Zákulisí studia Pixar

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:172
Počet zobrazení:3 331
Spolu s Melenou Ryzik (novinářkou pracující pro Time) se dnes podíváme do zákulisí studia Pixar, které začínalo v roce 1979 pod názvem Graphics Group. Jméno Pixar nese od roku 1986, kdy ho koupil spoluzakladatel společnosti Apple Steve Jobs. Od roku 2006 je Pixar součástí společnosti Walt Disney. Pixar, který filmovou tvorbu započal v roce 1995 Příběhem hraček, dosud vydal dvanáct celovečerních filmů. Kromě jiných cen získalo studio dvacet čtyři Oscarů, šest Zlatých glóbů a tři ceny Grammy. Rozhovor je z roku 2010, kdy byl Příběh hraček 3 nominován na Oscara (my dnes už víme, jak to dopadlo).

Přepis titulků

TAŠKÁŘ S MELENOU RYZIK Zdravím! Na tohle jsem se už dlouho těšila. Jsme v komplexu studia Pixar poblíž San Francisca. Jsme tu, abychom se podívali na práci studia, které v posledních letech dominuje kategorii animovaných filmů na Oscarech. Tento rok je nominován Příběh hraček 3. Promluvíme si s lidmi, kteří na téhle sérii pracovali, o převratu, který znamenala pro animovaný film.

- Ahoj. Jak se jmenuješ? - Melena. - Bobby. Těší mě. Pixar je jednoduše neuvěřitelné místo pro práci. Proto sem neradi pouští veřejnost. Všechno se odehrává tady ve studiu. Každá věc je navržená... ...vymodelovaná, postavená a natočená. Jako u všech filmů - my jen pracujeme virtuálně. Proces je stejný, ale u nás probíhá v počítači.

Takže vyhledáváme lokace. Chodí sem herci a "hrají". Při troše štěstí bude mít vlastní děti. Pro scénu z obchodu u hraného filmu najdete vhodný obchod a scénu tam natočíte. My musíme ten obchod navrhnout. Musíme navrhnout a vytvořit každičkou věc v něm, aby se mohla ve filmu objevit.

- Kde mám nos? - Tady. Naší prací je... snaha o vytvoření uceleného díla. Editujeme každou maličkost v každičkém snímku. Tady je jeho obočí, tady pusa. Tohle celé je jeho pusa. I takové maličkosti jako třeba ohrnutí horního rtů. Animátoři jsou najímáni na základě jejich schopností, podobně jako herci. Někteří jsou skvělí třeba v...

komedii, jiní v citlivých momentech, tišších, nebo naopak dramatičtějších scénách. Ne, je to moje vina. Neměl jsem vás nechávat samotné. Odteď zůstaneme pohromadě. V téhle budově vznikal Život brouka. Steve Jobs osobně dohlížel na design a konstrukci. Myslím, že je to perfektní propojení myšlení Hollywoodu a Silicon Valley. Steve to navrhl tak, aby se tu lidé museli často potkávat. Zastával názor, že nejpřínosnější jsou setkání, ke kterým dojde náhodou někde na chodbě.

Lidé, kteří to tu vidí často říkají: "Páni, tolik zábavy. Jak se tady můžete na něco soustředit?" Tady natáčíme naše herce. Je k tomu třeba mít hodně energie, protože musíte inspirovat animátory. Musíte se dost pitvořit. Ne! Já vím, co uděláme! Konečně si se mnou někdo hrál!

Na konci filmu je scéna, kde hračky běží a musí si razit cestu odpadky. Chtěl jsem, aby animátoři přemýšleli o tom, jaké to asi je pro někoho o velikosti hračky. Postavili jsme v hale nafukovací dráhu plnou nejrůznějších věcí. A všichni animátoři jí museli projít. Vyzkoušeli si ten pocit na vlastní kůži. Hodně lidí si představuje, že stiskneme pár kláves na počítači a máme film. My provádíme pečlivý výzkum. Pochopitelně k tvorbě filmů používáme počítače. Ale děláme i hodně ruční tvorby.

Tuny ručních kreseb a maleb... Zkoušíme různé varianty týkající se kostýmů a barev. Je toho hodně. Je to vždycky velká pocta, když se o studiu mluví. Hlavně letos v souvislosti s Příběhem hraček 3. Ten je řazen mezi nejlepší filmy roku po boku mnoha skvělých hraných filmů. Jsme jenom rádi, protože tohle bylo vždycky naším cílem. Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mám rád filmy DreamWorks i Pixaru.

00

Odpovědět

Naopak som rád, že to nebolo vôbec technické... Keď chce človek vedieť techniku, tak si pozrie tutoriál o 3DS max napr... Pixar to nerobí inak :) Takže sa mi páči, že ukázali to prostredie .. privítal by som viac rozhovorov s animátormi a dizajnérmi... Vyzerá to ako taký menší googleplex :)

191

Odpovědět

Perfektní video, jen škoda že ne delší a více techničtější.

181

Odpovědět

dreamworks ... se liší hodně paletou filmů i stylem každý je prostě jiný..
pixar má docela ucelené kousky a dobrý scénář :D
animaci bych v nešní dobe moc neporovnával jsou na stejných urovnich

180

Odpovědět

:D Lol. První příspěvek je pravda 2. už sem nepsal já.. Dreamworks dělá mnohem lepší efekty a animace než pixar. (viz. transfomers, ocelova pěst, shrek, příběh draka nebo kocour v botách) ;)

1812

Odpovědět

Když nad tím tak přemýšlím, tak je Pixar daleko lepší. Dreamworks dělá samý blbosti... Jako malej jsem brečel dojetím u Toy Story...

181

Odpovědět

Pixar je výborné studio a má výborné filmy, ale v dnešní době je podle mého názoru lepší Dreamworks.

187

Odpovědět

Díky za překlad. Pixarovky miluju a Toy Story se IMHO řadí mezi jejich úplně nejlepší animovaný filmy... Vlastně mezi nejlepší animovaný filmy vůbec.

180

Odpovědět

super

180

Odpovědět

mnooo ta česká znělka jako nic moc... s originlem se to nedá srovnat..

180

Odpovědět

mohol by si sem pls dat tu pesnicku co spieval Andy ? Ze "mas vo mne priatela..."...ak by si to zohnal..

180

Odpovědět

moje slova...ked to je v kine tak ja si to nahodou kuknem..raz som to pozeral moc rad xD

180

Odpovědět

ja sa nato pozeram

180

Odpovědět

> from: tho3aas:
> Pixar je blbost pro deti

Myslím, že jsi žádný film od nich neviděl a pokud ano, tak jsi ho plně nevychutnal, nebo nepochopil, protože jejich filmy nejsou jen pro děti ...

181

Odpovědět

Pokud vás nezajímá jejich tvorba a filmy, proč vůbec otevíráte toto video?

191

Další