Co pro Evropu znamená odchod MerkelovéVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:158
Počet zobrazení:6 077

Angela Merkelová je jednou z nejvlivnějších osobností Evropy i světa. Ale jaké výzvy čekají Evropu a Německo po jejím odchodu z politiky? 

Přepis titulků

Podívejte se na tato setkání světových vůdců z posledních deseti let a určitě si všimnete jedné osoby. Toto je německá kancléřka Angela Merkelová, která patří mezi nejvlivnější vůdce Evropy. Vládne už 13 let ve čtyřech obdobích. Přísahám, že vynaložím své úsilí pro blaho německého lidu, k tomu mi pomáhej Bůh. Během této doby se stala nejdou z nejmocnějších žen světa. Ale nedávno odstoupila z vedení strany a nebude znovu kandidovat.

Toto je mé poslední období coby kancléřky federativní republiky Německa. Do roku 2021 neztratí jednoho z nejdéle úřadujících vůdců jen Německo, ale celá Evropa. Merklová dominovala Evropské politice desetiletí. Jak se Angela Merkelová stala tak mocnou a co její odchod znamená pro Evropu? Berlínská zeď rozdělovala německé hlavní město skoro 30 let. Tato část byla prosperující demokratické západní Německo a tato část zchudlé komunistické východní Německo – satelitní stát Sovětského svazu.

Když zeď v roce 1989 padla, východ a západ se sjednotil. Německo se rychle stalo jednou z největších a nejlidnatějších zemí Evropy. A v tuto chvíli Angela Merkelová vstoupila do politiky. Byla zvolena členkou nového parlamentu v roce 1990 a stoupala raketově vzhůru. V roce 1994 byla ministryní životního prostředí. A do roku 2000 vedla politickou stranu CDU.

Zatímco se Merkelová stávala důležitou v Německu, sjednocené Německo se stávalo důležitějším v Evropě. Bylo vůdcem Evropské unie. Mezi členy EU byly otevřeny hranice, aby se mohli lidé a zboží volně pohybovat. Německo vedlo úsilí vytvořit eurozónu, kde 11 zemí EU přijalo v roce 1999 euro jako svoji měnu. Díky tomu se na sobě staly země EU závislejší.

Na počátku 21. století Evropská unie hledala v Německu, jedné ze své nejsilnějších ekonomik, vůdčí roli. V roce 2005 se tím vůdcem stala Angela Merkelová. Merkelová byla zvolena německou kancléřkou a ukázala talent budovat mosty. Dala vzniknout velké koalici největších německých stran zprava i zleva. S aliancí za zády vyřešila Merkelová dva největší německé ekonomické problémy. Přiškrtila vládní výdaje a snížila nezaměstnanost.

Její schopnost stabilizovat německou ekonomiku se stala zvláště důležitou, když EU čelila krizi. Krize eurozóny se ještě zhoršila. Hraje se o všechno. Hráči jsou světoví vůdci a v sázce je světová ekonomika. Ekonomická krize v roce 2008 zasáhla zejména tvrdě Řecko. Země byla na pokraji bankrotu a její ekonomický spád oslabil euro, což poškodilo celou eurozónu. Ale Německo se s recesí vypořádávalo nejlépe v Evropě.

Takže bylo úkolem Merkelové zachránit Řecko svou ekonomickou strategií. Požadovala po Řecku rozsáhlé vládní škrty výměnou za půjčky od EU a Mezinárodního měnového fondu. Tyto požadavky byly v Evropě velice nepopulární. Okleštění řeckých důchodů a služeb bylo drsnou taktikou. Ale prioritou Merkelové bylo zachování integrity eurozóny, což řecký dluh dával v sázku. Pokud padne euro, padne Evropa a to se nesmí stát.

