Joe Rogan a Peter Attia na téma doping a Lance Armstrong

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:78
Počet zobrazení:6 360

V dnešním úryvku z podcastu Joe Rogana je hostem kanadskoamerický lékař Peter Attia, odborník v oblasti tzv. longevity. Attia má všestranné znalosti i osobní zkušenosti s vrcholovým sportem a nabídne svůj odborný náled na kontroverzního Lance Armstronga a problematiku sportovního dopingu.

Poznámky:
laktátový práh – pojem pro intenzitu cvičení, při které se začne kumulovat laktát (kyselina mléčná), detailněji například zde
hematokrit – poměr mezi objemem červených krvinek a plné krve, běžné hodnoty objemu červených krvinek jsou 44 % u mužů a 39 % u žen
EPO – zkratka pro erythropoetin, tedy hormon, podporující tvorbu červených krvinek; jde o patrně nejrozšířenější formu vytrvalostního dopingu
fenotyp – soubor všech pozorovatelných vlastností a znaků živého organismu, zahrnuje známější genotyp a přidává k němu například působení prostředí
polohový závod na 400 metrů – nejnáročnější plavecký závod, kde se po 100 metrech střídají plavecké styly
osteopenie – stav, vycházející z měření hustoty kostí, měřený předstupeň pro osteoporózou
NFL – liga amerického fotbalu
running back – konkrétní post hráče amerického fotbalu, nemá přesný český ekvivalent
hemoglobin – součást krve, přesouvá kyslík z plic do tkání a opačně oxid uhličitý z tkání do plic, měří se v gramech na decilitr

Přepis titulků

Možná lidé, kteří jsou k těmto sportům přitahováni, kteří chtějí být nejlepší, už mají genetické predispozice. Tak nějak to vnímám... Není to případ Lance Armstronga? Nemá taky velké srdce? To nevím. Myslím si, že Lance byl zcela unikátní i mezi světovou špičkou, se kterou soupeřil. Myslím, že jeho laktátový práh byl o dost vyšší, než u většiny lidí. - Geneticky.

- Jo. Vím, že jde o kontroverzní téma, ale můj názor je ten, že každý cyklista, minimálně v období mezi roky 1991 až 2011, byl ve velmi silných podpůrných programech. To, že Lance vyhrál v 7 letech během tohoto období, mi v kontextu říká, že trénoval tvrději a do závodů měl lepší specifika. Lidé nerozumí tomu, že Lance vše časoval na jeden závod ročně. Vše, co tým US Postal dělal, se tomu přizpůsobovalo. A když se podíváte na to, kolik dopingu reálně užívali, vlastně to nebylo moc.

Třeba když používali krevní transfuze, mohlo jít o 2 jednotky na závod. Neříkám, že to nepomáhalo. Pomáhalo to hodně. Ale je to nic v porovnání s tím, co dělali lidé pár let před jeho nástupem. Mám dojem, že Lance poprvé vyhrál v roce 1999, Před ním, v roce 1998, vyhrál Marco Pantani. O rok dříve, v roce 1997 to byl Jan Ullrich a před ním Bjarne Riis. Bjarne Riis má přezdívku "Pan 60", protože jeho hematokrit byl vždy přes 60.

To je šílená... Nemám ponětí, proč ho nezabila mrtvice. - To měl z EPO? - Jo. Pokud vím, Lance nikdy neměl přes 50. Byli prakticky pořád na vysoké hladině s EPO nebo hemoglobinem, až k hematokritu 50, tam byla spoušť. A i když Lance vůbec neznám a vlastně o něm nic nevím, kromě střípků, které jsem průběžně načetl. Ale myslím si, že jeho laktátový práh byl mimořádný.

Měříme laktát u atletů, plavců a cyklistů, když se snažíme porozumět jejich výkonům. A zatím se zdá, že jsou mezi nimi dva různé fenotypy. Je jeden fenotyp, kde lidé dokážou vydržet nesmírně vysokou hladinu laktátu. Pro úplnost laktát není tím, co způsobuje prožívanou bolest. Tu vyvolává vodíkový iont, který doprovází laktát. Takže kyselina mléčná, ta kyselá část je vodíkový iont, který otravuje sval a chrání ho před nechtěnou aktinomykózou, spouštěním kontrakcí, uvolnění, napínání.

