Joe Rogan a John McCarthy o vývoji pravidel MMA

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:6
Počet zobrazení:2 464

Legendární rozhodčí „Big“ John McCarthy vzpomíná na zrod sjednocených pravidel MMA a objasňuje související problémy, které přetrvávají i v dnešních dnech.

Poznámky:
Mohegan Sun – komplex kasín a sportovních hal, který legislativně spadá do správy domorodých kmenů původních Američanů.
Paul Smith – promotér IFC
Larry Hazzard – bývalý profesionální boxer, po ukončení sportovní kariéry začal působit na pozicích poradců a sportovních komisařů pro SACB (State Athletic Control Board).
Aleksandr Karelin – legendární řecko-římský zápasník, trojnásobný olympijský vítěz
Gan McGee vs. Brad Gabriel – Big John hovoří o „jejich první show“; jednalo se o akci IFC 13: Battleground 2, která byla prvním turnajem organizace IFC v New Jersey.
Sport Science – televizní dokumentární série o vědeckém měření výkonů profesionálních sportovců

Přepis titulků

Vrátíme se k tomu, tohle jsme vynechali. - Udělal jsem skvělý přechod. - Jo, přešel jsi skvěle. Úder loktem 12–6, tohle pravidlo vzniklo kvůli… Pokaždé to říkám a věřím, že jsi mi to pověděl ty sám. Když se v komisích hovořilo o technikách, oni viděli karatisty na ESPN v 1 hodinu ráno, jak lámou cihly loktem. A řekli: Rozhodně nemůžeme povolit tento úder, protože by byl moc smrtící.

Tak se to stalo? - Skoro. - Skoro. Když se bavíme o komisích, existovalo jen pár komisí u sepisování sjednocených pravidel, když jsme získávali povolení. Bylo to v dubnu 2001. Šlo o New Jersey. Jak už jsem říkal, UFC nebyla první show, která se tam vydala.

Ale v New Jersey proběhlo IFC, potom UFC, pak několik menších show, začal se objevovat Ring of Fire… A všichni měli svá vlastní pravidla. UFC mělo svá pravidla, IFC mělo svá, Ring of Fire chtěl svá. A v New Jersey řekli: Není možné, aby sem chodili lidé a dávali nám svá pravidla. Jestli z toho máme udělat sport, provedeme to pod našimi pravidly. Ok, co uděláme?

Přivedeme dohromady lidi, kteří vytvoří pravidla. Lidi, kteří se vyznají. A koho doopravdy pozvali? Byl tam někdo z Mohegan Sun jako kmenový komisař, oni byli součástí. New Jersey mělo komisi a na konferenčním hovoru byl Marc Ratner. Nebyl na místě. Bylo to předtím, než Ratner pracoval pro UFC. Tehdy pracoval pro Nevadskou atletickou komisi.

Dělal tam výkonného ředitele. Také přivedli všechny promotéry. Promotérem King of the Cage byl Terry Trebilcock. Byli tam Dana White, Lorenzo Fertitta, John McCarthy, Joe Silva a Jeff Blatnick za UFC. Byli tam lidé z Pride, Yuki Kondo a myslím, že Kinda Hideki, jeho jméno si nepamatuju. Byl tam Paul Smith a pár dalších.

Ale to bylo vše. A lidé, kteří mluvili nejvíce: Byl jsem to já a lékař jménem Dom Coletta z New Jersey. Byl přizván jako lékařský poradce státu New Jersey. Co se týče loktů, oni se jich chtěli úplně zbavit. O to jim šlo. Já tam seděl a zkoušel jsem bojovat proti tomu, co říkali, protože už v té době v New Jersey měli Muay Thai. Takže měli lokty, které byly v této formě povolené.

Jeff a já jsme dali dohromady CD, v té době ještě byla CDčka. - CR-ROM, vytvořené v počítači. - To je ono. Protože jsem věděl, že napadnou hody. Šel po nich Larry Hazzard. Byl zde zápas Tita Ortize s Evanem Tannerem. Tito chytil body lock, praštil s ním a vypnul ho. A Larry Hazzard začal… Bušila mu pumpa a říkal: To se nám nelíbí.

Takže jsem věděl, že napadnou hody. Proto jsme s Jeffem dali dohromady všechny hody na Olympiádě z roku 1996 v Atlantě. Tady jsou hody z juda, tady z řecko-římského zápasu. A díky bohu za Karelina, protože ten zvedá lidi, hází je na hlavu a je to legální. Měl jsem všechny hody z volného stylu, řecko-římského zápasu a juda, kde olympijští atleti někoho zvednou a dopadají na hlavu.

Jsou hozeni na hlavu. A právě to zachránilo hody. Přišli jsme s tímhle: Nechceme, aby někdo mohl kontrolovat druhého člověka a úmyslně z něj dělal stanový kolík. Aby ho zkoušel zarazit do podložky hlavou. Jako to, co udělal Bob Sapp Minoutaurovi v Pride a na dlouhou dobu mu tím zkurvil krk.

