je mi líto.

Připravená? Ano. Co byste řekla, kdybychom Doře zavolali? - Můžeme to zkusit, ale žije v Británii. - V Británii? Nepamatuju si číslo. To je hrůza. To nic, jsem na tom stejně. Jestli je pravda, že ti, co odešli, na nás seshora koukají, třeba si uvědomí, jak byl úžasný.

- Ahoj zlato. - Ahoj, jak je? - Dobrý. Máš chvilku? Jsi v hotelu? Jo, jsem. Proč voláš? Děje se něco? Ne, jsem v takovým pořadu a chtěli, abych mluvil o člověku, co mě nejvíc ovlivnil. Vybral jsem si tebe a pak chtěli, ať ti zavolám. To je tak hezký! - Ahoj, tady Craig.

Zrovna nemám čas. - Po zaznění tónu nechte vzkaz. No tak. - Haló? - Ahoj. Eriko? To jsem já. Něco ti teď přečtu. Slyšíš mě dobře? Ano. Můžeš začít. V životě mě nejvíc ovlivnila moje matka Marla Dawson. Je to samoživitelka dvou dětí, je velmi pracovitá a oddaná své rodině.

Ahoj Craigu, tady Louie. Tohle bude zvláštní vzkaz, doufám, že se ti bude líbit. Hrozně se omlouvám, že ti volám ve čtyři ráno. Musím ti něco přečíst. Nic neříkej, dokud neskončím. Nebo můžeš, ale já budu asi číst dál. Dobře? - Jsi v pořádku? - Jo, ale musím ti to přečíst. Kromě Ježíše Krista, díky němuž jsem na světě, mě nejvíce ovlivnil můj učitel účetnictví na univerzitě.

Dělal svou práci s takovou radostí a nadšením, jaké jsem u nikoho jiného neviděl. K smrti ji miluju. Dodává mi pozitivní energii. Vždycky ví, co chce, a nevzdá se, dokud toho nedosáhne. Zlato, nevím, co říct. Asi se rozbrečím. To je krásný! Musím říct, že je to vážně úžasný. Craiga jsem potkala při natáčení nezávislého filmu v Montaně.

V poslední době na Craiga hodně myslím, protože má zdravotní problémy. Navzdory nemoci Craig stále pracuje a raduje se z maličkostí, jako je sezení s jeho ženou Jeanine na verandě. Erika je moje starší sestra a nejlepší kamarádka. Někdy mám pocit, jako bychom byly dvojčata. Ve všem mi fandí a podporuje mě. Díky ní jsem šťastná, protože mě navzdory všem mým přešlapům, bezpodmínečně miluje.

Tvé přátelství je pro mě vším. Jsi jedním z nejdůležitějších lidí v mém životě. I když bude mít děti, budu ji vždycky milovat víc než její děti. No, možná, že ne. Jednou letěla tisíce kilometrů, aby zachránila můj vztah s přítelem. Mít syna, jako jsi ty, je požehnání. Miluju tě. Měj se. Co mi to děláš?

Nevím, přemluvili mě k tomu. Díky, žes to vzala. Měj se krásně. Řekli, ať napíšu ten dopis a já se fakt rozepsala, i když normálně vůbec nepíšu. A pak řekli: „Víte co? Zavoláme jí a přečtete jí to.“ A já si říkám: „No dopr**le...“ Nakonec jsme subjektům dali ještě jeden test. Změnili jsme pořadí a znění otázek, aby nevěděli, že mají stejný test.

U těch, kdo něco napsali, ale nemohli zatelefonovat, se míra štěstí zvýšila o 2-4 %. To jde, ale není to ohromující. U těch, kdo skutečně zavolali a osobně svůj vděk vyjádřili, byl nárůst mezi 4-19 %. Tak jako tak. Když vyjádříte svůj vděk, budete šťastnější. A to nejzajímavější? Člověk, kterému hladina štěstí vzrostla nejvíc, byl na začátku ten nejnešťastnější.

Co to znamená? Pokud se máte opravdu špatně, tenhle pokus na vás bude mít o to větší vliv. Věřte mi. Mám přece bílý plášť. Vlastně, když už to budete zkoušet, natočte se a pošlete nám to. My s tím uděláme něco úžasného.

Tohle byla Věda štěstí s Julianem. Překlad: Veru www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak jsem to taky obrečela :-)

10

Odpovědět

Takové pěkné video a i u něj se najdou lidi co říkaj že je to fake :-) sakra všechny filmy v kině jsou fake a taky nikdo nechodí před kinem a neříká fake fake :-D prostě to berte jako pěkné video experiment to vážně není spíš to berte jako zfilmování experimentu ;-)

300

Odpovědět

Bohužel tam nezmínili, zda nás ten člověk měl nejvíce ovlivnit pozitivně nebo negativně. Protože co se vlivu týče, tak bych asi musel přemýšlet o kom jiném psát než o mé matce ... Ale na rozdíl od toho milujícího syna tam, můj dopis matce bych před desátou hodinou číst nechtěl. :D

211

Odpovědět

Jelikož je ve videu jasně řečeno "vyjádřit vděk", tak to asi člověku, který tě ovlivnil negativně není moc vhodné psát.

221

Odpovědět

No bezvadný. Tak jsem to ořvala. Sakra.
Po skončení jsem šla hned zavolat mámě.
Nevěřila bych, že takové obyčejné video mě tolik dostane !
Díky za překlad !