Ale měříme laktát jako zástupce. Když je vysoko laktát, pak i ty ionty. A jsou jistí lidé, kteří vydrží neskutečné dávky. Pracoval jsem s olympijskými plavci a někteří z nich byli schopni stát při hladině laktátu 24. Když jsem závodil já, s laktátem nad 16 až 17 bych už nedokázal stát. Prostě by to bylo příliš bolestivé.

Ležel bych na zemi. S hladinou nad 17 jsem zvracel. A viděl jsem týpky, kteří ustáli 24. Jeden můj dobrý kamarád vyhrál zlato a stříbro na olympiádě v Sydney. Odešel do důchodu v roce 2004 a pak se vrátil do Masters, snažil se o návrat, chtěl se dostat do olympijského týmu v roce 2012, a když se připravoval, měřil jsem ho mezi závody. Viděl jsem ho po polohových 400 metrech, což je nejtěžší plavecký závod ze všech. Polohových 400 metrů je...

Jako se postřelit. Tak to bolí. Dokončil to, měl laktát kolem 18. A za dvě minuty... Dvě ne, řekněme sedm. Za sedm minut vyskočil na blok a vyhrál na 100 metrů prsa. Vylezl ven s laktátem 21. Takže jsou tu tihle chlapi. A na druhém konci spektra... Říká se, že na opačné straně jsou lidi jako Michael Phelps. Ti jsou tak efektivní ve vyplavení mléčné kyseliny z buňky zpět do jater, kde takzvaný Coriho cyklus vlastně mění laktát zpět v glukózu.

A ti nikdy nemají vysoký laktát. Ale tohle vše je trochu spekulativní, protože Phelpsova čísla se dost tutlají. Ale z věrohodných a rozumných zdrojů jsem slyšel, že měl jen vzácně laktát nad 8, včetně chvil, kdy lámal světové rekordy. Což je třeba pro mě naprostá pohodička. Ale on byl tak efektivní v odbourávání.

Jo. Dokázal udělat světový rekord na 400 polohových metrů s laktátem 8. Nevím jistě, jestli je to pravda, ale rozhodně je v tom věrohodný mechanismus, který odpovídá. Fascinující je potenciál, že toto vše může být fabrikováno. S použitím CRISPRu, něčeho podobného, můžeš vzít všechny tyto přednosti, postupy pro zlepšení výkonu k rozšíření lidských schopností do všech směrů a vyrobit superčlověka. Jasně.

Je to zajímavé. Když to začneš řešit geneticky, bude to stejné podvádění? A bude? Když máš někoho, jako je Phelps, který má genetické dispozice k odbourávání toho... laktátu. A na druhou stranu dáš někoho jako já. Nasypeš mě na jeho úroveň. Je to podvádění? - Je to tak, ne? - Nevím. Je to otázka. Tohle říkají lidé jako Daniel Coyle, kritik Lance Armstronga. Na jedné straně je tábor, který říká: Je to skvělý vyrovnávač. Proč nenecháme všechny dopovat?

Stejný argument je u steroidů v MMA. Upřímně se k tomu přikláním i já. Ale mám pro to jiné důvody. Já ty sporty dělal a ani vzdáleně jsem se neblížil tak vysoké úrovni, ale vím, jak jsou destruktivní. Tour de France je ta nejnezdravější věc na světě. Slyšel jsem, že je zdravější podstoupit Tour de France na steroidech, - než bez nich.

- To je prostě fakt! Když dokončí Tour de France, jsou osteopeničtí. Hustota jejich kostí neodpovídá, ztratili spoustu svalové hmoty, ten závod je devastující. To nejde ničím úplně vynulovat. Jestli si myslíme... Sledováním, jak se ti chlapi zabíjejí ježděním 6 hodin denně, kdy dosahují vrcholových prahů s výkonem 6 wattů na kilogram. Pokud si myslíme, že je na tom něco fyziologicky rozumného, jsme mimo.

Ale nejde právě o to? Není to o tom, že svou myslí donutíš své tělo udělat něco, co absolutně odmítá, a za to bys měl být odměněn? Tihle chlápci jsou samostatná liga. Profi cyklisté patří mezi nejtvrdší sportovce. Jistě, každý vrcholový sportovec je mimořádný. Neber to jako neúctu třeba k nejlepším running backům v NFL. Ale nemůžeš to ani porovnávat s tím, co podstoupí...

- Z hlediska zátěže? - Prostě kvůli bolesti. Absolutní čirá bolest. A fyziologická muka, i doba trvání a podobně. Vidíš to i v jejich tvářích. Když ti chlapi ukončí kariéru, vypadají o 10 let starší. Jo. Ztratili veškerý tuk. Když ti z obličeje zmizí tuk, tvůj zdánlivý věk se dost posune. Vypadají i vyčerpaně.