- Jo. - Možná trvale. Právě to jsme sledovali. Takže jsme přišli se zákazem spikingu. A já jsem věděl, co je spiking, protože jsem tam vytvářel jazyk. Seděl jsem tam a říkal jim: Zadržte, to já musím zakročit a říkat, co je a není povolené. Takže uděláme tohle. Když někdo zkusí líný poraz, hlavou trefí střed těla, soupeř ho zvedne, jeho nohy míří nahoru nějak takto, úmyslně ho tam drží a zkusí s ním praštit přímo dolů.

To je spiking, to se nesmí. Ale když tě chytím, zvednu suplexem a přehodím přes sebe, můžu s tebou jakkoliv hodit. Dokud v tom je oblouk, s jakýmkoliv úhlem je hod legální. Takže Rampage Jackson zvedne Ryana Badera, roztočí ho a hodí na zem, přímo na hlavu. Legální.

A pro mě jako rozhodčího je to rychlé a snadné. Vidím oblouk, je to legální. Nevidím oblouk, jen ho drží a praští s ním přímo dolů. Teď vím, že to je nelegální. Snažil jsem se udělat vše maximálně jednoduché. Co se týče loktů, oni se jich zkoušeli úplně zbavit. Říkal jsem jim, že lokty už jsou v Muay Thai… Pokaždé, když něco odstraníš, měníš sport a děláš z něj něco, kde je těžší dostat se k akci.

Protože když se zbavíš loktů, já ti chytnu zápěstí. A když jsem v tom dobrý, můžu ho držet dlouho a nic s tím neuděláš, musíš vytáhnout ruku. Ale když mi chytíš zápěstí, já jsem Jon Jones, vytočím svůj loket ven a trefím tě, pustíš mi zápěstí, protože jsi pod útokem. Takže se na to podívali a doktor Dom Coletta spustí: Jo, rozumím co mi říkáte.

Ale mám jeden problém. A vytáhnul zápas Gan McGee versus Brad Gabriel. Brad Gabriel z IFC. Jejich první show. Gan McGee, toho si pamatuješ. Měřil 210 centimetrů. V té době vážil asi 155 kg. A bojoval s Bradem Gabrielem, který měřil 185 centimetrů a vážil 95 kg. Gan nastoupil a Brad Gabriel se ho jen držel, aby přežil. A Gan zvednul ruce: Rozjel to přímo dolů na Gabrielovu hlavu.

Pak mu vlezl do zad a následovalo to samé, starý brazilský styl, rány zezadu do hlavy. A doktor říkal: Tohle nemůžu schválit. Viděl jsem, že tímhle lámou velké kusy ledu. Je to nebezpečný loket, to nejde. Začal jsem bojovat, Lorenzo Fertitta se na mě podíval a řekl: Johne, nech to být, je to pitomost.

Já na to: Dobře, šéfe. - Proto jsem ustoupil… - Takže to je loket 12–6. Loket 12–6. A vlastně celá věc s pozicí 12–6, zde jsem to celé vymyslel. Chtěl jsem po nich vyjasnění. Říkáte, že když jde má ruka přímo nahoru a přímo dolů, to je nepovolené. Z 12. hodiny na 6. hodinu. Ale když mám side control a ruka jde takto, je to v pořádku? Ano.

1–7 je v pořádku? 1–7, 11:30… To všechno je v pořádku. - S 11:30 už jsi na hraně. - To je těsné… A problém byl v tom, že jsem tam byl já, vše jsem pochopil a začal jsem to vyučovat. A když posloucháš mě, budeš vědět, o co jde. Ale jinak to dostaneš sepsané na papíře. Takže čteš papíry, kde se píše: Žádné údery loktem dolů.

Ale tak pravidlo neznělo. Když jsme měli druhou sezónu The Ultimate Fighter, skončil v ní Joe Stevenson. Dostal se do semifinále, dělal jsem jeho zápas s Marcusem Davisem. Prošel jsem s ním pravidla. A když se zápasníky probíráme pravidla, říkám toho spoustu. Lidé si představují: Pravidlo, pravidlo, netahat, nedělat…

Tak to není. Já ty věci procházím a vysvětluji. On se mě ptal: Můžu v guardu dělat ten loket? Jasně. - Z guardu, protože to je 6–12. - Přesně. Když je to 9–3, 3–9, cokoliv. Jsi na zádech. On měl nastoupit do souboje v semifinále a jeho rozhodčím byl Herb Dean. A Herb mu říká: To nemůžeš. On: Ale McCarthy říkal, že můžu. Ne, to nemůžeš.

A toto je problém s MMA v současné podobě. Herb řekne ne, Joe přijde za mnou a říká: Hej, tvrdil jsi mi, že tohle smím. Jasně, můžeš. Ale Herb Dean říká, že ne. Takže jsem šel zeptat Herba: Ty jsi řekl Stevensonovi, že nesmí dělat ten úder loktem? On říká: Jo, to se nesmí.

