Zlomek vteřiny

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:320
Počet zobrazení:6 458

Kdysi jsme tu už jedno video o wingsuitu měli, dnes vám přinášíme další. Tento krátký dokument se zaměřil na jednoho příznivce tohoto sportu, který nám sdělí, jak se k němu dostal a co mu to vlastně dává.

Přepis titulků

- Jsou všechny kamery připraveny? - Jo. Patnáct sekund. Deset, devět, osm, sedm, šest, pět, čtyři, tři, dva jedna... Letíme! ZLOMEK VTEŘINY Mám špatné svědomí, protože vím, že se máma a táta bojí, že to jednou špatně dopadne.

Vím, že se o mě bojí i hodně přátel. To je má volba, že se o mě bojí lidi, kterým na mě záleží. Tohle bude nejtěžší místo. Budeš potřebovat dostatečnou výšku a rychlost, aby ses tu vytočil. proletěl kolem skály a našel si správnou cestu, protože kdyby ne... Vždy mě přitahovaly fyzické výzvy. Myslím, že to tak mám už od dětství. Nikdy jsem nebyl ten nejchytřejší ze třídy, ale když přišlo na pohybové aktivity, tak jsem na ně měl talent.

A to mi dalo pocit, že jsem v něčem dobrý. Takže jako dítě, ale vlastně po celý život, jsem preferoval věci jako horolezectví, lyžování a base jumping, před akademickými úspěchy. Pocházím z rodiny, která má ve výletech do hor dlouhou tradici. Tím chci říct, že se cítím sebejistě v prostředí, kde se jiní cítí nejistě a zranitelně.

Dávej pozor, kam šlapeš. Jsem v pohodě. Mám pár bezpečnostních rituálů. Jedním je zkontrolování výbavy na zádech. Táhlo je spojené s padákem a já se ujistím, že je připevněné pevně a na správném místě. Taky mám nutkání si na uvolňovač padáku sám sáhnout.

V obleku to tak udělám dvakrát až třikrát. Celé je to o svalové paměti. Když uvolňovač nenahmatáte, tak spadnete. Pokud mě někdo chce nazývat šílencem, že si akorát koleduju o smrt, tak ať si poslouží. Osobně si myslím, že to není žádné přehnané riskování. Strach má pozitivní i negativní stránku.

Ale žene mě kupředu, protože ovládnout strach je výzva. Udělat ten krok ze skály je něco proti vlastním instinktům. Ale v ten moment, kdy se odrazím, tak nemyslím na to, co přijde. Minulost neexistuje. Budoucnost neexistuje. Je pouze přítomnost.

Manévrovat vlastním tělem ve vzduchu mi přijde tak přirozené, že mě to skoro nutí si myslet, že lidi v určitém bodě uměli létat. Je to o pocitu, že se vystavím potenciálně nebezpečné situaci a pak z ní bezpečně vyváznu. Vyřešit elegantně nějaký problém je tak úžasně potěšující. Z toho žiju. Na téhle cestě jsme provedli tuším sedm skoků.

To je celkem asi 7 minut letu. Během pěti nebo šesti dní. Kvůli sedmi minutám letu musíme cestovat, balit, připravovat se, chodit na túry. Je to sport, kde 99,9 % času strávíte přípravami. Samotný výkon je pouhým zlomkem vteřiny. To asi hodně vypovídá o tom, jaká zábava to je. To budu dělat, až budu starší.

Jen pokud si sám budeš platit zdravotní pojištění. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Spíš by mě zajímalo, kde na tyto aktivity všichni "wingsuiteři" berou peníze? Přece je nemůže všechny někdo sponzorovat, nebo ano? Taky bych moc rád skákal (asi je nás víc:D), ale už jen seskok padákem stojí slušný cash a když tu někdo psal, že jich potřebují aspoň 500... :D

22

Odpovědět

=D Jsem jedinej kdo toho borce na začátku už viděl v šutrách nebo v nějakém trní ? =D

250

Odpovědět

Nejsi.
Mě v daný moment zas proletělo hlavou, že ten chlap musí být debil. (debil v pozitivním smyslu slova)

11

Odpovědět

Zajímá mě jak se to člověk naučí. Jak poprvé skočí. To už jen skočíš a musíš se spoléhat na čistě teoretické znalosti. Druhý a třetí to už víte kde se jaká páčka mačká. Ale první skok musí být brutální.

190

Odpovědět

Mas takovy ty ruzny vetrny tunely a tak. Ale stejne.

30

Odpovědět

Nejdřív spoustu seskoků padákem z helikoptéry, potom několik let skydiving z letadla, potom se můžeš vrhnout na base jumping (skoky z výškových budov, mostů apod.) a jako poslední wingsuit base jumping - to je to, co jsi viděl ve videu.

120

Odpovědět

Nedavno jsem se zajimal, co k tomu je třeba a našel jsem, že před wingsuitem je třeba absolvovat 500 seskoků padákem. Takže to asi opravdu neskáče kde kdo.

140

Odpovědět

když se překrývají dvoje titulky tak používejte pozadí titulků ne? omg chvilkama je to nečitelné

1516

Odpovědět

Video výborné.

Trošku bokom: pre väčších priaznivcov jeden zaujímavý príbeh jednej base-jumperky aj s trochou toho wingsuitu :)

https://www.youtube.com/watch?v=LOI6N1dJ8Yk

20

Odpovědět

Docela nářez, díky za video.. Ale rád bych si to vyzkoušel, musí to bejt brutální pocit :D

282

Odpovědět

6:00 - ...tuní si myslet... má byť asi nutí :)

20

Odpovědět

Balls of steel.

330

Odpovědět

"Životnost" těhle borců je okolo 6ti let - to svědčí o tom, jaká tahle zábava je...

1021

Odpovědět

...lepsi vyhoret nezli vyhasnout

327

Odpovědět

+Vyhul MiHulNeil Young (1979)

90

Odpovědět

Taky mi to pripomina manika, co lezl na strechy rychlovlaku a drzel se magnetickejma pojistkama - vydrzel bouzel asi jen 2 roky... potom zemrel na rakovinu :-(

100

Odpovědět

+Vyhul MiHulNenahrál náhodou svoji smrt, jelikož ho hledala policie?

61

Odpovědět

To bych chtěl jednou zkusit :) Nebo aspoň seskok padákem :D

Btw. v 6:00 "tuní" místo "nutí"

71

Odpovědět

Opraveno. Díky!

30

Odpovědět

Jak blízko země tihle lidé a zejména ti co proletí nějakou škvírou lítají?
Taky bych si asi ukák do kombinézy.

231

Odpovědět

Za mnou by byla vidět ještě taková hnědá čára :D

602

Odpovědět

ale kdyby si ji zapálil, mohl by´s říkat, že máš turbo :)

1113