232

Odpovědět

Docela by mě zajímalo co včechno napsal ten děda co psal o svým učiteli. Škoda že ho tam nedali víc.

260

Odpovědět

Heh, jak na konci řekl: "Věřte mi." (ang. Trust me), tak se mi hned vybavilo: "I'm the Doctor." :D

240

Odpovědět

Mně I'm an engineer :)

202

Odpovědět

Skvělé video. Jen jedna věc mě zaráží a to, že matka toho kluka hned po zvednutí pozdravila "Ahoj zlato.", když jí očividně volal z jejich telefonu a tudíž nemohla vědět, kdo jí volá. To trochu ubírá na uvěřitelnosti.

215

Odpovědět

Nevím jak ty, ale já třeba lidi poznám v telefonu po hlase. Hlavně, pokud spolu voláme často.

189

Odpovědět

+BloodyElleale ona řekla "Ahoj zlato" hned poté, jak to zvedla, ne až po tom, co by on cokoliv řekl. Jericho má pravdu ;)

204

Odpovědět

+BloodyElleOna ho oslovila první.

183

Odpovědět

+BloodyElleTo bylo na jejich mobilu a k němu se jen přidělalo to sluchátko ;-) Najdi si to na netu, dá se to koupit :D

201

Odpovědět

Ehm to si nikdo nevšiml že volají jeno z jejich telefonu ke kterému je připojeno to jejich sluchátko?

202

Odpovědět

+liteklomJasně. Ta tmavovláska volá ze smartphonu na hlasitý odposlech (3:15) a ostatní si místo toho nechají ke svým telefonům připojit velké modré sluchátko (tipuji 3,5mm jackem). Ten modrý telefon za Julianem, když ke konci mluví, je tam jen pro okrasu.

A vůbec, kdyby volali přímo ze svého, tak ten kluk po větě "Nepamatuji si číslo. To je hrůza." (1:53) by nesahal očividně do kapsy pro svůj telefon.

183

Odpovědět

Nad tímhle jsem taky uvažoval ... do 4:38

190

Odpovědět

+MatessVidíš to, toho jsem si vůbec nevšiml. :/

190

Odpovědět

Jsem snad nějakej homouš, abych dával najevo city...?

1860

Odpovědět

Navíc mě nejvíc ovlivnil Stalin a na toho nemám číslo :-(

1830

Odpovědět

Homouš možná ne :) Za to máš misto toho v tý tvý škebce hodně nasráno ;)

222

Odpovědět

ty musíš být šťastný jak s klackem v p....i

00

Odpovědět

Včera jsem se vrátil z akce jménem RingCon. Je to největší (nejen) fantasy festival ve střední evropě, plný setkání s celebritami a dalšími fanynkami a fanoušky. Byl to můj první mezinárodní con a musím říct že šlo o jeden z nejúžasnějších zážitků a na který budu vzpomínat do konce svého života. K rozhodnutí na RingCon jet mě přiměla přítomnost mých idolů, se kterými jsem se toužil osobně setkat - jmenují se tým StarKid. (A Very Potter Musical) Pro jedny možná jen skupina blbnoucích mladých lidí, pro mě ovšem jedni z nejskvělejších lidí v mém životě. Založil jsem pro ně česko-anglickou fanpage, která mi přináší radost ze StarKid každý den.
O týmu StarKid jsem se poprvé dozvěděl na VideaČesky.cz A tímto bych Vám chtěl poděkovat. I díky Vám je každý můj den pozitivnější a radostnější. A i když se to může zdát jenom jako zábava a nic víc, tak možná, že se tu děje i něco většího. Kdo ví, kolik příběhů, jako je ten můj se už díky týmu VideaČesky odehrálo. Děkuju Vám.

209

Odpovědět

Otazka: proc v posledni dobe samy "na city utocici" videa? nic proti tomu, ale opravdu se sem nechodim rozbrecet,vetsinou u nich hraju "jsi chlap, nebrecis, to vydrzis", nez abych vnimal az tak obsah:D

1810

Odpovědět

Když hledáš zábavu, tak si nech tohle video na potom. A když už ho zkoukneš, tak proč bys nemohl brečet? To že jsme muži, ještě neznamená, že musíme své city potlačovat. A jak bylo ve videu - možná, že když je dáš najevo, pak budeš šťastnější než předtím. ;-) Já jsem rozhodně otíral slzu (ne jednu :-D ) a nevidím v tom problém.

215

Odpovědět

+MiliaLol, ty seš homokláda! :-D

1859

Odpovědět

Nic ve zlém, ale teď jsem listoval pár dní zpátky a tou "poslední dobou" zřejmě myslíš včerejšek a dnešek. Jinak tu minimálně týden dozadu žádné podobné video nevidím. ;-) Ano, vyšlo to tak, že dneska tu je tohle a včera tu byl TrueMove, ale to je spíš náhoda a žádný náš záměr dávat sem dojemná videa a rvát do lidí emoce.

192

Odpovědět

zajímavé video.
Neměl jsem sice možnost dělat přesně totéž ale běžně partnerovi, člověku na kterém mu nejvíc záleží říkám co pro mě znamená a v některých připaděch, když vidím že má náladu úplně dole tak ta změna je skutečně viditělná i přes chat. A pokud je ten koho miluju šťasntý začnu se cítit mnohem líp i já sám

takže svým způsobem můžu říct že to skutečně funguje, a to na obou stranách

210

Odpovědět

To je super !

180