Vliv sexu na sportovní výkonAsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:257
Počet zobrazení:6 988

Má sex vliv na sportovní výkon? Krátké olympijské video z kanálu AsapSCIENCE vám prozradí, jak to vidí věda.

 

Přepis titulků

Na olympiádu ve Vancouveru v roce 2010 bylo objednáno přes sto tisíc kondomů, je tedy jasné, že sportovci jsou aktivní i mimo sportoviště. Ale může sex před soutěží ovlivnit sportovní výkon? Starodávné civilizace včetně Řeků věřily, že sperma obsahuje mužskou sílu. Dnes někteří sportovci věří, že sexuální abstinence zvyšuje agresivitu. Což se někdy může hodit. U mužů i žen je konkrétně testosteron zodpovědný za agresi a libido. Dlouho se mělo za to, že ejakulace testosteron z těla vyplavuje.

Muhammad Ali se před zápasem nemiloval celých šest týdnů. Moderní věda to ale vidí jinak. Několik studií prokázalo pravý opak. Hladina testosteronu po sexu stoupá. Po třech měsících abstinence jeho hladina klesne na úroveň dítěte. Z biologického hlediska může sex sportovní výkon zvýšit. Zejména u sportů, kde může rozhodovat míra agresivity. Jako u skicrossu, rychlobruslení na krátké dráze, nebo hokeje.

A co sex a únava? Pravdou je, že při průměrné souloži spálíte jen asi 50 kalorií. Stejně jako kdybyste vyběhli pár pater. Studie naopak zjistily, že sex nemá žádný patrný vliv na sílu, výkon, vytrvalost ani jiné proměnné. Bylo však dokázáno, že sex uvolňuje látky potlačující bolest. Ty pomáhají od chronické bolesti a působí přes 24 hodin. Největší neznámou jsou mentální účinky.

Obtížněji se zkoumají a ve velkých soutěžích mohou hrát hlavní roli. K dobrému výkonu sportovec potřebuje vyrovnat míru ostražitosti a úzkosti. Po noci plné sexuálních eskapád se váhy druhý den nakloní k ostražitosti. Na druhou stranu však sex dokáže i uvolnit napětí. Pro toho, kdo se potřebuje více soustředit, je ideální dobře se vyspat. Vždy ale záleží na tom, jak sex působí na konkrétního jedince. Pokud potřebujete extra dávku testosteronu, rozehrajte to už v předvečer utkání. Během olympiády zveřejňujeme každý den nové video.

Nemůžete se dočkat? Naši partneři ze CBC pro vás mají už teď pět nových videí. Jestli je chcete vidět dřív než ostatní, jděte na cbc.ca/olympics/ScienceSays. Pomocí hashtagu ScienceSays nám dejte vědět, co vás o olympiádě zajímá. Překlad: Veru www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nechápu tedy, proč je na pracovišti zakázán sexuální poměr. Hned zítra toto přednesu na poradě..

1370

Odpovědět

Kdo se pak má soustředit na práci :D

190

Odpovědět

Přečti si něco o člověku, podle něhož byl natočen Vlk z Wall Street. Tam to pak už museli omezovat, aby se někde dalo pracovat.

240

Odpovědět

Myslím, že to tvoje spolužáky ze školky nemá co zajímat.

519

Odpovědět

Velkovlak - masturbace na pracovisti :-)
http://www.youtube.com/watch?v=IemKCbvJqXg

160