Jak da Vinci nakreslil leteckou mapu v roce 1502Vox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:116
Počet zobrazení:7 313

V dnešní době jsou letecké a satelitní mapy všudypřítomné, ovšem na začátku 16. století nemohl nikdo vyletět dostatečně vysoko, aby nějaké město z té perspektivy viděl. Přesto namaloval Leonardo da Vinci velice přesný plán pevnostního městečka Imola v Itálii přesně z tohoto pohledu. V tomto videu se dozvíte, jak nejspíš vypadal proces kresby této průlomové mapy.

Přepis titulků

Tato mapa z roku 2019 byla vytvořena pomocí satelitních a leteckých snímků. Leonardo da Vinci udělal tuhle kolem roku 1502, a to ze země. Jak? Když nechvalně známý italský politik Cesare Borgia přivedl Leonarda da Vinci, autora tohoto portrétu, do města Imoly, chtěl ho jako vojenského inženýra. Leonardo už měl slušnou vojenskou reputaci a namaloval několik známých obrazů. Když byl ubytován v Borgiově nově získané pevnosti, bylo jeho povinností také ukázat Borgiovi nové území.

V té době byly obvyklé takovéto mapy. Z "ptačí perspektivy" nebo z nějakého kopce. Často na nich byla mytická stvoření, pro vojenské operace nic moc. Z té perspektivy byly vidět jen některé budovy, které zakrývaly ty ostatní. Ty mapy byly možná krásné, ale neukazovaly správné tvary a měřítko. Navíc zdůrazňovaly krásu památek na úkor jasnosti. Leonardo potřeboval nakreslit v podstatě půdorys Imoly.

Tento nápad popsal Vitruvius, římský inženýr, který byl inspirací i pro tuto kresbu. V praxi je to mapa, na které vše vypadá, jako byste byli přímo nad tím. Obraz je potom jasnější. Třeba ta pevnost: na Google Maps je stínování trochu jiné, ale perspektiva je prakticky stejná. Je to podobné skutečnému pohledu z velké výšky. Vzdálenost pak sníží efekt měnící se perspektivy. Ale Leonardo neměl satelit, aby se dostal tak vysoko.

Jeho plán Imoly byl výsledkem obrazné představivosti a musel být přesný. Podle kreseb, dřívějších prací a konstrukce jeho mapy Imoly můžeme odhadnout, jak ji Leonardo vytvořil. Nejspíš použil druh disku, se kterým mohl měřit úhly a který měl šipku pro označení úhlů ulic vůči pevnému bodu, většinou severu. Asi pomocí kompasu zachytil orientaci vnějších zdí města. To udělal u každého ohybu, tak mohl zdi přesně přenést na papír. Všimněte si toho kulatého tvaru, který pod mapou prosvítá.

Pro určení měřítka musel Leonardo také změřit vzdálenost mezi všemi těmi úhly. Nejspíš to odměřil na kroky nebo použil odometr, kolo, které otáčí menší kolečka, která odměřují vzdálenost tím, že po daném intervalu upustí do nádoby kuličku. Když měl úhly a vzdálenosti, vytvořil tento plán staletí před tím, než mohl někdo zkontrolovat jeho přesnost. Tato nádherná mapa z roku 1551 vytvořená jiným Leonardem ukazuje potenciál da Vinciho metody.

Všechny ty časné půdorysové mapy mají své problémy. U této byly zjištěny nepřesnosti a umělecké odchylky, což odráží rozsah toho projektu. I Leonardova Imola měla své nejasnosti. Asi použil části dřívějších plánů a jiné umělecké techniky. Také se zdá, že městské zdi změřil přesně, ale u některých úhlů uvnitř města si nedal tak záležet. Ale i přes uměleckou licenci to je více než mapa pevnosti a města. Znamená přechod od geografie mýtů a dojmů k informacím namalovaným jasně.

Je to mapa Imoly, ale na začátku 16. stol. to byla také mapa budoucnosti. Překlad: jesterka www.videacesky.cz Pokud vás zaujalo tohle video nebo nějaké jiné z Almanachu, budu živě odpovídat na otázky v našem Videolab, dozvíte se spoustu o videích na Voxu a jejich vzniku. Zasvěcené otázky jsou vítané, doufám, že se mě někdo zeptá na oblíbenou klávesovou zkratku v Adobe a taky na Leonardův odometr.

Pokud máte nějaké otázky, napište je do komentářů a navštivte vox.com/join, tak se mě můžete zeptat přímo ve vysílání. To je gesto pro vysílání. Dost dobrý.

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Normální zeměměřičská práce. :) U člověka, který byl vizionář, umělec a dokázal nakreslit obrazy lidské tváře, která jí byla věrná, bych to naprosto očekával. :)

00

Odpovědět

Jde nějak zapnout automatické přehrávání videí na videacesky.cz?

20

Odpovědět

Spíš bych uvítal, kdyby se zobrazovala ta lišta při pohnutí myší. To to jsou v JW Playeru fakt takoví lemplové, že to za 3 roky nedokázali napsat a implementovat a nikomu to nevadí?

210

Odpovědět

+TaanVadit nám to vadí, ale bohužel změna nejde provést lusknutím prstu. Nicméně změna přehrávače na něco uživatelsky přívětivějšího a celkově lepšího je jedním z našich dlouhodobých cílů.

34

Odpovědět

+XardassJá myslel spíš že to musí vadit lidem celosvětově a muselo se to dostat až k vývojářům JW Playeru. Potom mi 3 roky fakt nepřipadají jako lusknutí prstu...

150

Odpovědět

+XardassStěžovali jsme si už před těmi třemi lety. Předchozí přehrávač nedělal takovéhle kiksy.

00

Odpovědět

Kdyby někoho zajímal Cesare Borgia..
Assassins Creed: The Real History - Cesare Borgia
Trochu mi to připomíná GoT :D

20

Odpovědět

video vypadá zajímavě, nechcete ho tady na webu taky přeložit, resp. začít prvním dílem této série a postupně ji tu přeložit celou. Jsem přesvědčen, že sledovanost by měla velkou.

20

Odpovědět

Beztak měl drona

132

Odpovědět

a ten dron sa volal Ezio Auditore

272

Odpovědět

Kamarádil se s létajícím ševcem

22