Merkelová přiměla 16 zemí eurozóny, aby její plán podpořily, a udržela eurozónu pospolu, čímž utvrdila svoji pozici jedinečné, avšak kontroverzní vůdkyně Evropy. V Německu popularita Merkelové rostla. Němci ji za péči o ekonomiku nazývali Mutti – matka. Dokonce měla vlastní emoji reprezentující její typické gesto rukou. A v roce 2013 začala 3. období coby kancléřka, ale toto období se ukáže být od ostatních velmi odlišné.

Počet migrantů přicházejících do Evropy přesáhl za tento rok půl milionu. Skoro 900 lidí se utopilo na cestě do EU z Libye. Některé země je vítají s otevřenou náručí. Jiné staví ploty s ostnatým drátem. V roce 2015 uprchlo přes milion lidí před konflikty v severní Africe a na Blízkém východě a vydali se do Evropy. Merkelové vyzvala vůdce EU, aby se uprchlíků ujali. Ale několik zemí odmítlo ze strachu, který vyvolaly nacionalistické strany.

Tentokrát Merkelová nebyla schopná budovat mosty. Migranti se hromadili na jihoevropské hranici, což způsobilo humanitární krizi a podlomilo solidaritu EU. Takže Merkelová jednala sama. V této uprchlické krizi se učíme, že jsme všichni propojeni a naše životy jsou zasaženy, pokud se někde stane něco hrozného. A já jsem přesvědčena o tom, že stavěním plotů to nezměníme. V roce 2015 poskytlo Německo azyl více než 140 000 migrantům, více než jakákoliv jiná evropská země.

Z počátku to šlo dobře. 33 % Němců řeklo, že země může přijmout další uprchlíky. Hodně Němců vítalo vlaky přivážející migranty na nádražích. Ale na Nový rok 2015 se situace změnila. Den po zveřejnění údajných hromadných sexuálních útoků pokračuje Kolín v pátrání po útočnících a odpovědích. Útočníci jsou podle popisu mladíci arabského nebo severoafrického vzhledu.

Příliv sexuálních útoků a krádeží změnil veřejné mínění. Po útocích v Kolíně podporovalo přijetí více uprchlíků jen 18 % Němců. A německé veřejné mínění se obrátilo i proti Merkelové. Krajně pravicová strana Alternativa pro Německo neboli AfD lákala voliče na protiimigrantskou rétoriku. 1,5 milionů voličů podporujících velkou koalici Merkelové v roce 2013 změnilo stranu a v roce 2017 volilo AfD. Když v roce 2018 ztratila podporu pro svoji koalici, rozhodla se Merkelová z pozice předsedkyně strany odstoupit, avšak kancléřkou Německa zůstane až do konce jejího období v roce 2021.

Strana Merkelové nedávno zvolila jejím nástupcem Annegret Kramp-Karrenbauerovou. Ta je umírněným spojencem Merkelové a mohla by se stát další kancléřkou. Ale pro zbytek Evropy bude absence Merkelové více znepokojující. Od krizí s eurozónou a imigranty vzrůstají v Evropě preference nacionalistickým politickým stranám, což ohrožuje unijní jednotu.

A Merkelová se ze šampiona spojené Evropy stala jejím posledním silným obhájcem. S jejím odchodem mohou nacionalističtí vůdci ovlivnit budoucnost Evropské unie. A toho si je Merkelová dobře vědoma. Přivedlo mě k tomu přesvědčení, že výzvy naší doby zvládneme, pokud budeme jednotní a budeme spolupracovat napříč hranicemi. V toto videu jsme se krátce zaměřili na ideu evropské identity, a pokud o ní chcete vědět více, koukněte na tento skvělý dokument zvaný Příběh Evropy na CuriosityStream.

Provede vás rozdílnými kapitolami evropské historie. CuriosityStream je streamovací služba nabízející přes 2 000 dokumentů a naučných titulů z nejlepších světových filmařů. Můžete získat neomezený přístup za pouhých 2,99 dolarů měsíčně, a protože sledujete Vox, získáte 30 dní zdarma, pokud se přihlásíte na curiositystream.com/vox a zadáte promo kód Vox.