Zdá se, jako by je to vysálo. Jako by si za 10 let museli prožít 30 roků. Co kdybychom řekli: Každý může libovolně užívat EPO, transfuze, testosteron, aby byl na 80 % hodnoty, kterou považujeme za normální. Takže by každý mohl mít hladinu hemoglobinu 14,7 nebo mezi 14,7 až 15... Pak by ale podváděli i v tom, nebo ne? - Kdybys povolil určitou dávku. - Možná. Ale také si myslím, že testování podobných věcí...

Je dnes úchylné. Je tu myšlenka biologického pasu. Byla představena už před lety. Podle té by se každému udělal jeho záznam, a pokud se odchýlíš od svého záznamu, bude to pro nás spouštěč. A další argument některých lidí... Myslím, že Daniel Coyle to řešil v jedné z knih, ve kterých rozcupoval Lance. Důvod, proč je doping nefér, jelikož argument "dělají to všichni" už nestačí: Když jsi člověk, který přirozeně žije s hematokritem 47, navýšením ze 47 na 50 získáš jen malé zlepšení.

Ale když jsi člověk, který má přirozeně 43, přechodem z 43 na 50 získáš mnohem větší výhodu. Na to říkám: Jasně, ale to platí v relativní rovině. Z absolutního pohledu? Kdyby měli všichni hematokrit mezi 48 až 50, stále mají stejnou kyslíkovou kapacitu. Vyrovnává to podmínky. Obava, která kolem toho je, tedy alespoň si to myslím, je, že nechceš, aby si lidé mysleli, že jediná cesta pro tento sport je užívání drog.

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hele athlete bych prelozil spis jako sportovec ne ? Pripadne vrcholovy sportovec. U nas se cyklistum nerika atleti :) Stejne je to jmeno Armstrong k nemu vtipne. Arm strong, mel byt spi kulturista nebo gymnasta. takhle mel silne nohy a ne paze :D

00

Odpovědět

Whau. Tohle jse skvělý pořad. Díky za zprostředkování. Hlas rozumu, řekl bych. Sjel sem všechny díly najednou.

40

Odpovědět

Beztak jsou to všichni do posledního feťáci, tak ať doping legalizují a ušetří si tu komedii o čistotě.

21

Odpovědět

Na těchto rozhovorech je nejsmutnější, že _ nemá přímá data, ale myslí si _.

84

Odpovědět

Po každém videu Joe Rogana mě napadne, že mám čím dál tím větší pochopení pro militantní feministky :D

015

Odpovědět

Bože to jsou z té druhé strany totální blbosti. To že Lance Armstrong udržel hematokryt na 50 bylo jen díky tomu že i před dopingovou kontrolou narval do těla litry fyziologického roztoku co mu zředil krev. Pomalu mu to rvali do těla zahradní hadicí. Pro mě je vrcholový sport zkrátka totálně mrtvý.

57

Odpovědět

To je trochu děravé, ne? Ok, v období závodů to s velkou pravděpodobností ředil, nicméně jemu nenaměřili přes 50 nikdy, ani v mimozávodních nehlášených odběrech, na které se nedá připravit ředěním...nebo víš o případu, kdy byl výrazně přes? Asi proto ta porovnávačka s Riisem, který byl nad 60 stabilně.

10

Odpovědět

+L1ghtNo asi tak. I hlavní organizátoři potvrdili že ty jejich "Antidopingové kontroly" byly naprosto chabé. Naprosto stačilo aby se dotyčný závodník nezastihl v nahlášeném hotelovém pokoji a všechno bylo v pohodě. Vyprávění závodníků jak se schovávali za postele aby je neviděli, mluví za vše. Doporučuji film Pád legendy, tam je odpovědí až moc. Nechápu jak se té fetky dodnes dokáže někdo zastávat...

51

Odpovědět

+BluetomcatDnes je to často obráceně, sám Attia zmiňuje ty úchylné kontroly, např. UFC zápasníci musí neustále s předstihem hlásit svou polohu, komisař může přijít na odběr klidně ve 4 ráno (byl případ, kdy si ho někdo spletl se zlodějem a vytáhl na něj kvér), při odběru moči se snad i musí koukat na ptáka, po řízené dehydrataci kvůli splnění váhového limitu se zakazují kapačky a i takový blbý sprej do nosu může znamenat několikaletou stopku, pokud obsahuje trochu epinefrinu (koupíš to bez předpisu a s klidem ho dáš malému děcku nebo staré bábě, ale profi sportovce může zničit). A sype se pořád :)

Podle mě vůbec nejde o nějaké zastávání se fetky, spíš se upozorňuje na to, že Lance vyčníval výkonnostně, ale ne chemicky. Hezky to řekl Bill Burr: Our roided up guy beat your roided up guy.

