Jak se vědcům podařilo vyřešit tuto dinosauří skládačku?Vox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:67
Počet zobrazení:5 501

Tyranosaura rexe asi všichni znají díky Jurskému parku a jeho pokračování. Věděli jste ale, že v minulosti museli vědci hádat, jak takové zvíře vypadalo? A že ne vždy se povedlo uhádnout to správně?

Přepis titulků

V roce 1908 nalezli paleontologové v Montaně toto. Pozůstatky masožravého dinosaura s ostrými zuby. Tehdy to byl největší dinosaurus, který kdy byl objeven. Dali mu jméno tyranosaurus rex. Dnes je vystaven zde. Alespoň jeho část. V roce 1908 totiž nenašli celého dinosaura. Našli lebku, většinu ocasu, hrudní koš, pánev a většinu obratlů.

Ale zbytek toho, co tu vidíte, vytvořil člověk. A to platí pro většinu vystavených dinosaurů. Když paleontologové odkryjí kostru dinosaura, obvykle naleznou jen část. Takže mají k dispozici prehistorickou skládačku s chybějícími díly. Jak doplnit to, co jim chybí? Když jsme na začátku 20. století začali vystavovat dinosaury, museli vědci hodně hádat.

Prvním krokem bylo dát kosti, které měli, na správné místo. Pomohlo srovnání se zvířaty, která existují dnes. Když se na tyranosaura rexe podíváte, vidíte hodně charakteristik, které jsou stejné například u kuřat. Doktor Mark Norell vede paleontologické oddělení Amerického přírodovědného muzea. Když se podíváte na nohy, má tři hlavní prsty, které směřují vpřed. Má krk ve tvaru S, páteř má vodorovně se zemí. Pak museli vyplnit chybějící kusy.

Kostře tohoto tyranosaura chyběly přední i zadní končetiny. Ale soudě podle kostry vědci určili, že je blízce příbuzný s allosaurem. Najali tedy řezbáře, který měl chybějící kusy vyřezat na základě kostry allosaura. O mnoho let později je nahradily repliky skutečných kostí. Ukázalo se, že kosti tyranosaura rexe vypadají podobně jako ty allosaurovy. Ale jindy toto hádání zas tak dobře nedopadlo.

Tento dinosaurus s dlouhým krkem se jmenuje apatosaurus. Ale dlouho jsme mu říkali jinak. Když ho vědci původně objevili, chyběla mu lebka. Tak mu jednu vyrobili. Ale tuto lebku vyrobili na základě špatných předpokladů. Lebku vytvořili podobnou camasaurovi, což je o dost odlišná skupina dinosaurů. Je to poměrně vysoká lebka. Lebku camasaura dali na tělo apatosaura a dali "novému" dinosaurovi jméno brontosaurus.

Tuto chybu napravili v 70. letech, lebku nahradili přesnější verzí a brontosaurus byl přejmenován na apatosaura. Ale dnes vás mohu provést sálem s fosíliemi v muzeu a říct, že tyto kostry jsou na 99–100 % přesné. Tvorba exponátů má dnes jen málo co do činění s hádáním. Dnešní paleontologie prožila takový boom, že objevujeme skoro jeden nový druh dinosaura týdně.

Dnes je více paleontologů zaměřených na dinosaury než kdy dříve a každý rok objevujeme více a více dinosaurů. Více dinosaurů znamená přesnější exponáty. Nenašli jsme neporušenou kostru T. rexe, ale máme dost informací k její výrobě. Začal jsem tu pracovat před 30 lety. Tehdy jsme měli asi 10 T. rexů. Dnes jich máme 46. Když je dáme dohromady, tak víme, jak vypadala celá jejich kostra. Tento T.

rex je vlastně takové Frankensteinovo monstrum. Kusy použité k jeho dokončení jsou okopírované od dalších T. rexů. Ve zvláštních případech, jako je Sue, obzvlášť velký vystavený T. rex, vědci naskenovali a vytvořili zrcadlový obraz končetin. Pokud mají levou nohu, tak ji v podstatě otočí a vytvoří stejně velkou pravou. Je to efektivní a přesná práce, je tedy nepravděpodobné, že dnes narazíte na dinosaura se špatnou hlavou. Přestože se kostry dinosaurů neobjevují v jednom kuse, není to, jak vypadali, zahaleno tajemstvím.

Norellova nejnovější expozice v přírodovědném muzeu ukazuje, že dnes už vědci nezkoumají kostry, ale ptají se na jiné otázky ohledně T. rexe. Jak se pohyboval? Jak rostl? Jak žil? Nyní pracujeme s neurobiology, materiálními vědci a inženýry a pracujeme na tom společně. Je to docela novátorské. Před 30 lety to ještě nebylo možné. V tomto případě Norell a jeho tým vytvořili celé modely tohoto ohromného predátora, které jsou realističtější než kdy dříve.

Proč tedy kostry stále ještě sestavujeme? Proč prostě neukázat to, co bylo nalezeno? Paleontologové říkají, že expozice nejsou jen o chlubení se objevem. Expozice by měla vyprávět nějaký příběh. A tento příběh není o tom, jak v roce 1908 lidé našli fosílie. Je to příběh žijícího zvířete, které kráčelo po Zemi miliony let před námi. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jó, Putování s dinosaury - i když dneska už zastaralá a neaktuální dokumentární série, pořád (díky způsobu výroby) překonává dnešní dokumenty o dinosaurech (a vypadá mnohem opravdověji navzdory pokroku v oblasti efektů).

21

Odpovědět

Spali dinosauři v leže nebo ve stoje, jako koně.

01

Odpovědět

koně ve stoje pouze podřimují, aby dosáhli REM spánku a nabrání energie, musí spát v leže.

04

Odpovědět

+lenaciaSpali dinosauři v leže nebo ve stoje, jako sloni?

21

Odpovědět

+troll.Protože jsou slepice jejich potomci, tak bych řekl, že taky spali ve stoje, jako slepice.

01

Odpovědět

+LukiTak Slepice umí i sednout na zem, jako holubi. Představím si třeba pštrosa, ten si klidně pohoví na zemi v dřepu. Záleží asi taky na stavbě zvířete, někteří dinousauři si to mohli dovolit snáze než jiní. Ale...hm, nejsme archeolog, paleontolog...

01

Odpovědět

+lenaciaProč ukazuješ slona alkoholika? :D

20

Odpovědět

+-HoNY-to si pleteš... tvojí fotku sem tu nezveřejnila

30

Odpovědět

Paráda, díky.

11