Komentáře (62)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jasné že ze strachu, který vyvolaly nacionalistické strany. Ne Islámský stát ale Okamura a spol. Ti můžou za zvěrstva v Sýrii a Libyi, za Útok na redakci časopisu Charlie Hebdo, za Teroristické útoky v Paříži v listopadu 2015, za Teroristické útoky v Bruselu v březnu 2016, za Teroristický útok v Nice 2016, za Sebevražedný bombový útok v Manchester Areně, za Teroristický útok v Londýně v březnu 2017, za Teroristický útok v Londýně v červnu 2017, Teroristické útoky v Katalánsku v srpnu 2017, za Útok kamionem na vánočních trzích v Berlíně atd. atd. Takže strach nešíří Muslimští teroristi z řad uprchlíků masovými vraždami neviných civilistů ale zlí nacionalisté, kteří si dovolili říkat pravdu a ještě k tomu nahlas. Potom mohli mít lidé pocit že za to zlo a násilí může ta úzasná agresivní, středověká a fanatická ideologie jménem Islám, když přitom za to můžou ty hnusné evropské ideály jako svoboda, demokracie a právo. Fuj fuj fuj...jedině Marxismus, feminismus a multikulturalismus jsou ty správné ideály.

00

Odpovědět

"Co pro Evropu znamená odchod Merkelové" – že už je pozdě!

22

Odpovědět

Zdravím, bude překádat ten Příběh Evropy??

30

Odpovědět

Všimněte si brilantní práce s čísly... řekne, že podpora přijímání migrantů klesla na polovinu tedy z 33% na 18%, ale tak to není v žádném případě, ve skutečnosti klesla jen o 15% protože 66% bylo už předtím proti! A takhle si tady žijeme... 30% lidí zvolí Babiše a mluví se o něm jako o supersilném vůdci se supersilnou podporou, fakt, že kdyby se mohl ve volbách společně s jedním hlasem hodit i jeden antihlas, tak by skončil v mínusu je každému jedno. Zeman to samé... kdyby se mohl hodit s jedním hlasem i jeden antihlas, tak by byl výsledek mnohem zajímavější. Demokracie je zlo... systém kdy hlasujete o jiných lidech než o sobě je neetický.

1114

Odpovědět

Ještě tak vědět, jaký je rozdíl mezi procentem a procentuálním bodem. Tedy z 33% na 18% je právě o polovinu, protože polovina neznamená (téměř) nikdy 50% (tedy pouze v případě, že by před tím byla podpora příjímání 100%, což ale nebyla)..

140

Odpovědět

+LNo pokud tě zajímají pouze lidé kteří mají správný názor, tak to není 50% nikdy, pokud tě jako správného demokrata zajímají všichni lidé, tak pouze 15% změnilo názor. Já nejsem demokrat, já v tom hokej nemám. Samozřejmě chápu, že pokud mluví pouze podporujících lidech a těch bylo 33 a pak jich bylo 18 tak je to polovina... jasný... já rozporuju, že 33 ze 100 není silná podpora.

74

Odpovědět

+Lejno KarnevalPrávě že 33 ze 100 je silná podpora (jak u otázky přijetí uprchlíků, tak třeba u podpory některé strany aspirující na vládnutí). Už u tohoto čísla by se skutečným demokratům měla rozsvítit kontrolka a říct si, co se stane, když se z 33 ze 100 stane 51 ze 100 (nebo více).

31

Odpovědět

+LDemokracie je vláda většiny ne? (sice ne, ale i kdyby), tak sakra... je 33 silná podpora, nebo je 67 silný odpor? Já jsem mladý soudruh já bych to potřebuji věci vysvětlovat.

14

Odpovědět

+Lejno KarnevalStále nechápeš, že demokracie je DEMOSTRATIVNÍ vláda většiny, tedy když má Franta a jeho parta podporu 33% ve společnosti, tak velmi záleží, zda k volbám přijde 50% společnosti - pak Franta a jeho parta získá (s trochou štěstí) i ústavní většinu ve sněmovně, nebo zda k volbám přijde 75% společnosti, nebo právě 100% společnosti (a pak má Franta a jeho parta jistých pouze 33% míst v PS).

