Proč existovaly závěsné klece na děti?Vox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:62
Počet zobrazení:4 711

Věřili byste, že v minulosti existovaly hlavně v Anglii a ve Spojených státech závěsné klece určené pro malé děti? Co za tímto podivným kulturním trendem stálo?

Přepis titulků

Seznam věcí pro dítě: Dudlík, lahev, banánový kartáček, bryndák. Co je to dětská klec? Proč tyto klece na děti existovaly? A byl to dobrý nápad? Patent dětské klece Emmy Read z roku 1922 nastiňuje dvojí důvod jejich vzniku.

Přelidněná města a čerstvý vzduch. Jak v Anglii, tak ve Spojených státech, kde byly dětské klece trendy, došlo ke zrychlení urbanizace. Ve Spojených státech žilo v roce 1860 ve městech 20 % lidí. O 100 let později to bylo už více než 70 %. Ruku v ruce s tím šel klesající, ale stále vysoký výskyt tuberkulózy. TBC neboli úbytě jsou v podstatě nemocí plic. Na této mapě Washingtonu D.C.

z roku 1901 představuje každá barevná tečka smrt zapřičiněnou tuberkulózou. Ještě v roce 1920 umíralo na tuberkulózu 100 ze 100 000 Američanů. Přelidněná místa a tato nemoc plic měly však společný lék. Čerstvý vzduch. Tyto děti ve škole jsou zabaleny v dekách kvůli otevřeným oknům. Kvůli čerstvému vzduchu. Na začátku 20. století boj za čerstvý vzduch ve školách nabyl na popularitě. Byl inspirován sanatorii pro léčbu TBC, kde byly světlo a čerstvý vzduch nejlepší léčbou jak dětí, tak dospělých.

Čerstvý vzduch se brzy začal doporučovat jak na tuberkulózu, tak na nedostatek místa ve městě, který zhoršoval tuto nakažlivou nemoc. Stal se z něj všelék a v knihách byly celé kapitoly o větrání dětí. Na počátku 20. století mohli dospělí větrat v noci, pomocí spacích verand a vnitřních stanových postelí, které visely z okna. Pak se to rozšířilo na děti, třeba obyvatelé Bostonu dávali děti na střechu. A brzy se začaly používat dětské klece.

"Strčte dítě do ptačí klece," psalo se v novinách. "Kvůli čerstvému vzduchu a slunci." "V tomto světě je totiž luk a trávy pomálu." Klece vydržely asi do půlky století, kdy naštěstí ještě klesla úmrtnost na tuberkulózu. A to díky očkování, novým způsobům léčby a lepší ventilaci. Ale klece na děti jsou pochopitelným trendem. Rodiče chtěli pro své děti to nejlepší.

Stejně jako dnes. Koukejte na ty prstíky. Proč by tyto krásné prstíky měly být omezené na kočárek nebo židličku? Proč je nedat na čerstvý vzduch? V zavěšené kleci bez dozoru, zatímco hluboko pod nimi rachotí auta. Držely by je ve vzduchu tenké dráty a láska. Láska, která je vlastní každé generaci. Dělám si legraci, dětské klece jsou špatné, není to dobrý nápad. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jo občas by potřebovali zavřít do klece to neříkám :D Hlavně ten náš raubíř, aspoň na 2hod denně. Od ty doby co nám vyrostl z kočárku který jsme sehnali tady na tom e-shopu https://www.jasminecz.cz/ tak by se nám taky hodila taková klec. Možná by to bylo potřeba obnovit výrobu :D

00

Odpovědět

ja som bol v kleci aj ako dospely a v pohode

47

Odpovědět

To lecos vysvětluje

130

Odpovědět

Akorat ten konec, ze jsou proste bad nic moc :(

Takovy argument lvl Tomio Babis

192

Odpovědět

Klece na děti jsou super. Nemusej být ani závěsný.

331