Je historie v Assassin's Creed pravdivá?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:426
Počet zobrazení:7 011

Vsauce3 jsme tu zatím měli jen jednou, a tak není od věci se podívat na nějaké další úspěšné video. Kanál je zaměřen hlavně na videohry a teorie kolem nich. V tomto videu se tak podíváme na stručný historický kontext série Assassin's Creed, kde hráč vždy ovládá vraha z řádu asasínů. Máte sérii rádi, nebo si naopak myslíte, že už se zbytečně opakuje? Čtvrtý díl tu je každou chvíli, tak uvidíme, s čím nás tvůrci překvapí.

 

Přepis titulků

Překlad: Axchoo www.videacesky.cz Vítejte u Vsauce, já jsem Joey. Série Assassin‘s Creed se odehrává v různých obdobích historie, ale které části jsou skutečné, a které jsou pouze výmyslem? Trocha historického kontextu nám pomůže. Například u organizací ve hře. Existoval skutečné řád asasínů a templářů? Asasíni byli skutečným řádem ší'itských muslimů založeným Hasanem-i-Sabbáhem během první křížové výpravy.

Místo přímých útoků Sabbáh vysílal ty nejoddanější členy, aby vraždili vysoce postavené vůdce. Dnes se dokonce předpokládá, že výraz asasín byl odvozen od slova "assassiyun", což znamená "Ti, jež jsou věrni řádu." Ve hře je sídlo asasínu v syrské hradu Masjaf. Přestože rok 1191 by časově odpovídal, podoba hradu je vesměs vymyšlená.

Moc asasínů začala upadat ve 13. století po zničení několika jejich sídel Mongoly. Ve 14. století už bylo původní bratrstvo pouze součástí historie. Zatímco techniky asasínu mohly přetrvat v renesanční Itálii nebo koloniální Americe, původní řád už dávno neexistoval. Antagonisté série, řád templářů, byl skutečnou organizací, která se stala součástí mnoha konspiračních teorií. Řád byl založen jako mnišský, a to krátce po první křížové výpravě.

Jejich úkolem bylo zajistit bezpečnost křesťanským poutníkům ve Svaté zemi. Původně se jednalo o chudý řád, ale brzy začalo jeho bohatství i moc narůstat, protože měl přízeň papeže. Po vítězstvích nad muslimy a vytvoření bankovního systému pro poutníky se z templářů stala jedna z nejmocnějších organizací světa. Nicméně křížové výpravy pokračovaly a muslimové nakonec získali zpět většinu Svaté země. Templáři ztratili sídla i náklonost obyvatel.

Francouzský král je označil za kacíře jen proto, aby jim nemusel splatit dluhy. V roce 1312 církev řád oficiálně zrušila. Přestože se několik skupin hlásí k filosofickému odkazu Templářů, například Svobodní zednáři, neexistuje mezi nimi žádná přímá vazba. Příběh o nekonečném nesváru mezi těmito řády tak není nijak podložený. Dalším zajímavým tématem je, jak asasíni vykonávali svou povinnost. Jak moc jsou herní zbraně reálné? Asasíni používali nůž, nebo jinou čepel, jako hlavní zbraň.

Vysouvací čepel ze hry ale bohužel neexistovala. Asasíni navíc nepoužívali jedy, luky a šípy. Považovali je za nespolehlivé zbraně, které zvyšují šanci cíle na přežití. Mimo čepele ale asasíni používali také vyhrožování. Slavný sultán Saladin, který je zmíněn v prvním díle... Buď silný! Silný jako Saladin! ... se jednoho dne probudil a na polštáři našel dýku a vzkaz. Ve vzkazu stálo, že pokud zaútočí na hrad Masjaf, bude zabit.

Brzy poté s asasíny uzavřel mír. Další důležitou věcí byla averze vůči ublížení nevinným obyvatelům, což je i ve hře. Nicméně aby si udrželi svou nebojácnost, asasíni někdy zabíjeli na veřejnosti, což dělají i hráči ve hře. Oddanost byla pro řád charakteristická. Stahovatelný obsah pro Assassin's Creed 3, který se odehrává během americké revoluce, obsahuje příběh, ve kterém se George Washington po poražení Britů stane tyranem a králem USA.

Jde o zajímavou alternativní historii, ale otázkou zůstává: Mohl se George Washington doopravdy stát králem Ameriky? Minimálně dvakrát v historii USA se taková věc mohla stát. Poprvé to bylo hned po skončení revoluce. Několik důstojníků kontinentální armády mělo zlost na kongres, který je nevyplatil, a hledali proto silného vůdce, jenž by převzal úplnou vládu nad zemí.

Washington by byl jasná volba. Kdyby se mu podařilo přemluvit důstojníky, dalšími kroky by byl útok na Philadelphii, rozpuštění kongresu a přesvědčení vlády k souhlasu s jeho vládnutím, v případě nutnosti další válkou. Místo toho však projevem ke svým mužům zklidnil situaci a zdůraznil potřebu republikanismu. Později téhož roku se také vzdal funkce vrchního velitele.

Další šanci měl Washington v roce 1789, když byl poprvé zvolen jako prezident. Během jeho úřadování zavedl věci, které jsou dodnes platné, včetně jejich omezení. Jeho vojenský zásah proti farmářům během Whiskey povstání sklidil úspěch a není tak od věci předpokládat, že mohl díky podpoře lidí své pravomoci natáhnout a kongres klidně obejít, pokud by to bylo potřeba. Také odmítl kandidovat potřetí, čehož se drželi všichni prezidenti až do Franklina Roosevelta v roce 1940.