03

Odpovědět

+LNeříkej mi co chápu a co ne. To co jsi napsal je ktorom toho úplná blobst. Copak Frantovci chodí povinně k volbám?

33

Odpovědět

+LAle jednu věc musím uznat. Málokdy potkám trdlo co je ochotný takhle bránit, že 33 je víc než 67.

53

Odpovědět

+Lejno KarnevalTakže když má někdo 33% silnou podporu, tak to také znamená, že má 67% "silnou nepodporu"?

Co když máš 67% "slabou nepodporu", nebo jednoduše 67% není rozhodnuto, nebo o něm neví....

10

Odpovědět

+LJako promiň, ale tohle se nadá...
ty: 33% je silná podpora
Já: tak z toho plyne, že 67% je silný odpor
ty: takže když 33% má silnou podporu, tak to znamená, že 67% má silný odpor?
já: WTF???

04

Odpovědět

Merkelová je od socanů, a to jediné se mi na ní nelíbí. Jinak její kroky jsem uvítal a naprosto souhlasím s přijímáním migrantů z Afriky a muslimských zemí. Hlavně u nás by to bylo třeba, aby lidé přestali mít klapky na očích. Zjistili by, že nás obohatí nejen o svou kulturu, ale i geneticky. U nás je to samý rasista, xenofob a vypatlanec. Lidé tu nejsou vůbec demokrati. Kdy už si lidi uvědomí, že třeba transgender je naprosto přirozená věc a tyto lidí bysme měli nejen respektovat, ale i se od nich učit pokoře, umírněnosti a slušnosti. Vadí mi třeba muži roztahující se v MHD, kdy si myslí, že vládnou svým rozkrokem. To bych jim hned zakázal! Já jsem taky muž, ale mám alespoň tu slušnost, že sedím vždy s nohou přes nohu, tak jak je to pro chlapa přirozené. Musí se toho hodně změnit, proto budu opět volit Piráty!

120

Odpovědět

Ty jsi velmi naivní a svou "dobrotou" až společnosti nebezpečný (připomíná mi to jednoduché ovečky ze stáda věřících - tedy přesně jak je církev vždy potřebovala mít). Naštěstí málokdo v ČR je jako ty. Až ti jednou tito obohacující migranti znásilní tvoji malou dceru možná to uvidíš jinak.

76

Odpovědět

+lukášextrém vedle extrému tohle..

47

Odpovědět

+?sorry za mé komentáře, jsem pi*a

16

Odpovědět

+?to jseš no, první krok k vyléčení psychické choroby je přijmutí, že jí opravdu trpíš, good luck.. :)

22

Odpovědět

Další nudící se provokatér. Houser jdi za mamkou a aspoň ji helfni s naškrabáním brambor.

41

Odpovědět

Počkej až nějaký imigrant geneticky obohatí tvojí rodinu, to budeš koukat... 🙄 Mimochodem zabíjet lidi kvůli rozšiřování své víry není kultura ale hnus... Ať si hezky zůstanou tam, kde si to zničili.

00

Odpovědět

Nacista podle dnešních měřítek = kdokoliv kdo ma zdravý rozum a pud sebezáchovy.

820

Odpovědět

Nacionalismus ≠ nacismus.

111

Odpovědět

Naopak nacista je ten, kdo brutálně prohrál jednu válku, ale chová se jako imbecil, aby mohl prohrát i tu druhou, třetí, čtvrtou (ostatně druhou světovou válku ve Evropě vyhráli "Židy a neárijci postavené/ovládané zbraně", například dekódovací stroj Bomba, nebo polské a československé perutě v Anglii, nebo T34 )....