102

Odpovědět

Naprostý souhlas. Lance nebyl nejlepší kvůli tomu, že měl nějaké zázračné genetické dispozice k tomu být nejlepší, jak je tvrzeno ve videu. Lance měl zkrátka nejlepšího doktora a největšího odborníka na užívání sportovního dopingu té doby (v jedné osobě). Ten stejný člověk o něm při prvních testech paradoxně prohlásil, že nikdy nebude nejlepší, protože k tomu nemá přirozené dispozice, což je v přímém rozporu s tvrzením člověka ve videu, který sám přiznává, že o něm vlastně nic neví, jen si něco přečetl. A právě z tohoto důvodu (a mnoha dalších) není správné povolit doping pro všechny, protože by se vůbec nic nenarovnalo a rozdíly by existovaly nadále, vítězil by zkrátka ten, který by si mohl dovolit nejlepší odborníky na doping a zároveň nejlepší doping, stejně jako si ho mohl ve své době dovolit Armstrong, kdy sice spolu s ním fetoval celý peloton, ale bylo to asi na stejné úrovni jako kdyby někdo chlastal krabicák a druhý Chardonnay.

92

Odpovědět

+ZeckSamozřejmě se bavíme o něčem, co se nikdy nemůže stát, ale tu tvou úvahu, jak by cyklistika s dopingem vypadala, bych neviděl z morálního hlediska až tak tragicky. Myslím že velmi dobrá analogie je třeba F1. Podle mě dominance Schumachera taky netkvěla v jeho mimořádných schopnostech, ale v tom, že Ferrari mělo nejvíc peněz, nejlepší technologie, a tím pádem nejlepší auto.

42

Odpovědět

+NeugeSchumacher získal prvé tituly s iným tímom a vo ferrari skončil 2. pilot len raz alebo 2x na druhom mieste takže tá dominancia rozhodne nebola len o aute

51

Odpovědět

+BoBooMichael mal iné auto, iných technikov, proste A team
Predbehnúť ho bolo zakázané

01

Odpovědět

+ZeckRozumím tvému pohledu na věc, ale porovnej si ho s reálnými výsledky Tour v dobách, kdy Lance vyhrával. Pokud by jeho úspěch byl daný jen nejlepším dopingem, proč v těch klasifikačních tabulkách téměř vůbec nejsou i další členové jeho týmu v první desítce? Tím spíš, pokud je na stole tvrzení jeho doktora o nevhodných dispozicích? Takže nebyl nejlépe vybavený, sypal stejný sajrajt jako zbytek týmu, ovšem on vyhrával a jeho parťáci si mohli leda nechat zdát o umístění na bedně? Mně to moc smysl nedává :)

53

Odpovědět

+L1ghtNa tyto otázky dokonale odpovídají dokumenty "Armstrongova lež" a "Stop at Nothing: The Lance Armstrong Story" ... Aby se mohla pochopit celá zrůdnost Armstronga, musí se pochopit především sám Armstrong, užívání dopingu je skoro to nejmenší co provedl. Ve zratce, týmoví jezdci US Postal museli fetovat i když se některým nechtělo (na rozkaz Armstronga), aby se v týmu vůbec udrželi. Byli to jeho domestici, kteří nejeli na umístění, ale na to, aby dotáhli Lance ve žlutém do Paříže. Ono se to moc neliší od dneška, máš taky týmového lídra a na toho jede celý tým, ignorujme každoroční "taktiky" z Movistar a nadlidi ze Sky, kdy bývalí vítězové TdF Wiggins i Froome byli přichyceni na dopingu, ale zamázlo se to jako předávkování omylem.

11

Odpovědět

+ZeckJo, parchant to byl naprosto bez diskuse :) Tady už se dostáváme k milionkrát opakovaným otázkám na téma Lance Armstrong: jak moc se v tomhle ohledu vymykal jeho tým oproti ostatním a do jaké míry ho lze ospravedlňovat nebo přivřít oko s ohledem na to, kolik milionů přitáhl do boje s rakovinou...ale to vše už je hodně bokem od samotného videa.