A to přestože mohl ve funkci zůstat až do své smrti a nastolit tak nebezpečný precedent imperiálního prezidentství. I v moderní době občané USA projevují náklonost k opakovanému volení politiků. V senátu je několik senátorů, kteří se své pozice vzdají až smrtí. Není obtížné si představit prezidenty, kteří by byli voleni na desítky let. Všichni ve Washingtonových potenciálních stopách. Obecně tedy je historický kontext Assassin's Creed reálný a přesný. Dokonce i alternativní časové linie nejsou přitažené za vlasy.

Spojením fakt a mýtů je série schopná vzbudit zájem o historii starou 1 000 let. A opravdu velký zájem o zápěstní vysouvací čepele. Jako vždy, díky za sledování.

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Poznámka k popisku. Neovládáme vraha, nýbrž zabijáka. Masivní rozdíl.

312

Odpovědět

"Něco si udělá. A až se to stane, já mu pomáhat nebudu!"

340

Odpovědět

7/10 Jako mnoho z nás jsem si tuto herní sérii zamiloval (obvzláště první a druhý díl) a tak sem si i různé fakta nastudoval... překvapilo mě kolik postav ve hře bylo skutečných a kolik historických událostí bylo pravdivých (jako třeba zvrhlá historie rodu Borgiů nebo převrat toho šíleného mnicha, co ovládl na rok Florencii v AC II). Ale tady jsem se nedozvěděl pořádně nic nového a jak jsem mohl čekat... američany Evropa moc nezajímá a tudíž zmínil, podle mě, dost zbytečnou hypotézu stylu ,co by se mohlo stát' o G. Washingtonovi. Todle video by klidně mohlo mít 15 min. :/

293

Odpovědět

Sérii Assassin's Creed jsem propadla před třemi roky a od té doby je to moje nejmilejší herní série vůbec. A když už píšete, napište to celý hezky tak, jak to řekl Machiavelli:
Where other men blindly follow 'the truth', remember: Nothing is true. Where other men are limited by morality or law, remember: Everything is permitted. We work in the dark to serve the light. We are Assassins.
(*dojetí)

202

Odpovědět

"We work in the dark, to serve the light. We are Assassins."

211

Odpovědět

Nic není pravda, vše je dovoleno.

213

Odpovědět

You do not understand the true meaning of the phrase, my child. It does not grant you the freedom to do as you wish, it is a knowledge meant to guide your senses. It expects a wisdom you clearly lack!

217

Odpovědět

Jednička super, sice UI okolitých NPC bola v plienkach a po dhšiom hraní to už začínalo nudiť, český dabing to zachránil. Samozrejme po úspeche jedničky a otvorenom konci musela nasledovať dvojka. Tvorcovia sa poučili z chýb, dali väčšiu rozmanitosť, etc... ale potom to začalo ísť do kopru vydávaním tých kratších assasinov rádoby brotherhood a ďalšie. Vtedy mi došlo, že sa ubisoft snaží ždímať prachy z hráčov jak z nejakej dojnice. Tie rádoby nové časti boli vlastne len dvojka len nové prostredie, pár postáv a nejaka ta jedna dve featury. Z pohľadu herného času to bola len asi polovica pôvodného assasina dvojky, proste ako keby DLC, ale neváhalí od ľudí ždímať prachy jak za kompletne novú hru aj keď bolo jasné, že s tým moc práce nemali. To ma na tej hre dosť sklamalo, že z legendy sa stala len obyčajná ždímačka peňazí v rukách ubisoftu

2112

Odpovědět

Oba přídavky ke dvojce byly plnohodnotné hry a rozhodně nebyly kratší a doplňovaly skvěle příběh Ezia, který jsem měl nejradši a naprosto mě dostal a rozhodně se jednalo o delší herní doby než u her, které jsem doposud hrál (z těch novějších myslím). A když jsem viděl Embers (krátky film, který ukončuje život Ezia, tak jsem se málem rozbulel).
Ždímačku bych viděl až od 3 dílu, kde už zasazení Assasínů do té doby se mi vůbec nelíbilo a nepřišlo mi to vhodné.

240

Odpovědět

AC I. Jednoznačne najlepšia časť série síce nie hrateľnostne ale príbehovo určite. AC II a III sa od nej úplne odtrhli. Al Mualim, Altair, Dr. Vidic mali vždy skvelé prejavy potom to bolo už len o nasratom frajerovi v kapucni ktorý ma skrytú čepel a vie liezť po budovách. Ale AC III ešte zachraňuje bojový systém ktorý je konečne vylepšený a nestavia len na protiútokoch.

193

Odpovědět

+MarekSVK81Pravda, každá hra měla něco do sebe. Jednička výbornej nápad a atmosféru, dvojka příběh, Brotherhood hratelnost, Revelations zajímavej konec (a taky Istanbul tam je fakt nádhernej), trojka... no, ten bojovej systém. A objevování podzemí.

190

Odpovědět

jedna z mojich najobľúbenejších sérií, Ezio 4ever!

185

Odpovědět

Requiescat in pace.

222

Odpovědět

"Assassíno!"

215

Odpovědět

Down, or die!

181

Odpovědět

pekne.. diky/.. jen vice :D z vsauce3

194

Odpovědět

Templar

193

Odpovědět

Takže komparace herního narativu a wikipedie, cool. Já vám nevím, poslední dobou mi ty „poučný“ videa nepřijdou tak poučný a inovativní/inovující, jako dříve. Zdá se mi, že nás informují o čím dál větších blbostech...

2017

Odpovědět

taky mám někdy ten pocit, ale to je bohužel daň za masovost: najdou se géniové, ale bohužel většina na to nemá. Tenhle byl celkem povedený, ale najde se jich hodně, u kterých mi přijde, že spíše suplují ZŠ.

194