16

Odpovědět

To je tu zase v komentářích nablito od sluníček :D Říkám to už tak min. 3 roky, že videacesky jsou, nevím proč, pro neomarxistická sluníčka jako žárovka pro můry. Názor národa na Merkel: 90% ji nenávidí, pro 10% je OK. Názor na Merkel tady na videacesky: 10% ji nesnáší, 90% by ji vylízalo kakáč :D Klasika

1541

Odpovědět

Já tedy v diskuzi čtu výhradně měsíčky, ale souhlasím, že je od nich slušně nablito.

"Názor národa na Merkel: 90% ji nenávidí..." Taková procenta vycucaná z prdeIe vždycky napíše nějaký retard. To je detektor demence na úrovni "vysoký školy života", akorát v číslech.

Co se týče VČ, pravděpodobně ti většina návštěvníků bude připadat divně, protože sem vždy chodili celkem inteligentní lidé s přehledem. Člověk, který má v hlavě nasráno jako ty a svůj názor dokáže podepřít jen vymyšlenými procenty a lízáním kakáče, ten patrně nebude chápat ani elementární souvislosti u složitějších videí, natož aby vůbec znal samotné téma. Značná část návštěvníků je ovšem zná, proto bude razit krapánek jiný názor než diskutéři z novinek, které bereš za 90 % národa.

Jo a na Merkel žádný názor nemám, tak mě můžeš zařadit do své statistiky, která je tak profi, až podle ní neexistuju.

Snad jsem ti alespoň trochu pomohl s tříletým tápáním.

3413

Odpovědět

+Zeckhlavne, ze ty mas svoj prieskum sledovatelov VC, statiscky podlozeny, typicke slniecko, vytykat niekomu percenta, tvrdit opak, ale nepodlozit

427

Odpovědět

+v m vargaJá nechápu tu logiku s argumentem "názor národa".
Kdyby si 90% národa myslelo, že 1+1 je 3, tak to 3 zkrátka není.

Kdybych to měl zjednodušit na ono "Merkelová vs Putin", kde je Vladimir Vladimirovič měsíčky často adorovaný, dá se na to pohlížet poměrně jednoduše:

Ve které zemi nejvyšší představitel vládne jako diktátor, má několik vil za miliardy stejně tak jeho milenky, jeho nejbližší spolupracovníci a jejich milenky, zatímco 17% národa by rádo natrvalo odešlo ze země kvůli chudým podmínkám?
Která země je agresivní vůči zahraničním státům a která jim naopak pomáhá?
Která země nechává zavírat názorové oponenty a která jim naopak nechává svobodu slova?
Která země utiskuje menšiny?
Která země je výrazně zkorumpovanější?
Do které z těch dvou zemí by pravděpodobně drtivá většina šla radši bydlet, kdyby si museli vybrat?

Ale vzdor tomu všemu věřím, že větší část našeho národa (ta hojněji zastoupená intelektuálně slabšími jedinci) by radši volila Putina než Merkelovou a Zemana než Drahoše, což způsobuje hlavně mediální obraz těžící z toho, kolik lidí si neumí vypočítat 1+1 a věří, že je to 3.

Takže ne, i kdyby si to 90% národa myslelo (což nemyslí), tak je mi to fakt volný.

134

Odpovědět

+Ceckotakze navrhujes diktaturu namiesto demokracie

211

Odpovědět

+ZeckMerkel ke úspěšná, protože to byli soc-demokrate, kteří zradili své voliče netypickým rozvolněním pracovního práva.

Tak vznikla i AfD, která zaujala místo mezi Linke a SD, naopak mezi SD a (skutečnými) liberály je místo pro CDU/CSU, která se prostě prezentuje jak ' střed '.

Ona i Merkel ráda přebírá rétoriku od Zelených, a tak vykrádá jejich voličstvo, ale je otázka, zda odstup od jádra přežije i EU (a jeho energetika, zvláště v situaci, kdy i Francouzi mají problém s Nord Stream 2).

31

Odpovědět

koho zajímá názor národa? :D to jako má být směrodatné na všechny nebo co? běž se tetelit do své společenské bubliny (novinky.cz), a nechoď sem, když ti tak vadí lidé s jiným pohledem na politické události :)

63

Odpovědět

+?To trubko. Jestli jsi nepochopil mé hlavní sdělení, tedy že videačesky je hnízdo neomarxistů a jiných sluníček, tak jsi hňup. A pro ostatní - nejde o přesnost procent, ale o fakt, že názory drtivé většiny lidí na videacesky naprosto nekorespondují s názory lidí v ČR. A že je to tím, že jsou tady chytřejší lidi? HA HA HA :D :D :D Tak to jo :D Slunka zasraný!

35

Odpovědět

+Johhnylol? :D opravdu inteligentní komentář, já se bavím lidmi, kteří akorát používají argumentační fauly, které hltají ovečky jako ty z mainstreamu :D ale je mi vás vlastně líto, za nenávistnými komentáři většinou stojí frustráti a životní zoufalci, tak snad i tobě se jednou v životě poštěstí, peace.. :)

11

Odpovědět

Interesy!

04

Odpovědět

Klobouk dolů před tím co dokázala.

3022

Odpovědět

znicit evropu? tak to jo

1624

Odpovědět

+v m vargaAko presne znicila europu? Mas eurofondy? Mas. Mozes chodit do prace? Mozes. Mas na chleba? Mas. byvat predpokladam tiez mas kde. A to ze mas zamindrakovany pohlad na svet pretoze nie si ochotny alebo schopny najst si informacie je len tvoj problem, ved hadzat vinu preco sa ti v zivote nedari na inych je take jednoduche. Teraz mi prosim ta vysvetli ako znicila Europu.

79

Odpovědět

+asdffdsamyslis lokalne a v pritomnosti, dokaz tvojej malosti,dosledky jej cinov budu musiet znasat dalsie generacie europanov, to co sa deje teraz je len slaby odvar

59

Odpovědět

+v m vargaAle ty si mi stale nevysvetlil ako znicila Europu a co budu musiet od nej znasat dalsie generacie?

44

Odpovědět

+asdffdsanot sure if retard...

26

Odpovědět

+asdffdsaTy jsi dobrý masér. Jak EU nebo Merkel pomohla Slovensku, když to tak obhajuješ. Přijali jste euro, taková pííí.ovina a podívej se kde jste z ekonomikou atd. Spousta z Vás u nás studuje a pracuje. A lidé, jako Merkel dojebali Evropu a její budoucnost tím, že zde natahali muslimy z Asie a Afriky. Tito lidé mají úplně jinou mentalitu, chování, myšlení. Asi jsi slepý vůči tomu co se tu od roku 2015 děje.

37

Odpovědět

+Tomik86Dobre pritiahla sem migrantov dajme tomu aj z Afriky a Blizkeho Vychodu, ale stale nevidim kde je ta znicena Europa. Prijali sme euro lebo sme sa k tomu zaviazali - (toto je klasicky argument - "pozri sa kde ste s ekonomikou") S ekonomikou sme na tom dobre rast je stabilny - nie ako u vas v CR ale predsa. Vela ludi u vas studuje ano - to je dalsi argument - Slovaci v Cesku studovali davno pred tym ako sme sa narodili a tak isto aj Cesi studovali na Slovensku. To cim sa tu ohanas su typicke krcmove debaty.

32

Odpovědět

+asdffdsaPodívej se pořádně kde jste s ekonomikou vy a kde my.Mám dojem, že máš špatné informace. Na Slovensko jsem nějakou dobu jezdil a vím, jak to tam vypadá. Krčmové debata? Ne to je pravda. Jde o to, že se tady začínají nabourávat naše zákony, životní styl a pravidla. Jak může v Německu žít muslim a mít dvě ženy, když je zde mnohoženství zakázané a trestné. To nemluvím o znásilňování žen, dětí, vraždy a teroristické útoky. Odkdy tohle vše začalo? Mám známé co pracovali a žili třeba v Irsku nebo Německu a o těchto lidech neříkali nic pěkného. Já jsem přímo znal muslimky a ty nesnášely araby a černochy. Kvůli tomu, jak se tito lidé chovají s jak vyznávají islám. Vím, že i dost slováku se oženilo s těmito muslimky. Jenže ony aspoň měli snahu se přizpůsobit a respektovaly naše zákony. Je třeba si uvědomit, že většina těchto imigrantů se tak chovat nebude a vidíme to neustále. Třeba před pár dny byl v Rakousku ubodán úředník, protože muslimek nedostal sociální dávky na které neměl právo. A tom to celé je.

15

Odpovědět

+asdffdsalidé s křišťálovou koulí mi vždy vykouzlí úsměv na tváři :)

21

Odpovědět

04:35 Nemyslím si, že by nenávist k imigrantům vyvolávaly nějaké nacionalistické strany. Prostě pro lidi z druhé strany světa, kteří mluví jiným jazykem, mají jiné zvyky a kulturu, může být nejednoduché přizpůsobit se našemu prostředí.
Navíc si myslím, že utíkat od problémů není řešení.

247

Odpovědět

Nacionalistické strany se na tom přiživují a nabízejí "jednoduchá" řešení, v uvozovkách proto, že jsou schůdná. Přizpůsobit se určitě jednoduché není, ale nemožné taky ne. Bohužel systém, který by napomáhal úspěšné integraci, neexistuje nebo fatálně selhává.
A utíkat od problémů? Jak jako chcete čelit například bombardování? Samozřejmě ne všichni uprchlíci čelí tak závažným problémům, to, že to ale neumíme prověřit nebo neprověřujeme je zase selhání systému.

209

Odpovědět

+JednoSpousta lidí neutíká od bombardování, ale prostě jim někdo nakuká, že tam na druhé straně světa jim budou lítat pečení holubi do úst, a tak se vydají vstříc lepšímu životu.

220

Odpovědět

+JednoPůlka Afriky používá odvozeniny od eura (Středoafrický Frank, resp. Západoafrický Frank), takže je opravdu záhadou, proč se jim tato měna nelíbí a hledají svou spásu v EU.

A také naopak, proč Francie nedokáže devalvovat tyto měny, a tak zlevnit výrobu a zvýšit tak svou prestiž ve světě.

28

Odpovědět

+JednoJAK RESIT PROBLEM? Naprosto jednoduse vypakovat je zpatky na saharu, popr. je v gumovem clunu vypustit uprostred atlantiku. Problem solved, teda vlasne ne, jeste s nima vyslat jedince jako ty pak teprve bude v Evrope klid.

69

Odpovědět

jjk, na to ti můžu odpovědět pouze tímto videem...

„Pojď ven,“ volal poslanec Volný na Birkeho z ČSSD [RUKA RUKU MYJE]

35

Odpovědět

Merklovou by měli z německa vykopnout do nějaké islámské země.. Stejně jako se dnes lidi v těchto zemích vyhánějí za pouhou kritiku islámu.

1431

Odpovědět

šafrán

49

Odpovědět

ďakujem za preklad

295

Odpovědět

Co za vola delalo to video, po 3min to vypinam, protoze autor si nedal ani minutu na to aby zjistil, proc Recko malem zbankrotovalo.

630

Odpovědět

Třeba proto, že si Řecko (a Itálie) stále myslí, že dovoz čínského zboží je závislý na řeckých (a italských) přístavech...

No není. díky projektu Dunaj-(Mohan)-Rýn se může zboží dopravovat přímo do Německa, takže důležitost řeckých (a italských) přístavů prostě klesá.

14

Odpovědět

Po tomhle videu už je snad všem jasné, že VOX dělají novodobí komsomolci.

1635

Odpovědět

S EU na věčné časy a nikdy jinak

1524
Další