Zajímavé je, že celé téma Armstrong dělí lidi v podstatě na dva větší tábory. Jeden tvoří jeho někdejší fanoušci a zastánci, kteří všemožně relativizují průsery své modly (ti bývají oblíbeným terčem v diskusích), druhý tábor tvoří naopak lidé, kteří jsou znechucení z Armstrongových sviňáren do té míry, že poplivou z principu naprosto vše, co s ním souvisí. Málokdo připouští eventualitu, že by mohl být sviňák a lhář, ale zároveň naprosto mimořádný sportovec ("aby ho dotáhli ve žlutém do Paříže"...jako by si ani nemusel odšlapat to svoje). Přitom z mého pohledu pro takový scénář sedí dostupné informace ze všeho nejpřesněji.

80

Odpovědět

+L1ghtPtal ses, proč tedy jeho týmoví jezdci nebyli umístění hned za ním, když měl(i) nejlepší doping. Já se ti snažil v jedné větě vysvětlit základy cyklistiky a místo abych se ti vysmál, shrnul jsem ti princip třítýdenních závodů, kdy zkrátka existují domestici, kteří nejedou na umístění, ale vykrvácí za svého lídra, kterému odtahají nejhorší pasáže trasy, případně pasáže těsně před nejhoršími částmi, aby on mohl "čerstvý" vyrazit jakmile odpadnou. Proto nemáš 4 jezdce z jedné stáje na první 4 místech. Praktikuje se to dodnes, protože cyklistika na závodech jako TdF je týmový sport, ne sport jednotlivců. Ty mi na to napíšeš, že konstatováním základů cyklistiky na něj neprávem plivám.

Armstrong byl výjimečný v tom, kolik toho byl ochoten podstoupit pro to, aby nejlepším byl. Byla v tom tvrdá dřina (kterou ale podstupovali i jeho konkurenti) a mimořádná ochota narvat do sebe co nejvíce látek, které mu mohou pomoci. Ferrari s ním původně ani nechtěl spolupracovat, protože podle jeho slov neměl dispozice být nejlepší, on ho uháněl tak dlouho, dokud ho nepřijal. Armstrong měl mimořádnou touhu vydělat peníze (to byl jeho hlavní motor) a zarputile si za tím šel. Mimořádný sportovec to nebyl, protože v sobě nic sportovního neměl. Pusť si ty dokumenty...

Ten "boj s rakovinou" vypadal tak, že Lance svolal média, udělal tiskovku, vytáhl si dítě s holou hlavou ze své nadace, okázale na něj přísahal, že nedopuje a ať jdou všichni, kteří ho "nařkli", do hajzlu, protože by to těm dětem nikdy nemohl udělat. Jeho nadace nebyla nic jiného než sentimentální štít, který velmi ochotně využil ve svůj prospěch vždy, když potřeboval odpoutat pozornost od svého dopingu. Právě díky tomu jim pohrdám ještě víc než kdyby jenom dopoval.

41

Odpovědět

+ZeckPředně si myslím můžeš odpustit povýšenost a taky nerozumím tomu překrucování :) Uvedl jsem první desítku (ve které byli opravdu řídce), což mi přijde dost rozdílné oproti "hned za ním". Tebou prezentované informace mi jednoduše přijdou děravé: Pokud stejnou taktiku užívali všichni, proč stabilně nejlépe fungovala právě Postalu, který navíc v průběhu let obměňoval sestavu a v čele měl mít jezdce se špatnými dispozicemi? Jen kvůli agresivnějšímu dopingu? Na čem takové tvrzení stavíš, když v reálně měřených hodnotách oporu nemáš (spíš naopak)? Vyvodil jsi to jen z toho, že Lance měl za zadkem nejvíc prachů a morálně byl vypočítavá svině? Není to trochu málo? A opravdu věříš tomu, že zbytek týmu byli v podstatě jen pokorní služebníci, kterým se vlastně ani moc fetovat nechtělo a dobrovolně přijali roli tahounů mimo záři reflektorů, aby je po čase dohnalo svědomí v momentě, kdy už vše prasklo? Sice chápu, že příběhově je jeden velký padouch vděčnější, než sestava deseti drobnějších, ale tím více to působí naivně ;)

S tou rakovinou souhlas, koupená póza dobráka skrz nějakou dobročinnost je u sportovců dost běžná, používá se i k sanaci všemožných průserů. Každou chvíli někoho přistihnou na parkovišti s lacinou courou nebo nafutrovaným nosem a za pár neděl už ho vidíš sypat prachy dětičkám. Asi máme jen jiný přístup, ty s tím máš morální problém (což maximálně respektuji), já to beru pragmaticky a přes křivácké motivy vidím reálné desítky milionů v boji proti rakovině, které by bez Lance jednoduše nebyly. Hrát si v tomhle ohledu na jedinou správnou perspektivu je pitomost. A jestli chceš slovíčkařit s "mimořádným sportovcem", tak ok...smysl pro fair play byl u Lance mizerný, měním tedy "mimořádného sportovce" na "člověka schopného mimořádných fyzických výkonů". Lepší?

32

Odpovědět

+L1ghtLance Armstrong je čistou definicí pojmu LEŽ. Mám tu fetku obdivovat protože svůj vylhaný výkon použije pro vyšší dobro? Nedoporučil mu to nějaký "PR právník" aby vypadal lépe před veřejností? Kdo si pamatuje ty jeho reklamy jak je čistý a vše co dokázal prý vděčí "tvrdému tréningu". Díky němu ignoruji veškerý vrcholový spor, tam je to jen o tom jak fetovat a nenechat se při tom nachytat. Ale máme moderní dobu, elektromotory jsou čím dál menší a baterie se dají schovat prakticky všude...

00

Odpovědět

+BluetomcatOn tu někdo nutí ostatní k obdivu? Kde? :D Mně se jen zdá, že ta zaslepená zášť vůči jeho osobě má dost trhlin, to je celé. Take it or leave it, je mi to celkem buřt :) Zavrhnout paušálně sport kvůli jednotlivci a v situaci, kdy celý peleton sype jak cestáři? No...nic mi do toho není, ale myslím si svoje ;) K znechucení mi ale osobně víc "vyhovuje" třeba Tonya Hardingová. A sportovců se zálibou v chemii jsem za život poznal dost napříč několika odvětvími. Snad všichni se shodovali v tom, že pro ně sypání nebylo jednodušší cestou, ale přesně naopak. Opět jen zkouším nabídnout jinou perspektivu.

14

Odpovědět

+L1ghtsnazis sa legitimovat fetku. dalej nechapes cyklistiku , domestici a pod, mam pocit, ze sa snazis ,,omlouvat,, svoje nejake vlastne zlyhanie

23

Odpovědět

+v m vargaNe, snažím se vymanit ze 40 let přežitého černobílého náhledu na nesmírně komplikovanou problematiku sportovního dopingu. Právě takový hon na čarodějnice, jehož vzorky máme výše ve vlákně, je podle cesta do pekel. Kvůli plácání frustrovaných pitomostí na způsob "legitimizování fetky" přerostla původní snaha o vyrovnanost a fair play do dnešních rozměrů, kdy jsou sportovci často vyloženě šikanováni třeba i za léčbu zranění, jakou by doktoři bez problému předepsali i malému dítěti. K čemu je tahle křížová výprava proti Armstrongovi dobrá? Jestli tak strašně poškodil sport podváděním, proč se jde po něm a ne třeba po Woodsovi, který si nechal laserem vylepšit svůj zcela zdravý zrak na nadlidskou úroveň?

Nikde ve vlákně ze sebe nedělám znalce cyklistiky. Jestli to tak vyznělo, rozhodně nešlo o můj záměr, pro mě je tu celou dobu tématem doping. A jestli ti pro nařčení ze sypání stačí těch pár řádků textu...klobouk dolů, pane Sherlock :D Každý z užšího okruhu mých přátel by se ti vysmál, ale samozřejmě si mysli co chceš, blbost není trestná ;)

12

Odpovědět

+L1ghtpisal si o tom jeho time, preco bol,nebol v top 10, staci ze bol usvedceny/ kazdy kto v tom rype sa to snazi revatilizovat

02

Odpovědět

+v m vargaJo, písal a zatím stojím za každým slovem :) Položil jsem otázku a nedostal jsem žádnou odpověď, jejíž informační hodnota by změnila můj postoj. Argumentovat oficiálním usvědčením...to jen ukazuje, jak málo o celé problematice víš. Takový Tyson nikdy v profi kariéře neměl oficiální dopingový nález (vím jen o jednom případu trávy v zápase s Golotou, navíc až z pozápasového vzorku). Sám přitom po letech přiznal, že do ringu pravidelně lezl dokonce i nafetovaný koksem a k obcházení kontroly měl umělého ptáka s nádržkou na cizí moč. Ale usvědčený nikdy nebyl :D

11

Odpovědět

+L1ghtwhataboutism

13