Ptal jsem se ho: Herbe, jak to myslíš, proč se nesmí? On: Je to 12–6. Já mu říkám, že loket nejde ze shora dolů. Jasně, Johne. Pokud jsou hodiny na zdi. Ale když jsi na zádech a hodiny visí nad tebou, je to 12–6. - Ježíši. - Tohle se stává. Díval jsem se na něj: Kurva Herbe, viděl jsi někdy viset hodiny?

A Herb: Neviděl, ale dává to smysl. - Pak tam není zesílení gravitací. - Postřeh. - Ale i s gravitací… - Jo, nedává to smysl. Proč se to ještě nezměnilo? Kvůli doktorům. A strachu. Nikdo nechce být ten, kdo mění. Podívej se na všechnu kontroverzi kolem malých změn, které jsme už udělali. A tohle jsme chtěli změnit.

- Jako dotyk podložky rukou. - Jo, o tom můžu promluvit. My jsme to tam měli, ale doktoři řekli: Ne, nechceme to měnit. Jaké bylo jejich zdůvodnění? Zdůvodnění? Oni tomu nerozumí a bojí se to říct… Dívají se na ten sport a vidí něco jiného než ty a já. My se toho účastníme. Ty a já jsme fanoušci. Oni to vidí takto: Právě teď něco děláme stejným způsobem 20 let, 15 let, cokoliv…

Na čase nezáleží. A neměli jsme problém, když byla ta věc zakázaná. Takže v okamžiku, kdy řekneme, že se něco povoluje, a přijde bojovník, který se kvůli tomu údajně zranil. Bude nám říkat, že se to dříve nesmělo, vy jste to povolili, proto jsem zraněný. A tomu se snaží vyhnout. Vidí soudní spory a řeknou si: Proč to zavádět, nemá to smysl. - To je frustrující.

- Naprosto. Ale řeknu ti, že právě teď pro nás univerzita Auburn dělá studii o úderech loktem a silách každého druhu, který tu máme. Včetně tohoto, ze shora dolů. Dříve jsem dělával podobné věci se Sport Science. Už to pro mě testovali, takže vím, o co jde. Ale budeme mít univerzitu, která nám udělá testy, takže budeme mít potvrzení, že všechny současně povolené lokty jsou mnohem silnější než tenhle úder loktem.

A nejen to. Zapomeň na sílu. Můžeš vzít cokoliv, nejsilnější techniku Dominicka Cruze. A vedle ní bude jab Francise Ngannoua. Takže vlastně říkáme, že nesmíš mít sílu? To nedává žádný smysl. Nedává, právě o to jde v celé záležitosti s lokty. - Je to strašně silné… Není! - A co podělaný kop? - Přesně! - Proti kopu z otočky je to nic. Snažím se, aby to lidé pochopili.

Když jsi lovec, máš povědomí o balistice. Lidé se pouštějí do téhle věci o mužích a ženách, zápasení. A já se jim snažím vysvětlit: Nemůžeš očekávat, že Demetrious Johnson bude mít sílu jako Francis Ngannou. Nebo Stipe Miocic, Daniel Cormier. A můžeme i níže, Georges St-Pierre. On váží 56 kg. Řekněme, že v zápase má 60 až 64 kg. On je jako ráže 22.

Neříkám, že tě nemůže zranit. Ale nesundá tě. Prostě nemá tolik síly. A máš jisté prvky, které tu vstupují do hry, protože… Jako zápas s Benavidezem. - Joseph šel proti němu, vyletěla rána, více síly na základě pohybu těl. Pak může někoho sundat. Ale také může někoho sundat kopem, protože za ním je více váhy a síly. To samé s kolenem.

Ale když se podíváme na lehčí zápasníky, vidíme lidi… Lidské bytosti jsou sestavené v podstatě stejně. Jasně, někdo úder ustojí a někdo ne. Ok, to platí. Ale když jsi bojovník a zvykneš si přijímat zranění, přijímat bolest, dokážeš přijmout dost věcí až do jistého bodu, kdy se rychlosti a síly sečtou a vytvoří rychlost, která by sundala kohokoliv. A to přichází se silou, váhou a velikostí.

Protože kulka s ráží 22 není jako kulka s ráží 45. A je jedno, o kterého atleta jde. Loket dolů nebude jeho nejsilnější úder. Pokud to není nějaký naprostý kouzelník s lokty. Pár takových chlápků může někde být. Ve světě Muay Thai se možná najde chlápek, který má lokty jako tomahawk. Ale takových bude jen velmi málo. Vysvětli mi, jak může být tenhle loket silnější - než kop patou ze salta vpřed.

- Nebude. - Nebo Barbozův kop z otočky. - Přesně.

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář