Seznamte se s VsaucemVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:375
Počet zobrazení:5 184

Vsauce hostem Sixty Symbols. Zajímavý rozhovor o kanálu Vsauce, jaho založení, názvu i nápadech pro epizody.

 

Přepis titulků

Uhádnete kde jsem? Napovím vám, není to Nottingham. Víc vám řeknu na konci videa. Mezitím je hlavním smyslem tohoto videa interview s dalším YouTube vědcem, s někým, s kým občas v Sixty Symbols spolupracujeme. Je pravděpodobně nejpopulárnějším YouTube vědcem. Zajímavé na tomto videu bude i to, že vám ukážeme video z YouTube, které ho inspirovalo, aby sám začal pro YouTube tvořit.

Ahoj, jmenuji se Michael Stevens a jsem tvůrce a moderátor Vsauce, což je jeden ze tří kanálů, které momentálně máme. Kanály zkoumají divné otázky. Díváme se na vědu, matematiku, historii a geografii zajímavých věcí. Za zajímavé považuji cokoliv. Hlavním smyslem kanálu je, že i nejnudnější drobnost může být ohromující.

Brady Haran je příklad, který pro to používám. Natočil video o schnutí barvy. Dnes se budeme bavit o sledování schnutí barvy. Mikroskopicky je usychání malby složité a naprosto úžasné. Díky tomu oceníte věci, na které se díváte. Měli jsme velké štěstí a naši diváci jsou úžasní. Jejich počet roste rychleji, než jsme očekávali.

Chci říct, že jsem byl loni na Comic-Conu a psal jsem Kevinovi z Vsauce2, že brzy dosáhneme 700 000. A teď máme 2,4 milionu. Naprosto vás to ohromí a uvědomíte si, jak jsou lidé lační po super informacích a myšlenkách, a že se nechtějí jen dívat, ale chtějí ten obsah sdílet. Nemám magisterský nebo vyšší titul z vysoké školy. Mám bakalářský titul z neuropsychologie z Chicagské univerzity a anglické literatury.

V hlavě jsem pracoval na skvělých projektech o náboženství a politice. Ve stejné době jsem ve škole dostal grant, o který jsem zažádal k tvorbě vtipných videí. Proč? Protože jsem na YouTube viděl video nazvané Shining. Bylo vytvořeno pravděpodobně v roce 2006 nebo 2007, jedno z prvních na YouTube. Autor vzal horor Osvícení a sestříhal ho jako trailer na milou rodinnou komedii o vřelosti, lásce a přijetí, dětech a rodičích.

Úplně mi to vyrazilo dech. V roce 2006, 2007 něco takového vůbec neexistovalo. Možná Letterman by měl něco takového, ale bylo by to vytvořeno velkým produkčním týmem. Osvícení bylo vytvořeno jedním klukem do jedné soutěže a on sám překroutil celý film.

Mít takovou moc... řekl jsem si, že to chci umět. Musím se naučit stříhat. Moje první videa byla doslova kopií tohoto formátu. Vzal jsem Volný den Ferrise Buellera a udělal z něj horor. Ne. Ne. Pustil jsem si na film a poznamenal si strašidelné momenty, kdy lidi křičí nebo kopou do věcí. Když Cameron mlátí do sedačky, pokud přidáte ženský křik ke každé ráně, bude to děsivé.

To jsem udělal. A abych to zkrátil, video skončilo, tedy vlastně je to krátký příběh vyprávěný dlouze. ale to video skončilo na CollegeHumor.com. Jeff Rubin z College Humoru mi osobně napsal: "Líbí se mi tvá videa, posílej je přímo mně." Taková dávka povzbuzení byla všechno, co jsem potřeboval. Zažádal jsem o grant a za ty peníze jsem strávil léto tvorbou videí o politicích, protože probíhaly volby Baracka Obamy v roce 2008.

Takže takhle jsem se dostal k videu. Objevil mě Ben Relles, který vytvořil Barely Political, a já jim dělal kameramana. Po volbách začali Key of Awesome na Barelys Political, nemám hudební nadaní, takže jsem řekl: "Možná bych mohl dělat kanál o videohrách."

Použil jsem generátor jmen a našel Vsauce, což neznamenalo nic a mohlo se stát čímkoliv. Nestalo se kanálem o videohrách, ale kanálem, kde debatuju o věcech, které miluju. Čas, který jsem strávil zjišťováním, proč mají lidé odlišnou barvu očí, jsem změnil na video. Myslím, že to začalo, když jsem vydal show BOAT, což je zkratka pro Best Of All Time.

Protože tam bylo jedno téma, které jsem miloval - pikantní omáčky. Byl jsem blázen do pálivých omáček, koupil jsem si nejpálivější omáčku v malém mexickém obchodě v Brooklynu. Mluvím o bolestivě pálivé omáčce. Ovlivňovalo mě to, pálila mě žáha a musel jsem toho nechat. Byl jsem tak nadšený z pálivých omáček, že jsem zkoumal, proč pálí a proč některé věci zabraňují pálení. Mléko pomáhá, protože obsahuje enzym, který štěpí kapsaicin.

Začněme tím, co způsobuje ostrost paprik, chemikálie zvaná kapsaicin. Kapsaicin je olej, proto voda tomu pálení nepomáhá. Ale alkohol by pomohl, protože by se navázal na olej, kdežto voda ne. Myslel jsem, že to je zajímavé, takže jsem udělal video: Která paprika je nejpálivější? Tohle je nejpálivější paprika na Zemi. BOAT. Bylo to tak zábavné a mělo to úspěch a já byl na to tak pyšný, že jsem jich chtěl udělat víc, což jsem udělal.

Jaký je nejhlasitější možný zvuk? Jaká díra na světě je největší? Docela vtipný název, takže když ho slyšíte, musíte na něj kliknout. Dosud všechny nápady na díly pocházejí z rozhovorů s přáteli a ostatními, kteří tvoří vzdělávací videa a jsou velkou inspirací, protože vědí věci, které já nevím.

Zmiňují je běžně, mě to vyráží dech a říkám si, jo, tohle bude díl. Takže si vezmu kousek tady, kousek tamhle, projdu si poznámky, které si dělám, když přečtu knihu. Píšu si do mailu koncepty nápadů, které mám, projdu si je a z toho složím epizodu, která spadá pod společné téma a může být označena většinou otázkou. Název, který pokládá otázku, takže když si ho přečte potenciální divák, musí na něj kliknout, protože už nad tou otázkou přemýšlí, nezná odpověď a chce ji znát.

Vím, že video je připravené k publikování, když ho musím vydat. Pokud ho musím vydat zítra, tak ten díl bude zítra hotový a je to. Wikipedia je úžasná a zjistil jsem, že navzdory některým stereotypům je nejspolehlivějším aktuálním zdrojem. Například jsme objevili nové prvočíslo, to největší prvočíslo. Pokud se podíváte na vzdělávací stránky nebo stránky univerzit, už si je zaktualizovali?

Pravděpodobně ne. Takže když používám tyto zdroje, zkontroluji si je s Wikipedií, protože ji může zaktualizovat kdokoliv. Mám jeden konkrétní příklad. Hledal jsem nejdelší slovo, které se dá napsat pouze na jedné řadě klávesnice. Našel jsem skvělou stránku s fakty o slovech a myslel jsem si, že mám odpověď.

Podíval jsem se na Wikipedii a na nějaké konferenci o Scrabblu z roku 2011 nějaký génius objevil slovo, které bylo technicky slovem a dalo se napsat na jedné řádce. Ale ještě se nedostalo na jiné stránky aktualizované jednotlivými správci. Takže Wikipedia je skvělé místo, kam jít a kde začít. Potom projdu akademické zdroje, čtu jich hodně, dívám se na spoustu přednášek a videí ostatních.

Miluju to, protože ta videa můžu označit jako zdroje uvedením v popisu nebo tím, že řeknu, kde jsem je našel. A je to skvělé, protože si tak můžete vytvořit vztah s těmi lidmi jen tím, že jim pošlete svoje diváky, je to jako říct "Ahoj". Jen místo pugétu růží dostanete pugét diváků, kteří se mohou stát odběrateli. Máš tolik diváků.

Bojíš se, že uděláš chybu? Ano, toho se bojím. Ale pokud mám strach, ujistím se u lidí, kteří jsou geniální. Henry z Minute Physics mi už dříve pomáhal rozhovory na Skypu. Taktéž PHD Comics, kteří mi většinou dali kontakt. "Známe někoho, kdo se tímhle problémem taky zabývá." Já jim zavolám a ta otázka je tak divná, že přesně neví odpověď, ale ujistí se, že jdeme správným směrem.

Jsem velice opatrný při vysvětlování věcí. Používám vysvětlivky, když potřebuji, ale naštěstí to není často. Podívejte se na videa, která jsem dělal, než jsem se přestěhoval do UK. Než jsem si uvědomil, jak globální je moje publikum, používal jsem pouze imperiální jednotky. Protože mě ani nenapadlo, že 60 % mých diváků nebude z Ameriky. Teď vždycky přemýšlím nad tím, aby to platilo pro každého. Využívám spousty otázek a kritiky z Twitteru a komentářů, myslím na ně.

Přemýšlím nad tím, co by se jim mohlo líbit, a co by mohli sdílet, a co si myslím, že by měli vědět. Často mluvíš o velkých vynálezech, vědcích a věcech, které lidé zkoumají a to tě inspiruje. Byl jsi na té cestě, byl jsi na univerzitě, pracoval jsi ve výzkumu. Přeješ si někdy tu hru hrát místo abys ji jen komentoval? Ti co hrají hru, jsou očividně hrdinové.

Já jsem ten, co říká: "Podívej, co udělal ten hrdina." Ale nebyl jsem skvělý při hraní té hry. Nejsem dost organizovaný, nejsem na to dost dobrý. Dokážu vysvětlovat věci a budit kolem nich nadšení. Naštěstí jsem pro to našel prostor, kde ukážu, co dělají ti hrdinové. Chtěl bych dělat víc ukázek, je to těžké, protože jsem svůj kameraman, neexistuje žádný tým, který tvoří Vsauce.

Jsem to jen já, dělám průzkum, potom moderuji celé video s kamerou na dosah ruky, potom to nastříhám. Takže je pro mě složité říct: "Jasně, přijdu s kameramanem a odpálíme to nebo budeme sledovat západ Slunce a nevím, bavit se o tom, jak Slunce funguje." Ty ukázky nemůžu udělat takhle jednoduše.

Rád bych jich dělal víc, ale na YouTube je tolik kanálů, které je dělají skvěle, že mi stačí říct: "Běžte se podívat, co ti lidi udělali". Je to úžasné. Překlad: tynka www.videacesky.cz Takže kde s Michaelem jsme? Jsme v Palm Springs jako hosté na Ted-Ed konferenci. Máme z toho radost, protože je neuvěřitelně slunečno.

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

06:36 - Místo „stereotypům” by bylo, podle mě, vhodnější „předsudkům”

180

Odpovědět

Asi velký problém kameru připevnit na stativ. Nebo ji omotat izolepou na klacek a zapíchnout do země.

Tenkrát jsem ho zahlídnul na nějakých pořadu kanálu Discovery, netuší někdo co to bylo?

1820

Odpovědět

Když mluvil o tom, že nemá Mgr. ale skončil s Bc., poprvé mě napadla otázka, kolik mu je vlastně let, protože jsem ho (teď nechápu proč) měla v hlavě jako chlápka, kterýmu táhne na 40 :-) Klame vousama, je mu jen o pár let víc než mě.

200

Odpovědět

Je mu 27 let (pokud to teď také někdo zjišťoval)

220

Odpovědět

+PiranhaGregTak on je o 2 roky mladší než já, ale vypadá na minimálně 35-40 :) .. Vousy klamou :)

220

Odpovědět

V určítém smyslu i on je jedním z těch hrdinů a to už jen proto, že myšlenky těchto lidí s nadšením šíří a popularizuje. Nejednoho to inspiruje. Z dlouhodobého hlediska to může mít silný vliv na všeobecnou gramotnost populace.

230

Odpovědět

A taky mi začátek jeho kariéry tak trochu připomíná Warhola, který si byl vědom svého nedostatečného talentu oproti Dalímu či jiným velikánům, a proto žačal věci dělat po svém - jednoduše. Ve své době se stal ikonou a jeho práce nás ovlivňuje dodnes.

Možná přehnané přirovnání, ale kdo ví jak se bude hledět na youtubery v budoucnu. :D

230

Odpovědět

Michael: I used a random name generator to come up with a name Vsauce. It meant nothing.
Me: http://gifatron.com/wp-content/uploads/2013/05/arrested-development-dont-know-what-expected.gif

195

Odpovědět

Tak z 2,4M. diváků se mu (Podle jeho hlavního kanálu), stalo 4,1M. Jen tak dál! :)

211

Odpovědět

Prosím, opravte v titulkách Záření na Osvícení. Je to jedna z nejlepších a nejznámějších knih od Stephena Kinga (a film podle ní), tak ať je správně. Jo a v názvu "článku" je e navíc. ;) Díky. :)

A jinak super video, vždycky mě zajímalo, jak Michael k Vsauce přišel...

192

Odpovědět

Sakra, jsi mě předběhl! :D

184

Odpovědět

+KolikokoliMusel jsem. :D Strašně moc překladatelů překládá Shining jako Záři, Záření a tak a já se vždycky hrozně divím, jak málo lidí Osvícení zná... Přitom ta kniha rozhodně stojí za přečtení (film je ale divný).

(Je to o klukovi, který má dar "osvícení" - vidí duchy, události z minulosti - nikde tam nic nezáří :D)

202

Odpovědět

Opraveno, díky. ;-)

201

Odpovědět

No ta kvalita video a příšerná....

1847

Odpovědět

Jaj, ani psát neumím :)

204

Odpovědět

Jestli ses přišel podívat jen na HD video tak jsi klikl špatně.

212